Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#590118
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Είναι εξαιρετικά διασκεδαστικό που ο μέσος ψηφοφόρος ΝΔ θεωρεί τον Βαρουφάκη απατεώνα, αλλά τον Κούλη υπεύθυνη και σοβαρή δύναμη. Θα γελάσουμε πολύ όπως έχω ξαναπεί. Συνήθως αυτά που λέει ο τελευταίος, όταν τον αφήνουν να μιλάει (γιατί είναι σαφές πως προσπαθούν να το κάνουν όσο λιγότερο δυνατόν) προσφέρονται για άπειρο γέλιο και τα ΣΥΡΙΖΟτρολ κάνουν πάρτι.


Ο μεσος ψηφοφόρος και της ΝΔ και του Συριζα (και τα δυο το ιδιο κρατικιστικα κομματα είναι) θεωρει τον Μπαρουφακη απατεωνα και σωστα. Και ο Λαφαζάνης μυθομανη τον ειπε.

Ο μεσος ψηφοφόρους του Συριζα το 2015 δεν εχει καποιο λογο να ψηφισει Τσιπρα παλι αφου ο Κουλης εχει ρεφαρει στις παροχες και στις υποσχέσεις και θα τον βολεψει αναλογα.

Ο μεσος ψηφοφορος ΣΥΡΙΖΑ ειναι πρωην ΠΑΣΟΚ, ( γιατι ο παλιος ΣΥΡΙΖΑ του 4% πηγε στον Βαρουφ, στην Ζωιτσα, στον Λαβαζανη η σε αλλα εξωκοινοβουλευτικα κομματα ), και αυτος θα ψηφισει να μην ερθει η δεξια :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#590119 Ο Μπαρουφάκς μιλάει για παιδομάζωμα και έχει δίκιο αλλά με τη δραχμή δε θα είχε μείνει κανείς στη χώρα με πτυχίο πανεπιστημίου.
Αν έχουμε τώρα πρόβλημα , τότε θα είχαμε x5 .
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#590120
QsisVTS έγραψε:τους πρώην πασόκους που τους βάζεις; σε νδ ή σύριζα; γιατί οι καθαροί συριζαίοι δεν φτάνουν ούτε για ομάδα 5χ5 ώστε να αποτελέσουν σημαντική ποσότητα για οτιδήποτε


Ανάλογα με το πού έχουν αποφασίσει να πάνε εδώ και κανα τέταρτο, δημοκρατία έχωμε. :lol:

Εναλλακτικά, to the highest bidder/κουταλοκράτορα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590122
mousatos έγραψε:Ο Μπαρουφάκς μιλάει για παιδομάζωμα και έχει δίκιο αλλά με τη δραχμή δε θα είχε μείνει κανείς στη χώρα με πτυχίο πανεπιστημίου.
Αν έχουμε τώρα πρόβλημα , τότε θα είχαμε x5 .

εγώ θα έμενα (και όχι δεν δείχνω το πτυχίο μου)
Άβαταρ μέλους
By GTS
#590124
QsisVTS έγραψε:
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ε, για να το λένε στα Internetς αλήθεια θα είναι. Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση, αφού ο Τσίπρας αφού πήρε πτυχίο για τον εαυτό του, μετά έκανε και την γυναίκα του καθηγήτρια πανεπιστημίου, τι όχι;
https://www.protagon.gr/epikairotita/44 ... 4341604106
:protest: :s_yes

Φυσικά και είναι αλήθεια όλα, τα έγραψαν και στο Twitter και στο Πρώτο Θέμα και στο Μακελειό, οπότε το θέμα θεωρείται λήξαν, ΕΙΝΑΙ αλήθεια.
:s_cry


Γιατι δεν βγαινει ο Τσιπρας να πει ποσο εγραψε στις Πανελλήνιες να τελειωσουν οι φημες? Οι κατατάξεις εισαγωγης στο Πολυτεχνειο λογικα υπαρχουν στα αρχεια. Για το Πολυτεχνειο η πολιτικη του δραση σιγουρα προσθετει ερωτηματικα πως περασε τα μαθηματα, βεβαια δεν θα είναι ο μονος.

Η Περιστερα νομιζω ηταν δασκαλα σε δημοτικο και αποσπαστηκε σε ΤΕΙ και μετα σε Πανεπιστημιο. Είναι ψεμα αυτό?

εσύ θα έμπαινες σε αυτή τη διαδικασία; εγώ πάντως όχι να πω την αλήθεια

ναι οκ καλό είναι να είμαστε καθαροί και διάφανοι απέναντι στον κόσμο, αλλά δεν είναι λογικό να ασχολείται κανείς με την κάθε κατινιά

θεωρώ πάντως ότι το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που ισχυρίζεται το γεγονός και όχι το ανάποδο

αλλιώς να πούμε έχει ο τσίπρας δίπλωμα και οδηγάει; ας μας το δείξει; είναι πατέρας των παιδιών του; έχει έστω σύμφωνο συμβίωσης με την περιστέρα;


Όταν καποιος εκλεγεται για βουλευτης και δηλωνει ένα ταδε βιογραφικο θα πρεπει να υπαρχει μια επιτροπή οπου θα προσκομιζει τα πτυχια του και ότι αποδειξη χρειαζεται για να υποστηριξει αυτά που γραφει στο βιογραφικο του.

Νομιζω ειδικα στην Ελλαδα τα ψεμματα σε αυτόν τον τομεα είναι παντου (και ειδικα για πολιτευτες διοριζομενους σε πολιτικες θεσεις όπως σε οργανισμούς κλπ).

Στο εξωτερικο την πρωτη μερα που ξεκινάς καπου το πρωτο που κοιτανε είναι τα πτυχια σου (τους παπυρους δηλαδή). Εχουν και εκει γινει πολλα στο παρελθον και εχει καει πολύ κοσμος.

Αν ημουν Τσιπρας ναι θα εβρισκα τα αποτελέσματα των Πανελληνιων και θα τα δημοσιευα να τελειωσει η συζητηση. Ουτε μια ωρα θα του επερνε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590125
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ε, για να το λένε στα Internetς αλήθεια θα είναι. Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση, αφού ο Τσίπρας αφού πήρε πτυχίο για τον εαυτό του, μετά έκανε και την γυναίκα του καθηγήτρια πανεπιστημίου, τι όχι;
https://www.protagon.gr/epikairotita/44 ... 4341604106
:protest: :s_yes

Φυσικά και είναι αλήθεια όλα, τα έγραψαν και στο Twitter και στο Πρώτο Θέμα και στο Μακελειό, οπότε το θέμα θεωρείται λήξαν, ΕΙΝΑΙ αλήθεια.
:s_cry


Γιατι δεν βγαινει ο Τσιπρας να πει ποσο εγραψε στις Πανελλήνιες να τελειωσουν οι φημες? Οι κατατάξεις εισαγωγης στο Πολυτεχνειο λογικα υπαρχουν στα αρχεια. Για το Πολυτεχνειο η πολιτικη του δραση σιγουρα προσθετει ερωτηματικα πως περασε τα μαθηματα, βεβαια δεν θα είναι ο μονος.

Η Περιστερα νομιζω ηταν δασκαλα σε δημοτικο και αποσπαστηκε σε ΤΕΙ και μετα σε Πανεπιστημιο. Είναι ψεμα αυτό?

Δεν ξέρω, είναι εύλογο θεωρείς να βγαίνει ο πρωθυπουργός της χώρας να διαψεύδει τα fake news (απ' όπου κι αν προέρχονται...); Θα έβγαινες εσύ να πεις πως δεν είσαι ελέφαντας;
Δεν ξέρω πώς πέρασε τα μαθήματα ο Τσίπρας στο ΕΜΠ, ξέρω πως οποιοσδήποτε μπορεί να τα περάσει (έχουμε λαμπρά παραδείγματα κι εδώ μέσα που αποδεικνύουν πως μπορείς να αποφοιτήσεις από το ΕΜΠ και το κάθε πανεπιστήμιο αμόρφωτος και βλαξ).
Αντίστοιχα, βλέποντας και τον Κυριάκο Μητσοτάκη, δεν σε προβληματίζει καθόλου η ποιότητα των σπουδών στο Harvard; Εμένα όχι (μιας και από οποιοδήποτε πανεπιστήμιο μπορείς να πάρεις πτυχίο οπως είπα), αλλά επειδή έχεις ερωτήματα για τον Τσίπρα, θα έλεγα από τους δύο, πιο ανησυχητική είναι η περίπτωση του Κυριάκου, αφού αυτός δεν μπορεί να μιλήσει σαν άνθρωπος και όταν το καταφέρνει, λέει την μία βλακεία μετά την άλλη και τρέχουν να τα μαζέψουν οι επικοινωνιολόγοι του...

Όσο για την Μπαζιάνα, η ιστορία είναι πως ήταν καθηγήτρια πληροφορικής μέσω ΑΣΕΠ στην μέση εκπαίδευση, πήγε στην πρωτοβάθμια με το ζόρι όπως τόσοι και τόσοι άλλοι από την εθνοσωτήρια κυβέρνηση Σαμαρά (με υπουργό τον Κ. Μητσοτάκη αν θυμάμαι) και πήρε απόσπαση στο ΕΜΠ, όπως και κάμποσοι άλλοι. Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση να μπήκε και κάποιο μέσο για την απόσπαση αυτήν (αν και όπως είπα, αν δεις το ΦΕΚ θα δεις και άλλους), αλλά ούτε καθηγήτρια στο ΕΜΠ έγινε, ούτε μέλος ΔΕΠ, ούτε τίποτε "μεγάλο και τρανό". Μια απλή υπάλληλος είναι και τίποτε παραπάνω. Ούτε μπήκε στο δημόσιο επί ΣΥΡΙΖΑ με ρουσφέτι επίσης όπως αφήνουν να εννοηθεί κάποιοι. Κοινώς, είχε μια απολύτως φυσιολογική πορεία, όπως 10άδες ή και 100άδες άλλοι και ΟΥΔΕΙΣ θα ασχολούνταν αν δεν ήταν σύζυγος του Τσίπρα και δεν έπρεπε να κατασκευαστεί κάποιο "σκάνδαλο" για να το καταπιούν αμάσητο διάφοροι από την απέναντι μεριά.

Από την άλλη, ο καθένας μπορεί να πιστέψει ό,τι γουστάρει και να ψηφίσει αναλόγως. Αλλά προφανώς επίσης, κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν θα καθίσει να διαψεύσει το Μακελειό και τους υπόλοιπους βλαμμένους. Ούτως ή άλλως όσοι τους πιστεύουν, δεν πρόκειται ν' αλλάξουν γνώμη.
:s_roses
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#590126 Το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό στο παρελθόν για τον Τσίπρα. Αν υπήρχε ύποπτο θέμα , θα το είχαν δημοσιεύσει οι αντίπαλοι.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#590127
mousatos έγραψε:Ο Μπαρουφάκς μιλάει για παιδομάζωμα και έχει δίκιο αλλά με τη δραχμή δε θα είχε μείνει κανείς στη χώρα με πτυχίο πανεπιστημίου.
Αν έχουμε τώρα πρόβλημα , τότε θα είχαμε x5 .


Ο Μπαρουφακης πλαθει ιστοριες στο μυαλο του και συναγωνίζεται τον Τσιπρα στα ψεμματα, το θεμα όμως επηδη εχει καλο λεγειν μπορει να μιλαει για ωρες και να μπλεκει ασχετα θεματα μεταξυ τους που σε αμόρφωτους φαινονται πειστικα επιχειρηματα.

Μεσα σε όλα που λεει μπορει να εχει και καποιες σωστες ιδεες ποιος ξερει...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#590128
έχουμε λαμπρά παραδείγματα κι εδώ μέσα που αποδεικνύουν πως μπορείς να αποφοιτήσεις από το ΕΜΠ και το κάθε πανεπιστήμιο αμόρφωτος και βλαξ


Βρε ματακια.
Αφού αποδεδειγμένα δεν σηκώνει η τσιχούλα σου την ειρωνία και καταλήγεις να σβήνεις ακόμα και ποστάκια στις αγγελίες για μτχ τακάκια του ατόμου που σε ειρωνεύτηκε (+warn γιατί το φόρουμ είναι αμείλικτο σε κάτι τέτοια :rtfm: )
--> γιατί αρχίζεις το παιχνιδάκι με προσωπικές επιθέσεις και προσβολές;

Ποιος δηλαδή εδώ μέσα είναι το λαμπρό παράδειγμα που αποφοίτησε από το ΕΜΠ και είναι αμόρφωτος και βλαξ;

:) :)
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590130
GTS έγραψε:
Όταν καποιος εκλεγεται για βουλευτης και δηλωνει ένα ταδε βιογραφικο θα πρεπει να υπαρχει μια επιτροπή οπου θα προσκομιζει τα πτυχια του και ότι αποδειξη χρειαζεται για να υποστηριξει αυτά που γραφει στο βιογραφικο του.

Νομιζω ειδικα στην Ελλαδα τα ψεμματα σε αυτόν τον τομεα είναι παντου (και ειδικα για πολιτευτες διοριζομενους σε πολιτικες θεσεις όπως σε οργανισμούς κλπ).

Στο εξωτερικο την πρωτη μερα που ξεκινάς καπου το πρωτο που κοιτανε είναι τα πτυχια σου (τους παπυρους δηλαδή). Εχουν και εκει γινει πολλα στο παρελθον και εχει καει πολύ κοσμος.

Αν ημουν Τσιπρας ναι θα εβρισκα τα αποτελέσματα των Πανελληνιων και θα τα δημοσιευα να τελειωσει η συζητηση. Ουτε μια ωρα θα του επερνε.

το να πούμε ότι θα έπρεπε να υπαρχει μια διαδικασία οκ είναι απόλυτα δεκτό και λογικό

το να απαντάς σε ενδεχομένως κίτρινα άρθρα είναι κάτι με το οποίο οφείλεις να μην ασχολείσαι

εγώ δεν σου λέω ότι δεν παίζει με τίποτα να είναι αλήθεια, μεταγραφές γίνονταν μέχρι και τα δικά μου χρόνια για ασήμαντες αφορμές ακόμα και μέσα σε πανεπιστημία της αθήνας για να είναι ο άλλος πιο κοντά στο σπίτι του :dizzy: από πόλη σε πόλη αβέρτα εννοείται οπότε μέσα στο πιο βαθύ πασόκ όλα μου φαίνονται πιστευτά. το πρόβλημά μου όμως με τη συγκεκριμένη είδηση είναι ότι δεν βλέπω (ή δεν μπορώ να αντιληφθώ.. ) ποια είναι η απόδειξη ή η πηγή :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#590131
Anonymous Founder έγραψε:
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ε, για να το λένε στα Internetς αλήθεια θα είναι. Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση, αφού ο Τσίπρας αφού πήρε πτυχίο για τον εαυτό του, μετά έκανε και την γυναίκα του καθηγήτρια πανεπιστημίου, τι όχι;
https://www.protagon.gr/epikairotita/44 ... 4341604106
:protest: :s_yes

Φυσικά και είναι αλήθεια όλα, τα έγραψαν και στο Twitter και στο Πρώτο Θέμα και στο Μακελειό, οπότε το θέμα θεωρείται λήξαν, ΕΙΝΑΙ αλήθεια.
:s_cry


Γιατι δεν βγαινει ο Τσιπρας να πει ποσο εγραψε στις Πανελλήνιες να τελειωσουν οι φημες? Οι κατατάξεις εισαγωγης στο Πολυτεχνειο λογικα υπαρχουν στα αρχεια. Για το Πολυτεχνειο η πολιτικη του δραση σιγουρα προσθετει ερωτηματικα πως περασε τα μαθηματα, βεβαια δεν θα είναι ο μονος.

Η Περιστερα νομιζω ηταν δασκαλα σε δημοτικο και αποσπαστηκε σε ΤΕΙ και μετα σε Πανεπιστημιο. Είναι ψεμα αυτό?

Δεν ξέρω, είναι εύλογο θεωρείς να βγαίνει ο πρωθυπουργός της χώρας να διαψεύδει τα fake news (απ' όπου κι αν προέρχονται...); Θα έβγαινες εσύ να πεις πως δεν είσαι ελέφαντας;
Δεν ξέρω πώς πέρασε τα μαθήματα ο Τσίπρας στο ΕΜΠ, ξέρω πως οποιοσδήποτε μπορεί να τα περάσει (έχουμε λαμπρά παραδείγματα κι εδώ μέσα που αποδεικνύουν πως μπορείς να αποφοιτήσεις από το ΕΜΠ και το κάθε πανεπιστήμιο αμόρφωτος και βλαξ).
Αντίστοιχα, βλέποντας και τον Κυριάκο Μητσοτάκη, δεν σε προβληματίζει καθόλου η ποιότητα των σπουδών στο Harvard; Εμένα όχι (μιας και από οποιοδήποτε πανεπιστήμιο μπορείς να πάρεις πτυχίο οπως είπα), αλλά επειδή έχεις ερωτήματα για τον Τσίπρα, θα έλεγα από τους δύο, πιο ανησυχητική είναι η περίπτωση του Κυριάκου, αφού αυτός δεν μπορεί να μιλήσει σαν άνθρωπος και όταν το καταφέρνει, λέει την μία βλακεία μετά την άλλη και τρέχουν να τα μαζέψουν οι επικοινωνιολόγοι του...

Όσο για την Μπαζιάνα, η ιστορία είναι πως ήταν καθηγήτρια πληροφορικής μέσω ΑΣΕΠ στην μέση εκπαίδευση, πήγε στην πρωτοβάθμια με το ζόρι όπως τόσοι και τόσοι άλλοι από την εθνοσωτήρια κυβέρνηση Σαμαρά (με υπουργό τον Κ. Μητσοτάκη αν θυμάμαι) και πήρε απόσπαση στο ΕΜΠ, όπως και κάμποσοι άλλοι. Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση να μπήκε και κάποιο μέσο για την απόσπαση αυτήν (αν και όπως είπα, αν δεις το ΦΕΚ θα δεις και άλλους), αλλά ούτε καθηγήτρια στο ΕΜΠ έγινε, ούτε μέλος ΔΕΠ, ούτε τίποτε "μεγάλο και τρανό". Μια απλή υπάλληλος είναι και τίποτε παραπάνω. Ούτε μπήκε στο δημόσιο επί ΣΥΡΙΖΑ με ρουσφέτι επίσης όπως αφήνουν να εννοηθεί κάποιοι. Κοινώς, είχε μια απολύτως φυσιολογική πορεία, όπως 10άδες ή και 100άδες άλλοι και ΟΥΔΕΙΣ θα ασχολούνταν αν δεν ήταν σύζυγος του Τσίπρα και δεν έπρεπε να κατασκευαστεί κάποιο "σκάνδαλο" για να το καταπιούν αμάσητο διάφοροι από την απέναντι μεριά.

Από την άλλη, ο καθένας μπορεί να πιστέψει ό,τι γουστάρει και να ψηφίσει αναλόγως. Αλλά προφανώς επίσης, κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν θα καθίσει να διαψεύσει το Μακελειό και τους υπόλοιπους βλαμμένους. Ούτως ή άλλως όσοι τους πιστεύουν, δεν πρόκειται ν' αλλάξουν γνώμη.
:s_roses

Ποιοι είναι αμόρφωτοι και βλαξ εδώ μεσα συμφωνα με σενα?

Ο Κουλης νομιζω είναι γνωστες οι σπουδες του κολλεγιο Αθηνων, Χαρβαντ ισως καπου αλλου μεταπτυχιακο (δεν είμαι σιγουρος αν εχει κανει)...προφανως δεν με ρωτησε όταν πηγε ουτε μετα που γυρισε οποτε τι να πω? Τωρα αν με ρωτας ποιο είναι καλυτερο το Χαρβαντ η το ΕΜΠ εε προφανως το Χαρβαντ. Εχει φοβερούς καθηγητές (ελάχιστοι μπορουν να διδαξουν εκει) αλλα βεβαια δεν είναι για πτυχια πολυτεχνείου (αυτό είναι το ΜΙΤ). Είναι το πανεπιστημιο που πανε τα παιδια της Αμερ. ελιτ. Αν δεν θελει καποιος να κανει καριερα στην Αμερική δεν υπαρχει καποιος λογος να παει εκει. Ο Κουλης είναι από οικογενεια πλουσιων και πηγε γιατι μπορει. Την ιδια ποιοτητα μορφωσης θα μπορουσε να παρει και στην Γαλλια ή στην Αγγλια πχ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590133
EDDIE_147 έγραψε:Ποιος δηλαδή εδώ μέσα είναι το λαμπρό παράδειγμα που αποφοίτησε από το ΕΜΠ και είναι αμόρφωτος και βλαξ;

:) :)

Δεν ξέρω, εσύ ποιον έχεις υπόψιν σου; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590134
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ε, για να το λένε στα Internetς αλήθεια θα είναι. Εμένα δεν μου κάνει εντύπωση, αφού ο Τσίπρας αφού πήρε πτυχίο για τον εαυτό του, μετά έκανε και την γυναίκα του καθηγήτρια πανεπιστημίου, τι όχι;
https://www.protagon.gr/epikairotita/44 ... 4341604106
:protest: :s_yes

Φυσικά και είναι αλήθεια όλα, τα έγραψαν και στο Twitter και στο Πρώτο Θέμα και στο Μακελειό, οπότε το θέμα θεωρείται λήξαν, ΕΙΝΑΙ αλήθεια.
:s_cry


Γιατι δεν βγαινει ο Τσιπρας να πει ποσο εγραψε στις Πανελλήνιες να τελειωσουν οι φημες? Οι κατατάξεις εισαγωγης στο Πολυτεχνειο λογικα υπαρχουν στα αρχεια. Για το Πολυτεχνειο η πολιτικη του δραση σιγουρα προσθετει ερωτηματικα πως περασε τα μαθηματα, βεβαια δεν θα είναι ο μονος.

Η Περιστερα νομιζω ηταν δασκαλα σε δημοτικο και αποσπαστηκε σε ΤΕΙ και μετα σε Πανεπιστημιο. Είναι ψεμα αυτό?

Δεν ξέρω, είναι εύλογο θεωρείς να βγαίνει ο πρωθυπουργός της χώρας να διαψεύδει τα fake news (απ' όπου κι αν προέρχονται...); Θα έβγαινες εσύ να πεις πως δεν είσαι ελέφαντας;
Δεν ξέρω πώς πέρασε τα μαθήματα ο Τσίπρας στο ΕΜΠ, ξέρω πως οποιοσδήποτε μπορεί να τα περάσει (έχουμε λαμπρά παραδείγματα κι εδώ μέσα που αποδεικνύουν πως μπορείς να αποφοιτήσεις από το ΕΜΠ και το κάθε πανεπιστήμιο αμόρφωτος και βλαξ).
Αντίστοιχα, βλέποντας και τον Κυριάκο Μητσοτάκη, δεν σε προβληματίζει καθόλου η ποιότητα των σπουδών στο Harvard; Εμένα όχι (μιας και από οποιοδήποτε πανεπιστήμιο μπορείς να πάρεις πτυχίο οπως είπα), αλλά επειδή έχεις ερωτήματα για τον Τσίπρα, θα έλεγα από τους δύο, πιο ανησυχητική είναι η περίπτωση του Κυριάκου, αφού αυτός δεν μπορεί να μιλήσει σαν άνθρωπος και όταν το καταφέρνει, λέει την μία βλακεία μετά την άλλη και τρέχουν να τα μαζέψουν οι επικοινωνιολόγοι του...

Όσο για την Μπαζιάνα, η ιστορία είναι πως ήταν καθηγήτρια πληροφορικής μέσω ΑΣΕΠ στην μέση εκπαίδευση, πήγε στην πρωτοβάθμια με το ζόρι όπως τόσοι και τόσοι άλλοι από την εθνοσωτήρια κυβέρνηση Σαμαρά (με υπουργό τον Κ. Μητσοτάκη αν θυμάμαι) και πήρε απόσπαση στο ΕΜΠ, όπως και κάμποσοι άλλοι. Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση να μπήκε και κάποιο μέσο για την απόσπαση αυτήν (αν και όπως είπα, αν δεις το ΦΕΚ θα δεις και άλλους), αλλά ούτε καθηγήτρια στο ΕΜΠ έγινε, ούτε μέλος ΔΕΠ, ούτε τίποτε "μεγάλο και τρανό". Μια απλή υπάλληλος είναι και τίποτε παραπάνω. Ούτε μπήκε στο δημόσιο επί ΣΥΡΙΖΑ με ρουσφέτι επίσης όπως αφήνουν να εννοηθεί κάποιοι. Κοινώς, είχε μια απολύτως φυσιολογική πορεία, όπως 10άδες ή και 100άδες άλλοι και ΟΥΔΕΙΣ θα ασχολούνταν αν δεν ήταν σύζυγος του Τσίπρα και δεν έπρεπε να κατασκευαστεί κάποιο "σκάνδαλο" για να το καταπιούν αμάσητο διάφοροι από την απέναντι μεριά.

Από την άλλη, ο καθένας μπορεί να πιστέψει ό,τι γουστάρει και να ψηφίσει αναλόγως. Αλλά προφανώς επίσης, κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν θα καθίσει να διαψεύσει το Μακελειό και τους υπόλοιπους βλαμμένους. Ούτως ή άλλως όσοι τους πιστεύουν, δεν πρόκειται ν' αλλάξουν γνώμη.
:s_roses

Ποιοι είναι αμόρφωτοι και βλαξ εδώ μεσα συμφωνα με σενα?

Ο Κουλης νομιζω είναι γνωστες οι σπουδες του κολλεγιο Αθηνων, Χαρβαντ ισως καπου αλλου μεταπτυχιακο (δεν είμαι σιγουρος αν εχει κανει)...προφανως δεν με ρωτησε όταν πηγε ουτε μετα που γυρισε οποτε τι να πω? Τωρα αν με ρωτας ποιο είναι καλυτερο το Χαρβαντ η το ΕΜΠ εε προφανως το Χαρβαντ. Εχει φοβερούς καθηγητές (ελάχιστοι μπορουν να διδαξουν εκει) αλλα βεβαια δεν είναι για πτυχια πολυτεχνείου (αυτό είναι το ΜΙΤ). Είναι το πανεπιστημιο που πανε τα παιδια της Αμερ. ελιτ. Αν δεν θελει καποιος να κανει καριερα στην Αμερική δεν υπαρχει καποιος λογος να παει εκει. Ο Κουλης είναι από οικογενεια πλουσιων και πηγε γιατι μπορει. Την ιδια ποιοτητα μορφωσης θα μπορουσε να παρει και στην Γαλλια ή στην Αγγλια πχ.

Μα και του Τσίπρα είναι γνωστές οι σπουδές. Το ότι κάποιος βγήκε και είπε μια βλακεία για Βουλγαρία, είναι αντίστοιχο με το να βγει και να πει πως ο μπαμπάς του Κούλη πλήρωνε στο Κολέγιο για να βγει αριστούχος. Ξέρουμε επίσης τι επιφυλάσσει το Κολέγιο σε όσους τολμούν και δεν βάζουν τους πρέποντες βαθμούς στους γιους της άρχουσας τάξης, την ιστορία με τον γιόκα του Αντώνη Σαμαρά δεν χρειάζεται να την αναφέρουμε ξανά...
Το ότι έβγαλε κάποιος το κολέγιο Αθηνών δεν σημαίνει τίποτε απολύτως, όπως δεν σημαίνει τίποτε και το Harvard. Δεν εξασφαλίζει ούτε ικανότητα, ούτε μόρφωση. Σίγουρα σημαίνει πως αν δεν μπήκε με υποτροφία έχει άπειρα λεφτά. Αυτό σίγουρα μπορώ να το πω για τον Κυριάκο. Είχε πολλά λεφτά και σπούδασε στα καλύτερα, καμία αντίρρηση. Αυτό δεν τον κάνει σίγουρα καλύτερο από κάποιον άλλον που πήγε σε χειρότερα πανεπιστήμια. Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Ευχαρίστως να δεχτώ πως οι πιθανότητες είναι υπέρ του αν θέλεις.
Αυτό που θα πω ξανά και ξανά είναι το πού σπούδασες δεν σε κάνει πιο έξυπνο ή ικανό. Δεν θεωρώ πχ τον εαυτό μου γαμάτο επειδή πήρα ένα γαμο-πτυχίο με τα χίλια ζόρια. Ούτε αν το είχα πάρει εύκολα θα ένιωθα καλύτερα. Έχω δει τύπισσα που πήρε πτυχίο από τους Ηλεκτρολόγους στη Πάτρα στα 6 χρόνια και πραγματικά αγνοούσε στοιχειώδη πράγματα και η σχέση της με τα ηλεκτρόνια είναι κάκιστη. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να μπει σε ένα πανεπιστήμιο (υπάρχουν πάντα διάφορα παραθυράκια ακόμη και στις πανελλήνιες, ως πολύτεκνος, από τεχνικό λύκειο, κλπ κλπ) και ο ίδιος μπορεί να το βγάλει με διάφορους τρόπους και να παραμείνει αμόρφωτος και βλαξ. Τόσο απλό είναι και απορώ γιατί σοκάρονται κάποιοι.
Το τι σχολή τελείωσε κάποιος, δεν είναι πιστοποιητικό ικανότητας. Τόσο απλό.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#590135
Anonymous Founder έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Ποιος δηλαδή εδώ μέσα είναι το λαμπρό παράδειγμα που αποφοίτησε από το ΕΜΠ και είναι αμόρφωτος και βλαξ;

:) :)

Δεν ξέρω, εσύ ποιον έχεις υπόψιν σου; :hmmm:


Κανένα.
Εσύ που αναφέρθηκες τόσο συγκεκριμένα καλό θα ήταν να πεις.
Ή εναλλακτικά να σβήσεις το συγκεκριμένο σημείο αν δεν το εννοούσες και το είπες τυχαία.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590136 Δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε έναν, δεν καταλαβαίνω πιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου. Είπα, "παραδείγματα έχουμε και εδώ μέσα". Αν δεν έχουμε, δεν βλέπω το λόγο να ταράζεσαι, οι υπόλοιποι μπορούν να αγνοήσουν το συγκεκριμένο. Η μανία σου να πρέπει να κατονομάζω είναι καινούρια; Πώς σου προέκυψε; Μήπως να το κοιτάξεις;