Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#584649
QsisVTS έγραψε:δεν δεχεται από οσο ξέρω

αν και η δική μου αρχική ερώτηση είχε να κάνει με το αν παίρνουν τα ξένα ebanking κάπως ελληνικές ταυτότητες οφειλής


Ναι, ξένη κάρτα δεν δέχεται το taxisnet (το είχα δοκιμάσει).

Από ebanking θα δούλευε αν είχαν ένα κοινό τραπεζικό λογαριασμό (με iban κλπ) και στο πεδίο Αιτιολογία για τον παραλήπτη να έβαζες τη ταυτότητα πληρωμής. Έτσι θα μπορούσες να στείλεις έμβασμα από οπουδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#584735 Και όμως το έχουν σκεφτεί κι αυτό (τουλάχιστον για ευρωπαϊκές τράπεζες)... Κάπου είχα εντοπίσει τις σχετικές οδηγίες στο gsis πιο παλιά... Δείτε πχ εδώ:
http://www.dhsg.eu/26-06-2015-i1

Φυσικά δεν εμπιστεύομαι ότι θα δουλέψει :innocent: και προτιμώ να τα στείλω στον Ελληνικό λογαριασμό και από εκεί με ταυτότητα οφειλής κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#585218
bill33 έγραψε:Ισοτιμία; Για 4000€ μου βγάζει 14,56€ εξοδα και ισοτιμία 1,1206
4000€ =4456.88$

σε αυτά υπάρχει επιπλέον χρέωση για έμβασμα από την τράπεζα του στην τράπεζα της Transferwise. (1 euro για SHA μέθοδο).

@224v
τίμια η χρέωση αν ήταν και καλή η ισοτιμία, μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#585226 Δεν την ήξερα αυτή τη χρέωση,δεν την έχω χρησιμοποιήσει την transferwise ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#585307 Ναι οκ απλά το ανέφερα.
Στην πράξη η Transferwise έχει δύο μεθόδους, μια γρήγορη που τα ρουφάει κατευθείαν από κάρτα (και πιο ακριβή μέθοδος)
και μια πιο αργή που στέλνεις έμβασμα στην τράπεζά της. Στο έμβασμα δηλώνεις SHA "από κοινού τα έξοδα" και η χρέωση είναι 1 γιούρο,
ίδια περίπτωση όπως με Revolut.

Σημείωση, ο λογαριασμός προέλευσης των χρημάτων θα πρέπει να έχει ίδιο όνομα με αυτό που δηλώνεις στο λογαριασμό στην Transferwise.
Επίσης τους στέλνεις ταυτότητα/διαβατήριο για να γίνει επαλήθευση. Επιπλέον μπορείς να επισυνάψεις ελληνικό bank statement που να γράφει το
όνομά σου και τον αριθμό λογαριασμού για να επαληθεύσουν και τον λογαριασμό/διεύθυνση.
Το τελευταίο δεν θυμάμαι να είναι 100% απαραίτητο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#585321 Η αληθεια ειναι πως είχα ξεχάσει τις ιδιαιτερότητες του ελληνικού τραπεζικού συστήματος. Αναφέρομαι στην χρέωση SHA απο τράπεζα σε τράπεζα εντός Ελλάδας. Και πάλι βεβαια ισως να κέρδιζε με το καλύτερο rate που δίνει η Transferwise.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#585407 Μπορώ να κάνω ανάληψη από λογαριασμό μου σε τράπεζα, χωρίς βιβλιάριο καταθέσεων, μόνο με ταυτότητα;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#585410 Γιατί να μην μπορείς;
Αν πας δηλ.και τους πεις οτι το έχασες , δε θα σου βγάλουν καινούργιο μόνο με την ταυτότητα;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#585419 Μπορείς, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Η ταυτότητα αρκεί.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#585422 Ποιο βιβλιάριο ρε αδέρφια; Δεν έχω από το 2012. Το έχουν σταματήσει στην alpha που είμαι τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#585432 Τοσο εύκολο είναι πλέον;Εχω να πατήσω σε τράπεζα κάποια χρόνια.