Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#590865 Από μια μεριά δεν τους αδικώ. από τη μια μας τα παίρνουν οι ευρωπαίοι , από την άλλη τσέπη τους τα παίρνουμε κι εμείς όπως μπορούμε .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#590866
g8777 έγραψε::s_rofl

Φάε Κρήτη.

Στα ωπα ωπα σε είχαμε εδώ, έτοιμη δουλειά στην ΥΠΑ στο αεροδρόμιο.

ΑΧΑΡΙΣΤΕ. :roll:



ηρθε η παραγγελια
ξανα χωρις αποδειξη
χαρτοπετσετες γιοκ,μαχαιροπηρουνο γιοκ.
η μεριδα ειχε 2 καλαμια γιαουρτι πατατες.Ολα αυτα σε αλουμινενιο πιατακι τυλιγμενο με λαδοκολλα ,δλδ δεν ειχαν ουτε το χαρτινο καπακι που μπαινει σε αυτες τις συσκευασιες.Για κουτι οπως εχουν ολοι δεν το συζηταμε καν.
7 ευρω ....χωρις αποδειξη...

δεν παει καλα ο τουρισμος φετος ρε γμτ. :(
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#590867
mousatos έγραψε:Από μια μεριά δεν τους αδικώ. από τη μια μας τα παίρνουν οι ευρωπαίοι , από την άλλη τσέπη τους τα παίρνουμε κι εμείς όπως μπορούμε .



3 καροτσες εμπρος απο cabala εισαι με τασεις να ανοιγεις την διαφορα.
πριγιονι.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#590872
dimviii έγραψε:
g8777 έγραψε::s_rofl

Φάε Κρήτη.

Στα ωπα ωπα σε είχαμε εδώ, έτοιμη δουλειά στην ΥΠΑ στο αεροδρόμιο.

ΑΧΑΡΙΣΤΕ. :roll:



ηρθε η παραγγελια
ξανα χωρις αποδειξη
χαρτοπετσετες γιοκ,μαχαιροπηρουνο γιοκ.
η μεριδα ειχε 2 καλαμια γιαουρτι πατατες.Ολα αυτα σε αλουμινενιο πιατακι τυλιγμενο με λαδοκολλα ,δλδ δεν ειχαν ουτε το χαρτινο καπακι που μπαινει σε αυτες τις συσκευασιες.Για κουτι οπως εχουν ολοι δεν το συζηταμε καν.
7 ευρω ....χωρις αποδειξη...

δεν παει καλα ο τουρισμος φετος ρε γμτ. :(



για τους τυπους που το κανουν συστηματικα με διαθεση πλουτισμου, παντα εχω στην καρδια μου ενα πολυ ξεχωριστο λινκ γι αυτους. https://www.minfin.gr/web/eidike-gramma ... atangelias
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#590873
dimviii έγραψε:
g8777 έγραψε::s_rofl

Φάε Κρήτη.

Στα ωπα ωπα σε είχαμε εδώ, έτοιμη δουλειά στην ΥΠΑ στο αεροδρόμιο.

ΑΧΑΡΙΣΤΕ. :roll:



ηρθε η παραγγελια
ξανα χωρις αποδειξη
χαρτοπετσετες γιοκ,μαχαιροπηρουνο γιοκ.
η μεριδα ειχε 2 καλαμια γιαουρτι πατατες.Ολα αυτα σε αλουμινενιο πιατακι τυλιγμενο με λαδοκολλα ,δλδ δεν ειχαν ουτε το χαρτινο καπακι που μπαινει σε αυτες τις συσκευασιες.Για κουτι οπως εχουν ολοι δεν το συζηταμε καν.
7 ευρω ....χωρις αποδειξη...

δεν παει καλα ο τουρισμος φετος ρε γμτ. :(
Πω, υπομονή Δημήτρη!
Δεν μου αρέσει που διαπίστωσα προχθές σε σουβλατζίδικο ότι το χοιρινό πιτογυρο έχει φτάσει 2.70 όταν μέχρι πριν 2 μήνες έπαιζε στα 2-2.20 στα Γιάννενα. Κατά τα άλλα είχαμε και μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση. Αλλά μάλλον και αυτό είναι όπως τα καύσιμα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By glf
#590876 Μου θυμισες φάση. Είμαστε Σέρρες για TD και είμαστε στη νέα τότε πτέρυγα του ξενοδοχείου.
Πάμε δωμάτιο, έχει και τζακουζι η μπανιέρα. Ωραία.
Κοιτάμε όμως δεν έχει τάπα για να κρατάει το νερό να γεμίσει η μπανιέρα.
Πάω reception να τους πω ότι λείπει η τάπα.
"Α μου λέει η... τάπα χρεώνεται έξτρα!!!!"

... έφυγα πίσω στο δωμάτιο. Πήρα μια σακούλα και εφραξα την τρύπα. Καααααλά.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#590880
dimviii έγραψε:3 καροτσες εμπρος απο cabala εισαι με τασεις να ανοιγεις την διαφορα.
πριγιονι.

παράπλευρες απώλειες θα υπάρχουν, ας πρόσεχαν. υπάρχει και ο the balkan way .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#590883
belgarion έγραψε:Δεν μου αρέσει που διαπίστωσα προχθές σε σουβλατζίδικο ότι το χοιρινό πιτογυρο έχει φτάσει 2.70 όταν μέχρι πριν 2 μήνες έπαιζε στα 2-2.20 στα Γιάννενα.


2,70 μεχρι 2,90 περιξ Χερσονησου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#590884
Corto Maltese έγραψε:Στη Δράμα; Μου φαίνεται απίστευτο, γενικά η εντύπωση που είχα μέχρι πρόσφατα είναι ότι υπάρχουν πολλά και ζαμφθηνα σπίτια. Που κοντά βρήκατε;


Στους 5 δρόμους. Έτσι λέγεται η περιοχή, μην γελάτε :lol: ... Έτσι πλέον, όταν με ρωτάνε που μένω, η απάντηση είναι "α... πουθενά μωρέ... στους 5 δρόμους είμαστε" :lol:

Τα ενοίκια είναι φθηνά όντως, 300 ευρώ θεωρείται ακριβό, 350 πανάκριβο, όταν είπα σε συνάδελφο ότι μία τύπισσα μας ζήτησε 450 για 75-80 τετραγωνικά (χωρίς πάρκινγκ, αλλά κανονικό σπίτι, πατώματα θέρμανση, κουφώματα, όλα ΟΚ) άρχισε να γελάει νευρικά... :lol: Και τελικά η συγκεκριμένη δεν το νοικιάζει... :lol: Είπαμε, προτιμούν να τα έχουν κλειστά ή λίγοι να τα πουλήσουν...

Γενικά πάντως, ξαναλέω, πολλοί ΔΕΝ τα νοικιάζουν, προτιμούν να τα έχουν κλειστά... :s_dunno Και ότι νοικιάζεται (ελαχιστότατα) είναι κατά 99% σε πανάθλια κατάσταση. Ειλικρινά μας είχε πιάσει απελπισία.

Και δεν είναι να βγούμε εκτός πόλης... Ούτε κι εκεί παίζει τίποτα σοβαρό, 2-3 σπίτια, δεν θέλω καν να τα δω... :lol:

Ειλικρινά, δεν το περίμενα να είναι τόσο χάλια... Έχω ακούσει ιστορίες (από συνάδελφους) πως έψαχναν 2-3 χρόνια... :s_crazy Μια ματιά στον spitogato.gr θα σας πείσει... Και να σημειώσω πως οι μισές τουλάχιστον από τις ελάχιστες αγγελίες δεν ισχύουν (έχω δοκιμάσει), τις έχουν μερικοί μεσίτες, απλά για να έχουν μια παρουσία...

Φαντάζομαι πως παίζει υψηλό ποσοστό ιδιοκατοίκησης, έχει σταματήσει η ανέγερση νέων εδώ και 10 χρόνια (φέτος χτίζονται 2 πολυκατοικίες από το 2009 είχε να χτιστεί κάτι...) και πως η δραστηριότητα από τα μάρμαρα, τα κρασιά και την υψηλή τεχνολογία που έχει αναπτυχθεί εδώ τα τελευταία χρόνια, έχει εκμηδενίσει την ήδη μικρή προσφορά. Μόνο η εταιρεία που δουλεύω έχει φέρει πάνω από 12 άτομα (χωρίς εμένα) από άλλα μέρη (Θεσσαλονίκη, Αθήνα, εξωτερικό), που όλοι νοικιάζουν προφανώς... και θα φέρει κι άλλους...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#590893 dim :lipsealed:
Σε ποια περιοχή το ξενοδοχείο αν επιτρέπεται; Ξενοδοχείο ξενοδοχείο ή δωμάτια;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#590901 Μαρκοβάγγο ρώτησα κολητό μου Δραμινό για αυτό που λες και σε γενικές γραμμές ισχύει. Το πατρικό του είναι στο Εβρα'ι'κό κοιμητήριο, μια μεγάλη -και μοναδική στην περιοχή- πολυκατοικία. Πιο μικρός έμενε απέναντι ακριβώς απο το Ύδραμα. Τώρα μένει Αθήνα λόγω δουλειάς και σπάνια ανεβαίνει εκεί μιας και οι δικοί του μένουν σε σπίτι της μάνας του στο Φίλυρο.
Απ' όταν ο πατέρας του πήρε σύνταξη(λυκειάρχης φιλόλογος) έφυγαν και στην ερώτηση μου αν περνά απο το μυαλό τους να το νοικιάσουν ήταν κατηγορηματικός...όχι :lol: . Δεν βαριέσαι άστο λέει...
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#590905
dimviii έγραψε:
belgarion έγραψε:Δεν μου αρέσει που διαπίστωσα προχθές σε σουβλατζίδικο ότι το χοιρινό πιτογυρο έχει φτάσει 2.70 όταν μέχρι πριν 2 μήνες έπαιζε στα 2-2.20 στα Γιάννενα.


2,70 μεχρι 2,90 περιξ Χερσονησου.

3,20 με 3,40 Θεσσαλονίκη δεν μας χάλασε
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590907 εγώ νομίζω ότι το παίρνω ακόμα 2.2, δεν ξέρω τι λέτε

άντε να το παίρνω 2.4, θυμάμαι πάντως ότι για τυλιχτό με γύρο και ένα καλαμάκι σκέτο είχα δώσει 3.7

αλλά για αυτό το λόγο κάποιες επιχειρήσεις υπάρχουν δεκαετίες και άλλες μόνο για μερικά χρόνια :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#590908 Κι εγώ σε αυτό το range παίζω (2.2 με 2.5 μαξ) όταν σουβλακίζω, και μάλιστα κάνω παρόμοια παραγγελία με τον κιούση, ένα τυλιχτό με καλαμάκι/σουβλάκι άνευ σωσιδίων/αλοιφών (με βλέπετε πόσο κορρεκτίλας είμαι) κι ένα σκέτο καλαμάκι/σουβλάκι (το κρέας εννοείται είναι πλί και ουχί κάπρος). :innocent:

Τον τζάιρος τον αποφεύγω πλέον, εκτός κι αν πάω καρφωτός σε πχοιοτικό μαγαζί.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590910 εγώ έχω σουβλατζίδικο στεγνό για κοτόπουλα καλαμάκια σκέτα, σαλάτες και λοιπά ξεφτιλοπράγματα αν και κυρίως το έχω σαν λύση ανάγκης όταν δεν έχω μαγειρέψει να μην φάω τελείως σκουπίδια

αλλά όταν θέλω να φάω σουβλάκι ΑΝΤΡΙΚΟ και ΛΙΓΔΕΡΟ όπως πρέπει να είναι, πάω σε κανονικό σουβλατζίδικο και τρώω μόνο χοιρινό εννοείται, παρότι πλέον τρώω περισσότερο κοτόπουλο από ότι χοιρινό, η καρδιά μου πάντα θα αγαπάει το χοιρινό και δεν πιστεύω ότι το κοτόπουλο είναι ακριβώς κρέας :thumbsdown:

τα υπόλοιπα δεν τα θεωρώ καν σουβλατζιδικά

και σως κτλ εννοείται ότι δε βάζω ποτέ, παρά μόνο τζατζίκι που μυρίζει τόσο όσο πρέπει

έχω και ένα άλλο σουβλατζίδικο που είναι πιο hardcore εκεί η τζατζικίλα παίζει να φεύγει μετά από 2 μέρες :help: αλλά δεν παίζω τόσο σκληρά (και αυτός υπάρχει πολλά χρόνια γιατί δεν αστειεύεται )