Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Νίκος Παππάς
224v έγραψε:Ναι της ΑΟ τα μηχανάκια εγώ το έχω πολλά χρόνια. Μπαίνω πάντα ρολλαροντας. Το κρατάω στο χέρι γιατί το χρησιμοποιούμε με τα διαφορετικά οχήματα. Δεν το έχει ξανακάνει αυτό το πρόβλημα. Κάνουμε όπισθεν μεχρι τη μέση του διαστηματος και ξανά προσπαθούμε. Πάλι αρνησι. Ξανά πάλι το ίδιο πίσω μέχρι έξω .. μπαίνουμε παλι, τα ίδια... Τελικά βγαίνω πάλι και μπαίνω στο πλαϊνό και τότε όλα καλά.
Σήμερα στην είσοδο από Μαραθώνος για Ελευσίνα τα ίδια. Αλλάξαμε λωριδα και το δέχτηκε.

Στάλθηκε από το SH-Z01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οσες φορες εχω δει να συμβαινει αυτο που λες εφταιγε η ταχυτητα του οχηματος. Πρεπει μετα να βγεις εξω απο την πινακιδα οριου υψους για να σε πιασει, δεν φτανει να κανεις λιγο πισω, η να αλλαξεις λωριδα, οπου φυσικα και πιανει γιατι πας με λιγα.
Φροντισε να μπαινεις με 20-25 χαω και δεν θα εχεις προβλημα ( τουλαχιστον ετσι συμβαινει σε εμενα. Πλην μιας φορας στις αρχες )
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#590029 Το έπαθα κι εγώ και το τριήμερο με μηχανάκι της Αθηνών Λαμίας, και χτες με μηχανάκι της ΑΟ.
Κι εγώ δεν τα έχω στο παρμπριζ γιατί τα χρησιμοποιώ με διαφορετικά αμάξια αλλά τα βάζω στον τεμπέλη πίσω από το χειρόφρενο. Εκεί βάζω και τα κινητά που έχουνε θήκη με μαγνήτη.
Μου είπανε στην ΑΟ ότι άμα τα μηχανάκια είναι κοντά σε μαγνήτη απομαγνητίζονται και δεν πιάνουν.
Σε μένα κολλάει. Τα άλλαξα και θα δώ τι παίζει.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#590037 Στο χέρι μπορεί και να μην πιάνει. Το πάθαινα όταν το είχα και γω δίπορτο με το Atos. Εκεί το είχα στο χέρι όπου καμιά φορά κόλλαγε. Στο megane όπου υπάρχει η μόνιμη βάση δεν έχει υπάρξει ποτέ θέμα. Μου το τόνισε και η νεαρά στην εξ. πελατών στην έξοδο 8 όπου πήγα να αλλάξω τον πομπό, όταν πέρσυ άλλαξα παρμπρίζ και χάθηκε η βάση. Πρέπει να τοποθετούνται μόνιμα και σταθερά(στην βάση τους δλδ) για να λειτουργούν προβλεπέ. Παραμπιπτόντως μου έδωσαν απλά μια καινούργια βάση, για αλλαγή πομποδέκτη ούτε λόγος αν και ψιλοεπέμενα μιας και είναι παλιός και μου κάνει κάτι νουμεράκια όπως να μην κάνει τον ήχο.
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#590039 Ζητήστε βάσεις και βάλτε μία σε κάθε αυτοκίνητο. Εγώ αυτό έχω κάνει γιατί όταν τα είχα στο χέρι, μου έκαναν κόλπα κάποιες φορές.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#590083 Πάρτε velcro αυτόλλητο διπλής από Praktiker, κόψτε ένα κομματάκι που να καλύπτει την βάση και 5χιλ παραπάνω και κολλήστε το ένα μέρος (αυτό που μπαινοβγαίνει συνέχεια σύμφωνα με τις οδηγίες) στον δέκτη και το άλλο στο κάθε παρμπρίζ.
Και ούτε χέρι ούτε τπτ. Χριτς χρατς. Αμέ :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#590570 Δεν ξεκινήσαμε όμορφα.

Βγήκε live το ρεύμα προς Πειραιά στην παραλιακή και οι ανεγκέφαλοι έχουν δεσμεύσει μόνο 1 (μία) λωρίδα εξόδου προς Λαμία και εννοείται γίνεται χαμός :dizzy:

Από το ΠΦ μέχρι την έξοδο για την εθνική έκανα γύρω στα 40' :help:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#590669 Σάββατο βράδυ κατα τις 22 χάντρεντ καταβαίνω απο στήλες και πιάνω Συγγρού για προς Πειραιά. Όπως φτάνω περί του Ωνασείου, ταμπέλες δεν με αφήνουν να πιάσω αριστερά για να πάω στον δρόμο μου. Δεν μπορεί λέω, θα μας πετάξουν απο αλλού. Αμ δε. Αναγκαστικά πάμε προς ΠΦ. Προοπτική-προβλεπέ- γυρισμού στα φανάρια του Φλοίσβου. Το ίδιο πρόβλημα βέβαια είχαν και δεκάδες άλλοι συνοδοιπόροι. Σε κανα μισάωρο λοιπόν(και πάλι καλά) κάνω αναστροφή προς Πειραιά. Ψιλοσημειωτόν αλλά λέω με τόσα έργα δεν βαριέσαι. Πλησιάζω προς τον παλιό ιππόδρομο(στο Νιάρχος δλδ) και στον ορίζοντα αχνοφαίνεται κλειστή η μπασιά προς αριστερά. Δεν μπορεί -ξαναλέω- θα αφήνουν για τους προς Πειραιά ορμώμενους. Αμ δε. Αναγκαστικά ξαναμπάσιμο στην Συγγρού για άνοδο, όπου βγήκα πιο πάνω δεξιά Καλλιθέα και γύρισα απο Χαροκόπου-->Χαμοστέρνας.
Αν το ήξερα όλο αυτό το πατιρντί, θα είχα στρίψει κατευθείαν Καλλιρόης-->Χαμοστέρνας-->Π. Ράλλη. 20' δλδ αντί 1 ώρα και 20'..... :rant: :rant:
Θα έπρεπε βέβαια να είχαν βάλει κάποια...πινακίδα απο αρχές Συγγρού για να γλιτώσει μπόλικος κόσμος την ταλαιπωρία.
Τον μπατσούλη που στεκόταν σκοπιά στον Νιάρχο και έδιωχνε τον κόζμο πρός Συγγρού, του έκανα σχετική ερώτηση περί έγκαιρης ενημέρωσης. "Άσε μας ρε φίλε" πήρα ως απάντηση.....
Άβαταρ μέλους
By elteo
edmond έγραψε:Τον μπατσούλη που στεκόταν σκοπιά στον Νιάρχο και έδιωχνε τον κόζμο πρός Συγγρού, του έκανα σχετική ερώτηση περί έγκαιρης ενημέρωσης. "Άσε μας ρε φίλε" πήρα ως απάντηση.....

Σκέψου πόσοι αγανακτησμένοι τον είχαν κράξει-ρωτήσει .... λες και αυτός φταίει....
Άβαταρ μέλους
By Chris
#590673 Χθες βραδυ κατα τις 9 ξεκινωντας απο πειραια για φιλικο σπιτι στην πανορμου δινω την παραγγελια μου, ξεμπλεκω απο τον πειραια στο κλασικο 20λεπτο και πιανω συγγρου. Καπου στο ιντερκοντινενταλ κολλαει, γιατι φυσικα κυριακη 9 το βραδυ!!!!! εχει αγωνα δρομου στην καδοθο της συγγρου. Ολοι απο καλλιροης, η οποια φυσικα ειναι πηγμενη μεχρι το χιλτον. Ανταπεδωσα με ξερογκαζιες να αναπνευσουν λιγο ντιζελ οι αθληταραδες :metalo:

Γυρνωντας κατα τη μια ειπα να κανω μια βολτα παραλια, δεξια χαλαρα εγω, απο αριστερα με περνουσαν ολα τα φτιαγμενα της αθηνας με +50 χλμ, και τι βλεπω αναμεσα στο πεταλο και το island? ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ. ΜΙΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΓΚΟΥΡΕΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΧΡΟΝΟΥΣ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ. Τελος.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By edmond
elteo έγραψε:
edmond έγραψε:Τον μπατσούλη που στεκόταν σκοπιά στον Νιάρχο και έδιωχνε τον κόζμο πρός Συγγρού, του έκανα σχετική ερώτηση περί έγκαιρης ενημέρωσης. "Άσε μας ρε φίλε" πήρα ως απάντηση.....

Σκέψου πόσοι αγανακτησμένοι τον είχαν κράξει-ρωτήσει .... λες και αυτός φταίει....

Φυσικά και δεν φταίει αυτός.
Πες-πες όμως κάτι μπορεί και να γινόταν. Που δεν θα έγινε τίποτα δλδ, αλλά έλεος ρε παιδιά, τα αυτονόητα, σε τι χώρα ζούμε δλδ

Oh wait.. .
Άβαταρ μέλους
By Chris
#590676 Α ναι, και ενα τελευταιο. Με σταματανε για αλκοτεστ:

-καλησπερα σας
-εχεις πιει;
-μια μπυρα πριν τρεις ωρες
-φυσα
-φφφφφφφ
-εφυγες

Παλι καλα που δε μου ειπε αντε σπασε ρε μλκ :facepalm:

Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By dimviii
Chris έγραψε:
Γυρνωντας κατα τη μια ειπα να κανω μια βολτα παραλια, δεξια χαλαρα εγω, απο αριστερα με περνουσαν ολα τα φτιαγμενα της αθηνας με +50 χλμ, και τι βλεπω αναμεσα στο πεταλο και το island? ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ. ΜΙΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΓΚΟΥΡΕΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΧΡΟΝΟΥΣ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ. Τελος.

:lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
dimviii έγραψε:
Chris έγραψε:

Νάτος ο ένας. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
elteo έγραψε:
dimviii έγραψε:
Chris έγραψε:

Νάτος ο ένας. :shifty: