Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#595756 Η πρωτεύουσα της Εσθονίας, το Ταλλίνν με την μεσαιωνική του παλιά πόλη είναι ένας από τους προτεινόμενους Χριστουγεννιάτικους προορισμούς.
https://www.visitestonia.com/en/where-to-go/tallinn
Το σκέφτομαι. Έχει πάει κανείς; Τι προτείνετε;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#595869 :)

Εσθονία πέρυσι , Πάσχα , για 5 ημέρες , μιας κ ο αδερφός μου έκανε Erasmus για 4 μήνες.

Καιρός : την ημέρα του Πάσχα στην Ελλάδα είχε γύρω στους 16 βαθμούς, εκεί ξεκίνησε με 4 κ λιακάδα
το οποίο σήμαινε οτι όλοι βγήκαν με κουβέρτες έξω να λιαστούν :lol: Στην πορεία άλλαξε σε χιονόνερο κ
εννοείται χιόνισε ενώ το βράδυ είχαμε -2 , -4.
Τον Φλεβάρη , -25 είδε ο αδερφός μου , οπότε θέλει ισοθερμικά full.
Η καλύτερη περίοδος για να επισκεφτείς το Ταλίν , λένε οι ντόπιοι, είναι Ιούλιο μήνα , έχει κ απευθείας 3-4ωρη
πτήση απο Θεσσαλονίκη.

Διαμονή : μείναμε σε AirBnB στην Παλιά πόλη (Viru , πεζόδρομος, κοντά στα MacDonalds, λίγο πιο μέσα απο τη γραφική είσοδο με τους 2 πυργίσκους :inlove:
Πολύ καλή τιμή, πολύ καλό σπίτι , είμασταν 6 άτομα. Η είσοδος ήταν λες κ έμπαινες σε σταύλο του 18ου αιώνα αλλά
το εσωτερικό καμία σχέση, με πόρτα ασφαλείας, πάτωμα που έκαιγε αν έβαζες την θέρμανση στο τέρμα :metalo:
, φθηνή ενέργεια απο κάτι τεφροειδές που καίνε εκεί τα παιδιά, ωραίοι.
Δεν είχε φασαρία πολύ , είχε καλή ηχομόνωση , καρακέντρο, δίπλα σταθμός για τραμ/λεωφορείο κ ταξί.

Φαγητό : MacDonalds κοντά :lol: , εκεί που πραγματικά μου άρεσε το φαγητό ήταν εδώ
https://www.google.com/maps/place/Resta ... 24.7444993
Ακριβό μεν (γύρω στα 16-18Ε μια μικρή μερίδα φιλέτο σολωμού) αλλά εξαιρετική ποιότητα, φοβερά καλομαγειρεμένο κ το κρασί Γερμανικό μεν αλλά καλό , ταιριαστό.
Απο κει κ πέρα, μαγειρεύαμε ή παίρναμε κάτι απο το super market απέναντι που είχε λογικές τιμές , ποικιλία κ ...Metaxa,
που απ'ότι φαίνεται ,το έχουν σε εκτίμηση (όπως κ εγώ).
Γενικά, απο τα άσχημα αυτής της χώρας, όπως κ νομίζω των βόρειων χωρών γενικότερα, είναι οτι πίνουν πολύ , δεν είχαμε όμως κάποιο περιστατικό που να αισθανθείς ανασφαλής.

Μέρη to see : Freedom Square, Μουσείο Ιστορίας κ Πολιτισμού, Ναυτικό Μουσείο κ φυσικά ο περίφημος Teletorna , πύργος επικοινωνιών , 170m ύψος νομίζω, με πληροφορίες, θέα , μπορείς να βγείς έξω σε αυτό το υψόμετρο δεμένος με σκοινί :s_crazy , εντάξει, αλλά μπορείς κ να φας , να πιεις κάτι με απίστευτη θέα.
Ειδαμε κ ένα παλαιό Ρωσικό ανάκτορο, με πολύ καλούς πίνακες , ζωγράφων κ καλλιτεχνών διεθνούς εμβέλειας
(Αιβαζόφσκι νομίζω, πολύ γλαφυρή αναπαράσταση της αγάπης κ της καθημερινότητας με τη θάλασσα).

All in all, μια ωραία εμπειρία για μένα, είδα μια κοινωνία που μετά απο 25 χρόνια μετά την διάλυση της ΕΣΣΔ , είναι σε πολύ καλό σημείο σε πολλούς τομείς , καλύτερα απο εμάς σε επίπεδο οργάνωσης , ψηφιοποίησης διοίκησης κ με πολύ δυνατό πανεπιστημιακό κ μη κομμάτι σε δίκτυα υπολογιστών κ επικοινωνιών.
Πέρασα καλά too :)

παραθέτω μερικές φώτο , λίγες είναι

https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2b93HnrT37

ΥΓ 1: μιας κ είμαστε σε forum ανάλογο, ωραία αυτοκίνητα, καινούργια επι το πλείστον , αρκετά exotics με Ρώσικες πινακίδες,
τη Κυριακή ανέβασε 15 βαθμούς λιακάδα, πέρασαν κ κάτι Mustang , ένα hot rod με ελεύθερες κ ελάχιστες μηχανές
αλλά επίσης δυνατές (S1000RR) , με ξετάπωτες εννοείται εξατμίσεις
ΥΓ 2 γύρισα , μιλώ με φίλο ,
"πήγα Ταλίν"
"ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ !!! ΕΚΕΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΕΔΩ Κ ΧΡΟΝΙΑ , ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΑΜΕ ΑΓΓΛΙΑ, ΕΧΟΥΜΕ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ , ΠΟΥ , ΠΩΣ , ΠΟΤΕ
" :vava: "

ΥΓ 3 : η Αγ.Πετρούπολη δεν είναι μακριά, αν κ με προσωπικό όχημα ίσως είναι μπελαλίδικη ιστορία. Υπάρχει σελίδα
στο net που αναλύει τα υπερ κ τα κατά, πιθανά προβλήματα, μέρη κλπα.

ΥΓ 4 : δεν είμαι τόσο θρήσκος , ως προς το τελετουργικό αλλά παρακολουθήσαμε λειτουργία στη μοναδική ελληνική εκκλησία ως ομόδοξοι των Ρώσων, που ο επίσκοπος εκεί είναι Έλληνας με καταγωγή απο Κρήτη κ ήταν μοναχός πιο πριν.
Η λειτουργία είχε ρώσικα, εσθονικά, ελληνικά , γερμανικά κ λιθουανίας γλώσσα , το Χριστός Ανέστη το ακούσαμε πολλές φορές κ η ψαλμωδία ήταν καταπληκτική απο μια χορωδία γυναικών με αγγελικές φωνές. Δεν έχω ξαναζήσει κάτι τέτοιο καθόσον συνήθως δεν κάθομαι τόσο πολύ στην εκκλησία.
Μας προέτρεψαν στο τέλος της (2.30 το βράδυ), να περάσουμε στο δίπλα χώρο που προσέφεραν σε όποιον ήθελε αδιακρίτως , κρασί, φαγητό, γλυκό , αναψυκτικά κλπα.
Περάσαμε πολύ καλά , μιλήσαμε με ιερωμένους που παράγουν κρασί κ έχουν δικά τους labels, η γυναίκα του ενός που ήταν στη χορωδία ήξερε πολλά ελληνικά κομμάτια , της άρεσε πολύ η χώρας μας κ μας έδωσε πολύτιμες συμβουλές για την Εσθονία.
Ο επίσκοπος απλά είναι ένας άγιος άνθρωπος, το καταλαβαίνεις απο το ιλαρό αλλά κ το feeling, οι περισσότεροι αναφέρονταν για έναν άνθρωπο που απλά δεν υπάρχει.
Ο ίδιος απλά θέλει να επιστρέψει κάποια στιγμή στην μοναστική ζωή :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#595970 Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Το θερμοκρασιακό με έχει απασχολήσει, γιατί εκεί Χριστούγεννα φαντάζομαι θα κάνει σοβαρό κρύο στο οποίο δεν είμαστε συνηθισμένοι ούτε έχουμε κατάλληλη γκαρνταρόμπα.
Κάτι βασικό δεν μας είπες, αγγλικά μιλάνε;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#595975 Πριν χρόνια είχε βρεθεί η σύζυγος στο Ταλίν για μια αθλητική διοργάνωση και ακόμα θυμάται πόσο όμορφη είναι η παλιά πόλη.

Α, και το φαγητό στο Olde Hansa στην παλιά πόλη, όπως και την βότκα με πιπέρι που τους πρόσφεραν.

Επειδή πέρασε καιρός όμως, ρίξε μια ματιά σε Trip advisor κλπ για το αν ισχύουν αυτά, μην σε πάρω στον λαιμό μου.

Από το Mi A1.