Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#584566
St.Devote έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Chernobyl - √
Αν και θα ναι μονο 5 επεισοδια (mini σειρα) φαινεται συνταρακτικο

Chernobyl Mini σειρά έξι επεισοδίων παραγωγής ΗΒΟ
Είδα τα 3 πρώτα επεισόδια .
Είναι Σ Υ Γ Κ Λ Ο Ν Ι Σ Τ Ι Κ Ο .
Είναι μια άλλης μορφής τρόμου που αξίζει να δείς.
Και βέβαια το δεξί χέρι του Γκορμπατσόφ παίζει ο μέγιστος Στελλαν( δεν ξέρω που μπαίνει ο τόνος )

Τον Στέλαν ΣΣΣερσγκορντ κι εγώ τον πάω πολύ, θεωρείται τόπ Σουηδός ηθοποιός.
Τη σειρά βρίσκει εξαιρετική και η γυναίκα μου. Και βέβαια το τρομακτικό είναι ότι όλα αυτά έγιναν μέσα στην Ευρώπη πριν από όχι πολλά χρόνια, δεν ήταν στον μεσαίωνα. Και σίγουρα έχει επηρεάσει αρνητικά την υγεία μας. Όπως το λες είναι μια άλλης μορφής τρόμου. Εγώ το βρίσκω ενοχλητικό, δεν ξέρω αν θέλω να το δω.
Άβαταρ μέλους
By krom
#584567 Είναι πολύ καλό, είναι ήδη στη κορυφή στο imdb και rot. tomatoes. 'Εχει τρομερή ακρίβεια σε λεπτομέρειες, σκηνικά, οχήματα και όλο το mood της εποχής, συγκάληψη, συνομωσίες κλπ. Έχει κάποιες υπερβολές, πχ το ''comrade'' στην πραγματικότητα δεν το χρησιμοποιούσαν καθόλου σε καθημερινή ομιλία. Είναι πολύ καλα δραματοποιημένο, αλλά τα πραγματικά πλάνα (γεμάτο το youtube) είναι εκατό φορές πιο τρομακτικά. Και το πιο τρομακτικό ήταν να ζεις μερικά χιλιόμετρα παραπέρα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#584571 Είδα κι εγώ χθες και το τρίτο επεισόδιο, το βλέπω αργά και βασανιστικά γιατί δεν θέλω να τελειώσει.

Απο τις καλύτερες παραγωγές που έχω δει.
Φωτογραφία, μουσική, ηθοποιοί, όλα σε βάζουν άμεσα στο κλίμα και σε φορτιζουν συναισθηματικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#584751

νεα σειρα ντοκυμαντερ απο το bbc
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#584832 Με τον φόβο να πω παπάρα, το Chernobyl αφήνει την εντύπωση της μοναδικής, εξαιρετικής, καταπληκτικής πώς θέλετε πείτε την σειρά, κυρίως επειδή πρόκειται για επιτυχημένη αναπαράσταση αληθινών γεγονότων. Αν ήταν σκέτη μυθοπλασία θα έχανε σε κριτικές, θέλω να πω η άποψή μας θα ήταν πιο "ουδέτερη" ή "αντικειμενική".
Αυτά. Εννοείται μου αρέσει κι εμένα πολύ. Την βλέπω και ..ξυνομαι - νομίζω ότι με διαπερνά η ραδιενέργειά της :lipsealed: :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#584838 Κοίτα τώρα που το σκέφτομαι ακόμα κι αν δεν είχε συμβεί το γεγονός και το παρουσίαζαν σαν end of the world-apocalypse day σειρά παλι θα κέρδιζε τις εντυπώσεις, ακόμα και οι εκφράσεις και το βλέμμα απόγνωσης των κομπαρσων πχ νοσοκόμες είναι φοβερά.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#586879 Εικόνα

:svivhaha: :svivhaha: :svivhaha: :svivhaha:


Εικόνα

:metalo: :metalo: :metalo:

Εικόνα

:s_sarcastic :s_sarcastic :s_sarcastic

Εικόνα

:s_shout :s_shout :s_shout

Game of Thrones ε;

ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ :s_roses (Τα νουμερα τηλεθεασης εννοω)

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ , για ολους εμας που ασφυκτιουσαμε απο την πνευματικη ηγεμονια του Μαρτινιου μπουρδολογηματος εδω και μια δεκαετια (που κακοψοφοναχετε οσες Ντονατελλες ειδατε εστω και 2 λεπτα περαν του 1ου κυκλου :omg: :s_hang ) ηρθε το τεραστιο επος που λεγεται Τσερνομπιλ να ξεπλυνει σαν οξινη βροχη την μουχλα που ειχε μαζευτει στους νευρωνες μας.

Τι να λεμε τωρα. Απο τα απιστευτα φατσονια , τους διαλογους, την εξελιξη των χαρακτηρων, την ατμοσφαιρα που σε παρεσερνε να πιστεψεις οτι βλεπεις ντοκυμαντερ; :inlove:

Εκει ειναι η τεραστια επιτυχια του :iconcool: και το παλουκωμα (στην καρδια ε;) στην μουμια που λεγεται GoT (υπενθυμιζω , η πιο ανηθικη σειρα ολων των εποχων με τους πιο τσαρλατανους οπαδους). Οι ανθρωποι φτιαξανε μια σειρα επιστημονικης φαντασιας και πατησανε τα καταλληλα κουμπια ( pun intended συντροφε Dyatlov) για να σερβιριστει ως αληθινη εξιστορηση των γεγονοτων. Ακομα και τερατωδεις ανακριβειες ( ελλιπης εκπαιδευση προσωπικου, ανυπαρκτος εξοπλισμος, ανυπαρκτες δικλειδες ασφαλειας ,προσωπικη ατζεντα καθε κομματοσκλιου, υδροκεφαλο κρατος, πού μωρε ολα αυτα; στην ΕΣΣΔ ; :s_rofl .Γελανε και τα τσιμεντα που δεν επεσαν στον αντιδραστηρα :s_laughat ) δεν προκαλεσαν την απογοητευση ολων των εμβιων οργανισμων με iq>3.6 :shifty:, σαν τους αλλους (θυμασαι Κοβαθε πού βρεθηκαν οι φρονιμιτες της δασκαλας που εδωσε βαθμους με μπλουζακι Αρυα; :whistlink: ).


:adminpower:
Jared Harris σε απαλλασω απο την απρεπεια που λεγοταν Terror, η υποκριτικη σου συνειδηση δεν χρειαζεται να αναθεωρηθει στο Κρατικο Θεατρο Βορκουτας. :s_thumbsup
:adminpower:

10/10, τηλεοπτικο γεγονος της χρονιας. :s_howdy :s_howdy :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By bill33
#586889 Καλά που μου το θύμισες να δω αν το παίζει εδώ που είμαι.
Τυχαία έπεσα στο https://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Ryan_(TV_series) εχω δει κάτι 5λεπτα μοιάζει ωραίο .
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#586893 Μέχρι εκεί που έγραψε 10/10 , πίστευα ότι θα έλεγε βαλουτα είναι η σειρά

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#586899
bill33 έγραψε:Καλά που μου το θύμισες να δω αν το παίζει εδώ που είμαι.
Τυχαία έπεσα στο https://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Ryan_(TV_series) εχω δει κάτι 5λεπτα μοιάζει ωραίο .


Εννοειται οτι θα το παιζει. Ολος ο κοσμος πρεπει να πιστεψει τα ψεμματα της καπιταληστικης :s_roses προπαγανδας, σιγα μην αφησουν οι amerikanski spies καποια χωρα ελευθερη απο αντικομμουνιστικη προπαγανδα. :rtfm:

Φοβουνται βλεπεις την αντεπιθεση της αυτοκρατοριας του Λαου. :iconcool:

Εικόνα :metalo: :metalo: :metalo: :metalo:
Τελευταία επεξεργασία από g8777 και 05 Ιουν 2019, 17:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bill33
#586906 Ειναι με συνδρομή αν θυμάμαι καλά στο Sky atlantic.Δεν την έχω ψάξει την τιβι εδώ που είμαι τώρα.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#586931 Το Chernobyl είναι καταπληκτικό. Ό,τι καλύτερο, πραγματικά.
Φοβερός ο Stellan, τον θυμάμαι ως Captain Tupolev στο Κυνήγι του Κόκκινου Οκτώβρη...
Έχει κάποιες απλουστεύσεις/ανακρίβειες, αλλά είναι ασήμαντες.
Αξίζει να ακούσει κανείς και τα συνοδευτικά podcast (υπάρχουν στο youtube).
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#587031 Εάν είσαι μαέστρος μπορείς να περιγράψεις την μετατροπή ενός πυρηνικού αντιδραστήρα σε πυρηνική βομβα σε 5 λεπτά .
Μπράβο "Chernobyl"