Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#584982
gianik έγραψε:Αρα δεν μπαινω εεεεε;;;;
Περίμενε σε λίγο πουλάει ο . το Ducati

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#585011
gianik έγραψε:Δηλωνω ΑΣΧΕΤΟΣ με τις μηχανες..
Μονο την :inlove: καβαλαω..


Σημερα στη δουλεια ενας συναδελφος ηρθε με ενα λευκο benelli 500αρι...

Ρε σεις τι ομορφο μηχανακι ειναι αυτο;
Benelli τι λεει;;; :s_dunno




Εικόνα


Κίνα τα κεφάλαια κ η κατασκευή - Ιταλία το engineering κ το design

Εχουν αποκτηθεί αρκετά στην Ελλάδα, η αντιπροσωπεία είναι καινούργια, εχουν υποστήριξη κ Θεσσαλονίκη κ κάνουν πολύ καλές πωλήσεις παγκοσμίως

Δεν ειναι τίποτα φοβερό, αν κρίνω απο ενα Leoncino που οδήγησα αλλα έχουν κάποια ωραια elements.

Λογικά, δεν θα έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα αλλά χέρι στη φωτιά δε βάζω :lol:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#585444 Δύσκολη η γέννα αλλά το μωρό κουκλί (λέμε τώρα).
Μετά από μια σειρά αποτυχημένων εμπειριών, με αποκορύφωμα χτες που είδα σε εξουσιοδοτημένο BMW ένα ρημάδι R1200GS με πολλά περίεργα θέματα και αντίστοιχα περίεργη συμπεριφορά του πωλητή ο οποίος μόλις έκανα να δω τα χιλιόμετρα στο καντράν μου πήρε το κλειδί και μου είπε "αυτό είναι αν σου αρέσει" και άλλα αντίστοιχα (πως και δεν τον ξεκίνησα στις μπάτσες ακόμα απορώ), σήμερα ενημερώθηκα από τον εξουσιοδοτημένο του Γέρακα ότι θα ερχόταν από ανταλλαγή ένα GS και να πάω να το δω.
Ξεκίνησα, πήγα και το είδα και το έκλεισα. 26 χιλ χλμ, με πλήρες ιστορικό, καθαρό, αγρατζούνιστο, φύλαξη σε γκαραζ, το πιο περιποιημένο που έχω δει. Τιμή; Η φθηνότερη που έχω δει. Στα ίδια λεφτά, το car έχει μοντέλα 2013 με διπλά+ χιλιόμετρα.
Πλήρωσα και άφησα χαρτιά. Παραλαβή Σάββατο πρωί γιατί φεύγω ταξίδι.
:)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#585451 Πω πωωωω! Μπράβο! Με γεια, καλόστριφτο και πάντα όρθιος και ασφαλώς περιμένουμε και φωτό όταν με το καλό το παραλάβεις!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#588997 * δεξι κλικ, ανοιγμα σε νεα καρτελα και....απολαυστε..

Εικόνα

:s_omg :inlove:

Εικόνα

:s_omg :s_omg

“The Streetfighter V4 will be one of the stars of the Ducati World Premiere 2020," declared Claudio Domenicali, CEO of Ducati. "Streetfighter V4 is the Panigale for road riding; so there was no better stage than the Broadmoor Pikes Peak International Hill Climb for what will be the highest performance Streetfighter ever put into production.”

https://www.ducati.com/ww/en/bikes/streetfighter-v4
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#590048 Τελευταία έχω παρατηρήσει οτι το τιμόνι έχει εναν ελαφρύ κραδασμό, σαν να έχει μπόσικα, τον οποιο τον αντιλαμβάνομαι μόνο όταν ειμαι στριμένος και περνάω σε γέφυρες πχ στους αρμους συστολοδιαστολής.
Να παίζει κάτι με τα ρουλεμάν?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#590057 Στήριξε την στο κεντρικό σταντ και με τον μπροστινό τροχό στον αέρα κούνα δεξιά και αριστερά αργά το τιμόνι. Αν κάπου σαν να κολλάει, να δυσκολεύεται στην κίνηση του, έχει θέμα.
Ομοίως αν με τον τροχό στον αέρα και το τιμόνι στην ευθεία κρατώντας τις μπότες από τα καλάμια αισθάνεσαι τζόγο τραβώντας τις.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#591428 Καθότι την προηγούμενη παρασκευή συνειδητοποίησα ότι μπήκαν στο γκαραζ και στην αποθήκη μου και μου έφαγαν ένα ακριβό ποδήλατο, τα είδα όλα και φοβήθηκα για τη μοτό.
Μέχρι τότε την είχα κάτω (κλειστό υπόγειο γκαραζ) με το μαμά συναγερμό της και ένα καλό disklock της Abus (8008). Πήγα και αγόρασα (και τοποθέτησα) τα εξής:
Abus Granit Extreme Plus 59 (κουλούρα)
Abus Granit WBA 100 (άγκυρα).
Το πιο καλό σημείο που βρήκα για να περνάω την κουλούρα ήταν μέσα από το κέντρο του πίσω τροχού και του διαφορικού. Άλλα σημεία από το σκελετό δεν βρήκα - άσε που τα σημεία που χωράει να περάσει κόβονται με τροχουδάκι και έφυγαν. Τί να πω.

Επιπλέον σκέφτομαι να βάλω και έναν καλύτερο συναγερμό στη μοτό... μην την κλαίω και αυτή. Μου πρότεινε φίλος εγκαταστάτης την Pandora και η αλήθεια είναι ότι διαβάζω καλά λόγια. Θα δούμε
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#591437 Μακαρι να ειναι αχρειαστα!

Την αγκυρα την εβαλες σε τοιχο; Εχω διαβασει οτι ειναι καλυτερα σε τοιχο παρα σε πατωμα ( κανεις πιο δυσκολη την δουλεια του κλεφτη με τον κοφτη )
Άβαταρ μέλους
By citastak
#591438
Νίκος Παππάς έγραψε:Μακαρι να ειναι αχρειαστα!

Την αγκυρα την εβαλες σε τοιχο; Εχω διαβασει οτι ειναι καλυτερα σε τοιχο παρα σε πατωμα ( κανεις πιο δυσκολη την δουλεια του κλεφτη με τον κοφτη )


Το διάβασα και εγώ αυτό. Δεν δίνεις μεγάλη λαβή στον κλέφτη για να κάνει μοχλό, όπως στο πάτωμα.
Όμως το έβαλα σε πάτωμα. Στον τοίχο έχει πολύ σοβά. Με ένα καλέμι μπορεί γύρω γύρω να κάνει δουλειά. Ενώ στο τσιμέντο κάτω, δεν μπορεί. τί να πω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#591441
citastak έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Μακαρι να ειναι αχρειαστα!

Την αγκυρα την εβαλες σε τοιχο; Εχω διαβασει οτι ειναι καλυτερα σε τοιχο παρα σε πατωμα ( κανεις πιο δυσκολη την δουλεια του κλεφτη με τον κοφτη )


Το διάβασα και εγώ αυτό. Δεν δίνεις μεγάλη λαβή στον κλέφτη για να κάνει μοχλό, όπως στο πάτωμα.
Όμως το έβαλα σε πάτωμα. Στον τοίχο έχει πολύ σοβά. Με ένα καλέμι μπορεί γύρω γύρω να κάνει δουλειά. Ενώ στο τσιμέντο κάτω, δεν μπορεί. τί να πω.

Το μυστικο ειναι να του κανεις την ζωη δυσκολη. πχ στα υπογεια ο "εξωτερικος" τοιχος συνηθως ειναι μπετο.
Αν δεν μπορεις στον τοιχο η δεν ειναι ο "εξωτερικος", στο πατωμα απο την μεσα μερια της μηχανης οσο πιο κοντα σε κολωνα η τοιχο, ωστε να μην μπορει να δουλέψει.

Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις πολλα. Εδω κλεβουν σκουτερ παλια, χρεπια μηχανακια κλπ

Στην θεση σου παντως δεν θα αλλαζα συναγερμο. Θα εκανα ασφαλεια κλοπης ωστε ο,τι και να γινει να παρω λεφτα πισω. Οι pandora κορυφη μεν, αλλα αν δεν τους εχουν "μαθει" οι σοβαροι κλεφτες θα το κανουν καποια στιγμη. Νομιζω μονο η AIG και η Interamerican ασφαλιζουν μοτο για κλοπη ομως
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#591463 Το ποσταρω γιατί είδα μια Abus, παρόμοιο / παλαιοτερο μοντέλο

https://youtu.be/FfFTNsowDvk

(φοβερός τύπος btw, δείχνει πολύ απλά οτι εκεί που νομίζεις οτι είσαι πολύ ασφαλής, καλύτερα να το ξανά σκεφτείς)

Αυτη του πηρε 2.5 λεπτά να τη παραβιάσει, σημαντικός χρόνος μεν, random όμως δε, θα μπορούσε να σταθεί πιο τυχερός κ να κάνει 1.5 λεπτό ή κ λιγότερο.

Συμφωνώ εν κατακλείδι με τον Παππα, καλύτερα μια ασφάλεια κλοπής, τα υπόλοιπα είναι περισσότερο ψυχολογική ανακούφιση δικια σου κ physical deterrent για τον επίδοξο κλέφτη