Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#594390 70.000€ είχε πάρει συγγενικό πρόσωπο 55τμ με πυλωτή σε καινούργια τότε οικοδομή (πρωτος ιδιοκτήτης) το 2007 στη Θεσσαλονίκη, όχι βέβαια κέντρο αλλά Ιπποκράτειο που δε το λες και μακρυά από κέντρο.

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχει ξεκινήσει μια αψυχολόγητη άνοδος στα ακίνητα είτε προς πώληση είτε προς ενοικίαση σε τιμές πολύ υψηλότερες από τις προ κρίσης.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#594405 Αττική και ειδικά κέντρο Αθήνας έμαθα από μεσίτη πως οι τιμές(πώληση) έχουν φτάσει παραπάνω από προ κρίσης.
airbnb ο λόγος.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#594408 Εξαρτάται και από εξωγενείς παράγοντες, πχ συγκοινωνία Μετρό κτλ.

πΧ στη Θεσ/νίκη με το Μετρό να τελειώνει επιτέλους ανεβαίνουν οι τιμές σε καταστήματα και σπίτια σιγά σιγά πάλι.



.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594433 Στην Αθήνα υπάρχει μεγάλη έλλειψη καλών σπιτιών πια, σχεδόν σε όλες τις περιοχές. Αυτό έχει φουσκώσει τις τιμές σε παράλογα επίπεδα, μη ρεαλιστικά.
Λίγη υπομονή, η προσφορά και η ζήτηση θα ομαλοποιηθουν, αλλά ίσως πάρει χρόνο.
Το μεγάλο πάρτι γίνεται νότια και κέντρο, αλλά και Γαλάτσι πχ, οι τιμές έχουν φτάσει σε τιμές προ κρίσης σχεδόν, λόγω της πολύ μικρής προσφοράς μετά από σχεδόν 10 χρόνια που δεν χτίζονταν τίποτε.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#594441 Εννοείς ότι έχει αυξηθεί η ζήτηση; Γιατί όμως να έγινε αυτό, βρήκε δουλειά και λεφτά ο κόσμος ξαφνικά;
Μήπως φταίνε οι Κινέζοι που αγοράζουν για να κερδίσουν δικαίωμα ευρωπαικό και λιγοστεύει η διαθεσιμότητα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594449 Και μέσα στην κρίση υπήρχε κόσμος που είχε λεφτά αλλά δεν αγόραζε γιατί δεν ήξερε τι γίνεται αύριο.
Τώρα, φαίνεται πως το πολύ ξύλο έχει τελειώσει (έχουμε μείνει με το μαρτύριο της σταγόνας...) και επιπλέον οι τράπεζες σιγά σιγά δίνουν και δάνεια.
Οι Κινέζοι και οι ξένοι αγοράζουν μόνον νότια, δεν φταίνε γενικώς, ενώ και το Airbnb, πάλι φταίει για το κέντρο και νότια επίσης, όχι γενικώς.
Ο μεγάλος φταίχτης είναι η μεγάλη υστέρηση μέσα στην κρίση και φυσικά το γεγονός πως τα σπίτια προ κρίσης ήταν πολύ μέτρια (ημιυπαίθριοι, αποθήκες που έγιναν δωμάτια, αυθαίρετα, κλπ).
Όλα αυτά ανεβάζουν τις τιμές προς τα πάνω στα πραγματικά καλά ακίνητα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#594454 Καλά... ελάτε μια βόλτα Δράμα... :lol:

Να βλέπεις ένα σπίτι με κουφώματα που μπάζουν σαν να είναι τέντες, πατώματα με μουσαμάδες (στάνταρ σχεδόν αυτό στα δωμάτια :vava: ), χωρίς θέρμανση (εντάξει μωρέ, με ένα AC καλά θα είσαι :s_crazy ), χωρίς ασανσέρ η πολυκατοικία και διαρρύθμιση αστεία και να στο λένε και καλό... Αξία;;


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594492 Παλιά, φυσικά και έδιναν, προφανώς όχι πια. Σήμερα, όχι μόνον ασανσέρ απαιτείται, αλλά και πλήρης πρόσβαση σε ΑΜΕΑ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#594503 Σωστά, και χάρη σ'αυτό έχω ανεκμετάλλευτο έναν ωραίο μεγάλο χώρο όπου θα μπορούσε να μπει πχ μια ντουλάπα

btw θέλω κάποια στιγμή να φτιάξω και μια ντουλάπα στην αποθήκη για να βάζω παλιά ρούχα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#594519
Dimitris_P έγραψε:Σωστά, και χάρη σ'αυτό έχω ανεκμετάλλευτο έναν ωραίο μεγάλο χώρο όπου θα μπορούσε να μπει πχ μια ντουλάπα

btw θέλω κάποια στιγμή να φτιάξω και μια ντουλάπα στην αποθήκη για να βάζω παλιά ρούχα κλπ.
Η πρόσβαση ΑΜΕΑ ειναι ο ανεκμεταλευτος χωρος;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#594542
Anonymous Founder έγραψε:Και μέσα στην κρίση υπήρχε κόσμος που είχε λεφτά αλλά δεν αγόραζε γιατί δεν ήξερε τι γίνεται αύριο.
Τώρα, φαίνεται πως το πολύ ξύλο έχει τελειώσει (έχουμε μείνει με το μαρτύριο της σταγόνας...) και επιπλέον οι τράπεζες σιγά σιγά δίνουν και δάνεια.
Οι Κινέζοι και οι ξένοι αγοράζουν μόνον νότια, δεν φταίνε γενικώς, ενώ και το Airbnb, πάλι φταίει για το κέντρο και νότια επίσης, όχι γενικώς.
Ο μεγάλος φταίχτης είναι η μεγάλη υστέρηση μέσα στην κρίση και φυσικά το γεγονός πως τα σπίτια προ κρίσης ήταν πολύ μέτρια (ημιυπαίθριοι, αποθήκες που έγιναν δωμάτια, αυθαίρετα, κλπ).
Όλα αυτά ανεβάζουν τις τιμές προς τα πάνω στα πραγματικά καλά ακίνητα.


Eσυ ποτε θα αγορασεις επιτελους;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#594931 Airbnb: 20.000 αδήλωτα ακίνητα εντοπίστηκαν μέσω διαδικτυακού ελέγχου

https://www.news247.gr/oikonomia/airbnb ... 74578.html

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#594976
Serf έγραψε:Airbnb: 20.000 αδήλωτα ακίνητα εντοπίστηκαν μέσω διαδικτυακού ελέγχου

https://www.news247.gr/oikonomia/airbnb ... 74578.html

< >


Έτσι. Καιρός ήταν! :s_devil

Μαύρα λεφτά μου θέλατε, θα πληρώσετε! :s_devil