Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#596452 Από πιάνο δεν έχω ιδέα αλλά συγγενής είναι πιανίστας και αυτό που έχει πει είναι πως δεν υπάρχει ηλεκτρικό πιάνο που να παίζει σαν ξύλινο ή να προσομοιάζει το πάτημα των πλήκτρων. Όσα λεφτά κι αν δώσεις.

Βρες μεταχειρισμένο. Υπάρχει κόσμος που αγοράζει καλό, το παιδί βαριέται σε ένα χρόνο, ή δεν ταιριάζει πια με τον χώρο και το πουλάνε σε κλάσμα της τιμής.
Αυτό έχει ακόμα μερικά καλά.
Α) Αν βαρεθεί το δίνεις εύκολα χωρίς χασουρα.
Β) Αν θελήσει να προχωρήσει θα χρειαστεί κανονικό πιάνο, οπότε θα πουληθεί έτσι κι αλλιώς.



Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#596453

Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#596466
trident1971 έγραψε:

Για να γινω πιο συγκεκριμενος... το πραγμα ειναι πολυ πολυπλοκο δυστυχως.
εχε υποψη σου οτι οι "επαγγελματιες" (δασκαλοι, μουσικοι) ειναι πολλες φορες φανατικοι μιας μαρκας που τους "κανει", πιο πολυ απο τους πετρολχεντακηδες. Υπαρχει ζωντανο και παιζει παρα πολυ το "η χχχχχ μαρκα βγαζει καλα, η ψψψψψ ειναι παιχνιδια" που δεν ακουμπαει την πραγματικοτητα με τιποτα, σα να λεμε γερμανικη ποιοτητα. Τα χερακια που παιζουν κανουν τη διαφορα και οχι το εργαλειο και η μαρκα.


Σχετικό είναι αυτό. Από πιάνο δεν κατέχω βέβαια αλλά, από κιθάρες, η γνώμη μου είναι πως ένα καλό όργανο βοηθάει τον μαθητή τόσο πρακτικά, όσο και ψυχολογικά.

Κανένα όργανο δεν παίζει μόνο του αλλά ένα καλό όργανο θα βγάλει πιο κολακευτικό ήχο που θα ενθουσιάσει τον μαθητή και θα είναι πιο εύκολο στο παίξιμο.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#596471
saxon_747 έγραψε:
trident1971 έγραψε:

Για να γινω πιο συγκεκριμενος... το πραγμα ειναι πολυ πολυπλοκο δυστυχως.
εχε υποψη σου οτι οι "επαγγελματιες" (δασκαλοι, μουσικοι) ειναι πολλες φορες φανατικοι μιας μαρκας που τους "κανει", πιο πολυ απο τους πετρολχεντακηδες. Υπαρχει ζωντανο και παιζει παρα πολυ το "η χχχχχ μαρκα βγαζει καλα, η ψψψψψ ειναι παιχνιδια" που δεν ακουμπαει την πραγματικοτητα με τιποτα, σα να λεμε γερμανικη ποιοτητα. Τα χερακια που παιζουν κανουν τη διαφορα και οχι το εργαλειο και η μαρκα.


Σχετικό είναι αυτό. Από πιάνο δεν κατέχω βέβαια αλλά, από κιθάρες, η γνώμη μου είναι πως ένα καλό όργανο βοηθάει τον μαθητή τόσο πρακτικά, όσο και ψυχολογικά.

Κανένα όργανο δεν παίζει μόνο του αλλά ένα καλό όργανο θα βγάλει πιο κολακευτικό ήχο που θα ενθουσιάσει τον μαθητή και θα είναι πιο εύκολο στο παίξιμο.


Ναι, και στην κιθαρα ειναι πιο εντονο αυτο που περιγραφεις, οχι ομως τοσο στα πιανα (τα ηλεκτρικα, γιατι στα αλλα παιζουν σκηνικα "η δεκαετια 1970-1980 της Uberstahldorferpoutsen εχει πιο γλυκο ηχο με σκοτεινες αποχρωσεις" και αλλα τετοια που εμεις οι κοινοι θνητοι δεν τα πιανουμε.
Εχεις προφανως διαφορετικη αισθηση στα πληκτρα στο καθενα, σε μερικους ταιριαζει η Roland σε αλλους η Yamaha** οι ηχοι διαφερεουν απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη και μοντελο σε μοντελο λογω μαρκετινγκ , κοστους μνημων, βαθμου συμπιεσης, κλπ

**αν και ο βασικος προμηθευτης πληκτρων για παααααρα πολλους κατασκευαστες και μοντελα ειναι η Ιταλικη Fatar https://en.wikipedia.org/wiki/Fatar που δεν την ξερει σχεδον κανεις... :iconcool: φαντασου απειρα μοντελα κιθαρας με necks απο τον ιδιο κατασκευαστη :s_whiteflag και οι φανάτες καθε μαρκας να τσακωνονται για το ποιανου ειναι καλυτερο :s_biggrin)


Νίκος Παππάς έγραψε:Από πιάνο δεν έχω ιδέα αλλά συγγενής είναι πιανίστας και αυτό που έχει πει είναι πως δεν υπάρχει ηλεκτρικό πιάνο που να παίζει σαν ξύλινο ή να προσομοιάζει το πάτημα των πλήκτρων. Όσα λεφτά κι αν δώσεις.

Βρες μεταχειρισμένο. Υπάρχει κόσμος που αγοράζει καλό, το παιδί βαριέται σε ένα χρόνο, ή δεν ταιριάζει πια με τον χώρο και το πουλάνε σε κλάσμα της τιμής.
Αυτό έχει ακόμα μερικά καλά.
Α) Αν βαρεθεί το δίνεις εύκολα χωρίς χασουρα.
Β) Αν θελήσει να προχωρήσει θα χρειαστεί κανονικό πιάνο, οπότε θα πουληθεί έτσι κι αλλιώς.

Από το Mi A1.


Αυτο το "δεν υπαρχει οσα λεφτα κια να δωσεις" δεν παιζει. Υπαρχουν μια χαρα πληκτρα με σφυρακια και ολα τα καλα. Η μουσικη ειναι τεχνη και συναισθημα, δυσκολα ενας με χρονια στα πληκτρα θα παραδεχτει οτι το "παιχνιδι" το ηλεκτρικο ειναι "σαν το πραγματικο" και οχι απομιμηση. Εχει και σημασια η δουλεια... δεν θα πας με ηλεκτρικο στο Μεγαρο, αλλα το σουπερ χιτ που αγαπας μπορει να ειναι απο ηλεκτρικο μια χαρα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#596928
italakias έγραψε:Εμενα η γνωμη μου ειναι να παρει ξυλινο γιατι δεν θα χασει την αξια του ευκολα.
+ ολα τα αλλα θετικα που εχει.
Ξύλινο εννοείς κλασικό, ακουστικό με χορδές κλπ;
Τότε θα πω άσε μας ρε ιταλάκια μήπως προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις από το πουθενά χωρίς να έχεις δώσει την παραμικρή σημασία σε ότι ρώτησα ή όσα αναφέρθηκαν και από άλλους.... Κόστος, βάρος, συντήρηση, μηδενικές ευκολίες, όχληση μερικά από τα τεράστια μείον του.
Με κάτι τέτοιες ατάκες βέβαια με έχεις διευκολύνει στο να αποφασίσω πόση βαρύτητα να δίνω στη γνώμη σου. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#596948 Κανείς δεν είπε το μεγαλύτερο μειονέκτημα του ξύλινου: πως θα σπάει @@ εντός και εκτός σπιτιού, γιατί δεν χαμηλώνει η ένταση. Δηλαδή, όταν θα προπονείται η νεαρά, ΟΛΟΙ θα υποφέρουν. Είχαμε γειτόνισσες που ήταν με γαλλικά και πιάνο και το πιάνο ακουγόταν ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ. ΟΚ, μιλάμε για πολυκατοικία του 70', άρα ηχομόνωση αστεία, αλλά δεν ξέρω πόσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα σε καλύτερη κατασκευή.
Για ένα 8άχρονο, που δεν γνωρίζει ακόμη να παίζει, μόνον το ηλεκτρονικό πιάνο είναι λύση, οτιδήποτε άλλο είναι σαν να αυτοπυροβολείται κάποιος.
@trident1971, εξαιρετικό ποστ! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#596959
Anonymous Founder έγραψε:Κανείς δεν είπε το μεγαλύτερο μειονέκτημα του ξύλινου: πως θα σπάει @@ εντός και εκτός σπιτιού, γιατί δεν χαμηλώνει η ένταση. Δηλαδή, όταν θα προπονείται η νεαρά, ΟΛΟΙ θα υποφέρουν. Είχαμε γειτόνισσες που ήταν με γαλλικά και πιάνο και το πιάνο ακουγόταν ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ. ΟΚ, μιλάμε για πολυκατοικία του 70', άρα ηχομόνωση αστεία, αλλά δεν ξέρω πόσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα σε καλύτερη κατασκευή.
Για ένα 8άχρονο, που δεν γνωρίζει ακόμη να παίζει, μόνον το ηλεκτρονικό πιάνο είναι λύση, οτιδήποτε άλλο είναι σαν να αυτοπυροβολείται κάποιος.
@trident1971, εξαιρετικό ποστ! :thumbsup:

Η νεαρα εχει βιολι νομιζω που σπαει πιο πολλα @@ γιατι δεν εχει και ταστα και λιγο να φυγει το δαχτυλακι παιζει φαλτσα...
Αλλα μια και μιλαμε για ξενη χωρα μπορει να παιζει μονοκατοικια...
Το χειροτερο παντως για τους γειτονες πιστευω οτι ειναι το σαξοφωνο και το ακορντεον. Και τα δυο γκαριζουν.

Περαν της πλακας, το κλασικο πιανο εχει ενα πενταλ για να παιζει λιγο πιο σιγα, που εχει αποτελεσμα. Μουγκο δεν γινεται αλλα λειτουργει.

Προσπαθω να βοηθησω οσο μπορω/ξερω/γινεται.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#596966
Anonymous Founder έγραψε:Δεν συγκρίνονται τα dB που βγάζει το βιολί με αυτά του κανονικού πιάνου. Μιλάμε για ένταση, όχι αστεία.


Η χροια ειναι το προβλημα... τρυπαει αυτια και εχει αρκετη ενταση αν θελεις. Δεν ειναι τυχαιο που το συνηθισμενο gag σε ταινιες ειναι να παιζει καποιος βιολι φαλτσα. :s_hang
Μη σου τυχει :lol:

Νίκος Παππάς έγραψε:Αυτα να δεις db

Εικόνα

:lol: :lol: :lol:


ναι, ειναι θεμα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#596967
trident1971 έγραψε:Η χροια ειναι το προβλημα... τρυπαει αυτια και εχει αρκετη ενταση αν θελεις. Δεν ειναι τυχαιο που το συνηθισμενο gag σε ταινιες ειναι να παιζει καποιος βιολι φαλτσα. :s_hang
Μη σου τυχει :lol:

Σωστα! Το φαλτσο πιανο ακουγεται σαν Μπουλεζ, Ξενακης, Κουμεντακης κλπ :lol: :lol: :lol: :lol: ενω το φαλτσο βιολι σαν να γρατζουναει χορδες μια γατα :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#597088 Στα πιάνα κλείνεις καπάκι, πατάς πεντάλι, νομίζω υπάρχουν και κάτι άλλα κόλπα αλλά δεν επαρκούν. Και ακούγονται και χάλια τότε.
Τα σαξόφωνα, τρομπέτες κλπ έχουν και μια τάπα που τα κάνει να παίζει πολύ πιο σιγά, σχεδόν αποδεκτά.
Υπάρχει και για τα βιολιά ένα ελαστικό πίεστρο-φίμωτρο αλλά τα βιολιά δεν κάνουν και τόση φασαρία σε ένταση, για αυτό και χρειάζονται πολλά βιολιά σε μια ορχήστρα αλλά όντως όταν είναι φάλτσο και γκρατζουνάει έστω και με χαμηλή ένταση..... :dizzy:
Για διαμέρισμα μιλάω και μάλιστα του 1935.... έχει μόνωση μεν αλλά το θυμάμαι το κοριτσάκι στο διαγωνίως αποκάτω διαμέρισμα που του πήρε αρκετό καιρό να σταματήσει να γκρατζουνάει το βιολάκι του. Δεν μπορώ να έχω παράπονο, η κόρη μου σε 2-3 βδομάδες έπαψε να γκρατζουνάει.
Με ηλεκτρονικό πιανάκι ένταση στο χαμηλό ή και ακουστικά και δεν ενοχλούμε κανέναν, έξω ή και μέσα στο διαμέρισμα....

Βλέπω να παίζω μεταξύ του Yamaha P125 και του DGX660. Το πρώτο είναι σχετικά απλό πιανάκι το άλλο έχει την ίδια καρδιά μηχανικά και το μέρος του πιάνου αλλά οθονούλα, περί τα 55 κουμπιά για πολλές και εύκολες ρυθμίσεις, πάρα πολλές φωνές/όργανα, ακομπανιαμέντα, εγγραφές 6 "κανάλια", είσοδο για μικρόφωνο με επεξεργασία και κόλπα, σύνδεση με φλασάκι και ηχογράφηση μουσικής και φωνής και διάφορα ωραία κόλπα που με έφτιαξαν και το κάνουν και χρήσιμο σε πάρτυ κλπ. (δεν μπορώ είμαι γκατζετάκιας). Βέβαια είναι λίγο πιο ακριβό (περί το 10-15%) σαφώς βαρύτερο (από τα 12 στα 21 κιλά, δε με νοιάζει, μπορώ να το τοποθετήσω ή μετακομίσω και δεν θα πηγαίνει βόλτες) και κάμποσο βαθύτερο (από 30 σε 45εκμ, τρώει λίγο παραπάνω χώρο).

Σχετικά με μτχ, είναι βέβαια πολύ καλή ιδέα αλλά πρέπει να βρείς αυτό που θέλεις ή καλύτερο σε λογική τιμή (θα χάσεις καιρό να καταλάβεις που παίζουν οι τιμές), θα πρέπει να είναι αρκετά κοντά για να μπορέσεις να το πάρεις, και άντε να δω πως θα το κουβαλήσω (πιθανόν χωρίς το κουτί του κλπ. Και φυσικά όλοι θα λένε το πήρα, δεν το έπαιξε το παιδί μου και αφού καθόταν το δίνουμε. Δεν ξέρεις όμως αν είναι όντως έτσι ή αν έχει βγάλει κάποιο προβληματάκι, ούτε μπορείς να το ελέγξεις πέραν του ότι ναι το βάζεις στην μπρίζα και παίζει. Θα ρίξω μια ματιά αλλά γενικά τα φοβάμαι τα μτχ. Εκτός αν ένας φίλος η κόρη του οποίου το έχει ρίξει στο πατινάζ (σοβαρά, προπόνηση με την εθνική ομάδα κλπ) μου χαρίσει/δανείσει/δώσει φτηνά την Clavinova της κόρης του (κανονική τιμή 3-4 φορές πάνω από αυτά που κοιτάω).
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#597516 DGX σειρα ειναι πιο "αρμόνιο"
P φτηνα πιανα, αν ειναι να πας στην P τσεκαρε και Roland μοντελα στις ιδιες τιμες.

το βασικοτερο ειναι τα πληκτρα. Τα πλξκτρα και οι μηχανισμοι πιανου ειναι καλα για να παιζεις πιανο, τα αλλα οργανα θελουν καλυτερα να εχεις "απλοτερο" keyboard. Στα παντα υπαρχει συμβιβασμος.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#598545
trident1971 έγραψε:DGX σειρα ειναι πιο "αρμόνιο"
P φτηνα πιανα, αν ειναι να πας στην P τσεκαρε και Roland μοντελα στις ιδιες τιμες.
το βασικοτερο ειναι τα πληκτρα. Τα πλξκτρα και οι μηχανισμοι πιανου ειναι καλα για να παιζεις πιανο, τα αλλα οργανα θελουν καλυτερα να εχεις "απλοτερο" keyboard. Στα παντα υπαρχει συμβιβασμος.
Όπως είπα το DGX660 ως πιάνο είναι ίδιο με το P125 απλά έχει πολλά επιπλέον κόλπα, δεν υστερεί σαν πιάνο ως προς το P125.
Το έχω καταλάβει ότι τα πλήκτρα θεωρούντσι ιδιαίτερα σημαντικά αλλά άλλοι προτιμούν τα Yamaha, άλλοι τα Roland και άλλοι βρίσκουν τα Casio ακόμα καλύτερα. Θα έχει να κάνει και με προσωπική προτίμηση αλλά εγώ δεν έχω την ικανότητα ούτε την εμπειρία να τα ξεχωρίσω και να επιλέξω. Οπότε αφού ξεκαθάρισα ότι τα βασικά που κοιτάω είναι αντίστοιχα κοιτάω ποιότητα κατασκευής (αποκλείστηκαν τα Kawai και τα Roland είναι μάλλον τα καλύτερα) και μετά γενικότερη υποστήριξη, προγράμματα-βοηθήματα, μεταπώληση. Σε αυτά, τα Yamaha φαίνεται να υπερτερούν με τα Roland δεύτερα.