Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#590687
theo13 έγραψε:Μοροπούλου: "Δεν την έπαιρνα εγώ τη σύνταξη, εκείνοι μου την έδιναν"
https://www.news247.gr/ekloges/moropoyl ... 64745.html

Είδατε που τσάμπα την κατηγορούν την γυναίκα;;

αυτος πατροναριζε τον Αθανασουλα μερικα χρονια.Να διαφημιζεις κρεατα πανω σε αγωνιστικα που ειχε φανει περιεργο.
Καθολου περιεργο αν δεν πληρωνεις οπως φανηκε. :lol:
https://www.zougla.gr/politiki/article/ ... sti-viotia
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#590689 classic Greek entrepreneur . χαριστικό δανειάκι από τράπεζα, φαγοπότι , κλεψά , και στο τέλος φέσι .
όσοι αναμένουν ανάμπτυγκση θα περιμένουν πολύ .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590770 Κυρανάκης και χαμούλης στο Twitter. Η νέα ελπίδα με ιδέες από ναφθαλίνη:
https://www.in.gr/2019/06/24/politics/k ... a-ellines/
Κυρανάκης: Επίδομα παιδιού για Έλληνες
Ο Κωνσταντίνος Κυρανάκης έγραψε στο Twitter ότι το επίδομα παιδιού θα δίνεται μόνο «για παιδιά που γεννιούνται από Έλληνες γονείς»


Το twitter γλεντάει σχετικά...

Ο τυπάκος , που αποτελεί και την ελπίδα του έθνους απέναντι σε κάθε... Συριζομαδουραίο, είπε πως το επίδομα που θα μοιράσει ο αρχηγός του ΔΕΝ θα το δίνει στα γυφτάκια, μόνον στους Έλληνες. :svivhaha:


Το πιο αστείο απ' όλα είναι πως δεν έχουν υπολογίσει τίποτε από αυτά που υπόσχονται. Στην Ελλάδα (λόγω κρίσης) πλέον γεννιούνται μόλις λίγο πάνω από 90Κ παιδιά το χρόνο. Με 2000€ το ένα (αν δεν εφαρμοστούν τα... φίλτρα του Κυρανάκη... :help: :innocent: ), θα χρειάζονται ΚΑΘΕ χρόνο: 90.000χ2000€=180 εκατομμύρια για το επίδομα αυτό.
Απορώ που κανένας από τα ΣΥΡΙΖοτρόλ δεν έχει καθίσει να κάνει μια ανάλυση του κόστους των υποσχέσεων τους. Μιλάμε πως θα χρειαστούν ΔΙΣ που προφανώς και δεν υπάρχουν αφού είμαστε χρεωκοπημένοι (και θα παραμείνουμε για πολλά πολλά χρόνια ακόμη, ό,τι και να γίνει...).

Κοίτα να δεις ρε παιδί μου... Τελικά δίνουν και αυτοί επιδόματα! Ποιος θα το έλεγε! :s_biggrin

EDIT (για να συμπληρώσω λίγους υπολογισμούς):
Ή ας δούμε λίγο και την υπόσχεση (νομίζω και ο ΣΥΡΙΖΑς υπόσχεται κάτι αντίστοιχο) για μείωση του ΕΝΦΙΑ κατά 30%... Με τους δανειστές έχουν δεσμευθεί τα κόμματα να παίρνουν από φόρους στην περιουσία 2.7 δις το χρόνο. Αν τον μειώσουν 30% ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ όπως λέει η ΝΔ, σημαίνει χοντρικά μια απώλεια 800 εκατομμυρίων το χρόνο. Άρα, αυτά τα δύο μέτρα μόνον, θα κοστίζουν σχεδόν 1 δις το χρόνο. Με παρόμοιους υπολογισμούς, το ετήσιο κόστος αυτών που υπόσχεται ο... νέος σωτήρας του έθνους, είναι αρκετά δις ευρώ το χρόνο. Και όλα αυτά με πρωτογενή πλεονάσματα στο 3.5% που ακόμη και στο 2.5% να πάνε (αυτά είναι στην φαντασία των πολιτικών μας αυτή την στιγμή...), ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ.

Κάντε τους υπολογισμούς σας και μόνοι σας. Όσοι περιμένουν λεφτά με ουρά, θα απογοητευτούν. :s_cry
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#590771 Καλά, για το κόστος των υποσχέσεων της νουδού παραπέμπω στα ζάππεια του θαμαρά, παλιά τους τέχνη σουρωτήρι.
Πραγματικά προτείνω σε όποιον νιώθει πεσμένος να ανατρέξει στις εξαγγελίες αυτές, εξασφαλισμένα χοντρά γέλια.

Περί "πρότασης" κυρανάτση*, μου φέρνει στη μνήμη τα "γεύματα αγάπης μόνο για αίλλυναις" των γκόλντεν έγκς.
*βασικά scratch that, προφανέστατα πρόκειται για κεντρική πρόταση νουδού το δίχως άλλο (όχι κάποια ακραία άποψη εντός αυτής δηλαδή).
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#590773 Μόνο 2.000; Βάλε 3 να υπάρχουν.

Μπορεί να υπάρχει μυστικό master plan όπου ο Μπουμπούκος θα απειλεί το Γιούρογκρουψ ότι θα τους ταράξει στις τσιρίδες και να αναγκαστούν οι κουτόφραγκοι να δώσουν τα μπιλιόνια.

Ίσως ο Ευκλείδης να ήταν λίγο soft με τους κατοχικούς οι οποίοι την αγριάδα και τον τσαμπουκά τον τρέμουν.

Για να δούμε... :lol: :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590779
diplomat έγραψε:Καλά, για το κόστος των υποσχέσεων της νουδού παραπέμπω στα ζάππεια του θαμαρά, παλιά τους τέχνη σουρωτήρι.
Πραγματικά προτείνω σε όποιον νιώθει πεσμένος να ανατρέξει στις εξαγγελίες αυτές, εξασφαλισμένα χοντρά γέλια.

Περί "πρότασης" κυρανάτση*, μου φέρνει στη μνήμη τα "γεύματα αγάπης μόνο για αίλλυναις" των γκόλντεν έγκς.
*βασικά scratch that, προφανέστατα πρόκειται για κεντρική πρόταση νουδού το δίχως άλλο (όχι κάποια ακραία άποψη εντός αυτής δηλαδή).

Οι εξαγγελίες Σαμαρά επί Ζαππείων 1 - 4 είναι αντίστοιχης ποιότητας με το πρόγραμμα Θεσσαλονίκης αλλά παρόλα αυτά τα ΜΜΕ έχουν πάθει μια σχετική αμνησία...
Ενδεικτικά, από Ζάππειο 1 (τα γέλια γίναν πιο ηχηρά στα επόμενα, ενώ τελικά δεν εφαρμόστηκε ΤΙΠΟΤΕ από αυτά που υποσχέθηκε):
https://www.europeanbusiness.gr/page.asp?pid=178
ΕΠΤΑ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ «ΖΑΠΠΕΙΟ Ι»
Με την ευκαιρία της παρουσίασης των «νέων» οικονομικών θέσεων από τον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας κ. Α. Σαμαρά, ο ευρωβουλευτής και μέλος της Δημοκρατικής Συμμαχίας κ. Θόδωρος Σκυλακάκης, έδωσε στη δημοσιότητα επτά αναπάντητα ακόμα ερωτήματα, τα οποία προέκυψαν από το «Ζάππειο Ι»



Μια χαρά ερωτήματα έκανε τότε ο κος Σκυλακάκης, που ποτέ δεν απαντήθηκαν. Με το φόβο να τα ξαναθέσει, τον έβαλε ο Κούλης στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας στην 6η θέση κιόλας...
https://www.newsit.gr/politikh/ekloges- ... 6/2808180/

Ελπίζω να καταλαβαίνετε πόσο δούλεμα και σανό πέφτει... :s_wacko :s_sarcastic

Ο Σαμαράς υποσχόταν Ζάππεια και αφού εκλέχθηκε έφερε μνημονιάρα, ο ΣΥΡΙΖΑς υποσχόταν προγράμματα Θεσσαλονίκης και έφερε cc και μνημονιάρα (το μνημόνιο ήταν σίγουρο, τα CC ήρθαν ως αποτέλεσμα της ηλίθιας διαπραγμάτευσης), ενώ τώρα η ΝΔ υπόσχεται φοροαπαλλαγές και ανακούφιση της μεσαίας τάξης, και είναι βέβαιο πως γι' ακόμη μία φορά ψεύδονται. Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να γίνει ούτε το 1/10ο από αυτά που λένε.

Bonus, να θυμίσω πως η ΝΔ είχε ξαναπεί το παραμυθάκι για την υπερφορολόγηση της μεσαίας τάξης. Και είδαμε πόσο καλά την... φρόντισε! :svivhaha:
https://www.tovima.gr/2014/04/18/opinio ... zappeio-4/
Η μοναδική υπόσχεση που κράτησε είναι τα 550 εκατ. ευρώ που θα δοθούν σε αδύναμους ως «κοινωνικό μέρισμα» από την υπερφορολόγηση της μεσαίας τάξης.

Αυτά το 2014 ασφαλώς. Αλλά ο κόσμος έχει κοντή μνήμη και ψηφίζει ανάλογα. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590782
Anonymous Founder έγραψε:
diplomat έγραψε:Καλά, για το κόστος των υποσχέσεων της νουδού παραπέμπω στα ζάππεια του θαμαρά, παλιά τους τέχνη σουρωτήρι.
Πραγματικά προτείνω σε όποιον νιώθει πεσμένος να ανατρέξει στις εξαγγελίες αυτές, εξασφαλισμένα χοντρά γέλια.

Περί "πρότασης" κυρανάτση*, μου φέρνει στη μνήμη τα "γεύματα αγάπης μόνο για αίλλυναις" των γκόλντεν έγκς.
*βασικά scratch that, προφανέστατα πρόκειται για κεντρική πρόταση νουδού το δίχως άλλο (όχι κάποια ακραία άποψη εντός αυτής δηλαδή).

Οι εξαγγελίες Σαμαρά επί Ζαππείων 1 - 4 είναι αντίστοιχης ποιότητας με το πρόγραμμα Θεσσαλονίκης αλλά παρόλα αυτά τα ΜΜΕ έχουν πάθει μια σχετική αμνησία...
Ενδεικτικά, από Ζάππειο 1 (τα γέλια γίναν πιο ηχηρά στα επόμενα, ενώ τελικά δεν εφαρμόστηκε ΤΙΠΟΤΕ από αυτά που υποσχέθηκε):
https://www.europeanbusiness.gr/page.asp?pid=178
ΕΠΤΑ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ «ΖΑΠΠΕΙΟ Ι»
Με την ευκαιρία της παρουσίασης των «νέων» οικονομικών θέσεων από τον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας κ. Α. Σαμαρά, ο ευρωβουλευτής και μέλος της Δημοκρατικής Συμμαχίας κ. Θόδωρος Σκυλακάκης, έδωσε στη δημοσιότητα επτά αναπάντητα ακόμα ερωτήματα, τα οποία προέκυψαν από το «Ζάππειο Ι»



Μια χαρά ερωτήματα έκανε τότε ο κος Σκυλακάκης, που ποτέ δεν απαντήθηκαν. Με το φόβο να τα ξαναθέσει, τον έβαλε ο Κούλης στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας στην 6η θέση κιόλας...
https://www.newsit.gr/politikh/ekloges- ... 6/2808180/

Ελπίζω να καταλαβαίνετε πόσο δούλεμα και σανό πέφτει... :s_wacko :s_sarcastic

Ο Σαμαράς υποσχόταν Ζάππεια και αφού εκλέχθηκε έφερε μνημονιάρα, ο ΣΥΡΙΖΑς υποσχόταν προγράμματα Θεσσαλονίκης και έφερε cc και μνημονιάρα (το μνημόνιο ήταν σίγουρο, τα CC ήρθαν ως αποτέλεσμα της ηλίθιας διαπραγμάτευσης), ενώ τώρα η ΝΔ υπόσχεται φοροαπαλλαγές και ανακούφιση της μεσαίας τάξης, και είναι βέβαιο πως γι' ακόμη μία φορά ψεύδονται. Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να γίνει ούτε το 1/10ο από αυτά που λένε.

Bonus, να θυμίσω πως η ΝΔ είχε ξαναπεί το παραμυθάκι για την υπερφορολόγηση της μεσαίας τάξης. Και είδαμε πόσο καλά την... φρόντισε! :svivhaha:
https://www.tovima.gr/2014/04/18/opinio ... zappeio-4/
Η μοναδική υπόσχεση που κράτησε είναι τα 550 εκατ. ευρώ που θα δοθούν σε αδύναμους ως «κοινωνικό μέρισμα» από την υπερφορολόγηση της μεσαίας τάξης.

Αυτά το 2014 ασφαλώς. Αλλά ο κόσμος έχει κοντή μνήμη και ψηφίζει ανάλογα. :s_yes

εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου οι χαμηλόμισθοι να πληρώσουν φόρο εισοδήματος

δε πα να το κατάργησε ο τσίπρας λίγο πριν τις εκλογές (ανέξοδο ήταν.. ) δε πα να λέει ο κούλης ότι δε θα πέσει το αφορολόγητο

εγώ δε μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου ότι έτσι θα γίνει

πες το εμμονή αν θες
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#590783
QsisVTS έγραψε:εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου οι χαμηλόμισθοι να πληρώσουν φόρο εισοδήματος

δε πα να το κατάργησε ο τσίπρας λίγο πριν τις εκλογές (ανέξοδο ήταν.. ) δε πα να λέει ο κούλης ότι δε θα πέσει το αφορολόγητο

εγώ δε μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου ότι έτσι θα γίνει

πες το εμμονή αν θες


Σιγά μην σε πούμε εμμονικό γι αυτό το θέμα, μάλλον δίκιο έχεις. :lol:

Το "καλύτερο" (air quoting like mad) σενάριο ΙΜΗΟ είναι να πληρώσουν τον πρώτο εισαγωγικό συντελεστή που προτείνει η νουδού (τώρα, εάν αυτός θα είναι όντως 9% βλέπουμε).
Άβαταρ μέλους
By g8777
#590787
elteo έγραψε:Να ψηφίσουμε τον Ιμαμογλου. :lol:



Οποιος προλαβε peşkeş πηρε.


Ασιμω ανοιξε το αχανες πορτπαγκαζ των 500lt ΛΤΠΦ απο το φοκους να ξεφορτωσουμε τα σιφτυ ρε.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#590923 Αυτή η ανάρτηση της Νοτοπούλου για τον Αντετοκούμπο που βλέπω σήμερα να κυκλοφορεί είναι αληθινή;; Είναι δυνατόν να είναι τόσο ηλίθια;;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#590932 Και αν είναι αληθινή η ανάρτηση, γιατί είναι ηλίθια; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#590936 Καλή φάση. :iconcool:

Κι εμένα θα μ΄ άρεσε να χρησιμοποιούν το πρόσωπό μου (99.99% without consent) για χψζ σκοπούς.
Ειδικά εάν διαθέτω multi-million net worth.