Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#595449
cabala10 έγραψε:γιατι νομιζεις οτι ονομαζουν την κρητη φλοριντα?


mousatos έγραψε:όταν σφάζεις αρνιά μέρα παρά μέρα κάτι χάνεται από την ανθρωπιά σου


GTS έγραψε:Eχω ακουσει διαφορα για την Κρητη: αγριανθωποι, 1η ΜΑΛ τρελλο καψονι από ντοπιους, φερνει καποιος υδραυλικο στο σπιτι του λεει κατι και αρχιζει και φωναζει. Βαζει βενζινη και του την ειπε γιατι γρατζουνισε το αμαξι και ο βενζινας τον επιασε από τον λαιμο....

βεβαια εχει και τα θετικα: τουρισμος κλπ
[/quote]

Ρε σεις πατε καλα; Ξερετε τι λενε για τους Καλαματιανους, Μανιατες, Πυργιωτες, Ξηρομεριτες και παει λεγοντας;

Εχετε παει Κρητη και σας φερθηκαν σκαρτα; Φταιει αυτος που σας φερθηκε οχι ο πληθυσμος του νησιου. Το ιδιο και για τις παραπανω περιοχες.

Ειναι ηλιθιο να δινεις συμπεριφορικα χαρακτηριστικα λογω εντοπιοτητας :protest: :protest:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#595458 ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ ότι κάθε τόπος διαμορφώνει τα συμπεριφορικά χαρακτηριστικά. Δεν γίνεται κάποιο τσουβαλιασμα, για όνομα, απλά όσο να ναι το "κρητικός" ενεργοποιεί ένα συγκεκριμένο πρότυπο στο μυαλό των υπολοίπων.Και σε αυτό έχουν βάλει το χεράκι τους και οι ίδιοι,δεν είναι παρεξηγημένοι. Τονίζω πάλι ότι η κουβέντα είναι γενική,τυπακος σαν τον εν λόγω θα μπορούσε να βρεθεί σε οποιοδήποτε μέρος της χώρας.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#595478 Κύριοι, επειδή έγινε στο χωριό της γυναίκας μου και όλοι ξέρουν την οικογένεια, μπορώ να διαβεβαιώσω πως πρόκειται για ψυχικά άρρωστο άτομο, με άρρωστη συμπεριφορά, που κρύφτηκε καλά από τους γονείς του (παπάς ο πατέρας) όλα αυτά χρόνια και συγκαλύφτηκε τεχνηέντως με τον γάμο του. για να αποκτήσει κύρος στην κοινωνία. Κάποια στιγμή πέρασε την κόκκινη γραμμή και έγινε αυτή η άρρωστη δολοφονία. Κανείς δεν ασχολήθηκε να πάρει μία σοβαρή θεραπεία, για να μην στιγματίσουν το γιο του παπά και την οικογένεια, που είναι πολύ μεγάλη και γνωστή με πολλές επιχειρήσεις. Συμπεριφερόταν σαν έφηβος με τις ορμές του και κάποια στιγμή τις ξεπέρασε, αφού το μυαλό δεν τον ακολούθησε.
Κυκλοφορούν ανάμεσα μας πολλοί τέτοιοι, όλοι είναι καλά παιδιά μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο και να μοιράσουν κατηγορίες σε όλους και όλα, μέχρι το επόμενο έγκλημα.
Εκτός της άτυχης βιολόγου που βρέθηκε εκεί συμπτωματικά, πρέπει να λυπόμαστε τα παιδιά του πως θα μεγαλώσουν, ενώ δεν θα έπρεπε να έχει καν...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#595484 γενικά είναι πολύ βλαβερό και θλιβερό το ότι ακόμα και στις μέρες μας άνθρωποι φοβούνται το "στίγμα" του τρελού και δεν πάνε να τους δει γιατρός να βοηθηθούν


cmarin έγραψε: όλοι είναι καλά παιδιά μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο

τι πάει να πει καλά παιδιά, δεν έχουμε να κάνουμε με καλό και κακό, αλλά με πρόβλημα το οποιό ο ίδιος αντέ πες δεν μπορεί να δει αλλά όλο το λοιπό περιβάλλον θα μπορούσε

εγώ φίλε μου προσωπικά όταν βλέπω ότι κάποιος δεν είναι στα καλά του και είναι κάπως κοντινός μου και έχω το θάρρος του λέω να πάει στο γιατρό χωρίς ντροπές και μα μου (και έχει συμβεί να με ακούσουν και όντως έπαιζε θέμα ), θα περίμενα λοιπόν όλοι οι άνθρωποι που θεωρούνται λογικοί να κάνουν το ίδιο , δεν υπάρχει δικαιολογία

συνεπώς ναι φταίνει οι "όλοι και τα όλα" ίσως περισσότερο από τον ίδιο

αν δηλαδη βλέπεις πχ κάποιον να καπνίζει δεν θα του πεις ότι καταστρέφεται; (εξαιρούνται οι κομπλεξικοί αντικαπνιστές) δεν θα του πεις να κάνει κάτι για αυτό; γιατί να μην συμβαινει και το ίδιο σε άτομα που κάτι φαίνεται να μην πηγαίνει καλά μέσα τους; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#595487
cmarin έγραψε:Κύριοι, επειδή έγινε στο χωριό της γυναίκας μου και όλοι ξέρουν την οικογένεια, μπορώ να διαβεβαιώσω πως πρόκειται για ψυχικά άρρωστο άτομο, με άρρωστη συμπεριφορά, που κρύφτηκε καλά από τους γονείς του (παπάς ο πατέρας) όλα αυτά χρόνια και συγκαλύφτηκε τεχνηέντως με τον γάμο του. για να αποκτήσει κύρος στην κοινωνία. Κάποια στιγμή πέρασε την κόκκινη γραμμή και έγινε αυτή η άρρωστη δολοφονία. Κανείς δεν ασχολήθηκε να πάρει μία σοβαρή θεραπεία, για να μην στιγματίσουν το γιο του παπά και την οικογένεια, που είναι πολύ μεγάλη και γνωστή με πολλές επιχειρήσεις. Συμπεριφερόταν σαν έφηβος με τις ορμές του και κάποια στιγμή τις ξεπέρασε, αφού το μυαλό δεν τον ακολούθησε.
Κυκλοφορούν ανάμεσα μας πολλοί τέτοιοι, όλοι είναι καλά παιδιά μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο και να μοιράσουν κατηγορίες σε όλους και όλα, μέχρι το επόμενο έγκλημα.
Εκτός της άτυχης βιολόγου που βρέθηκε εκεί συμπτωματικά, πρέπει να λυπόμαστε τα παιδιά του πως θα μεγαλώσουν, ενώ δεν θα έπρεπε να έχει καν...
Τραγικό απ'όπου και να το πιάσεις...
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#595503 @QsisVTS έχεις δίκιο. "Μίλα" είναι η λέξη και γι αυτό είμαστε όλοι συνένοχοι. Και το παιδί που δεν φορά κράνος και μετά ήταν θέλημα θεού, και για το παιδί που αυτοκτόνησε και τον γείτονα που βλέπεις να χάνει τον έλεγχο. Έχουμε όλοι ευθύνη για όποιον ξέρουμε και δεν μιλάμε.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#595518
cmarin έγραψε:Κύριοι, επειδή έγινε στο χωριό της γυναίκας μου και όλοι ξέρουν την οικογένεια, μπορώ να διαβεβαιώσω πως πρόκειται για ψυχικά άρρωστο άτομο, με άρρωστη συμπεριφορά, που κρύφτηκε καλά από τους γονείς του (παπάς ο πατέρας) όλα αυτά χρόνια και συγκαλύφτηκε τεχνηέντως με τον γάμο του. για να αποκτήσει κύρος στην κοινωνία. Κάποια στιγμή πέρασε την κόκκινη γραμμή και έγινε αυτή η άρρωστη δολοφονία. Κανείς δεν ασχολήθηκε να πάρει μία σοβαρή θεραπεία, για να μην στιγματίσουν το γιο του παπά και την οικογένεια, που είναι πολύ μεγάλη και γνωστή με πολλές επιχειρήσεις. Συμπεριφερόταν σαν έφηβος με τις ορμές του και κάποια στιγμή τις ξεπέρασε, αφού το μυαλό δεν τον ακολούθησε.
Κυκλοφορούν ανάμεσα μας πολλοί τέτοιοι, όλοι είναι καλά παιδιά μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο και να μοιράσουν κατηγορίες σε όλους και όλα, μέχρι το επόμενο έγκλημα.
Εκτός της άτυχης βιολόγου που βρέθηκε εκεί συμπτωματικά, πρέπει να λυπόμαστε τα παιδιά του πως θα μεγαλώσουν, ενώ δεν θα έπρεπε να έχει καν...

ειναι σιγουρα ψυχικα αρρωστος η απλα "ψυχικα αρρωστος" ωστε να γλυτωσει την φυλακη και να κανει παρεουλα με τους υπολοιπους "ψυχικα αρρωστους" της ελλαδας?
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#595529 Είναι original, αφού το γράφω επιβεβαιωμένο. Έχω ανήψια εκεί που ειναι στην ηλικία του και από μικρά τον φωνάζανε το "τρελογιαννιό". Και ο αδερφός του είναι σε παρόμοια φάση.

don't panic
Άβαταρ μέλους
By rafi
#595542
cmarin έγραψε:@QsisVTS έχεις δίκιο. "Μίλα" είναι η λέξη και γι αυτό είμαστε όλοι συνένοχοι. Και το παιδί που δεν φορά κράνος και μετά ήταν θέλημα θεού, και για το παιδί που αυτοκτόνησε και τον γείτονα που βλέπεις να χάνει τον έλεγχο. Έχουμε όλοι ευθύνη για όποιον ξέρουμε και δεν μιλάμε.
Συμφωνω απολυτως.. Δυστυχως ειμαστε πολυ οπισθοδρομικοι, ειδικα σε σχεση με τετοια ζητηματα..

.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#595594
rafi έγραψε:
cmarin έγραψε:@QsisVTS έχεις δίκιο. "Μίλα" είναι η λέξη και γι αυτό είμαστε όλοι συνένοχοι. Και το παιδί που δεν φορά κράνος και μετά ήταν θέλημα θεού, και για το παιδί που αυτοκτόνησε και τον γείτονα που βλέπεις να χάνει τον έλεγχο. Έχουμε όλοι ευθύνη για όποιον ξέρουμε και δεν μιλάμε.
Συμφωνω απολυτως.. Δυστυχως ειμαστε πολυ οπισθοδρομικοι, ειδικα σε σχεση με τετοια ζητηματα..

.



δεν ειναι κ τόσο απλά τα πράγματα.Μάλλον απλά είναι αλλά ο καθένας φοβάται να μπλέξει , ειδικά σε μικρές κοινωνίες..
Για να υποβληθεί κάποιο άτομο σε (αναγκαστική) ψυχιατρική εξέταση , η ΕΛ.ΑΣ χρειάζεται 2 καταθέσεις..
Μετά από πολύ σοβαρά περιστατικά (π.χ κάποιος απειλεί να πέσει από μπαλκόνι ..) συνήθως η μία κατάθεση ειναι του προστρέξαντος αστυνομικού..η 2η είναι από κάποιον συγγενή...
Σε περιπτώσεις όμως όπως αυτή που περιέγραψε ο cmarin κανείς από τους συγχωριανούς δεν αναλαμβάνει να πάει και να καταθέσει σχετικά... σου λέει μετά έμπλεξα... :(
Αλλά ακόμα κ να γίνουν όλα τα ανωτέρω (καταθέσεις κλπ..) , άτομα που κινούνται στα όρια της ψυχιατρικής ασθένειας πολύ δύσκολα δέχονται να εξεταστούν και ακόμα πιο δύσκολα νοσηλεύονται .. Ετσι κ αλλιώς και τα αρμόδια νοσηλευτικά ιδρύματα , αφύλαχτα είναι , όποιος θέλει μπαινοβγαίνει..
Σημασία έχει το ίδιο το άτομο να δεχθεί ότι έχει πρόβλημα και να συνεργασθεί με τους ιατρούς και την οικογένεια του..



υ.γ
στα νιάτα μου έχω κάνει άπειρους εγκλεισμούς , κυρίως στο ΨΝΑ κ στο Δρομοκαίτειο..
Όταν την προοηγούμενη ημέρα μάθαινα την υπηρεσία και μου έλεγαν ΄΄ εγκλεισμός από τάδε οδό..'' , πάντα με έπιανε ένας κόμπος.Δεν ήξερα τι θα συναντήσω , πως θα τον πείσω να συνεργαστεί ώστε να μην έχουμε άλλα , κλπ....Εννοείται ότι πολλά άτομα στο τέλος της ημέρας που γυρνούσαμε πίσω είχαν κερδίσει τον σεβασμό μου , διότι από κουβέντα που έκανα μαζί τους μάθαινα τα τραγικά προβλήματα που αντιμετώπιζαν στη ζωή τους και τους έκαναν να χάσουν την πνευματική τους ισορροπία..
Ειναι λοιπόν και το νομοθετικό πλαίσιο χάλια στην Ελλάδα.. Δεν έχει καμμία δουλειά πιστεύω η Αστυνομία να διενεργεί τους εγκλεισμούς. Αυτοί πρέπει να γίνονται από εξειδικευμένο προσωπικό του Υπουργείου Υγείας...
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 17 Ιούλ 2019, 10:25, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By 224v
#595597 Μα προχθές το πρωί σε κανάλι ένας δημοσιογραφος ρεπόρτερ!!! γύριζε στο χωριό και ρωταγε για τον δράστη. Όλοι μα όλοι έλεγαν τα καλύτερα!!!! έπεφταν και αυτοί από τα σύννεφα!!!. Για να δούμε τι θα κάνουν και με τον αδελφό...
Αλήθεια αδίκημα για απόκρυψη ψυχασθενους δεν υπάρχει ώστε η οικογένεια να τους πηγαίνει σε γιατρό αντί να τους κρύβει??

.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#595599
224v έγραψε:
Αλήθεια αδίκημα για απόκρυψη ψυχασθενους δεν υπάρχει ώστε η οικογένεια να τους πηγαίνει σε γιατρό αντί να τους κρύβει??


δεν παίζει αυτό, γιατί αυτό είναι μια διάγνωση που πρέπει να κάνει γιατρός, επίσης δεν μπορεί να είσαι υπεύθυνος για ενήλικο άτομο για το οποίο δεν υπάρχει δικαστική απόφαση για κάτι διαφορετικό