Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By mirage
#588340 Ναι αλλα στην Αυστρία και γενικά στην υπόλοιπη Ευρώπη τα πράγματα ειναι πιο χαλαρά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#588342 Είναι γεγονός. Χωρίς βέβαια να πιάνουν τον πάτο χαλαρότητας που υπάρχει στην πατρίδα. Γι αυτό και το τασάκι στη φωτογραφία προσθέτει πολύ στη feels like home αίσθηση του μέρους.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#600180 Back!
Πολύ ωραία η πόλη σου Kilo. Δεν είναι τυχαία τόσο ψηλά σε όλους αυτούς τους δείκτες (σε προσωπικές προτιμήσεις, πάνω από Βερολίνο/Παρίσι/Λονδίνο/Βρυξέλλες, οριακά κάτω από Μαδρίτη όμως) . Τελικώς έμεινα στο Praterstern και οι μετακινήσεις είτε με πόδια είτε με U1/2/3/S ήταν εύκολες. Λόγω των συναυλιών το πρόγραμμα ήταν πιεσμένο, αλλά τα 2 παλάτια τα είδαμε καλά αν και στο Schönbrunn μας έπιασε βρόχα στους κήπους. Προφανώς έπαιξε Figlmüller , αλλά και γενικά το forsquare μας έδωσε καλές επιλογές για φαγητό. Εντυπωσιακό και το τραίνο που μας πήγε St Polten και πήγαινε με 230+ .

Άφησα κάποιες εκρεμότητες, ψιλοεπίτηδες για να γυρίσω σύντομα και για το Sommernachtskonzert :inlove: , μιας και τη πρωτορχονιάτικη δεν παίζει να τη καταφέρω ποτέ στην όπερα.

Είχε κόσμο (πολλούς Ιταλούς), αλλά δεν ξέρω αν ήταν πιο χαλαρά λόγω του 4ημερου.

Και για να κάνω σύνδεση με το άλλο topic που γράφεις, δεν θα σκεφτόμουν σε καμία περίπτωση να αφήσω τη Βιέννη για να πάω στο Παρίσι.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#600186 Δυστυχώς διαφωνώ με πολύ κόσμο αλλά από τις παραδουναβιες για μένα η Βιέννη είναι η τελευταία. Μόνο σε carspotting μου πρωτευσε.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#601050 Επειδή έρχεστε καμία φορά, εντάξει ξέρω ότι θέλετε να φάτε σνιτσα, έχει όμως και κάτι τουρκογειτονιες και κάτι φαγητά...
Πήγα σήμερα στην άλλη μεριά της πόλης τον μικρό που ήθελε να δει κάτι, και γύρισα από τα μέρη εκείνα.... Στην τύχη λέω έλα να κάτσουμε να φάμε εδώ σε ένα τουρκικό.....

Μάστορας στο ισκεντερ ο τύπος, έγλειφα και τα δάχτυλα... Ξέπλυμα με 0.6 λίτρα αιρανι home made....ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By fot
#609860 Χελλόου. 3ήμερο Βιεννη. 2 άτομα. Μεθαύριο πετάω. Πάω για να ηρεμήσω και εντελώς στο άκυρο.

Διαβασα τα παραπάνω. Να δω παλάτια κτλ δεν καίγομαι. Κανένα σοβαρό μουσείο θα με εψηνε, καλό φαγητό οπωσδήποτε.
Έχουμε καμία άλλη πρόταση που είναι must;

Επίσης είδα ότι Χαλστατ δεν είναι και τόσο μακριά (250χλμ περίπου) και αφού το έχω καημό να πάω, ψήθηκα για να νοικιασω τουτου για μια μέρα και να την κάνω αυθημερόν. Τι λέτε για αυτό; Βγαίνει;

Με ενοικίαση αυτοκινήτου τι παίζει; Ποια εταιρία να εμπιστευτώ;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#609862 Πήγαινε μια βόλτα στο Πρατερ, μεσα το πάρκο όχι για τη ρόδα :-), η στο ζωολογικό κήπο που εχει επίσης ενα μεγάλο πάρκο. Έρχεσαι την εποχή που έγιναν καφέ τα δέντρα και ειναι φανταστικά για περίπατο. Κάπου εκεί γυροφέρνω με το ποδήλατο και εγώ , άμα δεις κανα τύπο με Merida & κολάν...:-)

Το Χαλαστ ειναι κανα τετράωρο , βγαίνει αλλά θα φας όλη τη μέρα πήγαινε έλα
Αν πας τελικά, πάρε το τελεφερίκ να σε πάει στο βουνό απο πάνω που εχει φοβερη θες και μπες και στα ορυχεία
Και μιας και πας με αμάξι αξίζει να μπεις και στο
https://www.grossglockner.at/gg/en/index
Δεν εχει κλείσει ακόμα απο τα χιόνια

Τέλος εχει αυτό το ΣΚ στο δήμαρχιο το gamescon αν είσαι των video games, θα πάω και εγώ τα πιτσιρίκια
Άβαταρ μέλους
By fot
#610056
KiloMeater έγραψε:Επειδή έρχεστε καμία φορά, εντάξει ξέρω ότι θέλετε να φάτε σνιτσα, έχει όμως και κάτι τουρκογειτονιες και κάτι φαγητά...
Πήγα σήμερα στην άλλη μεριά της πόλης τον μικρό που ήθελε να δει κάτι, και γύρισα από τα μέρη εκείνα.... Στην τύχη λέω έλα να κάτσουμε να φάμε εδώ σε ένα τουρκικό.....

Μάστορας στο ισκεντερ ο τύπος, έγλειφα και τα δάχτυλα... Ξέπλυμα με 0.6 λίτρα αιρανι home made....ΕικόναΕικόνα

Kilo, αρχικά ευχαριστώ για τις πληροφορίες, υποπτεύομαι πως οι τουρκογειτονιες που λες είναι και αυτές που μένουμε, δηλαδή κοντά στο Wien Westbahnhof. Που ήταν αυτό το μαγαζάκι γιατί με εψησες άσχημα;;


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#610069 Google :
diwan holzkohlengrill
Και τα δύο που βγάζει είναι ίδια αλυσίδα
Είχα πάει πριν καμία εβδομάδα μόλις ξανά, ωραία φαγητά πάντα.
Εκεί δίπλα σου είναι.

Επίσης έχει και αυτό
http://huehnerparadies-17.at/
Δεν θα σου γεμίσει το μάτι αλλά το φαγητό είναι καλό.
Άβαταρ μέλους
By fot
#610950 ΕικόναΕικόναΕικόνα

Επιστροφή από Βιέννη με τις καλύτερες εντυπώσεις. Η πόλη θέλει τρομερό περπάτημα, αλλά ευτυχως έχει ωραιους ποδηλατοδρομους που επιτρέπουν και την άνετη χρήση ηλεκτρικών πατινιών.
Ευχαριστώ kilo, για τις πληροφορίες.

Για Hallstatt και αυστριακή ύπαιθρο δεν υπήρξε χρόνος ούτε για πλάκα, επιφυλάσσομαι όμως να επιστρέψω στην Αυστρία σύντομα ξανά, για αυτό.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#610963 Μπράβο, άμα περασες ωραία..
Τα τούρκικα τα έφαγες;

Για επαρχία θα σου πω όταν γυρίσουμε, φορτώνω το αμάξι για μερικές μέρες Τυρολ-ελβετία :-)
Άβαταρ μέλους
By fot
#611049
KiloMeater έγραψε:Μπράβο, άμα περασες ωραία..
Τα τούρκικα τα έφαγες;

Για επαρχία θα σου πω όταν γυρίσουμε, φορτώνω το αμάξι για μερικές μέρες Τυρολ-ελβετία :-)

Τα τουρκικά την Κυριακή ήταν κλειστά και την Δευτέρα που επέστρεψα φοβήθηκα να δοκιμασω να σου πω την αλήθεια... θα μπει και αυτό στο προγραμμα για την επόμενη φορά.
Γράψε πολύ πράμα για την επαρχία.


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#611777 Τι να γράψω... 4 ημέρες τόσο πυκνές όσο ποτέ, δεν άφησα activity που να μην πήγαμε...

Zugspitze
Εικόνα

Kaunertal
Εικόνα

περπατημα σε μια γεφυρουλα...
Εικόνα