Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584788 Νομίζω ότι όποιον γνωστό αστυνομικό και να έχεις απλά θα τον ντροπιασεις αν αναφέρεις ότι τον ξέρεις σε τέτοιες περιπτώσεις

Σε κάποια παρεξήγηση οκ, αλλά αν έχεις κάνει τέτοια χοντρή πίπα καλύτερα να μην πεις λέξη
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#584864
QsisVTS έγραψε:Νομίζω ότι όποιον γνωστό αστυνομικό και να έχεις απλά θα τον ντροπιασεις αν αναφέρεις ότι τον ξέρεις σε τέτοιες περιπτώσεις

Σε κάποια παρεξήγηση οκ, αλλά αν έχεις κάνει τέτοια χοντρή πίπα καλύτερα να μην πεις λέξη

+1.

Και θα πρόσθετα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις επιβάλλεται να σε κράξει έπειτα ο (εκάστοτε) giannik στα Ζώα...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#584884 Παιδιά φαντάζομαι ότι ξέρετε τι είναι το χιούμορ, είχα βάλει και το γελάκι δίπλα άλλωστε. Θα ρωτήσεις άγνωστο αστυνομικό, σε μια πόλη 4 εκατομμυρίων, αν ξέρει κάποιον gianik? :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#585711 προσοχή σε εε όταν ρυθμίζετε το τέβε σας (να το πω λαϊκά) στη δυνατότητα του επανυπολογισμού, υπολογίζει στα 586 οπότε και μειώνεται μεν το χρέος αλλά το ίδιο και η μελλοντική σύνταξη
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#591408 Να ρωτησω κατι για τον ΕΦΚΑ αν ξερετε οι λογιστες.

Δεν εχει βγαλει ακομα το ειδοποιητηριο για την πληρωμη του 5ου/19. Επειδη ειδα οτι η ταυτοτητα πληρωμης ειναι ιδια, αν το πλήρωσω θα ειμαι ΟΚ η πρεπει να περιμενω να το βγαλουν ΓΤΦΜΓ :s_mad
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#591415
Govus έγραψε:Νομίζω πήρε παράταση μέχρι 15/07 :hmmm: ...

29/7 λεει εδω :hmmm:

https://www.nextdeal.gr/asfalistikes-ei ... s-eisforon
Άβαταρ μέλους
By Govus
#591416 Εγώ ενημερώνομαι από epsilon net, αλλά με τους "μάγους" της Κρατικής Μηχανής ποτέ δεν ξέρεις τι να περιμένεις...

https://www.e-forologia.gr/cms/viewCont ... ?id=214543
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#597842 Υπάρχει κάποιος όρος που απαγορεύει στον ασφαλιζόμενο στο ΙΚΑ να δουλεύει από το σπίτι του (ή εκτός γραφείου τέλος πάντων) από την στιγμή που ο εργοδότης είναι εντάξει με τις ασφαλιστικές του υποχρεώσεις; Νομίζω το πρόβλημα σε τυχόν έλεγχο είναι να βρίσκεται ο εργαζόμενος στον χώρο ΕΚΤΟΣ δηλωμένου ωραρίου
Άβαταρ μέλους
By Serf
#600122
Nettos έγραψε:Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης
Κάνουμε αίτηση στον ασφαλιστικό φορέα που ανήκουμε (χωρίς κόστος) ώστε να εκδοθεί η Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης και να έχουμε τις καλύψεις που έχουν και οι πολίτες των χωρών που επισκεπτόμαστε σε περίπτωση που χρειαστούμε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.


Σε άλλο θέμα ανέβασες αυτό. Πόσο γρήγορη διαδικασία ήταν; Προ τριετίας έκανα αίτηση στο ΙΚΑ/ΕΦΚΑ, μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν και τελικά απλά φύγαμε χωρίς. Της συζύγου μέσω ΤΣΜΕΔΕ βγήκε σε δέκα λεπτά.

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#600130 Κάναμε την αίτηση πρόσφατα (Απρίλιο).
Κάνει περίπου 10 εργασιμες μέρες κ σου έρχεται μέσω ΕΛΤΑ στο σπιτι. Τελικά δεν πρόλαβε να μας έρθει μέχρι την ημερομηνία που ταξιδεύαμε κ πήραμε μαζί μας το αποδεικτικό κατάθεσης δικαιολογητικών το οποίο έχει την ίδια ισχύ αλλά για 1 μήνα.


.