Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#589022 Οκ αλλά λογικά το αντίτιμο θα ειναι πολυ μικρότερο αφού μόνο συντήρηση θα εχουν, όχι απόσβεση
Άβαταρ μέλους
By Νίκος Παππάς
#589024 Περναει στο δημοσιο μετα νομιζω. Αλλα με την νεα κυβερνηση δεν νομιζω να γινει κατι τετοιο. :innocent:

Εβλεπα ομως τις τιμες για μοτοσυκλετες οι οποιες ειναι σκανδαλο σε Μορεα, Ολυμπια Οδο και Νεα Οδο που κοιταξα. Οι μοτοσυκλετες πληρωνουν μεχρι και τα 2/3 της τιμης ΙΧ αυτοκινητου.
Μονο στην ΑΟ πληρωνουν το 50%

Αν σκεφτεις οτι ζυγιζουν το 1/5, καταλαμβανουν το 1/4 του χωρου, το 'αποτυπωμα' τους στον δρομο ειναι το 1/3, πολλα, παρα πολλα πληρωνουν ακομα και στην ΑΟ.
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#589025 Οι παραχωρήσεις γίνονται μόνον με διεθνείς διαγωνισμούς και μείωση αντιτίμου δεν προβλέπεται σίγουρα, ειδικά αν μέσω ΑΟ χρηματοδοτήσουν τις επεκτάσεις. Ωραία φάση πάντως, θέλω να γελάσω πολύ με την επόμενη κυβέρνηση που θα πρέπει να πάρει αποφάσεις πάνω σ' αυτό... Η ΑΟ δεν είναι παιχνιδάκι, μιλάμε για ΠΟΛΛΑ λεφτά, όχι αστεία.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#589028 Δεν ξέρω κατά πόσο "επίτηδες" αυξάνουν το αντίτιμο (και ποιό είναι το προβλεπέ αυτό) και κατά πόσο έχει μειωθεί σημαντικά(όπως λένε) η κίνηση στον δρόμο αυτό.
Ξέρω οτι πλέον γίνεται της καριολίτσας απο έξοδο 8 μέχρι 10 και ίσως και παραπάνω σχεδόν καθημερινά(+ εξόδους απο Κηφισό είτε απο Μεταμόρφωση είτε απο κάτω) και οτι αν τολμήσεις να πας "απο μέσα" τον πίνεις κανονικά. Αν πάει στα 3,30 θα γίνουν μέσα ακόμα χειρότερα τα πράγματα, έστω σαν αρχική αντίδραση, και έπειτα σιγά-σιγά θα ξαναβρεί...ρυθμό.
Α, για αναλογική χρέωση ούτε λόγος έτσι;.... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#589035 Τα έσοδα είχαν μειωθεί πολύ με την κρίση, αλλά τώρα πάλι είναι μια χαρά, πλησιάζουν τα επίπεδα προ κρίσης. Αναλογική χρέωση στην παρόντα δρόμο, ΔΕΝ προβλέπεται, ακόμη και από τα νέα δορυφορικά διόδια (άλλο ένα έργο που ξεκίνησε ο Σπίρτζης και πολύ θέλω να δω τι θα κάνουν οι επόμενοι, δεν είναι εύκολο να πετάξεις 400 εκατομμύρια από ευρωπαϊκά κεφάλαια έτσι...). Όσο για το αν προβλέπεται, είμαι βέβαιος πως για να πάρουν την απόφαση μια χαρά μπορούν να το κάνουν και τα οικονομικά μοντέλα τα έχουν δουλέψει ακριβώς πάνω σε αυτό.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#589038 Στην Ελλάδα της "συνήθειας" και του ελαμωρεδενβαριεσαι, δεν περιμένω να προβλέπεται να γίνεται κάτι τέτοιο και να μην το κάνουν. Για προφανείς κερδοσκοπικούς λόγους.
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#589041 Κάνεις λάθος, δεν γίνεται τυχαία κάτι τέτοιο. Η σύμβαση της ΑΟ είναι λεόντιος υπέρ του Παραχωρησιούχου. Ήταν η πρώτη και έπιασαν το Δημόσιο στην κυριολεξία κορόιδο. Να δούμε τι θα γίνει όταν λήξει. Γενικώς, θα σφαχτούν παλικάρια, αλλά φυσικά και ο τωρινός Παραχωρησιούχος δεν θα την αφήσει εύκολα.
Άβαταρ μέλους
By Νίκος Παππάς
#589504 Επιστροφη χθες το βραδυ απο Πελοποννησο και για πρωτη φορα κανεις δεν πηγαινε στην ΛΕΑ! :yahoo:

Παρολο που η κινηση εσφιξε μετα την Κορινθο και πηγαιναμε και οι 3 λωριδες μεχρι 120 χαω και καποιες φορες "πεσαμε" στα 90-100, κανεις δεν χρησιμοποιησε την ΛΕΑ για να κερδισει λιγα μετρα.
Ελπιζω να αλλαζουμε μυαλα σιγα σιγα και να μην ετυχε απλως
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#589529 Φυσικά και έτυχε, αν και το μέλλον δεν θα είναι εντελώς ξέγνοιαστο. Στο άμεσο μέλλον θα μπουν κάμερες επιτήρησης της ΛΕΑ στην Ολυμπία Οδό. Η τροχαία έχει ζητήσει εδώ και καιρό κάμποσες όπως και speed cams, αλλά επειδή δεν υπάρχει σχετικό budget, θα μπουν γι' αρχή μόνον για την ΛΕΑ και αναλόγως και με την χρήση που θα κάνει η αστυνομία, ίσως μπουν και άλλες. Speed cams δεν προβλέπονται προς το παρόν.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#589728 Επιστροφή από Πάτρα εχθές μεσημέρι. Ελάχιστοι στο δρόμο μέχρι Κόρινθο μετά όλοι ήρεμοι μέχρι 140-150. Στα τούνελ στη Παναγόπουλος και στην Ακράτα, μερικοί δεν αναβαν φώτα και πήγαιναν με 70... εκνευριστικοι. Ευτυχώς βροχή δεν είχε και μόνο στη Κηφησιας άρχισε στις 2μμ .

Στάλθηκε από το SH-Z01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#589933 Δεν τηρούν ούτε τα προσχήματα κάποιοι...
Αήθης επίθεση Σπίρτζη κατά των κατασκευαστικών εταιρειών :inlove:
https://www.capital.gr/oikonomia/336701 ... -etaireion
Πρωτοφανή, στα χρονικά, δημόσια επίθεση εξαπέλυσε κατά σύσσωμου του κατασκευαστικού κλάδου, στο χθεσινό 3ο συνέδριο Υποδομών και Μεταφορών ο υπουργός Υποδομών Χρήστος Σπίρτζης. Κληθείς να τοποθετηθεί στη "Στρογγυλή Τράπεζα των Κατασκευών”, όπου το "παρών” έδωσαν υψηλόβαθμα στελέχη των μεγαλύτερων κατασκευαστικών ομίλων της χώρας, ανέφερε χαρακτηριστικά ότι δεν είναι "περήφανος για τις ελληνικές εταιρείες στο εξωτερικό”, αλλά και ότι υπάρχει μεγάλος αριθμός διαθέσιμων προς δημοπράτηση έργων. Και χρησιμοποιώντας εκφράσεις που παραπέμπουν στον ομόλογό του Παύλο Πολάκη, όπως "θα χοντρύνει πολύ”, "είναι μήνυμα”, "λογική της αρπαχτής” έκανε σαφές ότι περνάει πρώιμα...στην αντιπολίτευση.
:s_cry

Μα κύριε Σπίρτζη μου, τα βάζετε με τα ιερά και όσια του έθνους; :s_crazy
(Δείτε τα σχόλια στο capital.gr, είναι όπως πάντα διαφωτιστικά...)

Γίνεται μεγάλο πατιρντί με τις αυξήσεις στην ΑΟ πάντως, ακόμη και η ΝΔ δεν είναι πολύ happy...
https://www.capital.gr/politiki/3366815 ... a-upodomon
Τέλος, αναφερόμενος στη "μονομερή", όπως την χαρακτήρισε, απόφαση της Αττικής Οδού για αύξηση των διοδίων τελών σε δύο φάσεις, τόνισε ότι αντίστοιχου τύπου ενέργειες δεν μπορούν να αξιοποιούνται σε μια τέτοια περίοδο ως μέσο πίεσης για την επόμενη κυβέρνηση. Όπως ανέφερε, αντί για τις μειώσεις διοδίων τελών ως αντιστάθμισμα για την επέκταση των συμβάσεων παραχώρησης, τις οποίες είχε προαναγγείλει η παρούσα η κυβέρνηση, "οι σχετικές διαπραγματεύσεις προφανώς κατέρρευσαν, αποδεικνύοντας σε όλους μας τις δεινές διαπραγματευτικές ικανότητες της σημερινής κυβέρνησης".
:tomato: :svivhaha:

Ά ρε κακομοίρη, ευτυχώς που απευθύνεσαι σε τύπους με κοντή μνήμη, αλλιώς κανονικά θα έπρεπε να σε μαυρίσουν στις εκλογές! Να δούμε πόσο γαμάτος θα είσαι εσύ όταν έρθει η ώρα, γιατί εδώ είμαστε και θα γελάμε!
:s_biggrin :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By 224v
#589994 Έτυχε στην Ακράτα αλλά και σήμερα στην ΑΟ. Το μηχανάκι με περισια χρημάτων, και όμως να διαβάζει λάθος και να μην ανοίγει η μπάρα. Υπάρχει εξήγηση?. Διαφορετικό μηχανάκι κάθε φορά.

Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#589999 To διάβαζε κανονικά; Έκανε δηλαδή θόρυβο; E-pass (της Αττικής Οδού) το μηχανάκι;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#590021 Ναι της ΑΟ τα μηχανάκια εγώ το έχω πολλά χρόνια. Μπαίνω πάντα ρολλαροντας. Το κρατάω στο χέρι γιατί το χρησιμοποιούμε με τα διαφορετικά οχήματα. Δεν το έχει ξανακάνει αυτό το πρόβλημα. Κάνουμε όπισθεν μεχρι τη μέση του διαστηματος και ξανά προσπαθούμε. Πάλι αρνησι. Ξανά πάλι το ίδιο πίσω μέχρι έξω .. μπαίνουμε παλι, τα ίδια... Τελικά βγαίνω πάλι και μπαίνω στο πλαϊνό και τότε όλα καλά.
Σήμερα στην είσοδο από Μαραθώνος για Ελευσίνα τα ίδια. Αλλάξαμε λωριδα και το δέχτηκε.