Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584807 τα στραβά της πολλαπλασιάζονται όμως, το ότι κάτι είναι καλό σαν ιδέα, ή ξεκίνησε με καλές ας πούμε προθέσεις ή ακόμα και ότι είναι καλύτερο από την άμεση και προφανή εναλλακτική δεν σημαίνει ότι είναι καλό

για αυτό υπάρχουν αυτά τα αντανακλαστικά που σε χαλάνε στους ευρωπαίους πολίτες (πέρα βέβαια από την ιστορία που έχουν κάποιοι στο θέμα :innocent: )

δεν είναι όμως ντροπή για τη δημοκρατία με ή χωρίς εισαγωγικά

είναι απλή ανθρώπινη συμπεριφορά/αντανακλαστικά όπως θες πες το

βασικά τα ακροδεξιά κόμματα αυτό που καλύπτουν (με άρρωστο τρόπο συμφωνώ, αλλά βρήκαν τρύπα και χώθηκαν) είναι το κενό που έχουν αφήσει τα παραδοσιακά κόμματα και έχει να κάνει με την ουσιαστική προάσπιση των εθνικών συμφερόντων της κάθε χώρας ξεχωριστά

όταν από την άλλη μεριά οι διεθνιστές και λοιποί εθνομηδενιστές** παρτάρουν και βασικά είναι στα καλύτερά τους ως μόνη λύση κάποιοι βλέπουν το να σβήσουν τη φωτιά με περισσότερη φωτιά , ή στη τελική δεν τους νοιάζει ας αμοληθούν και ο,τι γίνει , ας σκοτωθούν μεταξύ τους

αλλά αυτό το κενό είναι ευθύνη των άλλων "δημοκρατικών" δυνάμεων που υπάρχει

επίσης ΕΕ όσο και να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας σημαίνει ότι όλοι (όχι μόνο εμείς) είμαστε πουτανάκια των γερμανών, το βρίσκω απόλυτα λογικό αρκετός κόσμος να απωθείται από την ιδέα όποια υποτιθέμενα καλά και αν έχει αυτή η ένωση

που ένα από τα μόνα καλά που επί της ουσίας σου πετάει κανείς όταν δεν πειστείς από όλα τα υπόλοιπα, είναι ότι αν φύγεις θα πεινάσεις, εκεί καταλήγει η κουβέντα συνήθως

αυτό φίλε δεν είναι κάποιο θετικό της ΕΕ, είναι απειλή :whistlink:

για αυτό και θέλω πάρα πολύ (οι κατά τα άλλα τελείως αντιπαθείς για μένα) άγγλοι να τα καταφέρουν εκτός εε, για να ηρεμήσουν και όλοι οι υποτίθεται προοδευτικοί που τους έπιασε πρεμούρα για την άνοδο της φανταστικής ακροδεξίας στην αγγλία :slap:

**οι συγκεκριμένοι χαρακτηρισμοί βέβαια δεν πηγαίνουν σε άτομα συγκεκριμένου πολιτικού φάσματος με την γνωστή έννοια του όρου ή όπως τελοσπάντων εσύ θα το σκεφτείς. είναι πολλοί άνθρωποι γενικά ανεξαρτήτως του τι ψηφίζουν που θεωρούν την έννοια του έθνους παρωχημένη, την έννοια της χώρας, συνόρων, λατρεύουν παγκόσμια οικονομία κτλ...
από την άλλη υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που έχουν πιο παραδοσιακές αξίες (βέβαια και αυτοί φασιστάκια είναι κατά βάθος :shifty: ) και αυτή η απότομη και αχρείαστη για αυτούς αλλαγή (για τα μεγάλα κεφάλια βέβαια όχι για αυτό και προωθείται) δεν τους κάθεται καλά , πόσο μάλλον όταν γίνεται και με το ζόρι

θα μου πεις μπορείς να ανατρέψεις την παγκοσμιοποίηση; μιλώντας πάντα ρεαλιστικά.. όχι δεν μπορείς με κάποιο προφανή τρόπο και δεν έχει και νόημα να επιδιώκεις κάτι τέτοιο στις μέρες μας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σου αρέσει ή ότι δεν θα ήθελες οι πολιτικοί σου να σε προστατέψουν από τα αρνητικά της

η ΕΕ εγώ προσωπικά νιώθω ότι πρόκειται για μια ένωση που εξυπηρετεί πολυεθνικές και την ελεύθερη διακίνηση των πόρων αυτών (μεταξύ αυτών των πόρων είναι και οι "ελεύθεροι" άνθρωποι, που στην ουσία είναι αριθμοί.. δεν βλέπω κάτι το ανθρώπινο σε όλο αυτό) , δεν είναι ένωση εθνών όταν η σημασία του έθνους περνάει σε δεύτερη μοίρα και δεν παίζει κανένα ουσιαστικό ρόλο
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#584810
Corto Maltese έγραψε:Και πως λεγόταν πέρσι η εθνικότητα και η γλώσσα τους ρε μάστορα; Σκοπιανά; Πραγματικά είσαι ή το παίζεις;


Εικόνα
Εικόνα

ΠΑραΔΙΝετΕ γΛΩσΣα κΑι εΘΝότΗΤα. :s_empathy

Νίκος Παππάς έγραψε:Τωρα για προβλεψη, βλεπω νικη ΝΔ με 3% και κατω, αλλα οχι μικροτερη του 1,5%,.

Εγώ εκτιμώ ότι η διαφορά στις ευρωεκλογές θα είναι ίσως και μεγαλύτερη (υπέρ της ΝΔ).

EDDIE_147 έγραψε:Για να μην ξεχνιόμαστε

Εικόνα

:s_howdy

καραγκιοζιλίκι του. Τα περισσότερα από αυτά τα μέτρα είναι θεμιτά και θα είναι μακροπρόθεσμα ωφέλιμα για την οικονομία (ειδικά οι μειώσεις σε regressive φόρους όπως ο ΦΠΑ).

REALZEUS έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:https://www.cjr.org/watchdog/greece-media-campaign.php

Μας πήρανε χαμπάρι.


Georgiadis is the Greek equivalent of Alex Jones

Βαρύ, ακόμα και για τον μπουμπούκο. :lol: :lol: :lol:

Γιατί; Ίδια decibel χτυπάνε οι τσιρίδες τους. :rtfm:

QsisVTS έγραψε:για αυτό και θέλω πάρα πολύ (οι κατά τα άλλα τελείως αντιπαθείς για μένα) άγγλοι να τα καταφέρουν εκτός εε, για να ηρεμήσουν και όλοι οι υποτίθεται προοδευτικοί που τους έπιασε πρεμούρα για την άνοδο της φανταστικής ακροδεξίας στην αγγλία :slap:

Με το συμπάθιο: γράφεις επιεικώς |λογοκρισία|.-
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584811 Η ιστορία θα δείξει ποιος λέει |λογοκρισία|

Αλλά ακόμα και αν λεω |λογοκρισία| τουλάχιστον αυτές δεν προέρχονται από προσωπικό συμφέρον ή ιδεοληψίες, για αυτό αν διαπιστώσω ότι λέω |λογοκρισία| έχω την "ελευθερία" να αλλάξω άποψη και να το ξανασκεφτώ δεν παίζω κασσέτα..

Προς το παρόν ναι γουστάρω brexit και πιστεύω ότι δεν θα πάθουν τίποτα το ιδιαίτερο οι Άγγλοι

Εσείς οι υπόλοιποι οικονομικοί αναλυταρες καθίστε να ανησυχείτε μέχρι και για τη Huawei μόνο και μόνο λόγω Τραμπ :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#584816
elteo έγραψε:Εικόνα

αδυνάτισε ή είναι ιδέα μου; :hmmm:
Έκανε σε νοσοκομείο αρκετό διάστημα για κάτι σοβαρό, δεν ξέρω περισσότερα..

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#584825
QsisVTS έγραψε:
δεν είναι όμως ντροπή για τη δημοκρατία με ή χωρίς εισαγωγικά

είναι απλή ανθρώπινη συμπεριφορά/αντανακλαστικά όπως θες πες το

βασικά τα ακροδεξιά κόμματα αυτό που καλύπτουν (με άρρωστο τρόπο συμφωνώ, αλλά βρήκαν τρύπα και χώθηκαν) είναι το κενό που έχουν αφήσει τα παραδοσιακά κόμματα και έχει να κάνει με την ουσιαστική προάσπιση των εθνικών συμφερόντων της κάθε χώρας ξεχωριστά

αλλά αυτό το κενό είναι ευθύνη των άλλων "δημοκρατικών" δυνάμεων που υπάρχει

επίσης ΕΕ όσο και να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας σημαίνει ότι όλοι (όχι μόνο εμείς) είμαστε πουτανάκια των γερμανών, το βρίσκω απόλυτα λογικό αρκετός κόσμος να απωθείται από την ιδέα όποια υποτιθέμενα καλά και αν έχει αυτή η ένωση

που ένα από τα μόνα καλά που επί της ουσίας σου πετάει κανείς όταν δεν πειστείς από όλα τα υπόλοιπα, είναι ότι αν φύγεις θα πεινάσεις, εκεί καταλήγει η κουβέντα συνήθως

αυτό φίλε δεν είναι κάποιο θετικό της ΕΕ, είναι απειλή :whistlink:

για αυτό και θέλω πάρα πολύ (οι κατά τα άλλα τελείως αντιπαθείς για μένα) άγγλοι να τα καταφέρουν εκτός εε, για να ηρεμήσουν και όλοι οι υποτίθεται προοδευτικοί που τους έπιασε πρεμούρα για την άνοδο της φανταστικής ακροδεξίας στην αγγλία :slap:


Αυτα τα σκεφτηκες μονος σου ή τα ειδες σε καμια εκπομπη στο Σταρ σημερα το πρωι; :hmmm:

Απαντηση κατω απο 1800 λεξεις δεν θα γινει αποδεκτη.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#584830
red_monster έγραψε:Η ευρωπαϊκή ένωση είναι ότι καλύτερο έχει συμβεί στη γειτονιάς μας. Με τα καλά και τα στραβά της. Να αλλάξει ναι, αλλά ότι είναι γεννήτρια όλων των προβλημάτων δεν ισχύει


Δυστυχώς όμως, το εγχείρημα έμεινε μετέωρο και αυτό κατ' εμέ είναι ένα πολύ βασικό πρόβλημα στην ΕΕ αυτή τη στιγμή.

Χώρια που, δυστυχώς, η ΕΕ άπειρες φορές εφαρμόζει οικονομικές και άλλες πολιτικές που έρχονται σε πλήρη αντίθεση με τα συμφέροντα της πλειοψηφίας των Ευρωπαίων.


Το βασικό μου πρόβλημα με την ιδέα της διάλυσης της ΕΕ είναι ο λόγος για τον οποίο δημιουργήθηκε (αρχικά η ΕΚΑΧ βέβαια): Η διατήρηση της ειρήνης στην Ευρώπη. Με μία Ευρώπη χωρίς ΕΕ και το γενικότερο πολιτικό κλίμα να μυρίζει μεσοπόλεμο δεν νομίζω να μας αρέσει καθόλου...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#584831 Η ΕΕ είναι ελλειματική και σε πολλά θέματα προβληματική και άνιση. Θυμίζω το «προσωρινό» μέτρο του κοινοτικού ΦΠΑ αν θυμάμαι καλά από το 1993 :dizzy:

Όσο η πρόσβαση στον δανεισμό και στην ενέργεια είναι άνιση, οι Ευρωπαϊκές οικονομίες δεν θα μπορέσουν ποτέ να εξισωθούν.η πολιτική λιτότητες απέτυχε αφήνοντας πίσω της συντρίμμια.
Και παρόλα αυτά η ΕΕ δεν φαίνεται να έχει σοβαρή εναλλακτική
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584846 έχει βγει άπειρος κόσμος να ψηφίσει αυτή τη φορά

πέρασα ένα μισαωράκι χαλαρά μέχρι να ψηφίσω

όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα πάντως θα είναι αρκετά ενδεικτικό για τις εθνικές
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#584848 Στον δικό μου κύκλο, ελάχιστοι θα ψηφίσουν πάντως.
Να θυμίσω σε όλους πως σήμερα δεν ψηφίζουμε για το Eurogroup, αλλά ανεξαρτήτως αποτελέσματος αυτό θα παίρνει τις σημαντικές αποφάσεις.
Καλή ψήφο λοιπόν. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By elteo
#584851 Nαι ναι η κακιά ΕΕ ΗταΦι μου αλλά σήμερα έχει και δημοτικές. Και για μένα οι δημοτικές δεν είναι αδιάφορες.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584852 ωραία παραλιούλα :thumbsup: πού έφτασες; έχει και πολύ καλό νερό πλέον

εμένα δε με βλέπω σήμερα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#584854
Anonymous Founder έγραψε:Στον δικό μου κύκλο, ελάχιστοι θα ψηφίσουν πάντως.
Να θυμίσω σε όλους πως σήμερα δεν ψηφίζουμε για το Eurogroup, αλλά ανεξαρτήτως αποτελέσματος αυτό θα παίρνει τις σημαντικές αποφάσεις.
Καλή ψήφο λοιπόν. Εικόνα
Το αποτέλεσμα βεβαια εχει καποια βαρύτητα στο τι θα γινει στο Eurogroup και ποιος θα ειναι ο νέος Γιουνκερ.
Καλα μπάνια.