Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#590702 24.950€ το μπουρμπουαρ --> άρα --> MOTHERFUCKING HOAXES

:iconcool: :iconcool: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#590778 Μιραντα Ξαφα στα ντεκς απο στηλη της Καθημερινης ( οποια καταντια για την καλη εφημεριδα :( :( )


Ο μέρμηγκας δουλεύει σκληρά μέσα στη ζέστη όλο το καλοκαίρι, κτίζοντας το σπίτι του και μαζεύοντας προμήθειες για τον χειμώνα. Ο τζίτζικας τον θεωρεί βλάκα που δουλεύει τόσο σκληρά ενώ ο ίδιος παίζει κιθάρα και τραγουδάει.

Μόλις μπαίνει ο χειμώνας, ο τζίτζικας δίνει συνέντευξη Τύπου και απαιτεί να μάθει γιατί επιτρέπεται ο μέρμηγκας να είναι χορτάτος στη ζεστασιά του σπιτιού του όταν άλλοι πεινούν και κρυώνουν. Η «Αυγή» και ο «Ριζοσπάστης» δημοσιεύουν φωτογραφίες του νηστικού τζίτζικα να τρέμει από το κρύο, ενώ ο μέρμηγκας απολαμβάνει ένα λουκούλλειο γεύμα μπροστά στο τζάκι. Εικόνες ακραίας κοινωνικής ανισότητας αναπαράγονται σε ειδική εκπομπή της ΕΡΤ. Ο ΣΥΡΙΖΑ οργανώνει ανοικτή πολιτική συγκέντρωση με σύνθημα «Προχωράμε. Αλληλεγγύη - Δημοκρατία - Κοινωνική Δικαιοσύνη», και κεντρικό ομιλητή τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα. Ο τζίτζικας στέλνει χαιρετισμό μέσω skype, ζητώντας να τερματιστεί η ανθρωπιστική κρίση.

Η κατακραυγή στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης είναι έντονη. Πώς είναι δυνατόν μία ανεπτυγμένη χώρα-μέλος της Ευρωπαϊκής Ενωσης να επιτρέπει στον τζίτζικα να υποφέρει τόσο; Τα μέλη του ΠΑΜΕ οργανώνουν διαδήλωση μπροστά στο σπίτι του μέρμηγκα, όπου τηλεοπτικά συνεργεία τους παρουσιάζουν να τραγουδούν «θα γυρίσει ο τροχός, θα χορτάσει κι ο φτωχός» και να αναρτούν πανό με συνθήματα κατά της Ε.Ε. και της πλουτοκρατίας: «Του λαού δυνάστες, κλέφτες και ληστές, τρόικα, κυβέρνηση και καπιταλιστές», «Οχι στα χαράτσια και τη φοροληστεία, την κρίση να πληρώσει η πλουτοκρατία».

Μέλη του «Ρουβίκωνα», μαζί με την αναρχική συλλογικότητα «Συνέλευση Αναρχικών - Κομμουνιστών για την Ταξική Αντεπίθεση» πετούν κόκκινες μπογιές στο σπίτι του μέρμηγκα και φέιγ βολάν με συνθήματα αλληλεγγύης προς τον τζίτζικα. Η αστυνομία προσάγει πέντε άτομα τα οποία στη συνέχεια αφήνονται ελεύθερα επειδή δεν προέκυψαν στοιχεία εις βάρος τους.

O Ευκλείδης Τσακαλώτος δίνει συνέντευξη στην ΕΡΤ, στην οποία δηλώνει ότι ο μέρμηγκας πλούτισε εις βάρος του τζίτζικα και εισηγείται διπλασιασμό του φόρου εισοδήματος για να ενισχυθεί η «δίκαιη ανάπτυξη» με τη διανομή κοινωνικού μερίσματος στα λαϊκά στρώματα. Η κυβέρνηση καταθέτει νομοσχέδιο για αναδρομική αύξηση του φόρου εισοδήματος, που υπερψηφίζεται από τη Βουλή. Συγχρόνως διπλασιάζει τον συμπληρωματικό ΕΝΦΙΑ, εξαιρώντας τις λαϊκές περιοχές και τα νησιά με πληθυσμό κάτω των 3.067 κατοίκων, στο πλαίσιο της αντιπαράθεσης των «πολλών» με τις «ελίτ». Ο μέρμηγκας δεν έχει τα χρήματα για να πληρώσει τους επιπλέον φόρους και το σπίτι του κατάσχεται από το κράτος.

Ταυτόχρονα η τράπεζα βάζει σε πλειστηριασμό το σπίτι του τζίτζικα. Ο Παναγιώτης Λαφαζάνης και η Ζωή Κωνσταντοπούλου εμφανίζονται έξω από το σπίτι του τζίτζικα να φωνάζουν «κανένα σπίτι στα χέρια τραπεζίτη».

Ο τζίτζικας προσλαμβάνεται στην Πυροσβεστική Υπηρεσία με «κοινωνικά κριτήρια». Ο μέρμηγκας έχει φύγει στο εξωτερικό αναζητώντας κράτος δικαίου και αξιοκρατικό περιβάλλον. Η ιστορία τελειώνει καθώς βλέπουμε τον τζίτζικα να τρώει τα τελευταία απομεινάρια του φαγητού του μέρμηγκα, στο σπίτι που του παραχώρησε το κράτος. Το σπίτι έχει αρχίσει να καταρρέει λόγω έλλειψης συντήρησης. Μερικούς μήνες αργότερα, ο τζίτζικας βρίσκεται νεκρός από ναρκωτικά στο Πεδίον του Αρεως.

Συμπέρασμα: Ψηφίστε υπεύθυνα!

* Η κ. Μιράντα Ξαφά είναι μέλος του επιστημονικού συμβουλίου του Κέντρου Φιλελεύθερων Μελετών (ΚΕΦΙΜ).
http://www.kathimerini.gr/1030382/artic ... 2QXWAHlUaU

:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#590788
g8777 έγραψε:Κόρτο αυτό επειδή χοροπηδαγες από τον Αύγουστο στο πρωτάθλημα του 2004. :shifty:

Αύγουστος 2004 :inlove: Ένα μήνα ιστιοπλοΐα στο Ιόνιο :metalo: Έχω και ντόκιουμεντς :rtfm:

Βέβαια κατά βάθος είναι fake news γιατί το σκάφος το νοικιάσαμε για 4 βδομάδες και όλοι ξέρουν ότι οι 4 βδομάδες ΔΕΝ είναι ένας μήνας ειδικά αν μιλάμε για Αύγουστο :s_mad
Άβαταρ μέλους
By markvag
#590815
Νίκος Παππάς έγραψε:Μιραντα Ξαφα στα ντεκς απο στηλη της Καθημερινης



Βλέπω έχεις θεματάκια... Από τα αναγνώσματά σου δηλαδή... Μήπως είχες τραυματική παιδική ηλικία;;; :s_empathy Δεν είναι ντροπή, υπάρχουν ειδικοί που μπορούν να βοηθήσουν, μην το αφήνεις! :s_empathy


Μα, Μιράντα Ξαφά;;; :help:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590831 Έχει σκληρά βίτσια ο Παππάς

Εγώ πάντως όπως έχω ξαναπεί είμαι φαν της Άννας Μισέλ, έχουμε κάποιο δείγμα γραφής της συγκεκριμένης;

Επίσης και λίγο Ζωή μου έχει λείψει :(
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#590832
Νίκος Παππάς έγραψε:Μιραντα Ξαφα στα ντεκς απο στηλη της Καθημερινης ( οποια καταντια για την καλη εφημεριδα :( :( )


Ο μέρμηγκας δουλεύει σκληρά μέσα στη ζέστη όλο το καλοκαίρι, κτίζοντας το σπίτι του και μαζεύοντας προμήθειες για τον χειμώνα. Ο τζίτζικας τον θεωρεί βλάκα που δουλεύει τόσο σκληρά ενώ ο ίδιος παίζει κιθάρα και τραγουδάει.
(...)
Συμπέρασμα: Ψηφίστε υπεύθυνα!

* Η κ. Μιράντα Ξαφά είναι μέλος του επιστημονικού συμβουλίου του Κέντρου Φιλελεύθερων Μελετών (ΚΕΦΙΜ).
http://www.kathimerini.gr/1030382/artic ... 2QXWAHlUaU

:dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:


Αν εξαιρέσεις την πομπώδη πρόζα, αυτή ακριβώς είναι η ιδεολογία τους (νεοφιλελέρες). Οτιδήποτε σου συμβαίνει στη ζωή είναι 100% αποτέλεσμα των επιλογών σου. O λεφτάς μπαμπάς σου αγόρασε πτυχίο και μετά κάποια no-show δουλειά σε μαγαζί κολλητού του, και κανένα trust fund σε φορολογικό παράδεισο; Ήσουν άξιος. :inlove:

Πώς γίνεται λοιπόν να δικαιολογεί ο κόσμος τόσο κραυγαλέες ανισότητες;

Εικόνα

Εικόνα

Πολύ απλά, πείθεις τον κόσμο οτί όλο αυτό το σύστημα είναι δίκαιο, και όποιος δεν έχει στον ήλιο μοίρα φταίει γιατί ήταν τεμπέλης, ανίκανος, έκανε λάθος επιλογές κλπ. :iconcool:

Μακροσκελές ανάγνωσμα, αλλά πολύ ενδιαφέρον:
https://www.theguardian.com/inequality/ ... -economics
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#590833
QsisVTS έγραψε:Εγώ πάντως όπως έχω ξαναπεί είμαι φαν της Άννας Μισέλ, έχουμε κάποιο δείγμα γραφής της συγκεκριμένης;

Θα σε πάει αίμα. :rtfm:

Άβαταρ μέλους
By g8777
#590837
Zorz έγραψε:Πολύ απλά, πείθεις τον κόσμο οτί όλο αυτό το σύστημα είναι δίκαιο,


Πολύ απλά πείθεις τον κόσμο ότι μπορεί κάποτε να γίνει ένας από αυτούς αν δουλέψει σκληρά. Τα πλούτη είναι εκεί, τα βλέπει κάθε μέρα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590843
Zorz έγραψε:
Πώς γίνεται λοιπόν να δικαιολογεί ο κόσμος τόσο κραυγαλέες ανισότητες;

Εικόνα

Εικόνα


μάλλον έτσι;

https://www.multpl.com/us-average-real-income

και μιας και οι αμερικάνοι δεν έχουν ουσιαστικό πρόβλημα (μην κοροϊδευόμαστε) μήπως να κοιτάξουμε τη δική μας καμπούρα και το πόσοι έλληνες είναι στο κατώφλι της πραγματικής φτώχειας, ή αν πιάσουμε τα ποσοστά να ξαναδούμε πώς στην κρίση το δικό μας 1% αύξησε τα ποσοστά του; :whistlink:

ή είναι και αυτό κομμάτι των παγκόσμιων συγκυριών και "εναρμόνιση" με τα πράγματα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#590847 Δεν εχουν ουσιαστικο προβλημα τα Αμερικανα; :hmmm:

Εμενα ενα πουλακι αλλα μου 'πε.

:whistlink:

Εν πασει περιπτωσει δεν εστιαζουμε στας ΗΠΑ , το ζητημα επιβαλλεται να αναλυεται σε παγκοσμιο επιπεδο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#590848
markvag έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Μιραντα Ξαφα στα ντεκς απο στηλη της Καθημερινης



Βλέπω έχεις θεματάκια... Από τα αναγνώσματά σου δηλαδή... Μήπως είχες τραυματική παιδική ηλικία;;; :s_empathy Δεν είναι ντροπή, υπάρχουν ειδικοί που μπορούν να βοηθήσουν, μην το αφήνεις! :s_empathy


Μα, Μιράντα Ξαφά;;; :help:
Είπα να διαβάσω καμία νεοφιλιλε άποψη αλλά έπεσα στο διαμάντι αυτό που αλλάζει το νόημα του κλασικού παραμυθιού.

Πόνεσε το μυαλό μου. Δε θα το ξανακάνω

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#590888
Zorz έγραψε:
Πολύ απλά, πείθεις τον κόσμο οτί όλο αυτό το σύστημα είναι δίκαιο, και όποιος δεν έχει στον ήλιο μοίρα φταίει γιατί ήταν τεμπέλης, ανίκανος, έκανε λάθος επιλογές κλπ. :iconcool:


Παλιοκομμούνια! :rant: Ποιος σας είπε να μην γεννηθείτε από άριστους γονείς;;; :rant: :rant:


QsisVTS έγραψε:και μιας και οι αμερικάνοι δεν έχουν ουσιαστικό πρόβλημα (μην κοροϊδευόμαστε)


:s_crazy Όταν το 40% του πληθυσμού δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μία έκτακτη δαπάνη 300-400 δολαρίων, δεν μπορούμε να λέμε ότι δεν έχουν πρόβλημα...


QsisVTS έγραψε:μήπως να κοιτάξουμε τη δική μας καμπούρα και το πόσοι έλληνες είναι στο κατώφλι της πραγματικής φτώχειας, ή αν πιάσουμε τα ποσοστά να ξαναδούμε πώς στην κρίση το δικό μας 1% αύξησε τα ποσοστά του; :whistlink:



Όποιος μπορεί να βρει τέτοια στοιχεία για Ελλάδα, θέλω πολύ να τα δω!


Νίκος Παππάς έγραψε:
Πόνεσε το μυαλό μου. Δε θα το ξανακάνω

Από το Mi A1.


:s_rofl :s_rofl Πολύ αργά... Έχεις μολυνθεί πλέον! Σε λίγο θα μας ποστάρεις και Τζήμερο... :thumbsdown: :(
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590889 κάπου είχα δει στοιχεία κάποτε, αλλά έφταναν μέχρι το '15-'16 νομίζω

είχαν περίπου 10% αύξηση του ποσοστού τους (οι 1% )

πάντως από αυτά που βλέπουμε γύρω μας (εγώ τουλάχιστον), αυτό συμβαίνει.. και αρχίζει και υπάρχει έντονη διαφορά στον κανονικά πλούσιο και όλους τους υπόλοιπους που πέφτουν

δε μπορεί να γίνει και διαφορετικά βέβαια από τη στιγμή που κάποια εισοδήματα δεν αγγίζονται με κανένα τρόπο

τώρα μη συγκρίνουμε την έκτακτη δαπάνη των 400 δολαρίων όταν έχουμε ολόκληρους μισθούς 400 ευρώ και στα 300 είσαι στο κατώφλι της φτώχειας , ας πάρουν ένα iphone λιγότερο οι αμερικάνοι και θα έχουν