Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#589065 Ναι, ειρωνικό ήταν το emoticon. :s_tongue

Γενικά πάντως δεν μου φάνηκε άσχημη.

Nikos! έγραψε:Το native θα κοιτάς που αναφέρουν όλες οι εταιρίες. Δεν είναι 1000hz το native refresh rate.



Μα αυτό του λέω και εγώ να δει.
Το native είναι ξεκάθαρα βάση του hardware.
Τα 1000Hz είναι το νούμερο που βγάζει η Sony με το motionflow.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#589080
Nikos! έγραψε:Επειδή το γράφεις συνέχεια, το πάνελ (=hardware κομμάτι της τηλεόρασης συνήθως va or ips) δεν έχει καμία σχέση με το refresh rate, hz.
Η κάθε εταιρία χρησιμοποιεί διαφορετική τεχνολογία για να βελτιώσει το refresh rate και να μη βλέπεις θολή κίνηση και δεν έχει να κάνει με το πάνελ.
Δεν το σκέφτηκα μόνος μου, το λένε οι περισσότεροι, υπάρχει το native refresh rate του πάνελ που είναι 50 ή 100 (60 ή 120 για τους αμερικάνους που το ρεύμα τους είναι στα 60Hz). Αυτή είναι η hardware συχνότητα ανανέωσης της εικόνας στο πάνελ (είτε είναι το πάνελ μόνο του είτε μαζί με τους οδηγούς του κλπ). Από εκεί και πάνω αρχίζουν οι επεξεργασίες και τα κόλπα για να μειώσουν το motion blur που κάθε εταιρεία τα ονομάζει και κάπως και τα Hz πολλαπλασιάζονται. Οι τιμές όμως αυτές δεν αφορούν ανανέωση την εικόνας στην οθόνη, αυτή συνεχίζει να ανανεώνεται 50 ή 100 φορές το δευτερόλεπτο. Τα μεγάλα νούμερα έχουν να κάνουν με την υπολογιστική ισχύ του επεξεργαστή και την ικανότητά που έχει να φτιάχνει και να προσθέτει ενδιάμεσες εικόνες ώστε να μην θολώνει το κινούμενο.

NickTG έγραψε:https://www.amazon.co.uk/LG-49SK8000PLB-49-Inch-Premium-Freeview/dp/B07CD5Z4K2/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8
700 λίρες έκπτωση! :omg:
Ίδια τιμή έχει και στο appliances online (ao.com).
Όμως υστερεί και σε μαύρο και σε φωτεινότητα και γενικά αρκετές κακές κριτικές. Βασικά δεν αποτελεί τίποτα το ιδιαίτερο και έχει ελλείψεις (μάλλον δεν έχει και optical digital out).
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#589081
sknipper έγραψε:Δεν το σκέφτηκα μόνος μου, το λένε οι περισσότεροι, υπάρχει το native refresh rate του πάνελ που είναι 50 ή 100 (60 ή 120 για τους αμερικάνους που το ρεύμα τους είναι στα 60Hz). Αυτή είναι η hardware συχνότητα ανανέωσης της εικόνας στο πάνελ (είτε είναι το πάνελ μόνο του είτε μαζί με τους οδηγούς του κλπ).


Δεν έχει (άμεση) σχέση με το ρεύμα αυτό, απλά είναι ιστορική κληρονομιά από το NTSC που είχε 30fps interlaced.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#589177 Επειδή ξέρω ότι μερικοί ανυπομονείτε για ενημέρωση :iconcool: , πήγα να χαζέψω τηλεοράσεις σε 2 μαγαζιά. Κοίταζα 49-50 ιντσών, έτσι να πάρω μια ιδέα πως φαίνονται.
Συμπεράσματα-εντυπώσεις
- Η επιφάνεια που καταλαμβάνουν οι βάσεις στο τραπέζι που θα ακουμπάνε είναι από ελάχιστη (2 μικρά ποδαράκια) εως τεράστιες (ημικυκλική βάση).
- Οι πωλητές δεν ξέρουν που πάνε τα 4. Λένε αυτό το μοντέλο είναι λίγο πιο καλό από το άλλο αλλά δεν ξέρουν να πούνε το βασικό selling point (συγκεκριμένο παράδειγμα Panasonic 49FX650 και 700 με την δεύτερη να δηλώνει local dimming για μόνο 10 λίρες διαφορά).
- Γενικά οι κάτω των 450 υστερούν και σε εικόνα αλλά και κατασκευαστικά (υλικό, φινίρισμα). Άρα κοιτάω από εκεί και πάνω.
Οι Sony ήταν καλοφτιαγμένες (αλλά φυσικά όχι φτηνές).
- Κοιτάς μια καλή απλή και λες μια χαρά είναι. Και τυχαίνει δίπλα να έχει μια OLED... :lipsealed:
Πολύ καλές και οι QLED αλλά οι OLED :inlove: . Άρχισαν να μου κακοφαίνονται οι απλές και να γλυκαίνομαι. Όμως οι QLED είναι πιο φωτεινές και με την TV μπροστά από παράθυρο η φωτεινότητα χρειάζεται.

Το δίλημμα-τρίλημμα.
1- να κάτσω στα αυγά μου και να πάρω μια αξιοπρεπή απλή αν δυνατόν με πάνελ VA, όχι edge lighting, full array και 100Hz
2- να αυξηθεί το κονδύλι κατά 50% για QLED 49άρα (που δεν θα έχει Freeview Play, θα έχει και διαφημήσεις για τις οποίες όλοι παραπονιούνται και δεν μπορούν να βγάλουν εύκολα αλλά θα έχει φωτεινότητα)
3- να αυξηθεί το κονδύλι κατά 100% για OLED και να δεχτεί η καλή μου την 55άρα. Της το πέταξα, πολύ καλές οι OLED, άλλο πράμα αλλά αρχίζουν από 55, καλά θα δούμε. Είμαι αισιόδοξος.
Αλλά είναι πολλά τα λεφτά και μου κακοφαίνεται. Και αν δεν έχεις την OLED σε άμεση σύγκριση είναι πολύ καλές. Αλλά αν δεχτεί την 55 μπορώ να πάρω κοινή 55, και φτηνή και μεγάλη... σε καλό θα μου βγει.
Το saga ψαξίματος συνεχίζεται (fade out με μουσική υπόκρουση το θέμα από X-files). :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#589191 @skniper, κάποια στιγμή πρέπει να πατάμε λίγο πόδι στην καλή μας.
Για τηλεόραση θα είναι, για το καπάκι της λεκάνης, το ποιος θα κοιμάται δεξιά στο κρεβάτι ή άλλα σημαντικά θέματα δεν έχει σημασία.
Όμως πρέπει να το κάνουμε.

Ποιες μάχες αξίζει να δώσουμε ας το αποφασίσει καθένας μόνος του.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#589214
sknipper έγραψε:Επειδή ξέρω ότι μερικοί ανυπομονείτε για ενημέρωση :iconcool: , πήγα να χαζέψω τηλεοράσεις σε 2 μαγαζιά. Κοίταζα 49-50 ιντσών, έτσι να πάρω μια ιδέα πως φαίνονται.
Συμπεράσματα-εντυπώσεις
- Η επιφάνεια που καταλαμβάνουν οι βάσεις στο τραπέζι που θα ακουμπάνε είναι από ελάχιστη (2 μικρά ποδαράκια) εως τεράστιες (ημικυκλική βάση).
- Οι πωλητές δεν ξέρουν που πάνε τα 4. Λένε αυτό το μοντέλο είναι λίγο πιο καλό από το άλλο αλλά δεν ξέρουν να πούνε το βασικό selling point (συγκεκριμένο παράδειγμα Panasonic 49FX650 και 700 με την δεύτερη να δηλώνει local dimming για μόνο 10 λίρες διαφορά).
- Γενικά οι κάτω των 450 υστερούν και σε εικόνα αλλά και κατασκευαστικά (υλικό, φινίρισμα). Άρα κοιτάω από εκεί και πάνω.
Οι Sony ήταν καλοφτιαγμένες (αλλά φυσικά όχι φτηνές).
- Κοιτάς μια καλή απλή και λες μια χαρά είναι. Και τυχαίνει δίπλα να έχει μια OLED... :lipsealed:
Πολύ καλές και οι QLED αλλά οι OLED :inlove: . Άρχισαν να μου κακοφαίνονται οι απλές και να γλυκαίνομαι. Όμως οι QLED είναι πιο φωτεινές και με την TV μπροστά από παράθυρο η φωτεινότητα χρειάζεται.

Το δίλημμα-τρίλημμα.
1- να κάτσω στα αυγά μου και να πάρω μια αξιοπρεπή απλή αν δυνατόν με πάνελ VA, όχι edge lighting, full array και 100Hz
2- να αυξηθεί το κονδύλι κατά 50% για QLED 49άρα (που δεν θα έχει Freeview Play, θα έχει και διαφημήσεις για τις οποίες όλοι παραπονιούνται και δεν μπορούν να βγάλουν εύκολα αλλά θα έχει φωτεινότητα)
3- να αυξηθεί το κονδύλι κατά 100% για OLED και να δεχτεί η καλή μου την 55άρα. Της το πέταξα, πολύ καλές οι OLED, άλλο πράμα αλλά αρχίζουν από 55, καλά θα δούμε. Είμαι αισιόδοξος.
Αλλά είναι πολλά τα λεφτά και μου κακοφαίνεται. Και αν δεν έχεις την OLED σε άμεση σύγκριση είναι πολύ καλές. Αλλά αν δεχτεί την 55 μπορώ να πάρω κοινή 55, και φτηνή και μεγάλη... σε καλό θα μου βγει.
Το saga ψαξίματος συνεχίζεται (fade out με μουσική υπόκρουση το θέμα από X-files). :lol:


είμαι κ εγώ σε προαναζήτηση για νέα τηλεόραση (δλδ ρίχνω καμιά κλεφτή ματιά). Θέλω να αντικαταστήσω την 40άρα samsung που έχω 8 χρόνια, αλλά επειδή λειτουργεί ακόμη καλά κ έχουμε κ άλλα έξοδα κ τρεχάματα το καθυστερώ. Για την ακρίβεια προσπαθώ να πείσω τη σύζυγο για την καφετιέρα ακόμη κ εκεί έχουμε χτυπήσει ταβάνι στις τιμές :lipsealed:
εγώ έχω απόσταση στο σαλόνι 3,7 m μεταξύ καθίσματος στον καναπέ κ θέσης τηλεόρασης κ με την 40άρα πάλι καλά είμαι, δλδ δε μου φαίνεται τραγικά μικρή. Σκέφτομαι να πάω σε 55άρα κ sony γιατί μου αρέσει κ η εικόνα που έχω αλλά κ το φινίρισμά τους από αλουμίνιο κτλ.
Θα πάω για αγορά μάλλον αρχές νέου έτους, ούτως ή άλλως θα πέσουν κ άλλο οι τιμές των OLED μέχρι τότε.

εγώ αυτή θα έπαιρνα :)
https://www.mediamarkt.de/de/product/_s ... 91102.html
Μέχρι τότε καθαρίζουμε τακτικά την τηλεόραση που έχουμε!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#589414
Νίκος Παππάς έγραψε:@skniper, κάποια στιγμή πρέπει να πατάμε λίγο πόδι στην καλή μας.
Για τηλεόραση θα είναι, για το καπάκι της λεκάνης, το ποιος θα κοιμάται δεξιά στο κρεβάτι ή άλλα σημαντικά θέματα δεν έχει σημασία.
Όμως πρέπει να το κάνουμε.

Ποιες μάχες αξίζει να δώσουμε ας το αποφασίσει καθένας μόνος του.
To θέμα είναι ότι η 55 είναι όντως μεγάλη και θα κόβει και τετραγωνικά μέτρα από το παράθυρο από πίσω. Θα κάνω τις μετρήσεις μου και δοκιμές και θα δούμε. Αν χρειαστεί να πατήσω πόδι θα περάσει.
Αντίστοιχα μπορεί να ανεχτώ κάποιον καναπέ που της αρέσει.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#589423
sknipper έγραψε:- Οι πωλητές δεν ξέρουν που πάνε τα 4. Λένε αυτό το μοντέλο είναι λίγο πιο καλό από το άλλο αλλά δεν ξέρουν να πούνε το βασικό selling point (συγκεκριμένο παράδειγμα Panasonic 49FX650 και 700 με την δεύτερη να δηλώνει local dimming για μόνο 10 λίρες διαφορά).
(...)
Το saga ψαξίματος συνεχίζεται (fade out με μουσική υπόκρουση το θέμα από X-files). :lol:


Δεν υπάρχει λόγος να πας αλλού πέρα από Richer Sounds και John Lewis. Και οι αλυσίδες έχουν καλά εκπαιδευμένο προσωπικό και δίνουν 6 και 5 χρόνια εγγύηση αντίστοιχα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#589645
Zorz έγραψε:
sknipper έγραψε:- Οι πωλητές δεν ξέρουν που πάνε τα 4. Λένε αυτό το μοντέλο είναι λίγο πιο καλό από το άλλο αλλά δεν ξέρουν να πούνε το βασικό selling point (συγκεκριμένο παράδειγμα Panasonic 49FX650 και 700 με την δεύτερη να δηλώνει local dimming για μόνο 10 λίρες διαφορά).
(...)
Το saga ψαξίματος συνεχίζεται (fade out με μουσική υπόκρουση το θέμα από X-files). :lol:


Δεν υπάρχει λόγος να πας αλλού πέρα από Richer Sounds και John Lewis. Και οι αλυσίδες έχουν καλά εκπαιδευμένο προσωπικό και δίνουν 6 και 5 χρόνια εγγύηση αντίστοιχα.
Ακριβώς σε αυτούς τους 2 έχω εστιάσει. Σοβαρά μαγαζιά με πολύ καλή συμπεριφορά στον υποψήφιο αγοραστή αλλά και μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου (επιστροφές κλπ) και καλές εγγυήσεις.
Το μοντέλο που μου αρέσει πολύ είναι του 2018, Panasonic 49 ή 55 FX750. Είναι μοντέλο που το έβγαλαν σαν ναυαρχίδα για τεχνολογία LED, για να γεφυρώσει την απόσταση ανάμεσα στα απλά LED και τις OLED. Πάνελ IPS 100Hz edge light αλλά με προχωρημένο local dimming pro και τον καλό επεξεργαστή που βάλανε στις OLED. Διπλός δέκτης με PIP και δορυφορικός δέκτης, πολλες υποδοχές, 4HDMI, 3USB εκ των οποίων το ένα 3.0 για να συνδέεις σκληρό και προχωρημένη σχεδίαση κατασκευή με κρυστάλλινο πλαίσιο και αλουμινένιες επενδύσεις (που εξηγεί και το βάρος των 22/28 κιλών +5 για τη βάση). Και μου αρέσει σχεδιαστικά (αν και δεν το έχω δει). 699/824 λιρόνια (όταν βγάλεις 75 επιστροφή που σου δίνει, ο John Lewis το είχε παλιότερα όχι πια, ελπίζω να μην τελειώνει γενικά). Συγκριτικά με το μοντέλο του 2019, το 50GX800 είναι VA και Dolby Vision και Dolby Atmos αλλά υστερεί σε αρκετά: μονός δέκτης, 50Hz, λιγότερο interpolation, πιο απλό local dimming, λιγότερες υποδοχές, χειρότερη μέγιστη φωτεινότητα κά.
Κάθομαι και μετράω και αναπαριστώ, το μέγεθος των 55 συνεχίζει να με τρομάζει...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#589714 Τι να σου κάνει το Dolby Atmos από τα ηχειάκια της τηλεόρασης; Εάν πραγματικά θες να δώσεις έμφαση στον ήχο, δες να έχει πολυφωνική έξοδο οπτικής ίνας και να το συνδέσεις μ'έναν σοβαρό ενισχυτή.
Άβαταρ μέλους
By soch
#589752 Σωστό, όπως επίσης δεν έχει νόημα 49 ίντσες και >1080p τηλεόραση.
Ενδεικτικά, στις 50 ίντσες για 4Κ πρέπει να βλέπεις από απόσταση μικρότερη του μέτρου...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#590070
sknipper έγραψε:...είναι του 2018, Panasonic 49 ή 55 FX750. Είναι μοντέλο που το έβγαλαν σαν ναυαρχίδα για τεχνολογία LED, για να γεφυρώσει την απόσταση ανάμεσα στα απλά LED και τις OLED. Πάνελ IPS 100Hz edge light αλλά με προχωρημένο local dimming pro και τον καλό επεξεργαστή που βάλανε στις OLED. Διπλός δέκτης με PIP και δορυφορικός δέκτης, πολλες υποδοχές, 4HDMI, 3USB εκ των οποίων το ένα 3.0 για να συνδέεις σκληρό και προχωρημένη σχεδίαση κατασκευή με κρυστάλλινο πλαίσιο και αλουμινένιες επενδύσεις (που εξηγεί και το βάρος των 22/28 κιλών +5 για τη βάση). .... Συγκριτικά με το μοντέλο του 2019, το 50GX800 είναι VA και Dolby Vision και Dolby Atmos αλλά υστερεί σε αρκετά: μονός δέκτης, 50Hz, λιγότερο interpolation, πιο απλό local dimming, λιγότερες υποδοχές, χειρότερη μέγιστη φωτεινότητα κά.
Η σειρά FX750 σε κάποιες χώρες ονομάζεται FX780. Επίσης υπάρχει FX740 που είναι ότι και η FX700 αλλά με την εμφάνιση των FX750/780 (επιπλέον βάρος, λεπτή κατασκευή και bezel από κρύσταλλο).
Καμιά άποψη για την επιλογή μου ή κάποια αντιπρόταση;
Άβαταρ μέλους
By soch
#590073 Στις 65 ίντσες με 1.190€ είναι άριστη αγορά.
Στις 55 ίντσες που ζητάει 1.500€, ρίξε μια ματιά στην πολύ καλή Sony KD-55XF9005 με αξιοπρόσεκτα χαρακτηριστικά και τιμή κάτω από 1.100€
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#590245
soch έγραψε:Στις 65 ίντσες με 1.190€ είναι άριστη αγορά.
Στις 55 ίντσες που ζητάει 1.500€, ρίξε μια ματιά στην πολύ καλή Sony KD-55XF9005 με αξιοπρόσεκτα χαρακτηριστικά και τιμή κάτω από 1.100€
Δεν ξέρω που τις βρήκες αυτές τις τιμές. Εγώ κοιτάω τις αγγλικές που με αφορούν. Στο richersounds.com τιμές τελικές (με χρήση voucher που προσφέρουν):
49FX750 699 λίρες
55FX750 824 λίρες
Οι πιο μεγάλες δεν με ενδιαφέρουν. 65FX750 1224 και η 75 με πιο φωτεινή VA οθόνη αλλά άσχημη βάση και χωρίς το κρυστάλλινο πλαίσιο 1899
Η Sony KD-55XF9005 σε όλους για 999 λίρες. (Μάρτιος 2018, 100Hz, full array backlighting, Dolby Vision αλλά όχι HDR10+, περιέχει και chromecast, διπλό δέκτη, πλήρεις υποδοχές, android που μάλλον κακό είναι, όχι freview play, αργή όχι καλή για gamers) γενικά μια χαρά με άσχημα στραβά πόδια πάπιας αλλά έχει απορριφτεί λόγω χρώματος, ασημί δεν παίρνω.