Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#574915 1 χρόνος συμπληρώθηκε σήμερα. Birthday boy.

52160 στο κοντέρ, όντως έσπασα το προηγούμενο μέγιστο και αξιοποίηση διαθέσιμου ρεπώ με τον καλύτερο τρόπο. Ανάβαση στον Προφήτη Ηλία. Πρώτη σοβαρή δοκιμή των ελαστικών που τουλάχιστον στις ξερολιθιές δείχνουν ικανότατα και απροβλημάτιστα. Όλη η ανάβαση έγινε με ελάχιστη προσπάθεια.

Σαφώς "σιαγμένη" η αρχή της ανάβασης γιατί καταλήγουν όμβρια και τα νεροφαγώματα είχαν αποκτήσει διαστάσεις απαγορευτικές για κάθε όχημα. Ως ένα σημείο ανεβαίνουν αγροτικά γιατι στα μέσα της διαδρομής είναι βοσκοτόπι.
Εικόνα

Εικόνα

Λα στι χα ρες
Εικόνα

Στο τελευταίο σαθρό κομματάκι, κατέβηκα απλά να απομακρύνω 3 4 κροκάλες
Εικόνα

Εικόνα

Προφητηλίας
Εικόνα

Και κατάβαση
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Συνοψίζοντας το έτος, πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν είναι αμάξι έρωτας, αλλά οτι μπορεί να με πάει τυπικά "παντού" με ικανοποιεί απόλυτα. Κάποιοι μικροί τριγμοί που μπαίνουν στο μυαλό μου λόγω νεότητας αμαξιού (φρεσκαδούρα ειναι, δε θες να τρίζει) μου σπάζαν τα νεύρα, κυρίως γιατί ήταν χειμώνας κ ταξίδευα με κλειστά παράθυρα. Ψείρας mode on.

Ένα τρίξιμο είχα στο σημείο που κουμπώνουν τα πίσω καθίσματα στους μεντεσέδες που σε περιπτώσεις ανάβασης σε κακοτράχαλους δρόμους που τα υψομετρικά στα 4 άκρα δοκιμάζονται, εκεί ακουγόταν σαν ξεχαρβαλωμένο. Σπρέι γράσσου εδώ.
Ένα δεύτερο σημείο είναι στο τελείωμα του λεβιέ του μηχανισμού του σιδηρόδρομου στο κάθισμα συνοδηγού, που όταν κουνιόταν κάποιος επιβάτης καθήμενος ακουγόταν σαν να κουνιέσαι σε παλιό σουστοκρέβατο. Σπρέι γράσσου κ εδώ.
Ένα τρίτο σημείο είναι στο κάθισμα οδηγού που κάνει ένα θόρυβο εντελώς τυχαία (δε σχετίζεται με τους κραδασμούς του συνόλου), αυτό αισίως σταματάει όταν μετακινήσω το κάθισμα ελάχιστα.
Ένα τελευταίο που θυμίζει μετρητή γκάιγκερ από πίσω εντοπίστηκε από το μηχανισμό του υαλοκαθαριστήρα. Λύση, "μπούκωμα" με αφρολέξ μεταξύ του σημείου και της μοκέτας της 5ης πόρτας. Και ένα μικρό τριζάκι που ακούγεται μόνο εκτός δρόμου κάπου μέσα στο ταμπλώ που είναι αποτέλεσμα του κρατήρα που κατέστρεψε 2 λάστιχα με 65άρι προφίλ, οκ θα ζήσω με αυτό :lol:
Καλοκαίρι με ανοιχτά παράθυρα δεν ακούς τίποτα από αυτά πάντως. Τα αναφέρω αν έχετε παραπλήσιους θορύβους να ξέρετε που να κοιτάξτε.

Μηχανικά πλην ενός αμορτισέρ που ειχε παραδώσει το πνεύμα λογω αστοχίας υλικού, δεν με προβλημάτισε τίποτα.

4,98 λτ/100 μέση έτους, Elin Crystal 9/10 γεμίσματα, 3-4 φορές να έβαλα αντιμυκητιακό. Το λαμπάκι dpf δε το έχω δει ποτέ αναμμένο, αν κ σε 1 2 περιπτώσεις μόνο ένιωσα για λίγο τη λειτουργία του καθαρισμού (ένιωσα σα να μου φόρτωσαν ξαφνικά 200 κιλά βάρος) για περίπου 1-2 λεπτά. Το αυτόματο σύστημα μητρακάρεις, οκ city brake control, δεν το έχω δει να λειτουργεί (αχρείαστο να'ναι) εκτός από μια περίπτωση που παίζει να με πρόλαβε για 1 δεκατο του δευτερολέπτου.

Αυτή τη χρονιά, τα χιλιόμετρα θα είναι πιο ποιοτικά. Αποφασίστηκε, αμήν, η μετάθεσή μου Θεσ/νίκη στο εγγύς μέλλον και δε θα χρειάζομαι αμάξι πλέον για να πηγαίνω δουλειά.
Φόρτσα!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#574955 Έχω την εντύπωση ότι ελάχιστοι χαίρονται το αυτοκίνητο τους στον βαθμό που το καταφέρνει ο Ξενοφώντας! :thumbsup:
Με το καλό να πάρεις την μετάθεση, ώστε τα επόμενα χιλιόμετρα να μην είναι τόσο διεκπεραιωτικά, αν και η ιστορία για το Θεσσαλονίκη-Μουδανιά με χιόνι ήταν πολύ καλή!

Αν σε ενοχλούν οι τριγμοί του Panda, μπες σε ένα QQ για να εκτιμήσεις την συναρμολόγηση της Fiat. :lol:

Επειδή πάντως ο τριγμός στα πίσω καθίσματα έχει εμφανιστεί και στο QQ, αρκετοί έβαζαν υφασμάτινη ταινία στο σημείο των μεντεσέδων ώστε να μην ακουμπούν τα μέταλλα μεταξύ τους και κοπανάνε.

ΥΓ. Ο συγκεκριμένος Προφήτης Ηλίας σε ποια περιοχή βρίσκεται; Γιατί κάθε περιοχή έχει έναν Προφήτη Ηλία στην κορυφή κάποιου λόφου!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#575076 Η διαδρομή είναι αυτή και στο δορυφόρο φαίνεται το τελείωμα της διαδρομής.

Η θέα είναι πολύ ωραία στην κοιλάδα Ανθεμούντα κ σε καλή ατμόσφαιρα βλέπεις ως Θεσσαλία
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#579290 Μερικές από την μικρή διαμονή στα Γιάννενα και στο χωριό

Βόλτα στα Γραμμενοχώρια, κίτρινη σκόνη
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αισίως μας άφησε μια μέρα πριν αναχωρήσουμε για χωριό
Εικόνα

Πρωινή βόλτα στα πέριξ
Εικόνα

και στα χωμάτινα πέριξ. Στο βάθος δεξιά φαίνεται το τελείωμα του χωριού.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Όχι δε σε πλένω , ακόμα. Όλη η Τύμφη αποτυπώνεται στα τζάμια
Εικόνα

Έρωτας
Εικόνα

Εικόνα

Ορεινή βολιδοσκόπηση για την ανάβαση της αυριανής. Με άριστο καιρό, στα 1850μ ψηλά.
Εικόνα

Σμόλικας στο βάθος, από τα ~1500 ψηλά.
Εικόνα

Η φαμίλια μαζεύεται, ώρα για κοψίδια
Εικόνα

Την επόμενη μέρα χαράματα, (ποδαράτη) ανάβαση στη φυσική ατραξιόν της δρακόλιμνης, μισή μέρα μετά, με πολύ διαφορετικές συνθήκες. Ομίχλη, χιονόπτωση, τρελός αέρας.
Εικόνα

Εικόνα

Τζα! Καλή Ανάσταση άπαντες!
Εικόνα

Κατέβασμα με χαλαρή χιονοθύελλα (πολύς αέρας, παγωμένες ψιχάλες)
Εικόνα

Εικόνα

Το μόνο που ξεχάστηκε στο εγχείρημα ήταν γάντια, οπότε στο γυρισμό χάρηκα που είδα τον κύριο
Εικόνα

Ζεστάθηκα λίγο για να μπορώ να πατήσω το κλικ της μηχανής
Εικόνα

Γνωστή παρέα απόβροχου
Εικόνα

Και του χρόνου!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#584545 Λοιπόν, κρατηθείτε, γιατί εγώ δεν.

Σε ούτε 3 βδομάδες Πατριδογνωσία 2019. Ίσως όχι τόσο εκτενής σε χιλιόμετρα, γιατί θα είναι ένα διήμερο. (δεν ξέρω αν θα έχω και άλλη ευκαιρία, κλασσικά προς τέλος καλοκαιριού). Αλλά σίγουρα θα είναι ένα μικρό έπος. Η πρώτη μέρα θα έχει άκρως οδηγικό χαρακτήρα, με ψηλά πάσα, αρκετά χωμάτινα, αρκετά ασφάλτινα. Η δεύτερη φυσιολατρική - ορειβατική + ό,τι διαδρομή κάτσει από την επιστροφή.

Είμαστε (ναι πάλι θα το τολμήσω με συνεπιβάτη) σε φάση σύνταξης διαδρομών, όσον αφορά τις λεπτομέρειες. Στα πολύ γενικά θα "τιμηθούν" οι νομοί Καρδίτσας (ορεινά Κεντρικά - Ανατολικά, δήμος Αργιθέας (Ανθηρό - Αργιθέα - Τύμπανος - Καράβα - Πετρίλια), κάπως λιγότερο ο νομός Ευρυτανίας (μπάσιμο από τα όρια νομών Καρδίτσας - Ευρυτανίας (3 Σύνορα), Άγραφα) και ό,τι παρεβρίσκεται στα ενδιάμεσα (Ευρυτανία, Φθιώτιδα). Το ορειβατικό μέρος κερδίζει φέτος η Γκιώνα στη Φωκίδα, με τη ψηλότερη κορφή της Στερεάς, την Πυραμίδα. Αν κανείς τυχαίνει να βρίσκεται το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος κάπου κοντά, ας σφυρίξει για ένα σύντομο γεια.

Μετρώ ανάποδα. :thumbsup: :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#584679 Από Τροβάτο εννοείται θα περάσω και ειναι πιθανή στάση για φαγητό (εκεί ή Επινιανά).
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#584781 Στο Τροβάτο θα είναι ανοιχτός ο Κουτσολαμπρος μάλλον...
Αν πας τελικά ενημέρωσε πώς είναι ο δρόμος απο τα τρία σύνορα.Θα ανέβω με το 500X!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#584786 Το μακρυνό 2013 είχαμε περάσει με sedici από Κουστέσα προς 3 σύνορα, και κατεβήκαμε από Καβάκια. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#584818 Στους "δρόμους" των (μακράν) 2 πιο άγνωστων χωριών (οικισμών καλύτερα) της Χαλκιδικής. Πρινοχώρι και Δεξαμενή.

Εικόνα

Εικόνα

Cross-roads. ((Καλό :lol: ))
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εδώ σε σημεία πήγαινα με 80 και μερικές φορές οι κραδασμοί ήταν λιγότεροι από κάποια σημεία της Θεσ/νίκης Μουδανιών (πριν τις προεκλογικές ασφαλτοστρώσεις μέσα).
Εικόνα

Εικόνα

Ηρεμία...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#584826 Στην τελευταία πασχαλινή φωτογραφία πώς κατάφερες να εντοπίσεις την σαλαμάνδρα;
Μια φορά έχω πετύχει μια κι αυτή στο χωριό έξω από το σπίτι σχεδόν.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#584867 Εδώ αναγνωρίζω πεταλούδες όταν τις περάσω οδηγώντας, κοτζάμ σαλαμάνδρα δε θα πετύχω; :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#589518 Τρι-μερής η πατριδογνωσία φέτος.
Πρώτη δόση. Mέσα σε 2 μέρες και 20 ώρες οδήγησης και 6 ορειβασίας πήρα μια γερή τζούρα.
Κάψιμο, σκόνη, χωματόδρομος, ξερολιθιά, φλύσχης, κοκκινόχωμα, έλατο, καλή παρέα. Τα καλύτερα.

Intro διημέρου με κορυφή Γκιώνας / αέρας πεχλιβάνης
Εικόνα

Βαρδούσια (στα βουνά της πάνω φώτο πίσω από το κεφάλι μου) - υψίπεδα
Εικόνα

Διάσχιση Αγράφων στα καλύτερά τους (Τροβάτο στον ορίζοντα)
Εικόνα

Χάσιμο σε αδιέξοδους χωματόδρομους
Εικόνα

Εικόνα

Μπάσιμο στα Πετρίλια Καρδίτσας
Εικόνα

Διάσχιση παρυφών Καράβας. Ανατριχίλα. Ανεβαίνει σε βίντεο
Εικόνα

Αφήστε με να σνιφάρω τη δόση μου :lol: :lol:
Εικόνα

Και έπεται δυνατή συνέχεια.