Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#585533 Μεγάλο ποσοστό πάντως καταστημάτων skroutz το έχουν Πακιστανοί ,οι οποίοι έχουν 3-4 ιντερνετικα καταστήματα ο κάθε ένας και γι αυτό και σε κάνουν με τον τρόπο τους να μην αγοράσεις από αυτούς με τιμολόγιο..


< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#585538 κάποια φάση θα παίζει γύρω από αυτό αλλά δεν έχω κάτσει να την σκεφτώ ακόμα :hmmm:

να μην κάνουν πιστωτικό που δεν θα πάρουν ποτέ πίσω ίσως; :hmmm:

πάντως το ότι κάποιοι κάνουν όνομα και ανεβάζουν τιμές μπορεί επίσης να συμβαίνει, δεν είναι παράλογο αν έχουν δει ότι τους παίρνει (προσφορά ζήτηση..; :tomato: )

ο φπα πάντως σε αυτά λογικό είναι που καταργήθηκε, δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά να τον εισπράξουν

αλλά ένα μαγαζί που δεν εισάγει ( το ίδιιο) από εε, αγοράζει με φπα, πουλάει με φπα , οπότε πληρώνει φπα επί της διαφοράς

τα τιμολόγια δεν ξέρω τι ποσότητα είναι ώστε να τους βγάλουν πιστωτικούς, ούτε αυτό είναι λογικό :hmmm:

μετά το άλλο που ενδεχομένως παίζει με κάποιον αν δε θέλει τιμολόγια γενικά (όχι χωρίς φπα) έχει να κάνει ίσως με ενδεχόμενη μαγειρική που μπορείς να κάνεις σε λιανικές ευκολότερα, αλλά όχι σε τιμ που διασταυρώνονται

αλλά η εντύπωση που έχω είναι ότι το πρόβλημα είναι χωρίς φπα και για αυτό δεν έχω προφανή εξήγηση, θα επιχειρήσω να το συλλογιστώ το βράδυ πριν κοιμηθώ :lol:

εγώ πάντως η μόνη τιμή που έχω γλιτώσει σε κινητά είναι από έκπτωση σε μεγάλη αλυσίδα λόγω γνωστού, που δεν βλέπω να συνεχίσω επειδή δεν μου αρέσει να υποχρεώνομαι

θα ζητήσω παροχή από την εργοδοσία :protest: μια φορά κι εγώ στη ζωή μου
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#585546
Focusman91 έγραψε:Αυτή την ιδέα για τη χωνευτή μπροστινή κάμερα που μου θυμίζει το Samsung τηλέφωνο της Singular που είχα στις εκλογές, ποιος τη σκέφτηκε ήθελα να ξερα.
Προτιμώ το notch πραγματικά απ' το να πετάγεται ένα παπαρακι.
Την ξεκίνησε η Oneplus, τώρα ακολουθεί και το redmi k20.


Εμένα μου θυμίζει κάτι άλλο:

Εικόνα

:lol:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#585585
QsisVTS έγραψε:κάποια φάση θα παίζει γύρω από αυτό αλλά δεν έχω κάτσει να την σκεφτώ ακόμα :hmmm:

να μην κάνουν πιστωτικό που δεν θα πάρουν ποτέ πίσω ίσως; :hmmm:

πάντως το ότι κάποιοι κάνουν όνομα και ανεβάζουν τιμές μπορεί επίσης να συμβαίνει, δεν είναι παράλογο αν έχουν δει ότι τους παίρνει (προσφορά ζήτηση..; :tomato: )

ο φπα πάντως σε αυτά λογικό είναι που καταργήθηκε, δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά να τον εισπράξουν

αλλά ένα μαγαζί που δεν εισάγει ( το ίδιιο) από εε, αγοράζει με φπα, πουλάει με φπα , οπότε πληρώνει φπα επί της διαφοράς

τα τιμολόγια δεν ξέρω τι ποσότητα είναι ώστε να τους βγάλουν πιστωτικούς, ούτε αυτό είναι λογικό :hmmm:

μετά το άλλο που ενδεχομένως παίζει με κάποιον αν δε θέλει τιμολόγια γενικά (όχι χωρίς φπα) έχει να κάνει ίσως με ενδεχόμενη μαγειρική που μπορείς να κάνεις σε λιανικές ευκολότερα, αλλά όχι σε τιμ που διασταυρώνονται

αλλά η εντύπωση που έχω είναι ότι το πρόβλημα είναι χωρίς φπα και για αυτό δεν έχω προφανή εξήγηση, θα επιχειρήσω να το συλλογιστώ το βράδυ πριν κοιμηθώ :lol:

εγώ πάντως η μόνη τιμή που έχω γλιτώσει σε κινητά είναι από έκπτωση σε μεγάλη αλυσίδα λόγω γνωστού, που δεν βλέπω να συνεχίσω επειδή δεν μου αρέσει να υποχρεώνομαι

θα ζητήσω παροχή από την εργοδοσία :protest: μια φορά κι εγώ στη ζωή μου





Εγώ πάντως πιστεύω ότι όλοι αυτοί έχουν τεράστιο πιστωτικό από έξοδα και όλο το ΦΠΑ του κινητού το παίρνανε στην τσέπη και γι αυτό είχανε και χαμηλες τιμες για να πουλάνε ποσότητα και τώρα τα βρήκαν σκούρα και σου λέει 10 και 20 μέρες έλεγχο από το λογιστήριο...Το skroutz για μένα πρέπει να κάνει μεγάλο ξεκαθάρισμα στα μαγαζιά του και να μείνουν μόνο σωστοί επαγγελματίες κι όχι η κουτσή Μαρία που ήρθε από το Πακιστάν και θέλει να μας το παίζει έξυπνη...


< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#585586
manoliossss έγραψε:Το skroutz για μένα πρέπει να κάνει μεγάλο ξεκαθάρισμα στα μαγαζιά του και να μείνουν μόνο σωστοί επαγγελματίες κι όχι η κουτσή Μαρία που ήρθε από το Πακιστάν και θέλει να μας το παίζει έξυπνη...


< >


Αν κάνει ξεκαθάρισμα το skroutz, θα χάσει τζίρο από τις μισές επιχειρήσεις.

Τουλάχιστον απαγορευσε τις διπλες τιμες: 100€ με απόδειξη, 124€ με τιμολόγιο.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#585588
saxon_747 έγραψε:
manoliossss έγραψε:Το skroutz για μένα πρέπει να κάνει μεγάλο ξεκαθάρισμα στα μαγαζιά του και να μείνουν μόνο σωστοί επαγγελματίες κι όχι η κουτσή Μαρία που ήρθε από το Πακιστάν και θέλει να μας το παίζει έξυπνη...


< >


Αν κάνει ξεκαθάρισμα το skroutz, θα χάσει τζίρο από τις μισές επιχειρήσεις.

Τουλάχιστον απαγορευσε τις διπλες τιμες: 100€ με απόδειξη, 124€ με τιμολόγιο.



Αυτό το φαινόμενο νομίζω πως έχει εξαλειφθει σε μεγάλο ποσοστό.Και στην τελική και αυτοί χωρίς ΦΠΑ τα παίρνουν είτε ενδοκοινοτικα, ειτε με τιμολόγιο εντός χώρας.Ας μειώσουν το ποσοστό κέρδους και τις εξυπνάδες περί λογιστηρίου και εντύπων όπως lower και δεν ξέρω εγώ τι για την πώληση κινητού και ας βασιστούν στην ποσότητα των πωλήσεων.


< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#585589
manoliossss έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
manoliossss έγραψε:Το skroutz για μένα πρέπει να κάνει μεγάλο ξεκαθάρισμα στα μαγαζιά του και να μείνουν μόνο σωστοί επαγγελματίες κι όχι η κουτσή Μαρία που ήρθε από το Πακιστάν και θέλει να μας το παίζει έξυπνη...


< >


Αν κάνει ξεκαθάρισμα το skroutz, θα χάσει τζίρο από τις μισές επιχειρήσεις.

Τουλάχιστον απαγορευσε τις διπλες τιμες: 100€ με απόδειξη, 124€ με τιμολόγιο.



Αυτό το φαινόμενο νομίζω πως έχει εξαλειφθει σε μεγάλο ποσοστό.Και στην τελική και αυτοί χωρίς ΦΠΑ τα παίρνουν είτε ενδοκοινοτικα, ειτε με τιμολόγιο εντός χώρας.Ας μειώσουν το ποσοστό κέρδους και τις εξυπνάδες περί λογιστηρίου και εντύπων όπως lower και δεν ξέρω εγώ τι για την πώληση κινητού και ας βασιστούν στην ποσότητα των πωλήσεων.


< >
Το ποσοστό κέρδους είναι πάρα πολύ χαμηλό ήδη. Μιλάμε για 4-8% ... Γι'αυτό και χρεώνουν 1-2€ περισσότερα μεταφορικά από όσο χρεώνονται , μπας και βγάλουν κάτι και από εκεί. (Και αυτό παράνομο βέβαια)
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#586528
Thomas_C200K έγραψε:Xiaomi Mi A2 Lite Dual Sim 64 GB ή MI 8 Lite 64 GB Blau Dual SIM?
Σχεδόν τα ίδια είναι. Αν θες android one πας mi a2.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#589112 Σκέφτομαι για ένα από τα παρακάτω σενάρια, προκειμένου να χρησιμοποιήσω μια επιδότηση (γύρω στο 500ρικο) που λήγει (και μόνο γι αυτό, χωρίς να υπάρχει άμεση ανάγκη από κάτι):

1) Κάποιο μοντέλο από τα παρακάτω (Χ2) για να παίζουν/βλέπουν καμιά ταινία τα παιδιά (αλλά να είναι αξιοπρεπή και για τους μεγάλους):
TAB SAMSUNG GALAXY TAB A 10.1 32GB 4G BL € 239
Samsung GAL TabA 10.1 2019 4G+ 32GB BL € 289
TAB SAMSUNG GALAXY TAB A 10.5 4G+ GRAY € 339 (αν πραγματικά αξίζει τη διαφορά χρημάτων από τα προηγούμενα)

2) Αντικατάσταση του LG G4 της συζύγου με κάτι εξίσου καλό ή καλύτερο, τουλάχιστον στο θέμα κάμερα:
MOB SAMSUNG GALAXY A9 (2018) DUAL € 549
MOB SAMSUNG GALAXY S10 e € 639 (ίσως άκυρο, μιας και θέλω dual sim)

3) Κάποιο iphone, που δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές cosmote vs skroutz, και άμεση προώθηση ...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#589117
Scotch έγραψε:2) Αντικατάσταση του LG G4 της συζύγου με κάτι εξίσου καλό ή καλύτερο, τουλάχιστον στο θέμα κάμερα


:s_sarcastic

μιλάμε για το G4 έτσι? :svivhaha:

όλα τα σύγχρονα τηλέφωνα έχουν καλύτερη καμέρα από αυτό.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#589118
Scotch έγραψε:3) Κάποιο iphone, που δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές cosmote vs skroutz, και άμεση προώθηση ...


+

Scotch έγραψε:MOB SAMSUNG GALAXY A9 (2018) DUAL € 549


=

Εικόνα


Ακου εκει G4. :vava:


CORSAIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIR :s_shout :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By mirage
#589119 Το περίεργο είναι πως υπάρχει ακομα λειτουργικό G4.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#589120 Σκυλί κανονικό. Αυτόματα backup γίνονται ούτως ή άλλως καθημερινά στο OneDrive, ακόμη στην εγγύηση είναι... ας πάθει ό,τι θέλει.