Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#594411
PeterPan έγραψε:
ΥΓ: όποιος θέλει 7άρα μπέμπα να περιμένει, άκουσα πως θα βγουν στο σφυρί 2 του Άλεξ...


Αυτό ειλικρινά δεν έχω καταλάβει γιατί το προωθείται ως κατι έξυπνο ή καλο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#594414
mirage έγραψε:
PeterPan έγραψε:
ΥΓ: όποιος θέλει 7άρα μπέμπα να περιμένει, άκουσα πως θα βγουν στο σφυρί 2 του Άλεξ...


Αυτό ειλικρινά δεν έχω καταλάβει γιατί το προωθείται ως κατι έξυπνο ή καλο.

είναι ειρωνικό το σχόλιο. Ήθελε ο Άλεξ να τις πουλήσει αλλά τελικά δεν το έκανε ή δεν πρόλαβε...

https://www.reader.gr/politiki/karfi-to ... yro-vinteo

https://www.paraskhnio.gr/ti-apeginan-o ... ha-poyloy/

Όσον αφορά το οικονομικό της υπόθεσης, πιστεύω πως όσο μεγαλώνει το κόστος κτήσης ενός αντικειμένου, τόσο περισσότερο συμφέρει το leasing αν αναλογιστεί κανείς κτήση, συντήρηση, ασφάλεια, κτλ...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#594416
PeterPan έγραψε:
όσον αφορά τον Κυριάκο, θέλει πολύ κόπο για να φανεί πιο χαζός από τον Άλεξ, αλλά στη ζωή όλα είναι πιθανά...

Κυριάκο, πότε θα ψηφίσει ο κόσμος εδώ έξω επιτέλους? :help: :eat:

ΥΓ: όποιος θέλει 7άρα μπέμπα να περιμένει, άκουσα πως θα βγουν στο σφυρί 2 του Άλεξ...


1) Ο Κυριακος δεν ειναι χαζός ειναι ομως πονηρος... και αυτο θα το νοιωσουν στο πετσι τους οι ψηφοφοροι του (που δεν τους λενε Μαρινακη ή Βαρδινογιαννη)

2) Ας ελπίσουμε ποτε των ποτών ποτε.

3) Ο Αλεξ ειχε θωρακισμενες 7αρες και μαλιστα 2? Παπαπαναγιωτου εβλεπες ή κο. Μπαμπη?
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#594418
corsair έγραψε:
PeterPan έγραψε:
όσον αφορά τον Κυριάκο, θέλει πολύ κόπο για να φανεί πιο χαζός από τον Άλεξ, αλλά στη ζωή όλα είναι πιθανά...

Κυριάκο, πότε θα ψηφίσει ο κόσμος εδώ έξω επιτέλους? :help: :eat:

ΥΓ: όποιος θέλει 7άρα μπέμπα να περιμένει, άκουσα πως θα βγουν στο σφυρί 2 του Άλεξ...


1) Ο Κυριακος δεν ειναι χαζός ειναι ομως πονηρος... και αυτο θα το νοιωσουν στο πετσι τους οι ψηφοφοροι του (που δεν τους λενε Μαρινακη ή Βαρδινογιαννη)

2) Ας ελπίσουμε ποτε των ποτών ποτε.

3) Ο Αλεξ ειχε θωρακισμενες 7αρες και μαλιστα 2? Παπαπαναγιωτου εβλεπες ή κο. Μπαμπη?

2. Ο κόσμος αυτός μπορεί να ψηφίσει, μην το ξεχνάς. Απλώς την απόσταση θα μειώσουμε :)
3. "άλλα λέμε και άλλα κάνουμε" δλδ ο Άλεξ. Δε βλέπω να τα πούλησε :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#594420
PeterPan έγραψε:2. Ο κόσμος αυτός μπορεί να ψηφίσει, μην το ξεχνάς. Απλώς την απόσταση θα μειώσουμε :)


Αν το θελει τοσο πολυ, τοτε να κατεβει να ψηφίσει. Δεν θα το εκανα ευκολο ομως για κανεναν που μένει μονιμα στο εξωτερικο, το να επηρεαζει την τυχη και τις ζωες ανθρωπων που βιωνουν απο πρωτο χερι μια πραγματικοτητα.

Αυτά ως πρωην κατοικος εξωτερικου.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#594425 Καλά αυτο της Δούρου είναι ασύλληπτο. Βρωμοκοπάνε τσιγαρίλα τα περισσότερα μαγαζιά, κάνουμε αμαν να εφαρμοστεί ο έρμος ο αντικαπνιστικός νόμος και έρχεταιη πρώην περιφερειαρχης να εκτοξεύει βλακείες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594426
harpymonk έγραψε:Ξερεις εγω δεν, κανω, οτι βριζω τον Συριζα και απο πισω 2 μερες μετα την εκλογη της ΝΔ λεω πω καταστροφη εφυγε η Θεανω και ηρθαν οι μανατζαρεους και τα εκαναν θαλασσα.
Αμα δεν σ'αρεσει ο απλυτοι η οι γερμανοτσολια πες τι σ'αρεσει, μην το παιζεις κρυφτοtroll γιατι σε πήραν ολοι χαμπαρι
Δεν είπα πουθενά πως τα έκαναν θάλασσα, γιατί απλούστατα είναι πολύ νωρίς. Δεν βλέπω να ενοχλείσαι όμως που κάποιοι ήδη ξεκίνησαν να είναι ενθουσιασμένοι με την νέα κυβέρνηση, που προς το παρόν (και εντελώς φυσιολογικά...) δεν έχει κάνει κάτι για να χαίρεσαι ή να λυπάσαι) εσύ και κάποιοι άλλοι.
Και με κάτι τέτοιες απόψεις, προφανώς και πολύ καλά κάνουν και δεν επιτρέπουν την ψήφο στους κατοίκους εξωτερικού...
Όταν γράφω κάτι λάθος, να μου το πεις, μέχρι τότε, λίγη ψυχραιμία και ουδετερότητα δεν βλάπτει.
Την επόμενη φορά που θα ισχυριστείς πως είπα κάτι σαν τα παραπάνω, επειδή έτσι σου ήρθε, βάλε και λινκ με το quote, αλλιώς ρίξε την λάσπη σε καμιά γλάστρα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#594427
Anonymous Founder έγραψε:
harpymonk έγραψε:Ξερεις εγω δεν, κανω, οτι βριζω τον Συριζα και απο πισω 2 μερες μετα την εκλογη της ΝΔ λεω πω καταστροφη εφυγε η Θεανω και ηρθαν οι μανατζαρεους και τα εκαναν θαλασσα.
Αμα δεν σ'αρεσει ο απλυτοι η οι γερμανοτσολια πες τι σ'αρεσει, μην το παιζεις κρυφτοtroll γιατι σε πήραν ολοι χαμπαρι
Δεν είπα πουθενά πως τα έκαναν θάλασσα, γιατί απλούστατα είναι πολύ νωρίς. Δεν βλέπω να ενοχλείσαι όμως που κάποιοι ήδη ξεκίνησαν να είναι ενθουσιασμένοι με την νέα κυβέρνηση, που προς το παρόν (και εντελώς φυσιολογικά...) δεν έχει κάνει κάτι για να χαίρεσαι ή να λυπάσαι) εσύ και κάποιοι άλλοι.
Και με κάτι τέτοιες απόψεις, προφανώς και πολύ καλά κάνουν και δεν επιτρέπουν την ψήφο στους κατοίκους εξωτερικού...
Όταν γράφω κάτι λάθος, να μου το πεις, μέχρι τότε, λίγη ψυχραιμία και ουδετερότητα δεν βλάπτει.
Την επόμενη φορά που θα ισχυριστείς πως είπα κάτι σαν τα παραπάνω, επειδή έτσι σου ήρθε, βάλε και λινκ με το quote, αλλιώς ρίξε την λάσπη σε καμιά γλάστρα καλύτερα.

+1 :)

αν κ κάπου αναφέρθηκες ήδη

Anonymous Founder έγραψε:Α, ετούτοι εδώ έχουν το πρωτοποριακό "ΜΑΖΙ" δεν είναι τίποτε άπλυτοι και άσχετοι σαν τον ΓΑΠ που είχε MS Project. Το ωραίο είναι που χρειάζεται λέει 2 άτομα ανά υπουργείο για να κάνουν την δουλειά της καταχώρησης... Είναι κι αυτό σίγουρα μέσα στο ευέλικτο κυβερνητικό σχήμα, αυτό που θα έχει λιγότερες γραμματείες (αλλά ένα στρατό από άλλους...).
Πάντως, θα ξαναπώ πως επικοινωνιακά το έχουν, τους βγάζω το καπέλο. Κάτι τέτοια περίεργα με γκομπιούτερζ φαίνονται πολύ εντυπωσιακά στο πόπολο!



αυτό με τους κατοίκους εξωτερικού δε μου άρεσε αλλά δεν πειράζει...

άλλωστε ένα κλικ μακριά είναι κ αυτοί οι ανθρωποι πλέον με το διαδίκτυο, όχι 1 μήνα με το γράμμα
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#594431 Οι Έλληνες του εξωτερικού πολλές φορές έχουν περιουσία εδώ, έχουν συγγενείς, έχουν φίλους - εν πάσει περιπτώσει το γεγονός ότι έφυγαν δεν τους καθιστά λιγότερο Έλληνες. Για ποιό λογο να μην τους κάνουμε εύκολη υπόθεση της ψηφοφορία;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594432 Συγνώμη, αλλά είναι η άποψη μου : θα ψηφίσεις στην χώρα που διαμένεις, όχι σε μια άλλη. Γιατί δεν σε αφορούν τα προβλήματά της. Και φυσικά δεν έχεις και όλη την εικόνα. Γιατί ενημερώνεσαι από όχι πάντα αξιόπιστες πηγές και δεν ζεις σε αυτήν.

Στα υπόλοιπα, όταν βλέπω πως πάνε να με κοροϊδέψουν, με βλακώδη τρόπο (βλ. ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΌ γκομπιουτερ), θα το σχολιάσω κάνοντας και λίγη πλάκα, γιατί απλούστατα δεν είναι να το πάρεις σοβαρά...
Μέχρι σήμερα, βλέπουμε μόνον βλακειούλες για να εντυπωσιαστούν οι ιθαγενείς. Μόλις έρθουν τα σοβαρά μέτρα και δούμε όντως να γίνονται πράγματα, εδώ είμαστε και θα τα σχολιάσουμε, θετικά ή αρνητικά. Μέχρι τότε, μόνον να γελάμε μπορούμε με τέτοιες "ειδήσεις". Επειδή το project and task management δεν εχουν τίποτε το επαναστατικό, όπως και να τα ονομάσεις.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#594434
Hellenic tifosi έγραψε:Οι Έλληνες του εξωτερικού πολλές φορές έχουν περιουσία εδώ, έχουν συγγενείς, έχουν φίλους - εν πάσει περιπτώσει το γεγονός ότι έφυγαν δεν τους καθιστά λιγότερο Έλληνες. Για ποιό λογο να μην τους κάνουμε εύκολη υπόθεση της ψηφοφορία;

συμφωνώ μαζί σου.
άλλωστε κ εγώ είμαι κ αισθάνομαι Έλληνας κ παντού προσπαθώ να διαφημίσω ή τουλάχιστον να μη δυσφημίσω τη χώρα μου. Να τους πω για νησιά κτλ.

Επίσης όπως λες λόγω ΕΝΦΙΑ, ενοικίων που εισπράτονται σε Ελλάδα, αυτοκινήτων κτλ πληρώνουν πολλοί από τους κατοίκους εξωτερικού πολύ περισσότερο φόρο από τους κατοίκους εσωτερικού. Και μάλιστα φορολογούνται από το πρώτο € χωρίς αφορολόγητο.


αλλά αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα, έχει χιλιοειπωθεί...

Anonymous Founder έγραψε:Συγνώμη, αλλά είναι η άποψη μου : θα ψηφίσεις στην χώρα που διαμένεις, όχι σε μια άλλη. Γιατί δεν σε αφορούν τα προβλήματά της. Και φυσικά δεν έχεις και όλη την εικόνα. Γιατί ενημερώνεσαι από όχι πάντα αξιόπιστες πηγές και δεν ζεις σε αυτήν.


Εγώ προσωπικά δεν αισθάνομαι κάτοικος εξωτερικού, αισθάνομαι πολίτης της Ευρώπης. Είμαι 3 ώρες από το σπίτι μου, 3 φορές πάω στην Ελλάδα τον χρόνο και κάθε μέρα διαβάζω, εχω τον εφοριακό μου στην Ελλάδα κτλ. Και φυσικά έχω συμφέρονται στην Ελλάδα, μιας κ εξαιτίας κάποιας ακίνητης περιουσίας φορολογούμαι δίνοντας κάθε χρόνο ένα σεβαστό ποσό στο κράτος. Και δε μιλώ για 200-300€, αλλά για ένα μικρό αμάξι. Και δε μιλώ για ΕΝΦΙΑ μόνο, αλλά πχ ενοίκια από ακίνητα-μαγαζιά. Και φυσικά πολλές φορές αυτό είναι περισσότερο από κάποιον που ζει πλήρως στην Ελλάδα. Ή μήπως όταν έρθει η ώρα να γίνει μεταβίβαση περιουσίας δε θα πληρώσουν οι του εξωτερικού? Δε μπορώ να καταλάβω γιατί εθελοτυφλεί πολύς κόσμος σε αυτό.

Anonymous Founder έγραψε:Στα υπόλοιπα, όταν βλέπω πως πάνε να με κοροϊδέψουν, με βλακώδη τρόπο (βλ. ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΌ γκομπιουτερ), θα το σχολιάσω κάνοντας και λίγη πλάκα, γιατί απλούστατα δεν είναι να το πάρεις σοβαρά...
Μέχρι σήμερα, βλέπουμε μόνον βλακειούλες για να εντυπωσιαστούν οι ιθαγενείς. Μόλις έρθουν τα σοβαρά μέτρα και δούμε όντως να γίνονται πράγματα, εδώ είμαστε και θα τα σχολιάσουμε, θετικά ή αρνητικά. Μέχρι τότε, μόνον να γελάμε μπορούμε με τέτοιες "ειδήσεις". Επειδή το project and task management δεν εχουν τίποτε το επαναστατικό, όπως και να τα ονομάσεις.

για να είμαστε αντικειμενικοί, αρχές νέου έτους θα μπορεί να βγει κάποιος απολογισμός.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#594444 Καλύτερα να μας αφαιρούν τα πολιτικά δικαιώματα άπαξ και περάσουμε την πύλη του αεροδρομίου εμείς οι του εξωτερικού.

Καμία κατοστη χώρες παγκοσμίως εκ των οποίων 30+ ευρωπαϊκές επιτρέπουν ψήφο στους expatriates αλλά εμείς στην Ελλάδα είμαστε προοδευτικοι


< >
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#594445 Το διαβασαμε και αυτό να μην επιτραπεί να ψηφίσουν οι Έλληνες του εξωτερικού... κομμένη και ραμμένη δημοκρατία! Για κουνήστε τα κεφάλια σας μερικοί έξυπνοι!

don't blame the marketing
Άβαταρ μέλους
By DAP
#594447
Anonymous Founder έγραψε:Συγνώμη, αλλά είναι η άποψη μου : θα ψηφίσεις στην χώρα που διαμένεις, όχι σε μια άλλη. Γιατί δεν σε αφορούν τα προβλήματά της. Και φυσικά δεν έχεις και όλη την εικόνα. Γιατί ενημερώνεσαι από όχι πάντα αξιόπιστες πηγές και δεν ζεις σε αυτήν.


Ναι βλεπεις και μεις οι γηγενεις ενημερωνομαστε απο σωστες/αξιοπιστες/αντικειμενικες πηγες..... :s_sad

Νομιζω οτι η λυση της πρεσβειας σαν τοπος ψηφοφοριας ειναι η πιο δικαιη μιας και καποιες αποφασεις της νεας κυβερνησης θα αφορουν μακροπροθεσμα ολους τους Ελληνες και οχι μονο τους εδω διαμενοντες....