Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#592615 Τελοσπαντων... Οποιος δεν θελει βα ζυμωσει 10 μερες κοσκινιζει!! Αδυνατω να πιστεψω οτι ενα ταμειο θελει 1,5-2 ωρες για να κλεισει!
Οπως και να εχει πλεον εξυπηρετουμαστε απο τα ΑΤΜ ισως και καλυτερα απο οτι στο ταμειο! Εμεις ειμαστε ικανοποιημενοι σαν πελατες, οι τραπεζες ειναι και αυτες ικανοποιημενες και απο οτι φαινεται και οι τραπεζικοι υπαλληλοι ειναι ικανοποιημενοι! Αρα μαλλον μιλαμε για win-win-win φαση!! :thumbsup: Οχι? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#592618
Zorz έγραψε:
Red Garland έγραψε:Θα κάνω υπόθεση τώρα, αλλά το ζουμί στην ιστορία είναι το authentication που υποθέτω θα δουλεύει με χρήση token. Δηλαδή βάζεις την κάρτα στην εφαρμογή και αυτή παράγει ένα token. Επειδή είναι ολόκληρη ιστορία να ενημερωθούν τα μηχανάκια με σύστημα/servers της google που θα αναγνωρίζει το token αυτό, θα πατάνε πάνω σε αυτό της visa/mastercard για να γίνεται approved στο POS.

Κάτι τέτοιο, το εξηγεί η εικόνα.
(Τα apple/google pay δεν δίνουν στοιχεία της κάρτας στο POS αλλά ένα token, για λόγους ασφαλείας.)


Πράγματι με tokenization δουλεύει, και στο Samsung Pay το token ονομάζεται "Digital Card Number". Η απορία μου είναι ότι αφού το POS του εμπόρου βλέπει μόνο μια ανέπαφη κάρτα *2819 και είναι εντελώς agnostic σε όλη τη διαδικασία, γιατί να εξαρτάται από το POS και τη χώρα που γίνεται η συναλλαγή. Προφανώς και η εκδότρια τράπεζα πρέπει να συμμετάσχει, αλλά από εκεί και πέρα θα πρέπει να δουλεύει οπουδήποτε δουλεύουν ανέπαφες κάρτες. :hmmm:

Το διόρθωσα πιο πάνω, όσοι με αλλοδαπή κάρτα(+Revolut, N26) την έχουν συνδέσει το google pay δουλεύει στα ελληνικά pos απ ό,τι φαίνεται.
Η όλη φασαρία είναι να συμφωνήσουν με τις ελληνικές τράπεζες/κάρτες οι Γούγληδες για να μπαίνουν (οι ελληνικές κάρτες) στο google pay.

melos86 έγραψε:Τελοσπαντων... Οποιος δεν θελει βα ζυμωσει 10 μερες κοσκινιζει!! Αδυνατω να πιστεψω οτι ενα ταμειο θελει 1,5-2 ωρες για να κλεισει!
Οπως και να εχει πλεον εξυπηρετουμαστε απο τα ΑΤΜ ισως και καλυτερα απο οτι στο ταμειο! Εμεις ειμαστε ικανοποιημενοι σαν πελατες, οι τραπεζες ειναι και αυτες ικανοποιημενες και απο οτι φαινεται και οι τραπεζικοι υπαλληλοι ειναι ικανοποιημενοι! Αρα μαλλον μιλαμε για win-win-win φαση!! :thumbsup: Οχι? :hmmm:

Το πρόβλημα με τη συλλογιστική σου είναι ότι όλα αυτά είναι παράπονα για τη διοίκηση όχι για τους ταμίες.
Δεύτερον η ψηφιοποίηση των λειτουργιών είναι κάτι που δεν το σταματά μισή ώρα παραπάνω του εργαζομένου στο γκισέ.
Τρίτον, έτσι κι αλλιώς η τακτική του να πηγαίνεις κάθε μέρα στα γκισέ για καταθέσεις είναι λάθος γιατί έχεις 4-5 δωρεάν επισκέψεις το μήνα, μετά χρεώνεσαι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#592619
fokion έγραψε:on topik! :lol:

οι τραπεζες απο πότε κλεινουν ραντεβου για εργασίες εκτός γκισέ????


Να μαντέψω;;; Η αγαπημένη μας Πειραιώς;;; :inlove:

Το ίδιο μου έκαναν όταν πήγα για ανανέωση των στοιχείων μου, ευτυχώς βέβαια ήμουν στο διάστημα που είχα σταματήσει τη μία δουλειά και δεν είχα αρχίσει την άλλη, οπότε ουσιαστικά στα @@ μου... Βέβαια μου ζήτησε ένα σκασμό χαρτιά, μέχρι και λογαριασμό κινητού για να επιβεβαιώσει τον αριθμό... :s_rofl :s_rofl Είπα να του πω ότι ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στην Ελλάδα με την ταυτότητα μπορώ να κάνω τα πάντα, αλλά ΜΟΝΟ στην Πειραιώς δεν μ' εμπιστεύονται να τους πω ότι το κινητό που ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ισχύει ακόμα (λες και δεν μπορούσε να με πάρει ένα τηλέφωνο εκείνη τη στιγμή να το επιβεβαιώσει... :lol: )... :s_shout :s_shout Κωλοτράπεζα από τις λίγες... :inlove: Χαίρομαι ιδιαιτέρως που η μισθοδοσία μου πλέον δεν είναι σε αυτούς... :metalo:

Η ίδια δουλειά βέβαια στην ΕΤΕ έγινε σε 3 λεπτά κυριολεκτικά, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ χωρίς ραντεβού. Και εννοώ 3 λεπτά από τη στιγμή που μπήκα στο υποκατάστημα, μέχρι τη στιγμή που τελειώσαμε. :rtfm: :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#592624
melos86 έγραψε:
Οσο για τους χαρακτηρισμους Νικο Παππα επρεπε να τους αφησεις στη συνομιλια οπως γραφτηκαν και να μην προστατευσεις κανεναν! Αλλωστε δρν θιχτηκα ιδιαιτερως απο τα λεγομενα κανενος!

Σκεφτηκα να μην σου ριξω warn για τους χαρακτηρισμους και το τσουβαλιασμα που εκανες και θιχτηκε αλλο μελος το οποιο απαντησε αναλογα. Θεωρησα προτιμοτερο να τα σβησω και να γραψω μια προτροπη απλως. Μαλλον εκανα λαθος. Οσο για το αν θιχτηκες η οχι, ειναι αδιαφορο αφου ο κανονισμος δεν επιτρεπει χαρακτηρισμους. [Mod]
Άβαταρ μέλους
By 224v
#592628 Η Alpha πάντως έχει υποκατάστημα που κλείνει και τα ταμεία στις 6 το απόγευμα. Πολύ εξυπηρετικό για εργαζόμενους...

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#592634 Τί είναι τα έξοδα διαχείρισης ΚΑ που τα χρέωσαν 5 ευρώ κιόλας στον λογαριασμό μισθοδοσίας της :inlove: γτχκτπμ :rant:
Η πλάκα είναι ότι σαν ημερομηνία εντολής έχουν βάλει 4 Ιουνίου ( γιατί τόσο καιρό ο λογαριασμός ήταν άδειος και μόλις ξαναμπήκε ο μισθός τα τραβήξανε κατευθείαν :s_sarcastic )

ΓΤΧΜ :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#592655
224v έγραψε:Η Alpha πάντως έχει υποκατάστημα που κλείνει και τα ταμεία στις 6 το απόγευμα. Πολύ εξυπηρετικό για εργαζόμενους...

.


Και η Εθνικη εχει, μια χαρα και ουτε βλεπω αυτους που δουλευουν εκει να εχουν ιδιαιτερο θεμα να βγαλουν δουλεια.

Το ωραριο να κλεινει 2-2¨30 είναι μια απαιτηση της ΟΤΟΕ για να εχουν ευκολη ζωη. Εχει μεγαλη διαφορα να φευγεις από την δουλεια στι 3-4μμ από 5-6μμ αν ειχαν κανονικο ωραριο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#592660
GTS έγραψε:
Το ωραριο να κλεινει 2-2¨30 είναι μια απαιτηση της ΟΤΟΕ για να εχουν ευκολη ζωη. Εχει μεγαλη διαφορα να φευγεις από την δουλεια στι 3-4μμ από 5-6μμ αν ειχαν κανονικο ωραριο.



Κοιτα απαιτησεις τα γαιδουρια, να εχουν κανονικη ζωη! :dizzy:

Δεν φτανει που εχουν οικογενειες που τους φορτωνουν με εγνοιες και εχουν χαμηλοτερη αποδοση στην δουλεια, θελουν να την βλεπουν κιολας! Κοιτα ΘΡΑΣΟΣ! :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#592670 Μα σε αυτα τα υποκαταστηματα που δουλευουν μεχρι τις 6 μμ ισως δουλευουν με βαρδιες οποτε ολοι βολευονται με αναλογα ρεπο. η ουσια ειναι να βρισκεις την τραπεζα ανοικτη αφου για μερικα θεματα δεν γινεται on line η δουλεια/ προσωπικα μπαινω μεσα μια φορα το 6μηνο!!! αλλα οι επαγγελματιες τις χρειαζονται ακομα τις τραοεζες (δλδ οι τραπεζες τθελουν να τους βλεπουν ζωντανους μαλλον)
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#592676
g8777 έγραψε:Τί είναι τα έξοδα διαχείρισης ΚΑ που τα χρέωσαν 5 ευρώ κιόλας στον λογαριασμό μισθοδοσίας της :inlove: γτχκτπμ :rant:
Η πλάκα είναι ότι σαν ημερομηνία εντολής έχουν βάλει 4 Ιουνίου ( γιατί τόσο καιρό ο λογαριασμός ήταν άδειος και μόλις ξαναμπήκε ο μισθός τα τραβήξανε κατευθείαν :s_sarcastic )

ΓΤΧΜ :rant: :rant:



Εικόνα
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#592679
Νίκος Παππάς έγραψε:
melos86 έγραψε:
Οσο για τους χαρακτηρισμους Νικο Παππα επρεπε να τους αφησεις στη συνομιλια οπως γραφτηκαν και να μην προστατευσεις κανεναν! Αλλωστε δρν θιχτηκα ιδιαιτερως απο τα λεγομενα κανενος!

Σκεφτηκα να μην σου ριξω warn για τους χαρακτηρισμους και το τσουβαλιασμα που εκανες και θιχτηκε αλλο μελος το οποιο απαντησε αναλογα. Θεωρησα προτιμοτερο να τα σβησω και να γραψω μια προτροπη απλως. Μαλλον εκανα λαθος. Οσο για το αν θιχτηκες η οχι, ειναι αδιαφορο αφου ο κανονισμος δεν επιτρεπει χαρακτηρισμους. [Mod]

Θα ηθελα σε παρακαλω να μου υποδειξεις το τσουβαλιασμα που εκανα και τους υβριστικους χαρακτηρισμους που εκανα και μετα θα παρακαλουσα να μου ριξεις την προβλεπομενη ποινη αν παραπεσα σε καποιο παραπτωμα! Εστω και με PM αν δεν θελεις να το κανεις εδω περα....

Νίκος Παππάς έγραψε:
GTS έγραψε:
Το ωραριο να κλεινει 2-2¨30 είναι μια απαιτηση της ΟΤΟΕ για να εχουν ευκολη ζωη. Εχει μεγαλη διαφορα να φευγεις από την δουλεια στι 3-4μμ από 5-6μμ αν ειχαν κανονικο ωραριο.



Κοιτα απαιτησεις τα γαιδουρια, να εχουν κανονικη ζωη! :dizzy:

Δεν φτανει που εχουν οικογενειες που τους φορτωνουν με εγνοιες και εχουν χαμηλοτερη αποδοση στην δουλεια, θελουν να την βλεπουν κιολας! Κοιτα ΘΡΑΣΟΣ! :dizzy:

Πραγματικα δεν εχω λογια... :dizzy: Εσυ τωρα απο ολο αυτο που γραφω καταλαβες οτι το σκεπτικο μου ειναι να μενουν οι τραπεζικοι υπαλληλοι 2-3 ωρες παραπανω στην δουλεια τους??? :dizzy:
Υπαρχει εδω και χρονια το concept της βαρδιας οπως επισης και το ελαστικο ωραριο! Οπως ακριβως λειτουργουν τα ελαχιστα υποκαταστηματα διευρυμενου ωραριου σε ολη τη χωρα (της ALPHA BANK ας πουμε ειναι 4 (!!) σε ολη την Ελλαδα, 3 στην Αθηνα και 1 στην Θεσσαλονικη, στην Λαρισα ας πουμε να πανε να πνιγουν οι συναλλασομενοι μετα τις 2!!) Ναι προφανως "θυσιαζεις" καποια πραγματα αλλα εξασφαλιζεις οτι ο εργοδοτης σου -εν προκειμενω η τραπεζα- θα σε εχει αναγκη για να στελεχωνεις τα υποκαταστηματα της! Οταν μαχεσαι για το αντιθετο για να σχολας στις 3 ομως δεν σου φταιει κανενας που ο εργοδοτης σου σε αντικαθιστα με μηχανηματα! Δουναι και λαβειν ειναι αυτα τα πραγματα...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#592681 :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Ο εργοδοτης θα τον αντικαταστησει ουτως ή αλλως οταν το κρινει αυτος (και του το επιτρεψει η εργατικη νομοθεσια), ασχετα αν σχολασει 14:00 ή 2 το πρωι. Σιγα τον καημενο τον εργοδοτη που το ωραριο των υπαλληων του ειναι τροχοπεδη για την αναπτυξη της τραπεζας. :lol:

@ Θυμιος

Ναι, εξοδα για την ανανεωση της συνδεδεμενης καρτας ειναι. :inlove:
Τι να κανουν και οι μανατζαρεοι, ειναι αναγκασμενοι να μετακυλησουν το μισθολογικο κοστος στον πελατη της τραπεζας :(
Άβαταρ μέλους
By melos86
#592690
Red Garland έγραψε:Το πρόβλημα με τη συλλογιστική σου είναι ότι όλα αυτά είναι παράπονα για τη διοίκηση όχι για τους ταμίες.
Δεύτερον η ψηφιοποίηση των λειτουργιών είναι κάτι που δεν το σταματά μισή ώρα παραπάνω του εργαζομένου στο γκισέ.
Τρίτον, έτσι κι αλλιώς η τακτική του να πηγαίνεις κάθε μέρα στα γκισέ για καταθέσεις είναι λάθος γιατί έχεις 4-5 δωρεάν επισκέψεις το μήνα, μετά χρεώνεσαι.

Τι εννοεις ειναι λαθος? Λογω δουλειας μαζευω αρκετες χιλιαδες ευρω μετρητα καθημερινα, τι θα επρεπε να τα κανω?? Στρωμα? Μπαουλο? Χρηματοκιβωτιο?
Επισης ουδεποτε εχω χρεωθει για χρηση ταμειου σε καμια απο τις 4 συστημικες τραπεζες αν και ειμαι καθημερινα σε ταμεια!

g8777 έγραψε::dizzy: :dizzy: :dizzy:

Ο εργοδοτης θα τον αντικαταστησει ουτως ή αλλως οταν το κρινει αυτος (και του το επιτρεψει η εργατικη νομοθεσια), ασχετα αν σχολασει 14:00 ή 2 το πρωι. Σιγα τον καημενο τον εργοδοτη που το ωραριο των υπαλληων του ειναι τροχοπεδη για την αναπτυξη της τραπεζας. :lol:

Η αντικατασταση ενος υπαλληλου δεν ειναι το θεμα μας, γιατι η θεση εργασιας παραμενει! Το προβλημα για τους τραπεζικους υπαλληλους ειναι οταν θα γινουν τα καταστηματα ετσι:

Εικόνα


Μια (1!!!) θεση εργασιας για το υποκαταστημα της εθνικης στο Mediteranean Cosmos και 3 ATM τα οποια λειτουργουν 24ωρες την ημερα!! Κανεις καταθεσεις, αναληψεις, μεταφορες, πληρωμες, τα παντα.... Οσο μικραινει το ωραριο εξυπηρετησης κοινου τοσο περισσοτερα τετοια καταστηματα θα ανοιγουν και θα μειωνονται ακομα περισσοτερο οι θεσεις εργασιας!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#592717 Ξερεις ποση βαρυτητα εχει το ωραριο για τον μετασχηματισμο των υποκαταστηματων κατ αυτον τον τροπο;
3,6 Ρεντγκεν.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#592734 Βγαίνω από τη θάλασσα και θέλω να αγοράσω ένα καφέ, έχω τη revolut κλειδωμένη....
Να μην ανοίγει με το αποτύπωμα επειδή είχαν μουλιασει τα δάχτυλα:-)