Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#583280 Φανταστικό όχι, αλλά συμπαθητικό το Βίος και Πολιτεία (για την εποχή του)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#583286 Φανταστικό ήταν το Μάθε παιδί μου γράμματα, το Βίος και Πολιτεία ήταν ωραίο, αλλά μέχρις εκεί. Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι σήμερα είναι πως σε βάζει μέσα στο πνεύμα του 80'.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#583288 ^ ^

Α Δημοτικου. Μποθ. :s_whiteflag

Βιος-Λουφα-Αρπα Κολλα η τριλογια που επρεπε να γυρισει ο Αγγελοπουλος αν

α) σκαμπαζε απο σινεμα

β) ειχε εστω και μια οκκα υποψια σε ποιους απευθυνεται το σινεμα στην Ελλαδα


:s_roses :s_roses
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#583302 "Απόντες" του Γραμματικού 1 φορά μηνιαίως, συνταγή γιατρού :rtfm:
Δύναται να χορηγηθεί εναλλάξ με "Βασιλιά" για να μην συνηθίζει ο οργανισμός.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#583303 Μου το είχαν πει ότι έπαθες εγκεφαλικό αλλά δεν ήθελα να το πιστέψω. :(

ΓΙΑ ΌΝΟΜΑ, λέμε για ΤΡΙΛΟΓΙΕΣ , τί σχέση έχει το λίγη από γιουβέτσι;;; :s_shout

( Ζερβός είναι τριλογία από μόνοst ,δεν ακουμπάω).
Άβαταρ μέλους
By Serf
#585299 https://amp-cinemablend-com.cdn.ampproj ... -after-all

Rambo - Rocky - Cobra

Σε αναμονή συνέχειας - ίσως έχει συνέχεια - βρε λες να έχει συνέχεια!!!

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#586934 Εικόνα

Us - Εμείς ή Us - Ηνωμένες Πολιτείες

Αξιοπρεπές θριλεράκι από τον μάστορα - πλέον - του "γουρλώνω τα μάτια μου " .
Το στορυ είναι καλό , σφιχτοδεμένο και επιτέλους με ένα τέλος που μπορείς να δεχθείς ( και κάτι παραπάνω ).
Υπάρχουν μερικά ( και δεν είναι λίγα ) 3λεπτα που θα μπορούσαν να αφαιρεθούν ( μάλλον είναι σκηνοθετική επιλογή για περισσότερο εγκεφαλική προσέγγιση του όρου του θρίλερ )

Το αλληγορικό της υπόθεσης που συνόδευσε την προώθηση της ταινίας (
μια άλλη Αμερική ... υπόγεια ... αφανής ... σκιώδης ... που άμα πάρει την υπόθεση στα χέρια της ... το τοίχος των ανθρώπων ...
) εμένα δεν με άγγιξε .

Την ταινία την είδα ως θρίλερ και ώς έτσι την περιγράφω.
Να πω επίσης ότι εμένα - προσωπικό γούστο - δεν μου αρέσουν τα χιουμοριστικά gangs σε ταινίες τρόμου . Το να συζητά ΣΟΒΑΡΑ η οικογένεια ( επί 3 λεπτά )
αν μπορούν να αντιμετωπίσουν τους "άλλους" με τακτικές Home alone[
εμένα δεν με συγκινεί . Τα τετριμένα είναι πολλά αλλά νομίζω ότι όλοι μπορούμε να τα δεχθούμε από αμερικανιές ( θα ήμουν πιο αυστηρώς σε κανένα Δανέζικο ή Κορεάτικο που μας έχουν συνηθίσει αλλιώς ).

+ 1 στο 80ς τμήμα της ταινίας .

Φαΐναλι ...

Θα μου αρέσει ? ... μπορεί ναι , μπορεί και όχι
Αξίζει να το δούμε ? ... όχι σήμερα ( σήμερα έχει Chernobyl season finale ) αλλά γιατί όχι .
Μόνο για αυτό ? ... έλα μωρέ .... τέσσερις διαφορετικές mainstream ταινίες βγαζει το Χόλυγουντ.

YΓ όποιος γουστάρει ερμηνεία των αλληγορικών σημείων της ταινίας ( εγω ξαναγράφω δεν την αντιμετώπισα έτσι ) μπορεί να διαβάσει ένα πολύ καλό άρθρο εδώ
Άβαταρ μέλους
By soprano
#588140
Anonymous Founder έγραψε:
kubiak έγραψε:Είχε και το Βίος και Πολιτεία (γραμμένο BiOS από το Basic Input Output System), του Περάκη από το 1987, δυστυχώς δεν μπόρεσα να το δω όλο...
Πρέπει να είναι φανταστικό...

Βάλτε Kodi , υπάρχουν τα πάντα. Εναλλακτικά, δείτε και στο Youtube, υπάρχουν και εκεί άπειρες ελληνικές ταινίες.
Ακριβώς...και φυσικά και real debrit

.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#590879 κάτι σε στιλ karate kid , εκείνης της εποχής
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#593218 https://youtu.be/eXty5_RwXx4

Καλλιτεχνικά, όπως κάθε ταινία του Sorrentino, είναι ΆΨΟΓΗ (αν και η συγκεκριμένη πάσχει λίγο από αχρείαστο διδακτισμο) κι ο Servillo δίνει, καμία έκπληξη, ρέστα.

ΑΛΛΆ

Ή εγώ το έχασα ή κάποιο πιτσιρίκι έβαλε το χεράκι του στο μοντάζ :hmmm:

G και cabala, με ρέγουλα, μην έχουμε κάνα απρόοπτο στην ηλικία σας :shifty:
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#593252
Asimov έγραψε:https://youtu.be/eXty5_RwXx4

Καλλιτεχνικά, όπως κάθε ταινία του Sorrentino, είναι ΆΨΟΓΗ (αν και η συγκεκριμένη πάσχει λίγο από αχρείαστο διδακτισμο) κι ο Servillo δίνει, καμία έκπληξη, ρέστα.

ΑΛΛΆ

Ή εγώ το έχασα ή κάποιο πιτσιρίκι έβαλε το χεράκι του στο μοντάζ :hmmm:

G και cabala, με ρέγουλα, μην έχουμε κάνα απρόοπτο στην ηλικία σας :shifty:


Ακριβως! Οταν το ειδα (πριν καν 4μηνο) ειχα την ιδια (ας πουμε) επιγευση... στο δευτερο μισο δεν ειχε ρυθμο(?) μου θυμησαι κατι απο παντελη βουλγαρη ολα ειναι δρομος, (Αν θυμασαι το νυχτομαγαζο βιετναμ) πολυ σαπιλα και παρακμη. Και το χιουμορ καπου στερεψε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#593293 This shouldn't take long.

Ασίμω:

Ο τύπος του σινεφίλ θα πάει 12 Απριλίου με καπαρντίνα στον Μικρόκοσμο να δει την επανέκδοση του Shame και έπειτα να συζητήσει με την Μαρία Καλογεροπούλου το πώς μεταβάλλεται ήσυχη ζωή ενός ζευγαριού από βίαια γεγονότα γύρω τους.
Ενώ ο πραγματικός λόγος που πήγε είναι για να θαυμάσει και αυτός τις ΒΥΖΑΡΕΣ της Λιβ Ουλοτονμαν στο πρώτο πεντάλεπτο και φυσικά να ΞΕΠΑΤΩΘΕΙ από μέσα από την καπαρντίνα.

Ασίμω στα χω πει χίλιες φορές.To Grannies don't share έφτασε στο νούμερο 33 Ασίμω.

ΞΎΠΝΑ ΑΣΊΜΩ. ΒΆΛΕ VPN ΑΣΊΜΩ :s_whiteflag

g8777=Sgt Hartman
Asimov= Pvt Pyle

:s_roses





































Doughnut scene.
:shifty:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#594439 Aκόμα δεν εχει δει ο γαρλανδ το ντοκυμαντέρ για τον Miles ? :adminpower:

Εικόνα

δεν εμβαθαίνει πολύ, αλλά μόνο να κάνεις ενα πέρασμα στη ζωή αυτής της ιδιοφυίας, αρκεί. Είναι και φεραράκιας, gto :shifty:

Σχετικό άσχετο, αν θα τον παρομοίαζα με κάποιον, θα έλεγα ότι είναι ο picasso της μουσικής. Μέχρι το τέλος δημιουργικός και γκομενιάρης :s_cool