Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#584681
g8777 έγραψε:Ενα μπρος-πισω οπως ειπε και ο Δημητρης ανα 20-30κ χλμ και τελος.

Αν δεν τα ζορίζεις, ναι. :innocent:

g8777 έγραψε:Ενα μπρος-πισω οπως ειπε και ο Δημητρης ΣΤΑ 20-30κ χλμ και τελος.

fixed for you .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#584687
g8777 έγραψε:Ελα ντε, τι σταυρωμα ρε παιδια, 2020 φτασαμε. :s_dunno . Εχει απολυτο δικιο ο Αλεξανδρος. :s_thumbsup


Εγώ πάντως, για να είμαι σίγουρος φέρνω και παπά. Ένα σταύρωμα από εμένα τι να σου κάνει;;; Χρειάζεται ειδικό! :s_yes

Εικόνα

Εσύ να φοβάσαι που θα καείς στην κόλαση! :protest:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#584702 Ο Παπά-Γιώργης είναι αυτός;


Αν βαζεις ζμπορ ελαστικα που κρατάνε 35-40 χιλιάδες χλμ με το ζόρι τότε στα 15-20 κάνεις ένα μπρος πίσω ή στον ενάμιση-δύο χρόνια για να μην ξεχνάμε ότι ξεραινονται κιόλας και πάνω από 4ετια δεν είναι να τα κρατάς.

Αν βαζεις touring που κρατάνε παραπάνω τα κάνεις στα ανάλογα χλμ αλλά πάλι στο ίδιο χρονικό διάστημα.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#584708 Εγώ τα άλλαξα εμπρος πίσω στα 11 , με το ματι έβλεπα διαφορά στη φθορά . Δε νομίζω να ξανά αλλάξουν τώρα , θα πάνε έτσι μέχρι τέλους
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#584716
dimik έγραψε:Αν βαζεις ζμπορ ελαστικα που κρατάνε 35-40 χιλιάδες χλμ με το ζόρι


Στην ελληνική άσφαλτο; :lol:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#584797
PeterPan έγραψε:έβαλα στη bmw 320d e93 τα dunlop sport maxx rt 2 σε διαστάσεις 225/45/17 91. Πολύ ωραία τα πρώτα συμπεράσματα, τόσο σε αυτοκινητόδρομο (σαν χαλί είναι όπως κ τα προηγούμενα). Πρέπει να μειώθηκε το μαγούλιασμα που παρουσίασαν τον πρώτο χρόνο τα sport maxx που είχα. Από τα τελευταία έμεινα υπερευχαριστημένος. Τα είχα 4 καλοκαίρια, έκανα περί τα 40.000 χλμ. Τα ξαναέβαλα στο αμάξι πριν 1 εβδομάδα κ έτυχε βροχερός καιρός. Ακόμη κ έτσι δε γλίστρησαν πουθενά.

Μετά από 1.000 χλμ να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επίσης δε μαγουλιάζουν όσο τα dunlop sport maxx που μαγούλιαζαν τον πρώτο χρόνο. Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους κινούνται σε αυτοκινητόδρομο κυρίως :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#584801
REALZEUS έγραψε:
dimik έγραψε:Αν βαζεις ζμπορ ελαστικα που κρατάνε 35-40 χιλιάδες χλμ με το ζόρι


Στην ελληνική άσφαλτο; :lol:

Σε κάθε κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις. Όπως τα κούτσουρα pirelli που δε λιώνουν ούτε στα Shέρρας .

Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#584878
mousatos έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
dimik έγραψε:Αν βαζεις ζμπορ ελαστικα που κρατάνε 35-40 χιλιάδες χλμ με το ζόρι


Στην ελληνική άσφαλτο; :lol:

Σε κάθε κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις. Όπως τα κούτσουρα pirelli που δε λιώνουν ούτε στα Shέρρας .


Σε ελληνικό δρόμο, δύσκολο να λιώσεις λάστιχα στα 40.000 χλμ. Σε αθηναϊκές (στην Αθήνα έχουν πολύ καλύτερη - grippier - άσφαλτο από εμάς εδώ πάνω) γρήγορες διαδρομές (π.χ. Λιμανάκια) ίσως γίνεται, αν τα στύβεις συνέχεια.

Λίγα λόγια όμως για τις Πιρελλάρες. :inlove: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#585467 Μετάβαση από μιτσελέν crappyecosomething σε vredestein sportrac 5. Μέρα με την νύχτα σε grip σε στεγνό και βρεγμένο. Καλύτερη κύλιση σε όλο το φάσμα ταχυτήτων. Μοναδικό μειονέκτημα ως τώρα ο αρκετός θόρυβος μετά τα 130χλμ/ώρα
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#585626 Λοιπόν ένα μίνι review.
1 Απριλίου στα 115.022χλμ πέρασα στην νέα εποχή, έβγαλα τα χειμερινά και έβαλα τα Bridgestone T005 σε διάσταση 225-45 R17 με δείκτη 91W. Διενυσα στην Γερμανία μέχρι τις 17 Απρίλη γύρω στα 800χλμ σε μικτές συνθήκες (επαρχιακός, αούτομπαν, πόλη) με 0oC τα πρωινα και κάτι 20ρια τα μεσημέρια. Μετά μεσολάβησε ταξίδι 2400χλμ Γερμανία Ελλάδα μέσω Βαλκανίων και Ελλάδα όπου κινήθηκα και σε κάμποσους χωματόδρομους. Πλέον στα 7800χλμ μετά μόνο καλά λόγια έχω να πώ, ειδικά στην άσφαλτο την ευρωπαική, γιατί στην Ελλάδα ένοιωθα σα να πάω να γλυστρίσω αλλά έμενα στην λωρίδα. Σε κατανάλωση αρκετά οικονομικά το οποίο με εξέπληξε θετικά, τώρα για ζεστάματα όταν ζεσταθούν καραβεντουζώνουν, τεσταρισμένο στην Ελλάδα ύστερα από εθνική και αυτοκινητόδρομο να ανηφορίζω για χωριό που είναι στροφοδιαδρομή σπέσιαλ. Που είναι ο Ορέστης ο Ρενάκιας να επιβεβαιώσει.
Τέσπα η επιλογή που έκανα μου αρέσει :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

Μόνο μειονέκτημα ο θορυβος, το βουητό λες και οδηγώ ΜΑΝ φορτηγό με διαφορικό Europa :lol:
Αν δεν έβγαιναν εκτός τα Hankook Ventus s1 evo εκείνα θα έβαζα γιατί ήταν 60€ ποιό φθηνά :lol: (300€ με τοποθέτηση και ζυγοστάθμιση)
Τα λατρεμένα Bridgestone κόστισαν με τοποθέτηση και ζυγοστάθμιση 360€.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#587358 Τα «αγαπημένα» μου Michelin μετά το κάζο στα χιονια τον Ιανουάριο, προσπαθούν να με πείσουν να τα αλλάξω νωρίτερα (σκεφτόμουν να τα κρατήσω για το καλοκαίρι και να τα αλλάξω κατευθείαν με χειμερινά).
Σε ίσιο δρόμο, βγαίνοντας από την πόλη, έπαθα αυτό.
Ούτε πεζοδρόμιο, ούτε λακκούβα (ο δρόμος ήταν φρέσκο στρωμένος λόγω εκλογών)
τα εχω 3 χρόνια, 49000 χιλιομετρα
ΕικόναΕικόνα
Μαλλον το έπαθα λιγο πριν βγω, γιατι ήδη στο "σαλίγκαρο" αρχισα να ακουω το βουητο και μολις βγηκα στην εθνικη έπρεπε να αλλάξω λάστιχο (ήμουν και καλα ντυμενος, βιαζομουν να παω σε ραντεβου 160 χιλιομετρα μακρυα, ηταν και η πρωτη μερα που αρχισαν οι ζεστες... έσκασα κυριολεκτικα και μεταφορικά.

Στο θεμα μας τωρα:
Michelin Primacy 4 --->550€
Bgridgeston 005 --->520€
Ηankkok 125 (νομιζω) --->470€
Τoyo CF2 --->430€

και αν παω (ξανα) σε 4 εποχων Bridgeston A005--->550€

διασταση 215-55-17

θελω ησυχια στο ταξιδι και να αντεχει στα χιλιομετρα
Subaru Outback το αυτοκινητο
Τι προτεινεται;
Τα Bridgestone ειναι σχετικα καινουρια και δεν υπαρχουν κριτικες, για τα υπόλοιπα εχω μονο καλα λογια απο τον λαστιχα και γι'αυτο κατεληξα σ'αυτα τα μοντελα.
Αν βλω καλοκαιρινα θα πρεπει το χειμωνα να τα αλλάξω, οποτε κι αλλα εξοδα :(


< >
Τελευταία επεξεργασία από bebes και 07 Ιουν 2019, 18:17, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#587359 :lipsealed:

Στανταρ κατι πατησες (πετρα;) , δεν δικαιολογειται τετοιο σκισιμο. :s_omg
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#587361 +1. :lipsealed:

Μη μου βάζετε διαόλια με τα PS3 μου. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από diplomat και 07 Ιουν 2019, 17:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#587362 Είναι τα crossclimate σωστά;
Πόσα χιλιόμετρα σου άντεξαν;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#587363 εκανα edit πιο πανω, τα εχω ακριβώς 3 χρονια (απο Ιούνιο του 2016) και εκαναν 49000 χιλιομετρα.
Σχεδον ολα τα χιλιομετρα ειναι σε αυτοκινητοδρομο, ενω ο ηλιος τα βλέπει μονο οταν κινείται το αυτοκινητο (το παρκαρω σε υπόγειο)