Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#590260 Απο ποια άποψη ειναι τίμιο; Ούτε οι Αυστριακοί ουτε οι Ελβετοί πχ παίρνουν τα λεφτά της ετήσιας βινιετας πισω ως φοροαπαλλαγη. Άρα τι;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#590305 Αν η Autobahn (αν θυμαμαι σωστα πως γράφεται :oops: ) συντηρείται με τα χρήματα των φορολογουμένων, ε΄χει μια λογική η προσέγγιση των Γερμανών. Σου λέει, δεν είναι σωστό να το πληρώνεις δυο φορές, ας πληρώνουν μόνο οι ξένοι.

Αν συντηρείται με χρήματα που προκύπτουν απο κάποια προσαύξηση στην τιμη της βενζίνης (όπως είχα ακούσει παλαιότερα σε συζητήσεις με φιλους Γερμανούς), τότε ή βάζεις για όλους ή για κανέναν όπως τώρα.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#590366
bebes έγραψε:Αν η Autobahn (αν θυμαμαι σωστα πως γράφεται :oops: ) συντηρείται με τα χρήματα των φορολογουμένων, ε΄χει μια λογική η προσέγγιση των Γερμανών. Σου λέει, δεν είναι σωστό να το πληρώνεις δυο φορές, ας πληρώνουν μόνο οι ξένοι.

Αν συντηρείται με χρήματα που προκύπτουν απο κάποια προσαύξηση στην τιμη της βενζίνης (όπως είχα ακούσει παλαιότερα σε συζητήσεις με φιλους Γερμανούς), τότε ή βάζεις για όλους ή για κανέναν όπως τώρα.

H Autobahn συντηρειτε απο τα τέλη κυκλοφορίας των ιδιοκτητών ΙΧ, (αυτο που πληρώνετε και στην Ελλάδα αλλά τα € πάνε αλλού), εδώ πέρα έχουν τιγκάρει οι αυτοκινητόδρομοι από ΙΧ της κάθε χώρα της ΕΕ και δεν πληρώνουν σεντ για τους δρόμους γιατί δεν έχουμε διόδια, με αποτέλεσμα να επιβαρυνόμαστε με ατελείωτα μποτιλιαρίσματα, φθαρμένες υποδομές, κλπ, κλπ που τα πληρώνουμε όσοι πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας. Διόδια πληρώνουν μόνο τα φορτηγά και αν δεν απατώμαι από φέτος και τα λεωφορεία.
mirage έγραψε:Απο ποια άποψη ειναι τίμιο; Ούτε οι Αυστριακοί ουτε οι Ελβετοί πχ παίρνουν τα λεφτά της ετήσιας βινιετας πισω ως φοροαπαλλαγη. Άρα τι;
Άλλες χώρες, άλλοι νόμοι. Πως έρχομαι εγώ στην Ελβετία για εκδρομές και παίρνω βινιέτα για 1 χρόνο και την χρησιμοποιώ ελάχιστα? Τίμιο το μέτρο που σα ξένος πληρώνω για την φθορά που έχετε, το ίδιο και στην Αυστρία, τώρα το αν πληρώνεται τέλη δεν με απασχολεί είναι στην ευχέρια του κράτους που είσαι και των πολιτών τους. Αν δεν θέλουν τέλη και βινιέτα ας κάνουν δημοψήφισμα. Στο κάτω κάτω από το 2013 θυμάμαι τους πολιτικούς να προσπαθούν να πάνε την βινιέτα στα 100chf αλλά κάνουν δημοψηφίσματα για να παραμείνει στα 40chf με αποτέλεσμα να μην μπορούν να προχωρήσουν σε έργα ανακαίνισης.
Δεν θα φορτώνομαι εγώ τα οικονομικά βάρη κάθε ανατολικοευρωπαίου ή δυτικοευρωπαίου (Ισπανία-Πορτογαλία) που έρχεται εδώ και την βγάζει στο τζάμπα και τα μόνα € σε φόρους είναι από τα καύσιμα που βάζει.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#590373
mousatos έγραψε:Ας βάλουν και οι Γερμανοί βινιέτα .

Αυτό λέω και εγώ, αλλά για τους ξένους :lol: . Και εγω ξένος είμαι αλλά πληρώνω τέλη
Άβαταρ μέλους
By mirage
#590381
Thomas_C200K έγραψε:
mousatos έγραψε:Ας βάλουν και οι Γερμανοί βινιέτα .

Αυτό λέω και εγώ, αλλά για τους ξένους . Και εγω ξένος είμαι αλλά πληρώνω τέλη
Σας εχει σκίσει η ΕΕ εσάς τους ντόπιους. Παρεπιπτοντως τα φορτηγά που προκαλούν και την μεγαλύτερη φθορά και επιβάρυνση της κυκλοφορίας αν δεν κάνω λάθος ηδη πληρώνουν διόδια.
Τεσπα η βινιετα ειναι διόδιο για χρήση αυτοκινητόδρομου και πληρώνει την συντήρηση του. Δε σε υποχρεώνει κανενας να την αγοράσεις για να διασχίσεις την Ελβετία για παράδειγμα και φυσικά και πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας οι Ελβετοί.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#590655 Τα τέλη κυκλοφορίας της Γερμανίας,της Βαυαρίας τουλάχιστον ( γιατί κάθε κρατίδιο έχει τους δικούς του νόμους ) λοιπόν τα τέλη κάθε χρόνου είναι μηδαμινά,απλά η Γερμανία έχει άλλα έσοδα για να πληρώσει τις υποδομές της.
Μου φαίνεται περίεργο να πληρώνονται κάποια πράγματα από τα τέλη κυκλοφορίας.

< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#590656 Εγω έχω μια άλλη ερώτηση,παλιά γνωρίζω ότι ίσχυε,πλέον δεν το γνωρίζω.
Με ξένες πινακίδες αν σε πιάσει μια κάμερα ταχύτητας στην Ελλάδα, το πρόστιμο μπορεί ας πούμε να μην σου έρθει ποτέ,διότι αν είσαι κάτοικος Γερμανίας,η Ελληνική Αστυνομία δεν έχει σύμβαση με τη Γερμανική αστυνομία, άρα το πρόστιμο ακυρώνεται, ισχύει κάτι τετοιο;
Το λέω από προσωπική εμπειρία.
Και η Γερμανία αλλά και η Ελλάδα ανήκουν στην Ε.Ε,αλλά και πάλι.

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#590658 Από Γερμανία Ελλάδα έρχονται πάντως,μαζί με μια ωραία φωτογραφία σου

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#590682
bill33 έγραψε:Από Γερμανία Ελλάδα έρχονται πάντως,μαζί με μια ωραία φωτογραφία σου

< G (5S) >
Από Γερμανία - Ελλάδα Οκ,αλλά το αντίστροφο;


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#590696
Tetix έγραψε:Τα τέλη κυκλοφορίας της Γερμανίας,.... κάθε χρόνου είναι μηδαμινά,απλά η Γερμανία έχει άλλα έσοδα για να πληρώσει τις υποδομές της.
Μου φαίνεται περίεργο να πληρώνονται κάποια πράγματα από τα τέλη κυκλοφορίας.
Δηλαδή εσύ τι φαντάζεσαι ότι θα έπρεπε να κάνουν με τα έσοδα από τα τέλη κυκλοφορίας; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#590699
sknipper έγραψε:
Tetix έγραψε:Τα τέλη κυκλοφορίας της Γερμανίας,.... κάθε χρόνου είναι μηδαμινά,απλά η Γερμανία έχει άλλα έσοδα για να πληρώσει τις υποδομές της.
Μου φαίνεται περίεργο να πληρώνονται κάποια πράγματα από τα τέλη κυκλοφορίας.
Δηλαδή εσύ τι φαντάζεσαι ότι θα έπρεπε να κάνουν με τα έσοδα από τα τέλη κυκλοφορίας; :hmmm:
Εχεις δικιο,απλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό,ναι σωστα,δρόμους κτλ....

< >