Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#594332 Δεν νομίζω τα 12-13 εκατοστά να θεωρούνται πρόβλημα. Για δοκίμασε να σκουπίσεις κάτω από γωνιακό 4θεσιο 13 εκατοστά ύψους από το πάτωμα με το κοντάρι που ανέφερες ή δοκίμασε να τον τραβάς έστω μια φορά τον μήνα και έλα να ξαναμιλήσουμε. Που το βλέπεις το πρόβλημα; Όταν αγοράζεις έπιπλα δεν μετράς τις διαστάσεις για να ταιριάζει στον χώρο σου και αυτό που θέλεις να κανείς; Απλά προσθέτεις ακόμη μια διάσταση να λάβεις υπόψιν σου. Άσε που τα ποδαράκια στα έπιπλα είναι εύκολο να τα αλλάξεις και μπορείς να το κανείς και στα υπάρχοντα έπιπλα, απλά αν το προβλέψεις από την αρχή γλιτώνεις τον μπελά και το χρήμα γιατί πχ στον καναπέ που ανέφερα έχει 16 ποδαράκια.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#594368 Toν τελευταίο καιρό κατά διαστήματα το λαπτοπ μου βγάζει μια πιο σκούρα απόχρωση του καφέ σε ότι έχει λευκό χρώμα. Προετοιμάζομαι για κραχ κάρτας γραφικών (που δεν έχει τυπικά)? Εχω ξαναπεράσει drivers.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#594369 Κάνει το ίδιο και σε εξωτερική οθόνη;
Άβαταρ μέλους
By krom
#594371 Πότε το κάνει αυτό? πχ η επιφάνεια εργασίας είναι κανονική, αλλά όταν ανοίγεις ενα jpg το άσπρο φαίνεται κιτρινισμένο?
Άβαταρ μέλους
By elteo
#594372 Oτι δείχνει σε λευκό η οθόνη το κάνει ελαφρώς κιτρινισμένο. Μου το κάνει κατά διαστήματα. Δίνει μια vintage απόχρωση .... :lol:
Άβαταρ μέλους
By krom
#594373 Τα'χει παίξει το προφίλ χρωμάτων.
Κάνε δεξι κλικ
- display settings
- κάτω advanced display settings
- adapter properties for display 1
tab color management - color management και αφαίρεσε ότι προφίλ υπάρχουν. Κανε add το adobe rgb σαν default. Kλείσε όλα τα παραθυρα, κανονικα πρεπει να επανέλθουν τα χρώματα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#594376 Ανοιγόκλεισα το διακόπτη night light στο display settings και έφτιαξε. Το θέμα είναι ότι ήταν στο off ο διακόπτης αυτός ούτως ή άλλως. Win 10 :s_wacko Μερσί krom.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#594415
gakost έγραψε:... πχ στον καναπέ που ανέφερα έχει 16 ποδαράκια.
Αμάν, αυτό δεν είναι καναπές είναι δεκαεξιποδαρούσα! :lol:
Δεν είμαι εναντίον του σηκώματος του καναπέ, προτιμώ να μην είναι πολύ χαμηλός αλλά από πχ τους 7 πόντους πλατιού ξύλινου ποδιού να πάς στους 13 πόντους πλατιού ξύλινου αλλάζει σημαντικά και το πως φαίνεται ο καναπές.
Και πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις πόδια σε καναπέ, σε κοινό καναπέ με 4-5-6 ξύλινα πόδια. Που τα βρίσκεις τα πόδια, πας σε επιπλά με τα χαμηλά και του λες θέλω πιο ψηλά;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#594424
g8777 έγραψε:Δεν θελω, μ αρεσουν κοντοι. Ασε που μεθαυριο μπορει να αγορασω ενα drone με ενσωματωμενο ΞΕΣΚΟΝΟΠΑΝΟ (ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑ :yahoo: :yahoo: ) και να χρειαστει χαμηλωμα. :twisted:

:lol: :lol: :lol:

καλός ο g :lol: :lol:

αργά ή γρήγορα g μου όλα αυτά τα ρομποτοειδή θα είναι standard, οπότε όσο κ να αντιστέκεσαι κάποτε θα την αγοράσεις κ εσύ.

για να μην παρεξηγηθώ, εγώ έχω συμβατική AEG 8 ετών κ ψάχνω να την αλλάξω αλλά αφενός δε θέλω να ξοδέψω για κάτι που δουλεύει και αφετέρου δε χαλάει από μόνη της. Μια φορά την εβδομάδα μπαίνει γενική σκούπα κ από εκεί κ πέρα παίζει πολλές φορές τη μέρα, λόγω του μικρού που τα κάνει όλα λίμπα, dyson που μας έχει σώσει. Με αυτή μία στο τόσο μαζεύευται κ η σκόνη στις γωνίες ενδοεβδομαδιαία και μια χαρά.

Από την άλλη αν είχα σκύλο σαν τον mirage, μια ρόμποτεκ σκούπα είναι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#594428
PeterPan έγραψε:αργά ή γρήγορα g μου όλα αυτά τα ρομποτοειδή θα είναι standard, οπότε όσο κ να αντιστέκεσαι κάποτε θα την αγοράσεις κ εσύ...
Είναι "η" σκούπα αλλά "το" ρομπότ. Η σκούπα ρομπότ τι φύλου είναι;
Και αν βαφτιστεί μπορεί να είναι αρσενικό ή θηλυκό ανάλογα με τα γούστα μας. Αναρωτιέμαι αν μερικοί θεωρήσουν σεξιστικό το να ονομάζουμε το σκουπάκι μας με θηλυκό όνομα.
Εγώ πάντως τους αυτοματισμούς τους ονοματίζω με ονόματα αρσενικά που θυμίζουν εγγλέζο μπάτλερ, Κορνήλιος, Έντγκαρ κλπ.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#594430
sknipper έγραψε:
PeterPan έγραψε:αργά ή γρήγορα g μου όλα αυτά τα ρομποτοειδή θα είναι standard, οπότε όσο κ να αντιστέκεσαι κάποτε θα την αγοράσεις κ εσύ...
Είναι "η" σκούπα αλλά "το" ρομπότ. Η σκούπα ρομπότ τι φύλου είναι;
Και αν βαφτιστεί μπορεί να είναι αρσενικό ή θηλυκό ανάλογα με τα γούστα μας. Αναρωτιέμαι αν μερικοί θεωρήσουν σεξιστικό το να ονομάζουμε το σκουπάκι μας με θηλυκό όνομα.
Εγώ πάντως τους αυτοματισμούς τους ονοματίζω με ονόματα αρσενικά που θυμίζουν εγγλέζο μπάτλερ, Κορνήλιος, Έντγκαρ κλπ.

πλάκα με κάνεις τώρα :omg: :lipsealed: :lol: :lol: :help:

:s_whiteflag

εδώ γίνεται της π@τάνας από ορθογραφικά του στύλ "επιτρέπετε¨ και "επιτρέπεται¨ και εσύ κατέβασες από το μυαλό σου τον Υπερμπαμπινιώτη :lol:

το "την" πάει στη ρομπότ-σκούπα και όχι στη σκούπα-ρομπότ που νομίζεις. Και αυτό γιατί το ρομπότ χαρακτηρίζει τη σκούπα και όχι η σκούπα το ρομπότ. Ρομποτικοποιήσαμε τη σκούπα, δε σκουπίσαμε το ρομπότ.

ελπίζω να σε βοήθησα

περιμένω να με αφοπλίσεις με εγκυκλοπαίδεια τώρα, ειδικά αν ο προβληματισμός σου είναι τόσο σοβαρός :lol: