Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594362
KiloMeater έγραψε:Γιατί; είναι επικίνδυνο; δεν θέλω να γυρίσω το Ιόνιο, μέχρι Σκορπιο και ίσως μεγανησι, ούτε καν να βγω δυτικά

κάτι μαλακισμένες αγγλίδες που είχαν νοικιάσει βάρκα χωρίς δίπλωμα πήγαν να μου τη σκάσουν επάνω μου όπως καθόμουν στην ακτή

στην ακτή την έσκασαν τη βάρκα δηλαδή, εγώ πρόλαβα και έφυγα
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#594363
KiloMeater έγραψε:Και εγώ για cruise ψάχνω ως #1 επιλογή.
Τα περισσότερα είναι κατι μαζικά που σε μαντρωνουν ομαδικά,.
Κάτι αλλά πιο μικρά τα έψαξα, αλλά είτε δεν έχουν εγγυημένο ίσκιο (τον ήλιο τον αποφεύγουμε), είτε οι κριτικές στο tripadvisor λένε too crowded, βαρετό πρόγραμμα κτλ.
Ελπίζω να βρω κατι τετοιο

Ισχυει...και crowded ειναι και βαρετα...αλλα αν θες να δεις αυτα τα μερη και δεν εχεις δικο σου σκαφος δεν υπαρχει αλλος τροπος..
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#594365
KiloMeater έγραψε:Γιατί; είναι επικίνδυνο; δεν θέλω να γυρίσω το Ιόνιο, μέχρι Σκορπιο και ίσως μεγανησι, ούτε καν να βγω δυτικά


Σκορπιο προσεχε στο ποσο θα πλησιασεις,οι μπραβοι του Ριμπολοβεφ δεν αστειευονται.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#594421 Δεν θα έλεγα ότι είναι επικίνδυνο, μάλλον είναι το καλύτερο μέρος για κάτι τέτοιο. Η περιοχή αυτή είναι ας πούμε κλειστή οπότε ακόμα κι αν φυσάει δύσκολο να βγάλει κύμα. Και τότε είναι τέλεια για ιστιοπλοία, αέρας χωρίς κύμα.
Φυσικά όπως σε όλα απαιτείται κοινή λογική, ειδικά αν δεν έχεις σχετική εμπειρία καλό είναι να είσαι μαζεμένος. Και να σβήνει η μηχανή προτού μπει κάποιος στο νερό.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#594481 Δυστυχώς εχουν περάσει νόμο ότι μέχρι 30 άλογα μηχανή δεν χρειάζεται δίπλωμα χειριστού!!! Για χάρη των επιχειρήσεων ενοικίασης, που γέμισε ο τόπος. Όμως εάν δεν υπάρχει κοινή λογική, η θάλασσα είναι απροβλεπτη και επικίνδυνη... Οι λιμενικοί ήταν αντίθετοι σε αυτή την δυνατότητα αλλά τα ψηφουλακια..... Έχουν πάντα δίκιο!!!

.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#594556 Ε να λοιπον που με πήρε τηλέφωνο ο καπετάνιος και μου το ακύρωσε... Μου λέει θα γίνει ένα prive αύριο, να το μεταφέρουμε Δευτέρα..χαίρω πολύ εγώ φεύγω

Προσπάθησα ένα δύο σκάφη ακόμα αλλά τίποτα, και μείναμε με μοναδική επιλογή να ενοίκιασω βάρκα και να κάνω τον καπετάνιο.

Εγώ έλεγα να το πάρω από Νυδρι και να βγω εκεί γύρω όσο με παίρνει, αλλά η ιδιοκτήτρια της βίλας (πολύ καλή τύπισσα) το έχει παρει πατριωτικά να πάω στην φίλη της στη Νικιανα που εγγυάται ότι θα μου δώσει σκάφος με μηχανή καινούργια, φουλ καύσιμα... Πήρε τηλέφωνο στο τοπου και εντάξει η συνεννόηση που έκανε ήταν σα να είμαστε οικογένεια...

Δίλημμα τώρα, εμένα μου φαίνεται μεγάλη απόσταση Νικιανα Νυδρι, αυτή μου λέει δεν είναι,, κάνεις τοση ώρα όχι και με το αμάξι (7χλμ ).
Πάω στον τυχαίο τουριστικό Νυδρι, η στην μιλημενη για καλή βάρκα απο Νικιανα;
Οι θαλασσινοι, είναι αμελητέες αυτά οι αποστάσεις ή όχι;
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#594559 Σιγά 7 χλμ είναι ένα μισάωρο σκάρτο με το βαρκάκι.
Απ'ότι θυμάμαι εκεί στο Νυδρί αξίζει να πας απέναντι Μεγανήσι,σπηλιά Παπανικολή και κάτι ωραίες παραλίες που έχει στο ενδιάμεσο. Νυδρί-Παπανικολής είναι δεν είναι δέκα μίλια άρα καμμιά ωρίτσα.
Μια χαρά. Σύνολο μιάμιση πήγαινε-μιάμιση έλα βαριά βαριά. Άμα έχει τέντα, έχει και μπουνάτσα είναι τέλεια. Εγώ θα πήγαινα από τον γνωστό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#594561 Μονο εμενα μου μοιαζει επικινδυνο ολο αυτο; Πως θα αντιδρασει ενας ανθρωπος που δεν εχει ιδεα απο θαλασσα, χρηση σωστικων κλπ σε μια απροβλεπτη κατασταση;

Να ηταν μονος με δυο φιλους δεν βαριεσαι yolo, το πολυ πολυ να τους ψαχνει το λιμενικο. Αλλα με τα παιδια του; :s_no
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#594566 Ρε κατ'αρχάς εκεί στα στενά έχει πολύ κίνηση. ό,τι και να γίνει ο άλλος σε τρια λεπτά με το που θα ανάψεις το καπνογόνο είναι δίπλα σου. Ακτή ακτή θα πηγαίνει, μπουνάτσα να έχει μόνο είπα (το πιο βασικό), σωσίβια θα φοράνε. Τι να τύχει? Προσοχή με την προπέλα θέλει. Ε δεν οδηγάς και διαστημόπλοιο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#594573 Συντροφε δεν ξερω απο αυτα. Την θαλασσα την προτιμω να ειμαι μεσα της και οχι πανω της :s_wink , μια αποψη εξεφρασα.

Τα υπολοιπα ας τα σκεφτει ο ενδιαφερομενος.

Οσο ευκολο και να ειναι υπαρχει λογος που κανονικα χρειαζεται διπλωμα ταχυπλοου. θα μπορουσα δηλαδη να νοικιασω jet-ski με το διπλωμα μηχανης;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#594578
junior gt έγραψε: ό,τι και να γίνει ο άλλος σε τρια λεπτά με το που θα ανάψεις το καπνογόνο είναι δίπλα σου. .


:lol: του εδωσες κουραγιο τωρα εσυ. :lol:

Κιλο Γερμανικες εξωλεμβιες δεν υπαρχουν,προχωρα και μη μασας. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#594582 Αν ταιριάξεις χρονικά με τα επαγγελματικα ακόλουθατα και έτσι δεν θα νιώθεις μόνος!!! Πήγαινε και θα ενθουσιαστείς...

.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#594588
Νίκος Παππάς έγραψε:Συντροφε δεν ξερω απο αυτα. Την θαλασσα την προτιμω να ειμαι μεσα της και οχι πανω της :s_wink , μια αποψη εξεφρασα.

Τα υπολοιπα ας τα σκεφτει ο ενδιαφερομενος.

Οσο ευκολο και να ειναι υπαρχει λογος που κανονικα χρειαζεται διπλωμα ταχυπλοου. θα μπορουσα δηλαδη να νοικιασω jet-ski με το διπλωμα μηχανης;


Να αυτό που λες. Καμμία σχέση το jetski με το φουσκωτό. Κι όμως το οδηγάς με το ίδιο δίπλωμα. Ίσως η μηχανή να είναι πιο κοντά. Στην πράξη αν βγάλεις έξω κανόνες ναυσιπλοιας, χρηση σωστικών κλπ ακριβώς το ίδιο πρωτάρης θα είμαι εγώ με το jet ski με εσένα. Απλά είναι αυτό που λένε του έχω πάρει το κολάι.
Τέλοςπάντων άμα μου μάθεις σούζες θα σου μάθω ταχύπλοο οκ?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#594594
junior gt έγραψε:Τέλος πάντων άμα μου μάθεις σούζες θα σου μάθω ταχύπλοο οκ?

Συμφωνοι! :s_thumbsup

Το μονο που θελουμε ειναι μηχανη γιατι το σκουτερ δεεεεν......ΗΦ, ακουει; :s_tongue