Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#589209 Προβολέα led με φωτοκύταρο και ηλιακό πάνελ, βγάζει κατά καιρούς το LIDL.
https://www.supereverything.gr/review/iliakos-provoleas-livarno
Στο παραπάνω μάλιστα, μπορείς να βάλεις σε άλλο σημείο το ηλιακό πάνελ από τον προβολέα, ώστε να φορτίζει ευκολότερα.

Αρκετά καλά, πιο κομψά και σε ποικιλία μεγεθών είναι και τα Arilux, τα οποία εγώ τα έβρισκα από το Banggood.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#589505
Νίκος Παππάς έγραψε:Στα led panel που κοίταξα όμως Jim Clark μου, είστε ακριβοί!

Από το Mi A1.


Πες μου να "κοιτάξω" και εγώ αν θες. (pm κτλ)
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#589768 Πήγα χτες στον Καυκά για μια ledοταινία. Του ζήτησα στεγανή, γιατί θα μπει στον τοίχο της ντουζιέρας.
Όλα καλά, μέχρι που ακουσα την τιμή:

56 ευρώ

:lipsealed:

Γιατί είναι τόσο ακριβές;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#589805
Asimov έγραψε:Πήγα χτες στον Καυκά για μια ledοταινία. Του ζήτησα στεγανή, γιατί θα μπει στον τοίχο της ντουζιέρας.
Όλα καλά, μέχρι που ακουσα την τιμή:

56 ευρώ

:lipsealed:

Γιατί είναι τόσο ακριβές;
Δεν νομίζω πως είναι τόσο ακριβή γι αυτό που προσφέρει.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#589838
Asimov έγραψε:Πήγα χτες στον Καυκά για μια ledοταινία. Του ζήτησα στεγανή, γιατί θα μπει στον τοίχο της ντουζιέρας.
Όλα καλά, μέχρι που ακουσα την τιμή:

56 ευρώ

:lipsealed:

Γιατί είναι τόσο ακριβές;



Αν ηταν απλα μια ledοταινια αδιαβροχη και οχι κατι παραπανω.... τοτε οπου σε πιάσει ειναι η φάση. Στο δικο μου μπανιο εχω βάλει διμετρη ledoταινια αδιάβροχη για 3-5 ευρω (1 μετρο) (banggood.com) Υπάρχουν και σκετες ευκαμπτες διαφανες θηκες σιλικονης οπου μπορεις να περασεις μέσα κλασσικο strip και ουσιαστικα να το αδιαβροχοποιησεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#597180 Εδώ είναι που ψάχνει φτηνή LEDοταινία ο Asimov; Να πω πως την δική μου, RGB και Smart, την πλήρωσα 34€ από banggood.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#597303 Mια αδιάβροχη 5μ no name δεν ξεπερνά τα 20€ μαζί με το τροφοδοτικό. Χiaomi κλπ πάνε κάπου στα 35€.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#614450 Κάποια πρόταση για απλή ή vfm smart lamp να μπορώ να την προγραμματίζω και να την ανοιγοκλείνω απομακρυσμένα;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#615292 Αυτήν πήρα, μια χαρά είναι :thumbsup:
Βέβαια την πάτησα γιατί είχα την εντύπωση ότι είχα πορτατίφ με Ε27 αλλά τελικά ήταν Ε14 οπότε προσωρινά την έχω βάλει σε κύριο φωτιστικό. Δεν είναι για κύριο όμως λόγω λίγων watt (για μένα)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#617110
Dimitris_P έγραψε:Αυτήν πήρα, μια χαρά είναι :thumbsup:
Βέβαια την πάτησα γιατί είχα την εντύπωση ότι είχα πορτατίφ με Ε27 αλλά τελικά ήταν Ε14 οπότε προσωρινά την έχω βάλει σε κύριο φωτιστικό. Δεν είναι για κύριο όμως λόγω λίγων watt (για μένα)
Υπάρχουν μετατροπείς ώστε να μπει η Ε27 σε μικρό ντουί.
Καλύτερα να μη μιλάς με watts αλλά με φωτεινότητα (lumen). Μια led περί τα 8-10watts βγάζει 700-1000lumens, τόσο φως όσο μια λάμπα πυρακτώσεως 75 watts. Επίσης αν μπορείς να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία του λευκού κάνοντάς το πιο λευκό μοιάζει πιο φωτεινή.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#667392 "Μόλις" κυκλοφόρησε η σειρά wiz της philips στο δίκτυό μας.

Wifi smart λάμπες, συμβατές με όλα τα smartapps google, somfy, alexa, alexis texas, homekitsch κτλ κτλ. Tunable whites και φουλ rgb.
Δεν απαιτούν bridge στα πολύ θετικά, εννοείται πλήρης συνδεσιμότητα με wifi κτλ και σε πολύ προνομιακή τιμή.