Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By gianik
#574281 :inlove:
Αυτα ειναι...... :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By bebes
#575742
bebes έγραψε:Καλημερα,
θα περασω απο Ολλανδια 2-3 μερες (εποχή Πάσχα μεταξυ 24 και 30 Αρπριλίου)
Θα παω με τα παιδια (19, 16, 13), οπότε είμαι πολυ προβληματισμένος αν πρεπει να παμε Αμστερνταμ ή οχι. Στα μεγάλα είχα τάξει (σε μια στιγμή αδυναμίας :lol: ) οτι αν παμε Αμστερνταμ θα τους παω να "καπνίσουν νόμιμα", οπότε θα πεσει μεγαλο πρήξιμο :ninja:
Γενικά όμως θελω να γυρίσω λίγο τις εξοχές της Ολλανδιας, μιας και τις δυο προηγούμενες φορες που πηγα ήταν φθινόπωρο.
Σκοπεύω να περάσουμε το φράγμα, θέλω να περασω απο λιβάδια τουλίπας και αν ειναι δυνατον απο τα χαμηλα μερη που οι γέφυρες ειναι κανάλια και περνανε καραβάκια (ειχα περασει απο τετοια αλλα δε θυμαμαι που ηταν).

Αναμένω προτάσεις :)

Οι μέρες πλησιάζουν και άρχισα να καταστρώνω το πρόγραμμα (τα προγράμματα που κάνω συνήθως καταστρατηγούνται, αλλά κάτι πρέπει να κανω κι εγω σαν προετοιμασία :lol: )
Εκλεισα ξενοδοχείο διπλα στο αεροδρόμιο Charleroi. Οπότε ξεκινάω πρωι πρωι (λέω για τις 8:00) για Delft Χάγη.
Σκέφτομαι κανα 3ωράκι να το φαω στη Delft, Χάγη απλά θα περάσω.
Μετά περνάω απο Leiden πρός Χάρλεμ για να χαζέψω τους αγρούς με τις τουλίπες :inlove:
Στο πάρκο Κeukenhof δεν θα πάω, όσο αισιόδοξος κια να είμαι δεν βγαίνουν οι ώρες.

Μετά στο Zaandam να δω τους ανεμόμυλους και κατόπιν στο μεγάλο φράγμα.

Αν μας μείνει χρόνος και δεν εχει βραδιάσει, θα κλεισω τη μερα στο Giethoorn.
Διανυκτέρευση στο Αμστερνταμ, οπότε αργα το βραδυ και την άλλη μερα θα τις περάσουμε στην πόλη.

Την τρίτη μέρα πρέπει να ξεκινήσω απο Άμστερνταμ για να διανυκτερεύσω Μπρίζ, οπότε ίσως το πρωί αυτής της μέρας παω εεκί που δεν πρόλαβα την πρώτη (Γκούντα, Volendam, Marken)

Μετά θα αρχίσει το πρόγραμμα του Βελγίου.

Πολύ φιλόδοξο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#575830 Τιμιο φαινεται. Χάγη πόση ωρα ειναι το "απλά θα περάσω"? Ενα Scheveningen να δεις, θα φας χρόνο
https://www.holland.com/global/tourism/ ... -beach.htm
Άβαταρ μέλους
By Chris
#575838 Καλα μπορει να ριχνει χαλαζι με 6 μποφορ, ποια παραλια τωρα...

Γενικα, πολυ φιλοδοξο μου φανηκε, μακαρι να τα προλαβει ολα αυτα ο φιλος. Προσωπικα θα εστιαζα σε λιγοτερα για να τα δω με ανεση

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#575842 Scheveningen ψιλο κλάιν, να πώ οτι εχεις δει τόσα πράγματα και σου μεινε κι αυτό πάει στο διάολο.
Γενικά είναι πολύ πιεσμένο το πρόγραμμα και φαντάζομαι εν γνώσει του, οποτε περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#575849 Καλημερα,
το πρόγραμμα είναι όντως "τραβηγμένο", αλλά πάντα έτσι είναι με μας... :lol:

Αν δεν προλάβουμε κάτι, ή αν κάπου μας αρέσει και καθίσουμε παραπάνω, απλά το αλλάζουμε λίγο (άλλωστε σχεδόν πάντα έτσι λειτουργούμε) :innocent:

Οι χρόνοι στα σημεία επίσκεψης είναι λιγο πολύ "μετρημένοι", δεν μπορω να υπολογίσω αν χάσουμε χρόνο στο δρόμο μιας και εχω φάει κάποια επικά μποτιλιαρίσματα σε Ολλανδια και Βελγιο παλαιοτερα :(
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#576166 7-9 και 3-6 γενικά αποφεύγεις να είσαι στον αυτοκινητόδρομο, ειδικά randstad. Εξω απ αυτές τις ώρες δεν έχεις θέμα
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#576176
Chris έγραψε:Καλα μπορει να ριχνει χαλαζι με 6 μποφορ, ποια παραλια τωρα...

Γενικα, πολυ φιλοδοξο μου φανηκε, μακαρι να τα προλαβει ολα αυτα ο φιλος. Προσωπικα θα εστιαζα σε λιγοτερα για να τα δω με ανεση

< >


+1
Έχοντας κάνει το Amsterdam (σχεδόν Haarlem) - φράγμα - Giethoorn και επιστροφή τρις, πρέπει να σου πω ότι είναι πιο μακριά από όσο το φαντάζεσαι (πολλά χιλιόμετρα σε επαρχιακό δίκτυο με κυκλικά, χαμηλές ταχύτητες κλπ).
Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι θα είχα ξεκινήσει από Σαρλερουά την ίδια μέρα. Delft vs Χάγη, θα ξόδευα περισσότερο χρόνο στη Χάγη που είναι πολύ πιο εντυπωσιακή.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#579153
bebes έγραψε:Οι μέρες πλησιάζουν και άρχισα να καταστρώνω το πρόγραμμα (τα προγράμματα που κάνω συνήθως καταστρατηγούνται, αλλά κάτι πρέπει να κανω κι εγω σαν προετοιμασία :lol: )
Εκλεισα ξενοδοχείο διπλα στο αεροδρόμιο Charleroi. Οπότε ξεκινάω πρωι πρωι (λέω για τις 8:00) για Delft Χάγη.
Σκέφτομαι κανα 3ωράκι να το φαω στη Delft, Χάγη απλά θα περάσω.
Μετά περνάω απο Leiden πρός Χάρλεμ για να χαζέψω τους αγρούς με τις τουλίπες :inlove:
Στο πάρκο Κeukenhof δεν θα πάω, όσο αισιόδοξος κια να είμαι δεν βγαίνουν οι ώρες.

Μετά στο Zaandam να δω τους ανεμόμυλους και κατόπιν στο μεγάλο φράγμα.

Αν μας μείνει χρόνος και δεν εχει βραδιάσει, θα κλεισω τη μερα στο Giethoorn.
Διανυκτέρευση στο Αμστερνταμ, οπότε αργα το βραδυ και την άλλη μερα θα τις περάσουμε στην πόλη.

Την τρίτη μέρα πρέπει να ξεκινήσω απο Άμστερνταμ για να διανυκτερεύσω Μπρίζ, οπότε ίσως το πρωί αυτής της μέρας παω εεκί που δεν πρόλαβα την πρώτη (Γκούντα, Volendam, Marken)

Μετά θα αρχίσει το πρόγραμμα του Βελγίου.

Πολύ φιλόδοξο; :hmmm:

Τελικά καλά πήγαν τα πράματα αν και το μεσημέρι δεν ήμουν καθόλου αισιόδοξος.
Γυρίσαμε κανα δίωρο στο Ντέλφτ, ειχε υπάιθρια αγορα στην πλατεία οπότε τσιμπήσαμε ωραιότατο street food
Εικόνα
Εικόνα
Πήγαμε Χάγη, μας άρεσε το κέντρο οπότε ψάξαμε παρκάραμε και κάναμε μια βόλτα στο παλάτι και στους πεζόδρομους του κέντρου (πρώτη απώλεια, η μικρή κορη εχασε το τηλέφωνό της :( )
Εικόνα
Επόμενη στάση οι τουλίπες.
Εκεί ήμασταν λίγο άτυχοι, απο τη μια ειχαμε διαστήματα έντονης βροχής, απο την άλλη οι περισσότερες τουλίπες είχαν μαζευτεί.
Κάτι βρήκαμε όμως :inlove:
Εικόνα
Εκανα κάποιες γύρες στην περιοχή γυρω απο το Lisse, βρήκα αρκετά τουλιποχώραφα, αλλά η έκπληξη ηταν τα ακόμα περισσότερα τουλιποχώραφα που βρήκαμε στο δρόμο βόρεια του Αμστερνταμ.
Φτάσαμε απογευματάκι στο Zaanse Schans, οι μύλοι είχαν κλείσει. Αμέσως πρίν φτάσουμε έριξε μια γερή βροχή οπότε ο κόσμος ήταν λίγος.
Γυρίσαμε το χωριό, ήπιαμε ενα καφεδάκι, έπαιξαν τα παιδια με τα ζωάκια και η ώρα είχε φτασει 7:30 σχεδόν.
Σκέφτηκα οτι δεν θα προλάβαινα το φράγμα και αποφάσισα να πάω στην Ενταμ που ηταν δίπλα.
Τελικα στο δρόμο άλλαξα γνώμη και κατευθύνθηκα πρός το φράγμα.
Ευτυχώς που πήρα την απόφασηη, εκτός του οτι προλάβαμε άνετα να το δούμε, στο γυρισμό τραβήχτηκαν τα σύννεφα και μας χάρισαν ένα απο τα καλύτερα ηλιοβασιλέματα που εχουμε δει (Ίσως ήταν η "αποζημίωση" μας για το ηλιοβασίλεμα που χάσαμε το καλοκαίρι στο Oban -διανυκτέρευσα εκεί μόνο και μονο για να το απολαύσω και είχε συννεφιά :( )
Εικόνα
Εικόνα

Λόγω ρυθμίσεων του GPS στο αυτοκινήτου που νοίκιασα (είχε επιλεγμένη την πιο σύντομη διαδρομή), τη μεθεπόμενη μερα γυρίσαμε πολύ καλά κάποιες απο τις εξοχές της Ολλανδίας.
Πραγματικά εντυπωσιστήκαμε όλοι, μικροί και μεγάλοι :inlove:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#595325 https://www.actievandedag.nl

What's the catch? Πχ γα Eindhoven-Maastricht είναι 10 αντί για 17 ευρώ. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#595361 Δεν έχει κάποιο catch, παίζουν τέτοια συχνά.
Είναι για μένα ένα απ τα καλύτερα σπά της Ολλανδίας, απλά:
Εκτός τρίτης είναι υποχρεωτικά γυμνιστών
Καλό είναι να φέρεις μαζί σαγιονάρες, ρομπα πετσέτες γιατί τα κοπανάνε άγρια

Γενικά η περιοχή εκεί γύρω είναι πολύ όμορφη, συνδιάζεται με επισκεψτη στο Kröller-Müller. Αν ψηθείς, πες μου γιατί έχω ενα τρομερό ΒnB πολύ κοντά στο σπα ( το ξενοδοχείο είναι πανάκριβο, δεν αξίζει)
Άβαταρ μέλους
By drdino
#595372 Βασικά μάλλον δεν μπήκε το λινκ ολόκληρο, αναφερόμουν στο κλείσιμο εισιτηρίων τρένου. Μισή τιμή σχεδόν σε σχέση με το ns.nl
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#595763 είναι αξιοπιστο το σάιτ, απλά δες μήπως είναι για ωρες εκτος αιχμής κλπ κλπ. Η τιμή αυτή είναι η κλασσική 40% off που έχουμε όσοι είμαστε συνδρομητές ενος πακέτου για ώρες μη αιχμής