Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#590022 Τα μηνύματα και από το Ιόνιο είναι ότι οι κρατήσεις είναι μειωμένες. Φτηνή Τουρκική λίρα, είσοδος για τους Ρώσους με ταυτότητα εκεί, το Μαρόκο επίσης πολύ φτηνό φέτος. Αυτά απο φιλους με συμφεροντα σε Κέρκυρα Ιθάκη Κεφαλονιά.
Ερχοντουσαν 160 Δανοί την εβδομάδα περισυ φέτος 70. Λίγες πτήσεις από Αγγλία. Και σε ξοδεματα πολυ μετρημενοι...

.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#590025 κεφαλονιά πέρυσι πάντως μου έκαναν παράπονα οι ταβερνιάρηδες για βαλκάνιους κυρίως επειδή κλείνονταν στο δωμάτιο και δεν έτρωγαν τίποτα έξω μόνο από σούπερ ο,τι έπαιρναν , οι άγγλοι κλασικά εκεί που μαζεύονται και οι ιταλοί ιταλοί

εγώ πάντως το χάρηκα ωραία το νησί αν και δεκαπενταύγουστος, αλλά από παλική μεριά (που είναι και η καταγωγή μου) το έχουν χέσει θα έλεγα στις παραλίες δε μπορείς να χαρείς μπάνιο. στα λοιπά μέρη ήταν πολύ καλά
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#590028
QsisVTS έγραψε:κεφαλονιά πέρυσι πάντως μου έκαναν παράπονα οι ταβερνιάρηδες για βαλκάνιους κυρίως επειδή κλείνονταν στο δωμάτιο και δεν έτρωγαν τίποτα έξω μόνο από σούπερ ο,τι έπαιρναν ,


Ισχύει και αλλού αυτό, πχ Β. Εύβοια που έχει γεμίσει Σέρβους. Εντάξει δεν έχουν λεφτά κι αυτοί.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#590382 Δούλεψα σε 4 εταιρείες 20 χρόνια . Και οι 4 μου ήπιαν το αίμα και στην τελευταία σκεφτόμουν να τους πνίξω με τα χεράκια μου. Όσο πιο οικογενιακή η επιχείρηση , τόσο περισσότερο είχα αντιμετώπιση δούλου από το αφεντικό. Όσο μεγαλύτερη εταιρεία, πίεση και εκμετάλλευση από τον προϊστάμενο που κοίταζε να ανέβει ιεραρχικά και μισθολογικά ξεζουμίζοντας εμένα , φορτώνοντας στις δικές μου πλάτες δικές του υποχρεώσεις.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#590383
QsisVTS έγραψε:εμάς έβαλε ένας στην πολυκατοικία ερμπιενμπι και σκάει η πλεμπαρία, προβλέπω καμιά φασούλα καμιά μέρα

ένα βράδυ μάλιστα μου χτύπησαν και το κουδούνι γιατί είχαν κλειδωθεί απεξω :dizzy:

επίσης είχαν σκάσει κάτι άλλοι που δεν είχαν κλειδιά στην είσοδο και έλεγαν ότι αν δεν τους ανοίγαν (έλειπα ρε γαμώτο) θα έφερναν κλειδαρά :lol:

έπρεπε να φάνε τρελό κάζο αυτοί και ο κλειδαράς αν πήγαινε να ανοίξει ξένη περιουσία




στη δουλειά καθημερινά έχουμε αρκετές περιπτώσεις παραπόνων από ενοίκους διαμερισμάτων για τυος airbnbάδες....
γυρνάνε τύφλα τα τουριστόνια , προκαλούν φθορές κλπ... :oops:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#590385 Οταν ο γυφτοξάδελφος, που κυνηγάει τα φραγκοδίφραγκα όπως -όπως, σταμάτησε στο 18μηνο τη μπίζνα ΑirΒΝΒ (και σε ιδιοκατοίκηση, όχι να πρέπει να λογοδοτήσει και σε συν-ενοίκους), ολοκλήρωσα κάθε συμπέρασμα για το θέμα. Τυχοδιωκτισμός στο φόρτε, με ... συνέπειες βεβαίως . :oops:
Πρέπει να το κάνεις επάγγελμα και όχι να έχεις και άλλη δουλειά.
Πρέπει να συγκατοικείς, ώστε να παρακολουθεις-επιβλέπεις.
Τέλος, αν δεν μπορείς τα παραπάνω, να το αναθέσεις σε εταιρεία και να σου αποδίδει το "ποσοστό" σου.
Αλλιώς, ... να λείπει το βύσσινο !
Και ναί. Aρχές Ιουνίου, στο Leroy της Βασ. Σοφίας (κοινώς , για πελάτες - κατοίκους κέντρου και κατάστημα που κατ΄εξοχήν λόγω κοστους-ειδών, εξοπλίζει σπίτια ΑirΒΝΒ): Ειχαν πιάσει την κουβέντα δυο άγνωστοι μεταξύ τους , περιμένοντας στα ταμεία, για την κίνηση στα ΑirΒΝΒ σπίτια και κλαίγονταν (και οι 2) για μειωμένες κρατήσεις 20%+ , έναντι περσινών. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By markvag
#590566
dimitrisB έγραψε:Ειχαν πιάσει την κουβέντα δυο άγνωστοι μεταξύ τους , περιμένοντας στα ταμεία, για την κίνηση στα ΑirΒΝΒ σπίτια και κλαίγονταν (και οι 2) για μειωμένες κρατήσεις 20%+ , έναντι περσινών. :s_dunno


Περίμενε να τους δεις όταν τους έρθει και το ραβασάκι από την εφορία... :rtfm: :lol: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By rafi
#593000 Ταιριαζει και στην πολιτικη αλλα θα το γραψω εδω..
Γνωστη μου καθαριστρια που δουλευει σε εταιρια εργολαβο καθαρισμου μου ελεγε σημερα οτι χτες τους φωναξανε για μιτινγκ λεει στην εταιρια..
Και ποιος ηταν ο λογος του μιτινγκ; Να τους δωσουνε ψηφοδελτια ΝΔ για να στηριξουνε τη Ντορα γιατι λεει αν βγει η Ντορα, θα τους στηριξει σαν εταιρια και θα εχουν δουλεια και του χρονου και οτι η Ντορα θα αυξησει και τους μισθους..

Δεν ξερω για εσας, αλλα εμενα με επεισε.. Αντε να ερθει Δευτερα να φυγουν οι πορτοκαλι γυφτουλες, να ερθουν οι μπλε αριστοι που στηριζουν την επιχειρηματικοτητα να ταιζουν ψωμακι τον κσομο..

.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#593005
rafi έγραψε:Ταιριαζει και στην πολιτικη αλλα θα το γραψω εδω..
Γνωστη μου καθαριστρια που δουλευει σε εταιρια εργολαβο καθαρισμου μου ελεγε σημερα οτι χτες τους φωναξανε για μιτινγκ λεει στην εταιρια..
Και ποιος ηταν ο λογος του μιτινγκ; Να τους δωσουνε ψηφοδελτια ΝΔ για να στηριξουνε τη Ντορα γιατι λεει αν βγει η Ντορα, θα τους στηριξει σαν εταιρια και θα εχουν δουλεια και του χρονου και οτι η Ντορα θα αυξησει και τους μισθους..

Δεν ξερω για εσας, αλλα εμενα με επεισε.. Αντε να ερθει Δευτερα να φυγουν οι πορτοκαλι γυφτουλες, να ερθουν οι μπλε αριστοι που στηριζουν την επιχειρηματικοτητα να ταιζουν ψωμακι τον κσομο..

.



Με ιδιώτες δουλεύουνε ή με το δημόσιο? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#593007 έχω την εντύπωση ότι τις σχολές τις καθαρίζουν ιδιωτικά συνεργεία, παίρνουν δηλαδή τη δουλειά από το δημόσιο οι συγκεκριμένες επιχειρήσεις με κάποιο διαγωνισμό
Άβαταρ μέλους
By Serf
#593008 Με ένα γρήγορο ψάξιμο πέφτω στην εταιρεία ΥΑΔΕΣ, που είναι full χωμένη στο δημόσιο. Αν είναι ακόμα στο ΕΜΠ δεν το βρήκα.

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... E9yW2Qa15E

< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#593009 Όχι όλες τις σχολές. Κάποιες έχουν και καθαρίστριες ΙΔΟΧ (από τα καλά του ΣΥΡΙΖΑ κι από τα πρώτα που θα αλλάξει ο Κούλης δυστυχώς)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#593011 Καλοφαγωτα στο αφεντικό & Co , καλό κουράγιο στις καθαρίστριες .
Βέβαια αν δεν υπήρχε αυτό το μπαχαλο στα πανεπιστήμια δεν θα χρειαζόταν καθαρίστριες, θα ήταν αυτοκαθαριζομενοι οι χώροι.