Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#589802 καλά ναι αυτή την εποχή έχουμε και πολλές προσλήψεις λόγω τουρισμού που είναι εποχιακές, αλλά πάντα μπορείς να κάνεις συγκρίσεις με προηγούμενες αντίστοιχες περιόδους
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#589803
QsisVTS έγραψε:
markvag έγραψε:Τελικά ο συριζα είναι καλύτερος κι από την πασοκάρα;;;

όχι :rtfm:

όσο για την όποια ανάμπτυξη όσο δεν έχουμε νέα δυσμενή μέτρα το βρίσκω λογικό να υπάρχει, όταν και αν εξαγγελθεί κάποιο νέο πακέτο μόνο και μόνο λόγω ψυχολογίας θα πέσει
Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι ο χειρότερος όλων. Και νομίζω πως πλέον ο λαός αποφάσισε πως η ΝΔ είναι καλύτερη και από την ΠΑΣΟΚάρα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#589804
QsisVTS έγραψε:καλά ναι αυτή την εποχή έχουμε και πολλές προσλήψεις λόγω τουρισμού που είναι εποχιακές, αλλά πάντα μπορείς να κάνεις συγκρίσεις με προηγούμενες αντίστοιχες περιόδους

ο τουρισμος εχει διπλασιασει τις διελευσεις τα τελευταια 5-6 χρονια,απο 12-13 στα 26 εκατομμυρια
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#589817
dimviii έγραψε:ο τουρισμος εχει διπλασιασει τις διελευσεις τα τελευταια 5-6 χρονια,απο 12-13 στα 26 εκατομμυρια


Όντως, φαίνεται να έχει γίνει καλή δουλειά και από Κεφαλογιάννη και Κουντουρά. Επίσης ήμασταν σχετικά τυχεροί που αρκετοί low-cost ανταγωνιστές μας στη Μεσόγειο (Τυνησία, Αίγυπτος, Τουρκία) έχουν πολιτική αστάθεια/τρομοκρατία κλπ. Το θέμα όμως δεν είναι πόσοι τουρίστες πατάνε το πόδι τους στη χώρα μας, αλλά το πόσα λεφτά αφήνουν. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#589826 Δεν ημασταν τυχεροι. Ημασταν αυτο που λες στην 1η προταση. :iconcool:


Μετα εχετε το θρασος να λοιδωρειτε τον mousatos. :x

Που να δεις τι Μπομπα θα σκασει στο συγκεκριμενο ποστο απο 8 Γιουλη.


:whistlink: :whistlink: :whistlink: :whistlink: :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#589868
Zorz έγραψε:
dimviii έγραψε:ο τουρισμος εχει διπλασιασει τις διελευσεις τα τελευταια 5-6 χρονια,απο 12-13 στα 26 εκατομμυρια


Όντως, φαίνεται να έχει γίνει καλή δουλειά και από Κεφαλογιάννη και Κουντουρά. Επίσης ήμασταν σχετικά τυχεροί που αρκετοί low-cost ανταγωνιστές μας στη Μεσόγειο (Τυνησία, Αίγυπτος, Τουρκία) έχουν πολιτική αστάθεια/τρομοκρατία κλπ. Το θέμα όμως δεν είναι πόσοι τουρίστες πατάνε το πόδι τους στη χώρα μας, αλλά το πόσα λεφτά αφήνουν. :iconcool:


εχω την εντυπωση οτι απλα εκατσαν οι συγκυριες στη γειτονια.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#589870 Κι εγώ ακριβώς αυτό νομίζω, αν και βέβαια δεν εχω εικόνα του πως προβάλλει το υπουργείο μας την Ελλάδα έξω.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#589875 ειμαι περιεργος να δω φετος τι θα γινει.Η Τουρκια εχει απο περσυ που ανεβαινει ξανα δυνατα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#589881 https://www.insider.gr/epiheiriseis/toyrismos/115345/kampanaki-gia-ta-mikra-xenodoheia-tis-horas?utm_source=projectagora&utm_medium=contentdiscovery
Άβαταρ μέλους
By rafi
#589904 Εχουν πεσει οι ανταγωνιστες ισχυει. Παρολα αυτα οι επενδυσεις στον τουρισμο ειναι τεραστιες και δε μιλαω για ανακαινισουλες για airbnb. Σχεδον ολα τα κουφαρια του κεντρου της Αθηνας (και αλλων περιοχων), ανακαινιζονται και γινονται ξενοδοχεια, απο ντοπιους αλλα και απο μεγαλους ομιλους του εξωτερικου.
Ελπιζω ολοι αυτοι να πεσουν μεσα, να εχουν δει μια προοπτικη και οχι να πανε κουβα.. Αν τα λεφτα ειναι δικα τους εχουμε ελπιδα, αν ειναι με συγχρηματοδοτηση απο εσπα ειναι πιο πιθανο να παμε κουβα.

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#589919
QsisVTS έγραψε:
markvag έγραψε:Τελικά ο συριζα είναι καλύτερος κι από την πασοκάρα;;; :lol:

όχι :rtfm:

όσο για την όποια ανάμπτυξη όσο δεν έχουμε νέα δυσμενή μέτρα το βρίσκω λογικό να υπάρχει, όταν και αν εξαγγελθεί κάποιο νέο πακέτο μόνο και μόνο λόγω ψυχολογίας θα πέσει


Καλά, εννοείται, σαν την πασοκάρα κανείς.

Αλλά μου έκαναν τρομερή εντύπωση τα νούμερα για τις νέες θέσεις εργασίας, που είναι τα υψηλότερα της τελευταίας 20ετίας... Βέβαια, από τη μία είναι λογικό, τη στιγμή που βγαίνουμε (βγαίνουμε;; :svivhaha: ) από τέτοια κρίση, όπου χάθηκαν τόσες θέσεις...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#589925
rafi έγραψε:Εχουν πεσει οι ανταγωνιστες ισχυει. Παρολα αυτα οι επενδυσεις στον τουρισμο ειναι τεραστιες και δε μιλαω για ανακαινισουλες για airbnb. Σχεδον ολα τα κουφαρια του κεντρου της Αθηνας (και αλλων περιοχων), ανακαινιζονται και γινονται ξενοδοχεια, απο ντοπιους αλλα και απο μεγαλους ομιλους του εξωτερικου.
Ελπιζω ολοι αυτοι να πεσουν μεσα, να εχουν δει μια προοπτικη και οχι να πανε κουβα.. Αν τα λεφτα ειναι δικα τους εχουμε ελπιδα, αν ειναι με συγχρηματοδοτηση απο εσπα ειναι πιο πιθανο να παμε κουβα.

.


Ισχύει.
Πάντως ακούω από AirBnb-ήτες (μικρούς) οτι στην Αθήνα φέτος δεν έχουν πολλές κρατήσεις σε σχέση με πέρσι Υποθέτω οτι σε κάποιο βαθμό είναι λογικό λόγω αύξησης ανταγωνισμού από Τουρκία (κυρίως) και προσφοράς πολλών νέων καταλυμάτων. Φίλος που ασχολείται με real estate λέει οτι αυτό αποτυπώνεται εν μέρει και στις αγγελίες ενοικίασης όπου έχει αυξηθεί σημαντικά η προσφορά επιπλωμένων διαμερισμάτων για μακροχρόνια ενοικίαση.

Δυστυχώς ένα μέρος από τις παρενέργειες του φαινομένου AirBnb το πληρώνουν ακριβά οι ενοικιαστές αφού οι τιμές για ενοικίαση σε πολλές περιοχές της Αττικής έχουν ανέβει σε επίπεδα προ κρίσης.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#589930 Στα Χανιά να δείτε τι γίνεται. Οι τιμές έχουν σκαρφαλώσει σε επίπεδα προ κρίσης.
Πλεον υπάρχει κοινωνικό πρόβλημα. Δάσκαλοι, στρατιωτικοί, φοιτητές δε βρίσκουν που να μείνουν.
Ο πληθυσμός της πόλης έχει αυξηθεί ραγδαία με ανθρώπους από ολη την Ελλάδα γιατί οι δουλειές είναι πολλές κυρίως στον τουρισμό και κανείς δε βρίσκει που να μείνει. Υπάρχει και το κλασικό αλλά αηδιαστικό να προσφέρουν σπίτια Οκτώβριο-Ιούνιο γιατί μετά το βάζουν airbnb.

.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#589932 εμάς έβαλε ένας στην πολυκατοικία ερμπιενμπι και σκάει η πλεμπαρία, προβλέπω καμιά φασούλα καμιά μέρα

ένα βράδυ μάλιστα μου χτύπησαν και το κουδούνι γιατί είχαν κλειδωθεί απεξω :dizzy:

επίσης είχαν σκάσει κάτι άλλοι που δεν είχαν κλειδιά στην είσοδο και έλεγαν ότι αν δεν τους ανοίγαν (έλειπα ρε γαμώτο) θα έφερναν κλειδαρά :lol:

έπρεπε να φάνε τρελό κάζο αυτοί και ο κλειδαράς αν πήγαινε να ανοίξει ξένη περιουσία