Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#590865 Από μια μεριά δεν τους αδικώ. από τη μια μας τα παίρνουν οι ευρωπαίοι , από την άλλη τσέπη τους τα παίρνουμε κι εμείς όπως μπορούμε .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#590866
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#590867
Άβαταρ μέλους
By glf
#590876 Μου θυμισες φάση. Είμαστε Σέρρες για TD και είμαστε στη νέα τότε πτέρυγα του ξενοδοχείου.
Πάμε δωμάτιο, έχει και τζακουζι η μπανιέρα. Ωραία.
Κοιτάμε όμως δεν έχει τάπα για να κρατάει το νερό να γεμίσει η μπανιέρα.
Πάω reception να τους πω ότι λείπει η τάπα.
"Α μου λέει η... τάπα χρεώνεται έξτρα!!!!"

... έφυγα πίσω στο δωμάτιο. Πήρα μια σακούλα και εφραξα την τρύπα. Καααααλά.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#590883
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#590893 dim :lipsealed:
Σε ποια περιοχή το ξενοδοχείο αν επιτρέπεται; Ξενοδοχείο ξενοδοχείο ή δωμάτια;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#590901 Μαρκοβάγγο ρώτησα κολητό μου Δραμινό για αυτό που λες και σε γενικές γραμμές ισχύει. Το πατρικό του είναι στο Εβρα'ι'κό κοιμητήριο, μια μεγάλη -και μοναδική στην περιοχή- πολυκατοικία. Πιο μικρός έμενε απέναντι ακριβώς απο το Ύδραμα. Τώρα μένει Αθήνα λόγω δουλειάς και σπάνια ανεβαίνει εκεί μιας και οι δικοί του μένουν σε σπίτι της μάνας του στο Φίλυρο.
Απ' όταν ο πατέρας του πήρε σύνταξη(λυκειάρχης φιλόλογος) έφυγαν και στην ερώτηση μου αν περνά απο το μυαλό τους να το νοικιάσουν ήταν κατηγορηματικός...όχι :lol: . Δεν βαριέσαι άστο λέει...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590907 εγώ νομίζω ότι το παίρνω ακόμα 2.2, δεν ξέρω τι λέτε

άντε να το παίρνω 2.4, θυμάμαι πάντως ότι για τυλιχτό με γύρο και ένα καλαμάκι σκέτο είχα δώσει 3.7

αλλά για αυτό το λόγο κάποιες επιχειρήσεις υπάρχουν δεκαετίες και άλλες μόνο για μερικά χρόνια :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#590908 Κι εγώ σε αυτό το range παίζω (2.2 με 2.5 μαξ) όταν σουβλακίζω, και μάλιστα κάνω παρόμοια παραγγελία με τον κιούση, ένα τυλιχτό με καλαμάκι/σουβλάκι άνευ σωσιδίων/αλοιφών (με βλέπετε πόσο κορρεκτίλας είμαι) κι ένα σκέτο καλαμάκι/σουβλάκι (το κρέας εννοείται είναι πλί και ουχί κάπρος). :innocent:

Τον τζάιρος τον αποφεύγω πλέον, εκτός κι αν πάω καρφωτός σε πχοιοτικό μαγαζί.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590910 εγώ έχω σουβλατζίδικο στεγνό για κοτόπουλα καλαμάκια σκέτα, σαλάτες και λοιπά ξεφτιλοπράγματα αν και κυρίως το έχω σαν λύση ανάγκης όταν δεν έχω μαγειρέψει να μην φάω τελείως σκουπίδια

αλλά όταν θέλω να φάω σουβλάκι ΑΝΤΡΙΚΟ και ΛΙΓΔΕΡΟ όπως πρέπει να είναι, πάω σε κανονικό σουβλατζίδικο και τρώω μόνο χοιρινό εννοείται, παρότι πλέον τρώω περισσότερο κοτόπουλο από ότι χοιρινό, η καρδιά μου πάντα θα αγαπάει το χοιρινό και δεν πιστεύω ότι το κοτόπουλο είναι ακριβώς κρέας :thumbsdown:

τα υπόλοιπα δεν τα θεωρώ καν σουβλατζιδικά

και σως κτλ εννοείται ότι δε βάζω ποτέ, παρά μόνο τζατζίκι που μυρίζει τόσο όσο πρέπει

έχω και ένα άλλο σουβλατζίδικο που είναι πιο hardcore εκεί η τζατζικίλα παίζει να φεύγει μετά από 2 μέρες :help: αλλά δεν παίζω τόσο σκληρά (και αυτός υπάρχει πολλά χρόνια γιατί δεν αστειεύεται )