Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#584009
Dimitris_P έγραψε:
dimik έγραψε:Μια χαρά η Rancilio, έχεις κάνα 20λεπτο διαθέσιμο όταν θες καφέ για να ζεσταθεί;

Βάζεις timer ειδικά για το πρωί να σε περιμένει ζεστή.

dimik έγραψε:Έχεις χρόνο να πετάς καμία 10ρια καφέδες κάθε φορά που παίρνεις καινούριο κόκκο μέχρι να βρεις το σωστό κόψιμο, πάτημα κοκ;

Αυτό θα γίνεται μέχρι να κατασταλάξει στους καφέδες που προτιμά, συνήθως 2-3 είναι. Μετά "μπαίνει" στο αυτόματο.

Όρεξη να υπάρχει, για όλα υπάρχουν λύσεις :iconcool:


Αν ξυπνάς συγκεκριμένη ώρα ακόμα και τα ΣΚ οκ, θα βάλεις και για τα απογεύματα;
Αν έρθει κάποιος ξένος και θέλεις να τον κεράσεις έναν καφέ; Αν πρέπει να κάνεις 2 εσπρέσο και 3 καπουτσίνο;

Το κόψιμο αλλάζει ακόμα και για την ίδια ποικιλία.

Είπες σωστή κουβέντα για την όρεξη, στο 90% των περιπτώσεων θέλεις να πιεις έναν ρημαδοκαφε ΤΩΡΑ όχι να πάρεις Νόμπελ χημείας

< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#584012 Μόνο εγώ πίνω φραπέ... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#584020
PeterPan έγραψε:Μια rancilio silvia την ξέρετε ως μηχανή; Καλή; Διαβάζω καλά λόγια. Είναι με ένα Boiler.
Αλλιώς ποια μηχανή προτείνετε; Ταβάνι τα 500-600€. Αν φθηνότερη ακόμη καλύτερα. Αρκεί να δίνει καλό αποτέλεσμα. Επίσης θα ήθελα να μην είναι τέρας στο μέγεθος.
Μύλο;

Αν διέθετα τέτοιο ποσό :
Μηχανή : https://www.barista.gr/el/lelit-pl41tem-pid-5
Μύλος: https://www.skroutz.gr/s/3783724/Graef-CM-800.html

Πρός το παρόν, είμαι ΟΚ. Αλλαγή εξοπλισμού, μόνο αν χαλάσει η Gaggia :lipsealed: ή .... μειωθεί ισόποσα ο ΕΝΦΙΑ! :lol:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#584085
JimClark έγραψε:Μόνο εγώ πίνω φραπέ...
Οχι στηρίζω και εγώ περιστασιακά.

Nespresso μηχάνημα σε συνοικιακο ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ σήμερα το πρωι.




Είμαι ζωντανός. ΆντεξαΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#584092 Δεν θελω να φανω παραξενος αλλα μου φαινεται υπερβολη που δινετε τοση σημασια στους καφεδες.
Εγω εχω βολευτει με ενα μπρικι μοκκα εσπρεσο ,δεν υπαρχει καθολου καιμακι δυστυχως αλλα ανετα τον πινω καπνιζοντας το καρελια μου.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#584095 Αλλαγές βλέπω,απο φραπέ σε μόκα εσπρέσο και απο μαλμπορο σε καρέλια.Γερνάς φίλος;
Άβαταρ μέλους
By italakias
#584097 Για την δουλεια τον φτιαχνω να μην παιρνω απεξω.
Ειναι τριπλος δλδ βγαζει περισσοτερη ποσοτητα και με βολευει γιατι στην δουλεια μου δεν υπαρχουν καφε μαγαζια.
Σπιτι πινω ελληνικο σχεδον παντα και το καλοκαιρι μια παγωμενη φραπεδια ειναι οτι πρεπει.
Το καρελια ειναι το μοναδικο τσιγαρο που μαρεσει οπως το μαλμπορο και ειναι 0.90 λεπτα φθηνοτερο.

Α ξεχασα,ναι γερναω ,αλλα δεν τρεχει μια .
Εξαλλου μια κοινωνια γεροντων ειμαστε. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#584113
italakias έγραψε:Δεν θελω να φανω παραξενος αλλα μου φαινεται υπερβολη που δινετε τοση σημασια στους καφεδες.
Εγω εχω βολευτει με ενα μπρικι μοκκα εσπρεσο ,δεν υπαρχει καθολου καιμακι δυστυχως αλλα ανετα τον πινω καπνιζοντας το καρελια μου.


Πολύ καλή λύση. Το μόνο μειονέκτημα της μοκκα είναι ότι δεν έχει καϊμάκι
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#584274 πέρασα το απόγευμα πάλι από τον καφετιέρη κ μιλήσαμε για τις μηχανές. αυτός έχει κυρίως rancilio, ecm και μία ακόμη που δε μπορώ να τη θυμηθώ.

του είπα για τη lelit που μου προτείνατε, γιατί μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή. μου είπε πως παρουσιάζουν προβλήματα. αλήθεια dimik η δική σου που χάλασε?

μου πρότεινε την ecm classica II και μου τη δίνει στα 1050 €. Εγώ θα ήθελα με PID αλλά αυτός μου λέει πως δε χρειάζεται. Με PID υπάρχει η classica PID στα 1150 €. Ήπια 2 εσπρέσσο κ έγινα τούρμπο :lol: . Εντάξει, απίστευτη διαφορά με τις αυτόματες. Το μειονέκτημα με αυτή είναι πως για να ζεσταθεί θέλει +5 λεπτά σχετικά με τις rancilio, lelit. κ αυτό γιατί έχει το στόμιο που θέλει να ζεσταθεί. Βέβαια μπορεί κανείς να περάσει νερό ζεστό για να το ζεστάνει πιο γρήγορα λέει.

https://www.ecm.de/produkte/details/pro ... ssika-pid/

Μύλο μου προτείνει έναν χωρίς διαβαθμίσεις της eureka με χρονομετρητή στα 450 €.
https://www.coffeecircle.com/de/p/eurek ... kwQAvD_BwE

Όπως καταλαβαίνω έχουμε ξεφύγει. Κατ' αρχήν ξέρει κανείς αυτά τα μηχανήματα, κυρίως τη μηχανή? Το καλό είναι πως έχει καλό σέρβις κ πως μου δίνει τιμές που είναι φθηνότερες από όλη την αγορά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#584281 Να πουλήσει θέλει μου φαίνεται.

Σε εμένα χάλασε ο ενσωματωμένος μύλος, βασικά κόλλησε από τα έλαια του καφέ και ο μλκας ζόρισα το περιστροφικο κουμπί και φαγώθηκαν τα δόντια.
Με το refund option του αμαζον όμως το γλίτωσα το 600ρι.

Ο αδερφός μου έχει τα ίδια ξεχωριστά 4 χρόνια τώρα σχεδόν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τώρα πίνω καφέ από τα χέρια της γυναίκας μετά την πρωινή βόλτα με τον σκύλο.
Μεγάλο πράγμα να μπορεί να χρησιμοποιήσει την μηχανή Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#584284 Πέτρο θα τα δω σε λίγο στο γραφείο τα links και τα specs, όμως η ECM είναι τίμια. Έχω την Barista σχεδόν 10 χρόνια