Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#589688 Mόνο που στην ΕΣΣΔ ήταν επίσημη κρατική πρακτική και όχι μία συνήθης εταιρική πρακτική. Προφανώς και συμβαίνουν και εις Παρισίους ας δει κάποιος απλά το Έριν Μπρόκοβιτς και μετά ας μας πει για την περιφρόνηση προς την ανθρώπινη ζωή που υπήρχε μόνο στην ΕΣΣΔ.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#589962 Εικόνα

Είναι ο ίδιος σκηνοθέτης με το Neon Demon https://www.imdb.com/title/tt1974419/?r ... f_=nv_sr_1

Μεγάλα επεισόδια , τουλάχιστον τα 3 πρώτα , 1.30 ώρα περίπου.

Αμερικανικός υπόκοσμος απο τα μάτια ενός αστυνομικού, μεξικάνικο καρτέλ , μπόλικες δολοφονίες ,
περίεργες - παράνομες σχέσεις
Παίζει με neon , bizzare κ mystery που θυμίζει δεκαετία 70 , διάφορες πινελιές απο Tarantino , Kubrick

με φοβερή φωτογραφία, πολύ ταιριαστή μουσική , χρώματα .

Χαρακτήρες με γωνίες, υποδόριες επιθυμίες κ υποθέτω θα ξετυλιχθούν περισσότερο.

Το μόνο ζόρικο είναι ο ρυθμός του , που όπως κ στο Neon Demon, δίνει μεγάλη σημασία στην έκφραση της σκηνής (ή μάλλον στην έλλειψη αυτής) οπότε μιλάμε για αγγελοπουλικά πλάνα σε μερικά σημεία , που υπάρχουν περιπτώσεις όπως στο 2ο επεισόδιο που ακροβατεί επικίνδυνα στο να γίνει παντελώς
σουρεάλ. Δεν το κάνει όμως, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, κ εκεί είναι η μαγεία της.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#590097
georgetz έγραψε:Εικόνα

Είναι ο ίδιος σκηνοθέτης με το Neon Demon https://www.imdb.com/title/tt1974419/?r ... f_=nv_sr_1

Μεγάλα επεισόδια , τουλάχιστον τα 3 πρώτα , 1.30 ώρα περίπου.

Αμερικανικός υπόκοσμος απο τα μάτια ενός αστυνομικού, μεξικάνικο καρτέλ , μπόλικες δολοφονίες ,
περίεργες - παράνομες σχέσεις
Παίζει με neon , bizzare κ mystery που θυμίζει δεκαετία 70 , διάφορες πινελιές απο Tarantino , Kubrick

με φοβερή φωτογραφία, πολύ ταιριαστή μουσική , χρώματα .

Χαρακτήρες με γωνίες, υποδόριες επιθυμίες κ υποθέτω θα ξετυλιχθούν περισσότερο.

Το μόνο ζόρικο είναι ο ρυθμός του , που όπως κ στο Neon Demon, δίνει μεγάλη σημασία στην έκφραση της σκηνής (ή μάλλον στην έλλειψη αυτής) οπότε μιλάμε για αγγελοπουλικά πλάνα σε μερικά σημεία , που υπάρχουν περιπτώσεις όπως στο 2ο επεισόδιο που ακροβατεί επικίνδυνα στο να γίνει παντελώς
σουρεάλ. Δεν το κάνει όμως, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, κ εκεί είναι η μαγεία της.



O Nicolas Winding Refn εχει βγαλει και το επικο Only God Forgives με τον Gosling και το περιεργο Valhalla Rising με τον Mads Mikkelsen, το οποιο καταφερα και το δα ολο, οπως καταφερα και ειδα το Neon Demon...

Εικόνα

Προσπαθω να βρω χρονο τωρα, για να δω το Too Old To Die Young
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#590213 Λογικά θα σου αρέσει τότε , αυτό με τον Gosling όλο ξεχνώ να το δώ.

Τα επεισόδια αρχίζουν κ συνδέονται , 4ο κ 5ο είχαν φυσιολογική διάρκεια, 6ο ξαναέπιασε 1.30 ώρα , όλα οκ :lol:

Προστέθηκε Γιάκουζα , πρεζάκια κ η αρχή στο 4ο είναι ζόρικη (όπως κ όλο το Neon Demon π.χ) αλλά εξελίσσεται κατάλληλα
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#590228
georgetz έγραψε:Λογικά θα σου αρέσει τότε , αυτό με τον Gosling όλο ξεχνώ να το δώ.

Τα επεισόδια αρχίζουν κ συνδέονται , 4ο κ 5ο είχαν φυσιολογική διάρκεια, 6ο ξαναέπιασε 1.30 ώρα , όλα οκ :lol:

Προστέθηκε Γιάκουζα , πρεζάκια κ η αρχή στο 4ο είναι ζόρικη (όπως κ όλο το Neon Demon π.χ) αλλά εξελίσσεται κατάλληλα


:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#591557 The 100 :thumbsup:

Την είχα ξεκινήσει κάποτε ως μια χαζοσειρα να περνάει η ώρα μου αλλά έχω κολλήσει εντελώς. Κάθε σεζόν έχει κάτι που σε κρατάει ως το τέλος.

9 στα 10 από μένα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#591601 Ξεκίνησε να βλέπει ο 'μεγάλος' το big bang theory (season 1)....και ξανά κόλλησα, όταν περνάω από εκεί δίπλα το χαζεύω.
Πόσο μου άρεσε αυτή η σειρά, ειδικά τα πρώτα επεισόδια...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#591950 Ξεκινήσαμε στην πλάκα το Lucifer χθες και μέχρι το βράδυ βγήκε σχεδόν όλη η 1η σεζόν :lol:
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#591973 Η 2η είναι καλούτσικη, η 3η θέλει υπομονή, θα θες να την παρατήσεις στα μέσα. Μην το κάνεις, κάνει καλό build up. Επίσης έχει και 2 ξεκάρφωτα επεισόδια στο τέλος της που ήταν για την 4η σεζόν (πριν την ακυρώσει το Fox ή σε ποιο ήταν, και την πάρει το netflix για τη 4η που είναι και αυτή καλή).
Άβαταρ μέλους
By elteo
#591976 Eίδα κι εγώ το Chernobyl.

Ρεαλιστικό, καλογυρισμένο αλλά τα 5 επεισόδια μου φάνηκαν λίγα έτσι όπως πήγε να το απλώσει το σενάριο. Επικεντρώθηκε σε κυνήγι ζώων, στην χήρα του πυροσβέστη κτλ περισσότερο από όσο θα έπρεπε νομίζω. Καταλαβαίνω ότι ήθελε να βάλει ενδεικτικά γεγονότα και να προβάλλει προσωπικές ιστορίες αλλά σε αυτή την περίπτωση έπρεπε να γυρίσει 10 επεισόδια για να μην φαίνεται τόσο απότομο.

Πάντως πλέον οι σειρές που γυρίζονται είναι σε άλλο επίπεδο.

-ο δείκτης μας δείχνει 3,6.
-α, είναι σχετικά ασφαλές...
-μα μέχρι τόσο μετράνε τα φορητά!
-πόσο έδειξε το μεγάλο όργανο?
-15.000...... :lol:

ΕΣΣΔ :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#592001
elteo έγραψε:Eίδα κι εγώ το Chernobyl.

Ρεαλιστικό, καλογυρισμένο αλλά τα 5 επεισόδια μου φάνηκαν λίγα έτσι όπως πήγε να το απλώσει το σενάριο. Επικεντρώθηκε σε κυνήγι ζώων, στην χήρα του πυροσβέστη κτλ περισσότερο από όσο θα έπρεπε νομίζω. Καταλαβαίνω ότι ήθελε να βάλει ενδεικτικά γεγονότα και να προβάλλει προσωπικές ιστορίες αλλά σε αυτή την περίπτωση έπρεπε να γυρίσει 10 επεισόδια για να μην φαίνεται τόσο απότομο.


Συμφωνώ και εγώ με το παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#592003
elteo έγραψε:-ο δείκτης μας δείχνει 3,6.
-α, είναι σχετικά ασφαλές...
-μα μέχρι τόσο μετράνε τα φορητά!
-πόσο έδειξε το μεγάλο όργανο?
-15.000...... :lol:

ΕΣΣΔ :svivhaha:
:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#592033
sargus έγραψε:
elteo έγραψε:Eίδα κι εγώ το Chernobyl.

Ρεαλιστικό, καλογυρισμένο αλλά τα 5 επεισόδια μου φάνηκαν λίγα έτσι όπως πήγε να το απλώσει το σενάριο. Επικεντρώθηκε σε κυνήγι ζώων, στην χήρα του πυροσβέστη κτλ περισσότερο από όσο θα έπρεπε νομίζω. Καταλαβαίνω ότι ήθελε να βάλει ενδεικτικά γεγονότα και να προβάλλει προσωπικές ιστορίες αλλά σε αυτή την περίπτωση έπρεπε να γυρίσει 10 επεισόδια για να μην φαίνεται τόσο απότομο.


Συμφωνώ και εγώ με το παραπάνω.

Συμφωνούμε φυσικά, αλλά το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε ήταν γεμάτο από ανθρώπινες ιστορίες γύρω από το ατύχημα. δηλ. την χήρα του πυροσβέστη, τα σκυλιά, κλπ. Αυτό είναι το κυρίαρχο περιεχόμενο του βιβλίου, αυτό και της σειράς. Απλά έπρεπε να μας δείξε και τι έγινε :-)