Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#590714 Μιας και είπες για περπάτημα.

Έπιασαν και οι ζέστες και συνεχίζει να γράφει το κοντέρ.

Αγόρασα και παπουτσάκι Asics γιατί τα Adidas έγιναν φυτιλια. Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#590875
dimik έγραψε:Μιας και είπες για περπάτημα.
Έπιασαν και οι ζέστες και συνεχίζει να γράφει το κοντέρ.
Αγόρασα και παπουτσάκι Asics γιατί τα Adidas έγιναν φυτιλια. Εικόνα...
Όταν λες περπάτημα τι εννοείς; Γιατί τόσο αργά δεν μπορώ να πάω, είμαι κάπου στο 10+ λεπτά ανά χλμ στο κανονικό περπάτημα μέχρι 9+ στο γρήγορο περπάτημα. Για να πας με 15 και 17 λεπτά το χλμ θα πρέπει να είσαι 80 χρονών με περπατούρα κι εγκεφαλικό.... ή σουλατσάρεις μπρος πίσω χωρίς σκοπό με αποτέλεσμα το GPS να μην μετράει την απόσταση. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#590882 Έχω και σκύλο μαζί, φυσικά και πηγαίνω μπρος πίσω,δεξια αριστερά, παντού γενικά
Όχι ότι είναι και ιδιαίτερα γρήγορο το περπάτημα μου, αλλά έχει αρκετά μπρος πίσω, χωράφια, λοφισκους κοκ.
Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν το θεωρώ γυμναστική οπότε δεν κοιτάζω χρόνους κλπ.

Edit: τώρα θυμήθηκα γιατί είναι έτσι οι χρόνοι, γυρίζω σπίτι και δεν κλείνω την χρονομετρηση, κάθομαι ποτίζω κάνω καμιά δουλειά στην αυλή, παίζω με τον σκύλο και πριν μπω σπίτι κλείνω την χρονομετρηση. Κοίταξα παλιότερους χρόνους και είμαι εκεί στο 12 λεπτά το χλμ.


Σήμερα με έψησε φίλος να δοκιμάσω το jiu jitsu, θα πέσει πολύ γέλιο

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#591330 Review πρώτης προπόνησης jiu jitsu.

Χαλαρά σε ότι αφορά την αναπνοή, οι σφυγμοί δεν είναι συνέχεια στο κόκκινο. Το ζέσταμα και ειδικά τα πολλά είδη κωλοτουμπας είναι ίσως το χειρότερο κομμάτι.

Απο το πιάσιμο ανακάλυψα μύες που δεν ήξερα ότι υπάρχουν πχ γύρω από τους αστραγάλους

Πολύ ωραία γυμναστική, τεντωσε όλο το σώμα.

Τρομερά εγκεφαλικό σπορ, Οκ θέλει αντοχή, ευλυγισία και δύναμη αλλά αν δεν έχεις φαντασία βρίσκεσαι γρήγορα δεμένος κόμπος
Στις τεχνικές οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά.

Θα το συνεχίσω γιατί μου άρεσε αν και είχα ενδοιασμούς περισσότερο με την ιδέα ότι τριβεσαι με ιδρωμένους μαντράχαλους στο πάτωμα. Τελικά είναι οκ, δεν το σκέφτεσαι εκείνη την ώρα. Αυτό το άτιμο το gi όμως στους 30+ βαθμούς δεν παλεύεται.

< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#591338 https://youtu.be/MDu15tbW9y0

Τι ζήσαμε πάλι... :adminpower:

:s_inlove
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#591346
dimik έγραψε:Review πρώτης προπόνησης jiu jitsu.

Χαλαρά σε ότι αφορά την αναπνοή, οι σφυγμοί δεν είναι συνέχεια στο κόκκινο. Το ζέσταμα και ειδικά τα πολλά είδη κωλοτουμπας είναι ίσως το χειρότερο κομμάτι.

Απο το πιάσιμο ανακάλυψα μύες που δεν ήξερα ότι υπάρχουν πχ γύρω από τους αστραγάλους

Πολύ ωραία γυμναστική, τεντωσε όλο το σώμα.

Τρομερά εγκεφαλικό σπορ, Οκ θέλει αντοχή, ευλυγισία και δύναμη αλλά αν δεν έχεις φαντασία βρίσκεσαι γρήγορα δεμένος κόμπος
Στις τεχνικές οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά.

Θα το συνεχίσω γιατί μου άρεσε αν και είχα ενδοιασμούς περισσότερο με την ιδέα ότι τριβεσαι με ιδρωμένους μαντράχαλους στο πάτωμα. Τελικά είναι οκ, δεν το σκέφτεσαι εκείνη την ώρα. Αυτό το άτιμο το gi όμως στους 30+ βαθμούς δεν παλεύεται.

< >

τα ουκέμι είναι πολύ βασικά να μην πέφτεις σα κρέας κάτω και χτυπάς, μην τα βλέπεις απλά σαν κωλοτούμπες, άμα τα μάθεις θα κινείσαι με περισσότερη χάρη και όχι ατσούμπαλα γενικά

κατά τα άλλα να τρίβεσαι με ιδρωμένους μαντραχαλάδες και να φοράς gi ειδικά το καλοκαίρι είναι ό,τι καλύτερο :inlove: και χωρίς a/c ακόμα καλύτερα :inlove:

το μόνο που δε μου αρέσει στο brazilian jj (και όχι το jj γενικά που είναι πολλά επιπλέον πράγματα) είναι η εμμονή με τα πατωμάτα που γενικά δεν το βρίσκω πολύ καλό, αλλά σαν άσκηση και στρατηγική και γενικά να το χαζεύεις είναι ωραίο

καλή αρχή πάντως περιμένω να μας πεις κι άλλες εμπειρίες
Άβαταρ μέλους
By dimik
#591353 Εννοείται χωρίς AC, αντρίκια πράγματα

Ναι για τις τούμπες το κατάλαβα τι σκοπό έχουν, ειδικά μια πλαϊνή με τα χέρια κάτω από τα γόνατα από θέση squat μου έβγαλε την πίστη.

Σήμερα πάντως δεν μπορώ να κουνηθώ, εκανατκαι το κολύμπι μου χθες και με αποτέλειωσε.


Για τα υπόλοιπα εν καιρώ...



< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#591359 ναι αν κάνεις κάτι πρώτη φορά μέχρι να μάθει το σώμα σου θα πιάνεσαι και ας είσαι γυμνασμένος για άλλα πράγματα

πρόσφατα μου έλεγε ένας που άρχισε ιππασία (και που γενικά είναι αρκετά αθλητικός τύπος) ότι τον είχαν πεθάνει τα πόδια του τον πρώτο καιρό και κατέβαινε εξαντλημένος

αλλά θεωρώ γενικά τα αθλήματα πάλης πολύ καλή γυμναστική μιας και δουλεύει όλο το σώμα μαζί , φτιάχνει μια γενικότερη αντοχή που συνδυάζεις αερόβια και αναερόβια άσκηση ταυτόχρονα και επίσης αυτή η αίσθηση του συναγωνισμού (σε όμορφα πλαίσια πάντα, δεν είμαι φίλος του καγκουρισμού) και η προσπάθεια επικράτησης επάνω στον άλλο σου προκαλεί ωραία συναισθήματα

επίσης μπορείς πιο άφοβα να τα δίνεις όλα όταν παίζεις με τον άλλον σε σχέση με άλλα πράγματα όπως πυγμαχία ή κικ μποξ (που θυμάμαι έκανες) μιας και δεν γίνεται να πηγαίνεις να σπας τα μούτρα σου κάθε φορά , θα χαζέψεις

και μετά υπάρχει η στρατηγική μιας και θέλουν μυαλό όλα αυτά , η εξέλιξη που έχεις ειδικά τον πρώτο καιρό όταν κάνεις κάτι νέο

ωραία πραγματάκια

πάντως σε ο,τι αφορά το ρουχισμό, σε bjj έχω δει να κάνουν και χωρίς gi :hmmm: που είναι πιο δύσκολο να παλεύεις χωρίς αυτό, επίσης είναι πολύ δύσκολο αν δοκιμάσεις ποτέ χωρίς μπλούζες χωρίς τίποτα που γλιστράνε όλα σαν κάτι τούρκους που πασαλείβονται με λάδια, είναι σχεδόν το ίδιο με καλοκαιρινό ιδρώτα :lol:
αλλά τουλάχιστον σκέψου ότι μετά από όλο αυτό δεν θα σε ζεσταίνει τίποτα, κάθεσαι στον καύσωνα αδιάφορος
επίσης τώρα είναι η ευκαιρία να πέφτει τρελός ιδρώτας που αρχίζει με το που βγεις από τα αποδυτήρια, άμα πιάσει οκτώβρη δεν έχεις τα ίδια αποτελέσματα

το χειμώνα τα πράγματα είναι πιο καλά, αφού είσαι ζεστούλης και άλλοι που είναι πιο ξεβράκωτοι κρυώνουν

όπως και να χει πάντως το καλοκαίρι ειδικά είναι απολύτως απαραίτητο το πλύσιμο μετά από την κάθε φορά, γιατί αλλιώς η μπόχα δεν αντέχεται (αν και μπορεί να φας τη μπόχα άλλου που δεν το πλένει συνέχεια)

θέλω και φωτό με τη ζώνη καλλιτεχνικά δεμμένη :rtfm:

ΥΓ και κάτι άλλο για τις "κωλοτούμπες" , άμα τις συνηθίσεις και καταλάβεις το νόημά τους θα αρχίσεις κι εσύ να απορείς γιατί ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που πέφτει και τζακίζεται ή ακόμα χειρότερα πεθαίνει. εμένα μου είχε πάρει χρόνια να καταλάβω γιατί πρέπει να κάνω αυτές τις βλακείες (ήμουν βέβαια πολύ πιο μικρός τότε)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#591370 Συμφωνώ σε όλα.
Στο sparring ειδικά έχει μεγάλη διαφορά, όσο επιθετικός κάγκουρας και να είναι ο άλλος τον αφήνεις απλά να κερδίσει να χαρεί και ξεμπερδεύεις, στο κικ μποξινγκ έπρεπε αναγκαστικά να πέσει ξύλο με ότι αυτό συνεπάγεται.
Πάντως είναι εντυπωσιακό το πως καταλαβαίνουν οι προπονητές ότι έχεις ασχοληθεί με κάποια πολεμική τέχνη. Στο Muay Thai μετά την πρώτη προπόνηση με είχε ρωτήσει αν έκανα κάποια παραδοσιακή τέχνη και όντως στο κικ μποξινγκ κάναμε συνδυασμό τεχνικής kyokushin και ολλανδικού στυλ. Προχθές στο bjj με ρώτησε τι έκανα πριν


Έχει και no gi μέρες, δεν το δοκίμασα ακόμα και ο προπονητής μου είπε να το αφήσω για αργότερα που θα έχω αποκτήσει λίγη εμπειρία.
Πάντως οι τιμές του εξοπλισμού είναι φωτιά, βλέπω κάτι 100ρια για gi, κάτι 30ρια για rashguards κοκ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#591401 gi 100€ δεν είναι πολλά, εφόσον μπορεί να σου βγάλει και 10ετια μέχρι να αρχίσει να διαλύεται και επίσης δεν χρειάζεται να πάρεις και πολλά πράγματα, παίρνεις μερικά και τελειώνει το θέμα τα έχεις για πολύ καιρό

ναι εντάξει φαίνεται από το πώς στέκεσαι αν έχεις κάνει κάτι γενικά, αυτό ίσως είναι και καλό για τους προπονητές και κακό υποθέτω

από την άποψη ότι πολλές φορές αυτό που έχεις μάθει σε δυσκολεύει να μάθεις κάτι άλλο, ίσως είναι καλύτερα για αυτούς να είσαι λευκή σελίδα. από την άλλη όμως ένα μαθημένο σώμα είναι ένα μαθημένο σώμα και αυτό είναι επίσης καλό

πάντως δεν χρειάζεται να τον αφήνεις να κερδίζει :shifty: επειδή σε θυμάμαι και λίγο τεράστιο σε λίγους μήνες που θα το πιάσεις θα μιλάει πάρα πολύ η brute force :whistlink:
και καλές είναι οι θεωρητικούρες ότι "η τεχνική μετράει πιο πολύ από τη δύναμη", αλλά στην πραγματικότητα μετράει εξίσου και μέχρι να γίνεις αρκετά τεχνικός μετράει και παραπάνω
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#594387 Αυτή την εβδομάδα και την επόμενη παρακολουθώ 15 μέρες ένα course αθλητιατρικής από την εταιρία Αθλητιατρικής Γερμανίας στο Eckernförde, τέρμα Θεού πάνω στη Γερμανία, στο οποίο έχουν τη βάση τους οι sealsτων Γερμανών.

Γενικά το όλο θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον. Πέρα από τις αθλητικές κακώσεις έχει πολύ ενδιαφέροντα τόπικς, όπως πχ Αλπινισμό κ training για αποστολές σε βουνά >3.000μ, φάρμακα σε αυτές τις περιπτώσεις, καταδύσεις κτλ. Κύκλος προπόνησης αθλητών εβδομαδιαία, μηνιαία, παπούτσια κ τεχνική στο τρέξιμο, κτλ.

Θα αναφέρω εν καιρώ όσα μπορώ.

Πάντως το ρεζουμέ για το τρέξιμο όπως αναφέρθηκε εδώ από σπουδαγμένα άτομα έχει να κάνει με μικρά βήματα κ πολλές επαναλήψεις, επαφή στο έδαφος 300msec και τρέξιμο στις μύτες παρά στις πτέρνες. Επίσης μας είπαν πως το ζευγάρι παπούτσια κρατά ένα έτος ή 600 χλμ, όποιο έρθει πρώτο. Αυτό για το 1 έτος μου φάνηκε υπερβολή, περιμένω να ακούσω την ερχόμενη εβδομάδα τον υπεύθυνο της asics που θα έρθει. Επίσης αν κάποιος κάνει >3 προπονήσεις τρεξίματος την εβδομάδα θέλει 2 ζευγάρια. Ακόμα και τα παπούτσια έχουν regeneration.

Επίσης ένα παράξενο που δεν το περίμενα... Το 50άρι στο κολύμπι γίνεται χωρίς ο αθλητής να αναπνεύσει ούτε μία φορά στο ενδιάμεσο...

Τέλος για να δείτε την φυσική σας κατάσταση καλό είναι το παρακάτω τεστ

FMS Test
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#594393
PeterPan έγραψε:Αυτή την εβδομάδα και την επόμενη παρακολουθώ 15 μέρες ένα course αθλητιατρικής από την εταιρία Αθλητιατρικής Γερμανίας στο Eckernförde, τέρμα Θεού πάνω στη Γερμανία, στο οποίο έχουν τη βάση τους οι sealsτων Γερμανών.

Γενικά το όλο θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον. Πέρα από τις αθλητικές κακώσεις έχει πολύ ενδιαφέροντα τόπικς, όπως πχ Αλπινισμό κ training για αποστολές σε βουνά >3.000μ, φάρμακα σε αυτές τις περιπτώσεις, καταδύσεις κτλ. Κύκλος προπόνησης αθλητών εβδομαδιαία, μηνιαία, παπούτσια κ τεχνική στο τρέξιμο, κτλ.

Θα αναφέρω εν καιρώ όσα μπορώ.

Πάντως το ρεζουμέ για το τρέξιμο όπως αναφέρθηκε εδώ από σπουδαγμένα άτομα έχει να κάνει με μικρά βήματα κ πολλές επαναλήψεις, επαφή στο έδαφος 300msec και τρέξιμο στις μύτες παρά στις πτέρνες. Επίσης μας είπαν πως το ζευγάρι παπούτσια κρατά ένα έτος ή 600 χλμ, όποιο έρθει πρώτο. Αυτό για το 1 έτος μου φάνηκε υπερβολή, περιμένω να ακούσω την ερχόμενη εβδομάδα τον υπεύθυνο της asics που θα έρθει. Επίσης αν κάποιος κάνει >3 προπονήσεις τρεξίματος την εβδομάδα θέλει 2 ζευγάρια. Ακόμα και τα παπούτσια έχουν regeneration.

Επίσης ένα παράξενο που δεν το περίμενα... Το 50άρι στο κολύμπι γίνεται χωρίς ο αθλητής να αναπνεύσει ούτε μία φορά στο ενδιάμεσο...

Τέλος για να δείτε την φυσική σας κατάσταση καλό είναι το παρακάτω τεστ

FMS Test
Αυτο με το κολύμπι το ξέρω, όπως και στα 100 μέτρα στον στίβο δεν παίρνει ανάσα ο αθλητής.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#594400
Νίκος Παππάς έγραψε:
PeterPan έγραψε:Αυτή την εβδομάδα και την επόμενη παρακολουθώ 15 μέρες ένα course αθλητιατρικής από την εταιρία Αθλητιατρικής Γερμανίας στο Eckernförde, τέρμα Θεού πάνω στη Γερμανία, στο οποίο έχουν τη βάση τους οι sealsτων Γερμανών.

Γενικά το όλο θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον. Πέρα από τις αθλητικές κακώσεις έχει πολύ ενδιαφέροντα τόπικς, όπως πχ Αλπινισμό κ training για αποστολές σε βουνά >3.000μ, φάρμακα σε αυτές τις περιπτώσεις, καταδύσεις κτλ. Κύκλος προπόνησης αθλητών εβδομαδιαία, μηνιαία, παπούτσια κ τεχνική στο τρέξιμο, κτλ.

Θα αναφέρω εν καιρώ όσα μπορώ.

Πάντως το ρεζουμέ για το τρέξιμο όπως αναφέρθηκε εδώ από σπουδαγμένα άτομα έχει να κάνει με μικρά βήματα κ πολλές επαναλήψεις, επαφή στο έδαφος 300msec και τρέξιμο στις μύτες παρά στις πτέρνες. Επίσης μας είπαν πως το ζευγάρι παπούτσια κρατά ένα έτος ή 600 χλμ, όποιο έρθει πρώτο. Αυτό για το 1 έτος μου φάνηκε υπερβολή, περιμένω να ακούσω την ερχόμενη εβδομάδα τον υπεύθυνο της asics που θα έρθει. Επίσης αν κάποιος κάνει >3 προπονήσεις τρεξίματος την εβδομάδα θέλει 2 ζευγάρια. Ακόμα και τα παπούτσια έχουν regeneration.

Επίσης ένα παράξενο που δεν το περίμενα... Το 50άρι στο κολύμπι γίνεται χωρίς ο αθλητής να αναπνεύσει ούτε μία φορά στο ενδιάμεσο...

Τέλος για να δείτε την φυσική σας κατάσταση καλό είναι το παρακάτω τεστ

FMS Test
Αυτο με το κολύμπι το ξέρω, όπως και στα 100 μέτρα στον στίβο δεν παίρνει ανάσα ο αθλητής.

Από το Mi A1.

το 100άρι ναι, είναι η κατεξοχήν αναερόβια άσκηση και όντως δεν παίζει αναπνοή.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#594404 Στο κολύμπι έχει διαφορα κόλπα, long course, short course, ασκησεις για την αναπνοή κλπ κλπ.

Γενικά όμως στα σπριντ δεν έχει ανάσα, ετσι κι αλλιώς σχεδόν το 1/3 της απόστασης γίνεται υοοβρυχιως.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#594413
Νίκος Παππάς έγραψε:Αυτο με το κολύμπι το ξέρω, όπως και στα 100 μέτρα στον στίβο δεν παίρνει ανάσα ο αθλητής.
Κι εγώ τα ήξερα αυτά.
Ήξερα και για τα πολλά μικρά βήματα, το λέμε καιρό τώρα. Για το τρέξιμο με τη μύτη και αποφυγή της φτέρνας νομίζω προτείνεται γενικά αλλά έχει σημασία το πάτημα, το πόδι έχει πολλούς βαθμούς ελευθερίας και ελαστικότητας οπότε δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
Ήξερα και για τα παπούτσια, επίσημα οι εταιρείες λένε 250-400 μίλια (χοντρικά 400-700χλμ). Φυσικά διαφέρει ανάλογα με την επιφάνεια, την ταχύτητα (επιταχύνσεις επιβραδύνσεις), το βάρος, το σχήμα του ποδιού, συχνότητα βημάτων, το πάτημα κλπ Και αν τα χρησιμοποιείς και εκτός τρεξίματος μετράνε κι αυτά τα χλμ.

Πες μας κι άλλα PeterPan.