Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#581477 Σήμερα αποφάσισα ότι το επόμενο μου πείραμα στον ατμό θα είναι γλώσσα (το ψάρι)

Και μπορώ να πω ότι βγήκε τούμπανι

Έβαλα λαδόκολλα, λίγο λαδακι, αλάτι πιπέρι, κρεμμύδι, λεμόνι τίποτα το ιδιαίτερο.. τύλιξα και έβαλα κάνα 20λεπτο

Το μόνο που θα άλλαζα την επόμενη φορά είναι κάνα 3λεπτο λιγότερο ψήσιμο
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#586395 Εν τελει αγοραστηκε η WEBER Genesis II EP335, GBS
Η Κυρα του σπιτιου ειναι κατενθουσιασμενη. Μου ειπε οτι ειναι η καλυτερη αγορα που εχουμε κανει εδω και πολλα χρονια και αν ξεραμε την τοσο μεγαλη διαφορα στην ανεση αλλα και την γευση θα επρεπε να το ειχαμε κανει πολυ νωριτερα. Εκ τοις πραγμασι, παρα τις καποιες επιφυλαξεις που ειχα πριν την αγορασω, αξιζει με το παραπανω και το τελευταιο ευρω που δωσαμε.
Εκτος απο τα εξαιρετικα μπριζολιδια, μπιφτεκια, κεμπαπ, κοτοπουλα, χταποδια, καλαμαρια, ψαρια, κλπ κανει εντυπωσιακα τα φαγητα φουρνου (με εμμεση θερμοτητα με αναμενες τις δυο πλαινες εστιες και κλειστη την κεντρικη).
Προς το παρον δοκιμαστικαν: Μπριαμ, αρνακι με πατατες, γιουβετσι οπως επισης και τοματες γεμιστες και μια μελιτζανοσαλατα. Τα φαγητα ειναι κλασεις ανωτερα απο τον ηλεκτρικο φουρνο. Μου θυμισαν τις γευσεις που εχω απο παιδι οταν στελναμε το ταψι στο φουρνο.
Το πλαινο ματι των 3,52 KW ειναι εν τελει αρκουντως δυνατο για να τηγανιζει κεφτεδες, πατατες, ψαρια κλπ
Στο πρωτο «καψιμο» που της εκανα για να φυγουν οι εργοστασιακες μυρωδιες, με αναμενο και το sear station, εφτασε θεμοκρασια 380 -390 βαθμων οποτε αναμενεται να γινοται πολυ καλες και οι πιτσες.
Η ταχυτητα στην προθερμανση ειναι απιστευτη. Σε τρια περιπου λεπτα εχει πιασει 250 βαθμους. Οπως επισης και η σταθεροτητα στην τηρηση της θερμοκρασιας χωρις να χρειαζεται να παιζεις με τα κουμπια της εντασης για να την διατηρησεις σταθερη. Την ρυθμιζεις και μενει απολυτως σταθερη απ την αρχη μεχρι το τελος.
Απ οτι φαινεται εληξε η βασιλεια του ηλεκτρικου φουρνου. Επειδη την εχω σε χωρο προστατευμενο απο τις καιρικες συνθηκες βροχης και αερα και ακριβως διπλα στην κουζινα, ολα πλεον θα γινονται εκει. Μονο τα ματια θα εξακολουθησουν να χρησιμοποιουνται, για φαγητα της κατσαρολας!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#586400 αν δοκιμασετε και τα ματια γκαζιου... στην κουζινα θα τα λατρεψετε... 40 χρονια εχουμε τα κουζινα με ματια γκαζιου (με μπουκαλα) και η νοικοκυρα του σπιτιου δεν τα α΄λλαζει με τιποτα... εχουμε ενα ΒΒQ 30+ χρονια στη βεραντα και κανει αυτα που περιγραφεις... οι γευσεις δεν παιζονται.... Ο ηλεκτρικος φουρνος ειναι μονο για μαγειρευτα... ( ο δικος μας ειναι αρκετα παλιο μοντελλο και δεν βολευει.. και το μεγεθος...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#586403 :hmmm: Eχεις δικιο!
Βρε λες να του ριξω σουτ και στη θεση του να βαλω ματια γκαζιου και απο κατω ντουλαπι για την φιαλη;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#591559 εχω ενα τετοιο θερμομετρο για τη μαγειρικη και οταν το χρησιμοποιω στο μπριζολοψησιμο (σχαροτηγανο) μου δινει -νομιζω- λανθασμενη θερμοκρασια.

το βαζω στο παχυτερο σημειο της σπαλομπριζολας και, ενω μου δειχνει πως εφτασε στους 62-63 βαθμους, διαπιστωνω πως μεσα ηταν rare προς medium rare.
σε αλλη προσπαθεια εφτασε περιπου στους 75-80 και βγηκε ~well done :s_scratchhead
ακολουθουσα τις οδηγιες του καρουζο αλλα στην πραξη δεν μου βγηκαν.

βεβαια, τα διαγραμματα θερμοκρασιων που βρισκω στο ντερνετι συμπιπτουν περισσοτερο στα αποτελεσμα μου..

ιδεες?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#591587 Βράσε νερό και δες τι θερμοκρασία σου δείχνει.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#591598 Ηράκλειο Κρήτης - "Πεσκέσι"
(...συμβαίνει Τώρα...)

Χρόνια είχα να φάω κάτι τετοιο... Φανταστική μαγειρική, τι να πρώτο φας...
Εκπληκτική ελληνική τοπική κουζίνα, 5 στα 5 από μένα.ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#591634
drdino έγραψε:Βράσε νερό και δες τι θερμοκρασία σου δείχνει.


ειναι ακριβες και αξιοπιστο σε αλλες συνταγες που το χρησιμοποιω (γιαουρτι, μαρμελαδες κ.α.), μονο στη συγκεκριμενη χρηση διαπιστωσα ασυνεπεια
Άβαταρ μέλους
By sargus
#591730
KiloMeater έγραψε:Ηράκλειο Κρήτης - "Πεσκέσι"
(...συμβαίνει Τώρα...)

Χρόνια είχα να φάω κάτι τετοιο... Φανταστική μαγειρική, τι να πρώτο φας...
Εκπληκτική ελληνική τοπική κουζίνα, 5 στα 5 από μένα.ΕικόναΕικόνα


Είναι πολύ καλό.
Αν μπορείτε, πηγαίνετε να φάτε και στο Μεράστρι. Είναι το απόλυτο!!!
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#594485 Προς markvag και όποιον άλλο ξέρει. Επειδή σήμερα το μενού έχει Δράμα που είναι αυτά τα φοβερά γυραδικα με τα τεράστια σάντουιτς να τα τιμήσω φεύγοντας;