Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#498010 Ε, ναι, αν δε το θυμασαι ή δεν το γνωριζεις αυτο πρεπει να κανεις...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#499494 Κάθομαι στον καναπέ και έχω ανοιχτό τον browser στο ISPConfig(no comments) για να προσθέσω μια βάση δεδομένων στον server, και εκείνη την ώρα αποφασίζει να περάσει ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ο ρόκυ.
Και ναι, κατάφερε και μου έσβησε μια βάση από το VPS... :lol: :lipsealed:
Τίποτα σημαντικό, ευτυχώς αλλά μόλις το αντιλήφθηκα ... :s_omg :s_bored :s_shout :vava: :slap: :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#499705 Πήγαινε προς κατάργηση έτσι κι αλλιώς απλά έγινε λίγο πιο... Πρόωρα...

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#534418 Ποια είναι η πιο ελαφριά διανομή (με GUI) για να μπει σε PC με Pentium G3220 @3 και 2GB RAM ; Centos 7;
Μόνο rsync θα κάνει και άντε να χρειαστεί κανά package handler όπως yum ή apt-get. Α και εύκολος τρόπος για root account.

Επίσης επειδή είναι ένας ο σκληρός (2TB), γίνεται να χωριστεί σε 2 partition κατά το setup; Ένα μικρό για το linux και ένα μεγαλύτερο (~1.5Τ) για data σε NTFS
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#534420 Ε, ναι, δε νομίζω να χρειάζεται gui...

Στην εγκατάσταση μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις στο δίσκο...

Με την ευκαιρία, για όσους χρησιμοποιούσαν το "Description" στα bookmarks του Firefox, μία καλή λύση είναι το "Zotero" (zotero.org) που υπάρχει και για Windows, Linux, Mac...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#534500 Έβαλα το mint με xfce, ωραίο δείχνει κι ελαφρύ
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#534534 Και εγώ μεταξύ gnome (με unity), LXDe και XFCe επέλεξα το XFCe...
Μου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος που μπορώ να προσαρμόσω τα panels όπως ακριβώς θέλω αλλά και η γενικότερη φιλοσοφία του...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#595523 Long shot αλλά, μήπως έχει δοκιμάσει κανείς audiophile audio players για Linux;
Π.χ. από εδώ (opensource.com), διαβάζω για audio players που δεν έχω ξανακούσει (λογικό βέβαια γιατί δεν έχω DAC κλπ), όπως Guayadeque, Strawberry, Cantata, DeaDBeeF...

Επίσης μήπως -λέω μήπως- έχει δοκιμάσει κανείς το "Audiophile Linux - AP Linux;

Ρωτάω γιατί θα κάνω μία προσπάθεια για ένα ανιψιό μου και λέω μήπως πάρω κανένα tip...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#596777 Update: Τελικά εγκατέστησα/δοκίμασα τόσο το Audiophile Linux (APlinux), όσο και το Lubuntu και διάφορους players.
Από αυτούς πιο ψηλά στάθηκε ο Cantata (ο μόνος που παίζει μέσω mpd/music player daemon).
Η διαφορά με την αναπαραγωγή σε windows 10 είναι χαοτική (όχι στα αυτιά μου γιατί δεν το "έχω", αλλά σύμφωνα με ό,τι μου είπαν).
Επόμενο στάδιο (αυτό είναι δική μου ιδέα), η εγκατάσταση και δοκιμή σε raspberry pi 4 και κάτι άλλα κόλπα που σκέφτηκα να δοκιμάσω...
Τεσπα έτσι ενημερωτικά.

Σε άλλα νέα:
O ΟΑΕΔ ante portas του Ανοιχτού Λογισμικού | opensource.ellak.gr
Το OS είναι UBUNTU και η σουίτα γραφείου LibreOffice (στα σχόλια έχει λινκ στο pdf της προκήρυξης).
Και -επίσης στα σχόλια- αναφέρονται ότι εγκαθίσταται το Mint που απ'ό,τι καταλαβαίνω έχει γίνει πάρα πολύ δημοφιλές...
Κάτι παρόμοιο άκουσα και για το υπουργείο δικαιοσύνης αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#596779 Libre Office το δουλεύω , άψογο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#596792 Αξιόλογο δείχνει το mint, αν και δεν το έχω δουλέψει ποτέ

Έχεις το raspberry 4; Όντως αρκετά καλύτερο από το 3/3Β;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#596797 Αν τελικά προχωρήσει ο ΟΑΕΔ σε ανοιχτό λογισμικό, θα είναι εξαιρετική απόφαση και θα έλεγα πως το ίδιο θα έπρεπε να κάνει όλο το δημόσιο.
Συχνά δεν θέλει πάρα μια απόφαση, πριν λίγο καιρό κάναμε σαν εταιρεία μια δωρεά παλιών υπολογιστών σε σχολεία. Επειδή δεν είχαν λειτουργικό, ξεκίνησε η κουβέντα να αγοράσουμε άδειες Windows (που γενικά δεν είναι κάτι πανάκριβο...). Όταν τους εξήγησα πως ναι μεν τα Windows είναι φθηνά, αλλά λογικά θα θέλετε να δώσουμε και Office, και αυτό δεν είναι καθόλου φθηνό (αν και για σχολεία παίζουν προσφορές...), άρχισαν να το ξανασκέφτονται...
Εκεί που τους έπεισα είναι αφού κατέβασα ένα Mint liveCD και είχα πάνω και το OpenOffice. Αφού το είδαν, και αφού τους είπα πως τα παιδιά είναι καλό να έρθουν σε επαφή με την κοινότητα του OpenSource λογισμικού, η απόφαση πάρθηκε και αρκετές δεκάδες υπολογιστές έφτασαν στα σχολεία με Mint λειτουργικό και OpenOffice.
To Mint το επέλεξα σε σχέση με το Ubuntu γιατί είναι πιο φιλικό στον αρχάριο κατά την γνώμη μου.
Γενικώς, για χρήση γραφείου, δεν θα πήγαινα σε κάτι άλλο από αυτά τα δύο, έχουν και πολύ καλή υποστήριξη, ενώ είναι και πολύ διαδεδομένα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#596798 Το κακό είναι ότι οι προμηθευτές του υπόλοιπου λογισμικού συνήθως δεν παρέχουν υποστήριξη για Linux συν ότι πρέπει να επανεκπαιδευτούν οι ΙΤ του δημοσίου στο Linux, αλλιώς....

Εικόνα