Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#596448
g8777 έγραψε:Πως να μεταφέρετε καύσιμα με ασφάλεια :shifty:
Κομιζω βαφλα εις Αθηνας, ξερω,ειμαι σιγουρος οτι ΕΣΥ ΕΙΔΙΚΑ σκνιπερ τηρησες ολα τα μετρα ασφαλειας. :twisted:
:lol: Θυμάμαι ότι είχα πάρει 2 μπιτονάκια, ένα μαύρο για νερό κι ένα ειδικό για βενζίνη κίτρινο που ήταν πιο χοντρό και σκληρό. Βέβαια των 5 λίτρων όλα κι όλα, ίσα ίσα να μην μείνεις.
Δεν θα ανησυχούσα για το που θα μεταφέρεται, έχει ελαστικό τσιμουχάκι, αν το κλείσεις καλά, και δεν φάει σημαντική θερμοκρασιακή μεταβολή ότι είναι μέσα μένει μέσα, ποτέ δεν μύρισε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#596454 Σε περίπτωση στούκας βέβαια τί πιο όμορφο ένα πιτσιλισμα με βενζίνη. :inlove:
Σκνιπερ μα τω θεώ, θα πω στον 224v να με πάει οδικώς μέχρι Βιέννη για πίτσα 44 τυριά. :eat:

ΣΚΈΨΟΥ.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#596608
Arrow έγραψε:Μπιτονια βενζίνης αλά Β' ΠΠ petrolhead forum! Yeah baby yeah!

don't blame the marketing

:metalo: :metalo: :metalo: Δεν είμεθα τυχαίοι στο φόρουμ. Μεταλλικά ωραία, σκέφτηκα να ζωγραφίσω ενα σταυρό :shifty: :shifty: :shifty:
Πέραν της πλάκας είχα στο χωριό ένα 5λτ μπιτόνι ασφαλείας για να υπάρχει πάντα, όπου μετά από 3.5 χρόνια περίπου τρύπησε ξαφνικά..., οπότε πήρα μεταλλικά ένα για το χωριό να κάθεται και εχω 2 για μένα :lol:
Υπάρχουν και τα ντεμέκ που τα λένε ΝΑΤΟ που είναι πλαστικά αλλά είναι άθλια, κόστος 19,60€, το πλαστικό το κανονικό το ασφαλείας 20λτ κοστίζει 13.60€ και το μεταλλικό της φωτό 19,95€
Άβαταρ μέλους
By 224v
#596663
g8777 έγραψε:Σε περίπτωση στούκας βέβαια τί πιο όμορφο ένα πιτσιλισμα με βενζίνη. :inlove:
Σκνιπερ μα τω θεώ, θα πω στον 224v να με πάει οδικώς μέχρι Βιέννη για πίτσα 44 τυριά. :eat:

ΣΚΈΨΟΥ.
ΧΑ ΧΑ!! Γιατί όχι?? Το ειχα κάνει το 87 περνώντας τότε όλη τη Γιουγκοσλαβία μονορουφι 1200 χλμ μόνο αυτη νομίζω, ήταν με την Πρίσμα 1.6 ie. Ξεκινήσαμε από Θεσσαλονίκη και σταματήσαμε νομίζω Gratz. Είχαμε ένα τόμο με χάρτες!! Της Diners νομιζω ( τον έχω ακόμα) και την σύζυγό σε ρόλο συνοδηγού... βραδιασαμε βέβαια αλλά τότε δεν τα υπολογίζαμε αυτά. Τελικός προορισμος ήταν οι Βρυξέλλες.

Για το νησί τώρα φύγαμε στις 4 το απόγευμα φουλ μεχρι επάνω το Juke, το τρσιλερ με το φουσκωτό σε ρόλο μπαγκαζιερας, και φτασαμε Αστακό στις 7.30 όπου προλάβαμε το πλοίο οριακά. Έκαψε όμως αχεδον και όλο το ντεπόζιτο.


.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#597213
g8777 έγραψε:Σε περίπτωση στούκας βέβαια τί πιο όμορφο ένα πιτσιλισμα με βενζίνη. :inlove:
Σκνιπερ μα τω θεώ, θα πω στον 224v να με πάει οδικώς μέχρι Βιέννη για πίτσα 44 τυριά. :eat:
ΣΚΈΨΟΥ.
Σαν υστερικιά υποχόνδρια χοντρή αγράμματη θείτσα ακούγεσαι (όχι στα βαθειά Μιχαλάκη). Εσύ σκέψου. Έχουμε καταντήσει χεσμένοι και φοβισμένοι, θυσιάζουμε την ατομική μας ελευθερία στο όνομα της ασφάλειάς μας, της πολιτικής ορθότητας και του καθωσπρεπισμό αλλά έχοντας χάσει το μέτρο η θυσία είναι γελοία και δυσανάλογη. Ξυπνήστε και ξεκολλήστε.
Σε περίπτωση στούκας πιο πιθανό είναι να σπάσει το ντεπόζιτο των 70 λίτρων που είναι και εκτεθειμένο παρά το μικρό μπιτονάκι των 5 λίτρων που είναι προστατευμένο από μοκέτα και άφθονο χώρο γύρω του.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#597217
sknipper έγραψε:
g8777 έγραψε:Σε περίπτωση στούκας βέβαια τί πιο όμορφο ένα πιτσιλισμα με βενζίνη. :inlove:
Σκνιπερ μα τω θεώ, θα πω στον 224v να με πάει οδικώς μέχρι Βιέννη για πίτσα 44 τυριά. :eat:
ΣΚΈΨΟΥ.
Σαν υστερικιά υποχόνδρια χοντρή αγράμματη θείτσα ακούγεσαι (όχι στα βαθειά Μιχαλάκη). Εσύ σκέψου. Έχουμε καταντήσει χεσμένοι και φοβισμένοι, θυσιάζουμε την ατομική μας ελευθερία στο όνομα της ασφάλειάς μας, της πολιτικής ορθότητας και του καθωσπρεπισμό αλλά έχοντας χάσει το μέτρο η θυσία είναι γελοία και δυσανάλογη. Ξυπνήστε και ξεκολλήστε.
Σε περίπτωση στούκας πιο πιθανό είναι να σπάσει το ντεπόζιτο των 70 λίτρων που είναι και εκτεθειμένο παρά το μικρό μπιτονάκι των 5 λίτρων που είναι προστατευμένο από μοκέτα και άφθονο χώρο γύρω του.
Το ντεπόζιτο του αυτοκινήτου γενικα ειναι σχεδιασμενο για να μην σπάει σε περίπτωση στουκας. Το μπιτόνι παλι μπορει να έχει διαρροή μετα απο μια σύγκρουση. Εντωμεταξύ με τοοοσα βενζινάδικα δεν ξερω σε τι χρειάζεται το μπιτόνι λες και πάμε στην έρημο που το επόμενο βενζινάδικο ειναι στα 1500 χλμ, last chance φαση στο Λούκυ Λουκ.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#597223 Ο νηφάλιος Σκνιπερ θα είχε απαντήσει με παράθεση

Βιβλιογραφίας

Blueprint μπιτονιου

Λεπτομερή περιγραφή χώρου καί μεθόδου αποθήκευσης ( διαστάσεις με ακρίβεια 3 δεκαδικών, υλικό και πάχος μοκέτας και ταπετσαρίας, επιλογή ναυτικού κόμπου για την πρόσδεση του μπιτονιου, μεθοδολογία για την διαπίστωση του μικροκλίματος )

Αποδείξεις διοδίων



Οπότε το μόνο που μένει στον τιτάνα g8777 ειναι να ανασύρει από το χρονοντούλαπο μνημειώδης απάντηση jmarr στο παλιό καφενείο:

Περίοδο; :hmmm:


:s_roses

Για να μήν μπω καν στη διαδικασία να ασχοληθώ με το πατσαβουριασμα της έννοιας "ατομική ελευθερία" :s_sarcastic ως φύλλο συκής για να καλύψεις τις ανηθικοτητες σου. :iconcool:

Θυσιασες την ατομική ελευθερία στο όνομα της ασφάλειας και της πολιτικής ορθότητας;Τιλερεπιδιμ. Ας Βάλουμε τότε και από ένα μπιτονι ΝΈΦΤΙ στο πορτμπαγκάζ. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#597227
sknipper έγραψε: Ξυπνήστε και ξεκολλήστε.
Σε περίπτωση στούκας πιο πιθανό είναι να σπάσει το ντεπόζιτο των 70 λίτρων που είναι και εκτεθειμένο παρά το μικρό μπιτονάκι των 5 λίτρων που είναι προστατευμένο από μοκέτα και άφθονο χώρο γύρω του.

Να ξυπνησουμε και να ξεκολλησουμε αλλα ποση ευκολια και οικονομια θα εχεις αν κουβαλας 5 λιτρα βενζινης που την αγορασες εστω 1€ φθηνοτερα;
Σε ενα ταξιδι που θα χαλασεις ξερω γω 350€ και αλλα 100 ας πουμε σε διαφορα εξοδα σε καυσιμα ποσο μετρανε τα 5€?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#597232 Μου έχει τύχει δις να ψάχνω βενζινάδικο με αναμμένο λαμπάκι κατεβαίνοντας από βόρεια. Την μία ήμουν με το Cuore, δεν θυμάμαι που είχα γεμίσει, μάλλον κέντρο Σαλόνικα, και παραλίγο να μείνω στις Ράχες, δεν είχα βρει βενζινάδικο, και μπήκα μέσα στο χωριό (ωραίο χωριουδάκι :inlove: )

Την άλλη κατεβαίνοντας από Ιωάννινα αλλά ανατολικά όχι δυτικά (Τρίκαλα κλπ) και έβαλα σε ένα, ευτυχώς ΜΥΡΤΕΑ, κάπου έξω από την Καλαμπάκα νομίζω.

Έκτοτε γεμίζω για ψυχολογικούς λόγους στη μέση μιας μεγάλης διαδρομής, έχοντας κάνει έρευνα για το πού θα σταματήσω.

Όχι τπτ άλλο, αν μείνεις από diesel μετά πρέπει να τρομπάρεις
Άβαταρ μέλους
By GTS
#597236
Dimitris_P έγραψε:Μου έχει τύχει δις να ψάχνω βενζινάδικο με αναμμένο λαμπάκι κατεβαίνοντας από βόρεια. Την μία ήμουν με το Cuore, δεν θυμάμαι που είχα γεμίσει, μάλλον κέντρο Σαλόνικα, και παραλίγο να μείνω στις Ράχες, δεν είχα βρει βενζινάδικο, και μπήκα μέσα στο χωριό (ωραίο χωριουδάκι :inlove: )

Την άλλη κατεβαίνοντας από Ιωάννινα αλλά ανατολικά όχι δυτικά (Τρίκαλα κλπ) και έβαλα σε ένα, ευτυχώς ΜΥΡΤΕΑ, κάπου έξω από την Καλαμπάκα νομίζω.

Έκτοτε γεμίζω για ψυχολογικούς λόγους στη μέση μιας μεγάλης διαδρομής, έχοντας κάνει έρευνα για το πού θα σταματήσω.

Όχι τπτ άλλο, αν μείνεις από diesel μετά πρέπει να τρομπάρεις


Οι περισσοτεροι εχουμε βρεθει να ψαχνουμε βενζιναδικο με πολυ μικρη αυτονομια (λιγοτερο απο 50 χμ), αυτο ειναι συνηθως μετα απο κακους υπολογισμους ποτε επρεπε να ειχαμε σταματησει. Να μεινει καποιος απο βενζινη οσο οδηγαω απο το 1988 κανενας γνωστος/μεσος οδηγος δεν εχω ακουσει. Οι μονοι που μενουν μερικες φορες απο βενζινη ειναι καποιοι με σπορ αυτοκινητα που καινε 25+ λτ στα 100 χμ και εχουν πολυ μικρη αυτονομια.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#597239

στοιχήματα πριν το δείτε εννοείται
Άβαταρ μέλους
By mirage
#597241 Empty tank ευκολακι. Από την αλλη τι σχέση έχει το βίντεον με την κουβέντα;
Επίσης κέρδισα;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#597243 Εδώ άλλα κι άλλα δεν έχουν σχέση αυτό σε πείραξε :s_biggrin :s_biggrin

Ναι έχασες