Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#595706 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο δίσκος είναι αυτός

https://www.skroutz.gr/s/15683271/Sandi ... s-1TB.html

Δηλαδή βάζω τον νέο δίσκο, κατεβάζω την εφαρμογή και βάση των οδηγιών κάνω την κλωνοποίηση.
Με αυτό δεν θα γραφτούν και"σκουπίδια" που υπάρχουν στον δίσκο;
Επίσης, πόσες ώρες παίρνει; Ο δίσκος που έχω είναι 500gb και είναι περίπου μισογεμάτος
Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#595711
Νίκος Παππάς έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο δίσκος είναι αυτός

https://www.skroutz.gr/s/15683271/Sandi ... s-1TB.html

Δηλαδή βάζω τον νέο δίσκο, κατεβάζω την εφαρμογή και βάση των οδηγιών κάνω την κλωνοποίηση.
Με αυτό δεν θα γραφτούν και"σκουπίδια" που υπάρχουν στον δίσκο;
Επίσης, πόσες ώρες παίρνει; Ο δίσκος που έχω είναι 500gb και είναι περίπου μισογεμάτος
Από το Mi A1.


Σε αντίστοιχη περίπτωση, πήρα και μια θήκη. Έβαλα το νέο δίσκο μέσα, τον συνδεσα σε usb 3.0 , έκανα κλωνοποίηση (ναι, αντιγράφονται και τα σκουπίδια - περίπου 1 ώρα για 120gb) και μετά τον έβαλα στο κουτί. Τον παλιό, τον κράτησα για εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#595712 Ο δισκος ειναι μια χαρα! χρησιμοποιω Sandisk SSD και μαλιστα τον απλο, οχι τον plus, εδω και παρα πολλα χρονια οταν ακομα 100 ευρω κοστιζε ο 120αρης! Κανενα προβλημα μεχρι τωρα!
Απο εκει και περα, αν δεν εχεις θεμα να επανεγκαταστησεις οτι software εχεις πανω στο pc, εγω θα προτεινα clean install! Αφου περνας απο μηχανικο σε ssd ειναι κριμα να σε "καθυστερουν" τα σκουπιδια που αναφερεις! Απο την στιγμη που εχεις activated windows απλα κατεβαζεις το iso απο τη microsoft και δημιουργεις ενα bootable usb stick! Ουτε κλειδια ουτε τιποτα, θα ενεργοποιηθουν αυτοματα!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#595722
melos86 έγραψε:Απο εκει και περα, αν δεν εχεις θεμα να επανεγκαταστησεις οτι software εχεις πανω στο pc, εγω θα προτεινα clean install! Αφου περνας απο μηχανικο σε ssd ειναι κριμα να σε "καθυστερουν" τα σκουπιδια που αναφερεις! Απο την στιγμη που εχεις activated windows απλα κατεβαζεις το iso απο τη microsoft και δημιουργεις ενα bootable usb stick! Ουτε κλειδια ουτε τιποτα, θα ενεργοποιηθουν αυτοματα!

Πολύ ωραία! :)
Δώστε μου τώρα ένα tutorial να δω πως γίνεται γιατί έχω μεσάνυχτα. :oops:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#595799
Νίκος Παππάς έγραψε:Ερωτηση 1. υπαρχει καπου οδηγος για το πως βαζω παλι τα windows σε Η/Υ που θα αλλαξω τον hdd με ssd?
Ερωτηση 2. Οι san disk ειναι καλοι;
Ερωτηση 3. San disk 1TB ssd στα 97€ μπαινουμε;

Ευχαριστω :s_howdy


1
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περασεις τα Windows απο την αρχη
Κατεβαζεις το εργαλειο για τα Windows 10 απο την MS και φτιαχνεις bootable στικακι
Αλλαζεις τους δισκους
Μπουταρεις στο στικακι
Περνας τα Δεκαρια

Κατα τα αλλα τα περισσοτερα προγραμματα κλωνοποιησης ειναι πολυ απλα
Επιλεγεις τον δισκο ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ θα κλωνοποιησεις
Επιλεγεις τον δισκο ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ θα κλωνοποιησεις
Επιλεγεις automatic mode
Πατας ΟΚ και περιμενεις απο μια ωρα και πανω, αναλογα με το πως εχεις συνδεσει τους δισκους (sata ή usb20/usb3.0/usb3.1)
ΔΕΝ διαγραφεις τιποτα, μεχρι να βεβαιωθεις οτι ο νεος δισκος μπουταρει ΚΑΝΟΝΙΚΑ στα windows

2
Δεν ειναι κακοι, αλλα εγω επιμενω σε Samsung

3
Καλα ειναι, αλλα με 10€ παραπανω παιρνεις Samsung 860 QVO 1TB
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#595804
Wagner669 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ερωτηση 1. υπαρχει καπου οδηγος για το πως βαζω παλι τα windows σε Η/Υ που θα αλλαξω τον hdd με ssd?
Ερωτηση 2. Οι san disk ειναι καλοι;
Ερωτηση 3. San disk 1TB ssd στα 97€ μπαινουμε;

Ευχαριστω :s_howdy


1
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περασεις τα Windows απο την αρχη
Κατεβαζεις το εργαλειο για τα Windows 10 απο την MS και φτιαχνεις bootable στικακι
Αλλαζεις τους δισκους
Μπουταρεις στο στικακι
Περνας τα Δεκαρια

Κατα τα αλλα τα περισσοτερα προγραμματα κλωνοποιησης ειναι πολυ απλα
Επιλεγεις τον δισκο ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ θα κλωνοποιησεις
Επιλεγεις τον δισκο ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ θα κλωνοποιησεις
Επιλεγεις automatic mode
Πατας ΟΚ και περιμενεις απο μια ωρα και πανω, αναλογα με το πως εχεις συνδεσει τους δισκους (sata ή usb20/usb3.0/usb3.1)
ΔΕΝ διαγραφεις τιποτα, μεχρι να βεβαιωθεις οτι ο νεος δισκος μπουταρει ΚΑΝΟΝΙΚΑ στα windows

2
Δεν ειναι κακοι, αλλα εγω επιμενω σε Samsung

3
Καλα ειναι, αλλα με 10€ παραπανω παιρνεις Samsung 860 QVO 1TB



1. Ευχαριστω πολυ :s_thumbsup το κοιταζα πριν 10 λεπτα κι εγω.

2+3. Τον Sandisk plus τον βρισκω 53€ κατω απο το Πλαισιο ομως :s_wink γιατι ο Samsung 860 evo εχει 149,90€ τον QVO δεν τον εχει. Τωρα ποσο πιο προτιμητεος ειναι ο Samsung? :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#595823 Ωραια, ευχαριστω και παλι!

Τωρα στα δυσκολα, για εμενα.


Υπαρχουν φορες που μαυριζει η οθονη, αλλα ταυτοχρονα φαινεται η γραμμη εργασιων και συνεχιζω να ακουω ραδιοφωνο ιντερνετικα. Μπορει να γινει μια φορα την ημερα σπανιοτερα δυο
Οταν το κανει αυτο στην πανω γραμμη βγαζει μηνυμα "O Chrome δεν αποκρινεται" και μετα απο 10-20 δευτερολεπτα επανερχεται.

Το ειχα αναφερει σε φιλο ο οποιος ειπε "μαλλον καρτα γραφικων"

Μετα απο την διαπιστωση του φιλου μια φορα που το εκανε ανοιξα την "Διαχειριση εργασιων", ειδα τις "Επιδοσεις" και ο δισκος "δουλευε" στο 100% ενω ο επεξεργαστης στο 4-5% και η μνημη χρησιμοποιουσε 3.5gb απο 8

Οποτε παιζει να ειναι ο δισκος που ψιλοπεθαινει; :s_dunno η το μηχανημα που κλεινει 10ετια θελει να μου πει να το αφησω να πεθανει;

Το μηχανημα:
Intel core i5 750@2.67Ghz
Foxconn H55MXV
8 GBytes DDR3
AMD radeon hd 5450
Άβαταρ μέλους
By gakost
#595828 Ο φίλος μάλλον δεν έχει και πολύ επαφή με το θέμα υπολογιστές αν σου είπε για κάρτα γραφικών. Το πιο πιθανό είναι να έχεις κάποιο θέμα με τον chrome η κάποιο από τα addons που κουμπώνουν πάνω σε αυτόν. Άλλη πιθανότητα είναι να οφείλεται σε κάποια εφαρμογή internet security αν έχεις κάτι εγκατεστημένο. Γενικά δύσκολα θέμα hardware να σου κρεμάει μόνο μια συγκεκριμένη εφαρμογή όπως ο chrome.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#595831
gakost έγραψε:Ο φίλος μάλλον δεν έχει και πολύ επαφή με το θέμα υπολογιστές αν σου είπε για κάρτα γραφικών. Το πιο πιθανό είναι να έχεις κάποιο θέμα με τον chrome η κάποιο από τα addons που κουμπώνουν πάνω σε αυτόν. Άλλη πιθανότητα είναι να οφείλεται σε κάποια εφαρμογή internet security αν έχεις κάτι εγκατεστημένο. Γενικά δύσκολα θέμα hardware να σου κρεμάει μόνο μια συγκεκριμένη εφαρμογή όπως ο chrome.


Τα προσθετα στον Chrome ειναι το "ΑdGuard" και τα "εγγραφα google εκτος συνδεσης"

Χρησιμοποιω το τειχος προστασιας των windows και το malwarebytes στην δωρεαν του μορφη για μια φορα στο τοσο ελεγχο.

Λες κατι απο αυτα να ειναι ο ενοχος;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#595833 Για κάτι τέτοιες σαχλαμάρες αξίζει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση των win.Παντως ναι δεν έχει σχέση η καρτα γραφικών.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#595837 Ξέρει κανείς (που οφείλεται, αλλά βασικά) πως φτιαχνεται το κάτωθι;

https://answers.microsoft.com/en-us/win ... 89de97a2c1

Ξεκίνησε εντελώς ξαφνικά.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα από λύσεις που βρήκα στο internet, αλλά είτε δεν έγινε τίποτα είτε εγινε για λίγο και ξανά μανά τα ίδια :rant:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#595840
Νίκος Παππάς έγραψε:
Τα προσθετα στον Chrome ειναι το "ΑdGuard" και τα "εγγραφα google εκτος συνδεσης"

Χρησιμοποιω το τειχος προστασιας των windows και το malwarebytes στην δωρεαν του μορφη για μια φορα στο τοσο ελεγχο.

Λες κατι απο αυτα να ειναι ο ενοχος;


Πριν πας σε πολύ δραστικές λύσεις όπως η επανεγκατάσταση των windows
Σε πρώτη φάση δοκίμασε incognito mode να δεις αν στο κάνει. Άλλη λύση είναι να δημιουργήσεις έναν άλλο χρήστη στα windows και βλέπεις.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#595930
Wagner669 έγραψε:
JarnoT έγραψε:Έχει δοκιμάσει κανείς bone conduction headphones?
Μου πέθαναν τα παλιά sony ακουστικά μου και ψάχνομαι για αντικαταστάτη τους στα τρεξίματα.


Προσωπικα ενθουσιαστικα οταν τα δοκιμασα, αλλα 5 λεπτα αργοτερα καταλαβα οτι δεν ειναι για μενα.
Ακους μια χαρα, χωρις να χεις κατι να κρεμεται απο τα αυτια, ακομα και με φασαρια.
Σε περιβαλλον με πολυ φασαρια, σε συνδιασμο με ωτοασπιδες, κανουν τρομερη δουλεια
Ειναι λιγο γκουμουτσα
Η ενταση του ηχου εξαρταται απο το ποσο καλα εφαρμοζουν πανω στο δερμα/κοκαλο
Γαμανε, αλλα μονο εαν εχεις καποιο προβλημα με την ακοη (τραυματισμος ή αναπηρια)
Με το μπασο εχουν θεμα. Δεν εχουν μπασο και ο ηχος "ακουγεται" πολυ ρηχος
Ποιοτητα ηχου = 0

Σ' ευχαριστώ.
Πρόβλημα με την ακοή δεν έχω (ευτυχώς). Αλλά ό,τι ακουστικά κι αν βάλω στο αυτί, μετά από 1-2+ ώρες τρέξιμο νιώθω μια φυσική δυσκολία στο αυτί (χώρια η ζαλούρα από το ότι ακούς τη μουσική μέσα στο κεφάλι σου). Θέλω να πετύχω την φυσική ακοή (σαν να ακούς από συσκευή, ραδιόφωνο, κλπ). Αυτό κάνουν περίπου τα bone? Η ποιότητα ήχου δεν είναι σε καμία περίπτωση το ζητούμενο.