Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#576153
drdino έγραψε:On topic :shifty:
Εικόνα
Μμμμμ, ωραίο μηχάνημα, μπράβο στη Miele. Κρίμα που θα χαραμίζεται στο να κάνει είναι καφέδες. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#577511 Το Bosch πλυντήριο βγάζει σφάλμα Ε29, δηλαδή πρόβλημα στην εισροή νερού. ΤΟ βγάζει περιοδικά αλλά μετά συνεχίζει να δουλεύει. Οπότε καταλαβαίνω ότι κάτι έχει μισο-βουλώσει και πρέπει να επισκευαστεί προτού γίνει χειρότερη ζημιά. Είδα τα πιο κάτω video. Το ερώτημα είναι να επιχειρήσω το απονενοημένο διάβημα; Κάποια άλλη ιδέα; Η ηλεκτροβάνα λογικά πρέπει να είναι οκ αφού μετά από λίγο το μήνυμα σταματάει και η εισροή νερού συνεχίζεται κανονικά.

Άβαταρ μέλους
By Serf
#577513 Βρήκα video για παραπλήσιο κωδικό σφάλματος και όχι απονενοημενο έλεγχο. Οπότε θα ξεκινήσω από αυτό αύριο.



< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#577551 H γυναίκα μου κατάφερε να κάψει για 3η!!! φορά το θερμικό σε στεγνωτήριο Miele.

Την πρώτη φορά κάηκε στα 11-12 χρόνια και απο τότε το καίει κάθε 2 χρόνια.

Απο την πρώτη φορά μας είπε ο τεχνικός να μην το βάζει στο "φουλ", είναι κακό και για το μηχάνημα και για τα ρούχα.
Ποιός (μάλλον ποιά) ακούει όμως... :oops:

Εχω την εντύπωση οτι φταίνε και τα φίλτρα, με τον καιρό βουλώνουν σιγα σιγά και απο άλατα και περνά λιγότερος αέρας.

Το καλό είναι οτι το σέρβις Μiele ειναι πολυ κοντά στο σπίτι μου.
Επαιρνα το καροτσάκι του και του το πήγαινα.
Τωρα βαρεθηκε να το βάλει στο μαγαζί, ήρθε σπίτι και το άλλαξε.
Μου πήρε 30€ για το ανταλλακτικό, μόνο το δικό μου εχει πελατάκι από στεγνωτήρια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#577585
Serf έγραψε:Το Bosch πλυντήριο βγάζει σφάλμα Ε29, δηλαδή πρόβλημα στην εισροή νερού. ΤΟ βγάζει περιοδικά αλλά μετά συνεχίζει να δουλεύει. Οπότε καταλαβαίνω ότι κάτι έχει μισο-βουλώσει και πρέπει να επισκευαστεί προτού γίνει χειρότερη ζημιά. Είδα τα πιο κάτω video. Το ερώτημα είναι να επιχειρήσω το απονενοημένο διάβημα; Κάποια άλλη ιδέα; Η ηλεκτροβάνα λογικά πρέπει να είναι οκ αφού μετά από λίγο το μήνυμα σταματάει και η εισροή νερού συνεχίζεται κανονικά.


Κάτι που καλό θα ήταν να κοιτάξεις είναι στο σωλήνα της παροχής του πλυντηρίου.
Το δικό μου Siemens (αδελφάκι δηλαδή) έβγαζε Ε17 (ανεπαρκής πίεση), η σύζυγος προσπαθούσε να το βάλει σε λειτουργία ανά μισή ώρα ( :roll: ) μέχρι που έκαψε την αντλία εισαγωγής :yahoo:
Ο τεχνικός έβγαλε τον σωλήνα παροχής και το φιλτράκι του ήταν ΜΑΥΡΟ και βουλωμένο από ιζήματα του πολύ καλού, ποιοτικού και καλοσυντηρημένου δικτύου μας :lipsealed:

πέρασε το ανταλλακτικό στην εγγύηση, μας έβαλε black list :tomato: :ninja: κι έφυγε :lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#577708
Serf έγραψε:Βρήκα video για παραπλήσιο κωδικό σφάλματος και όχι απονενοημενο έλεγχο. Οπότε θα ξεκινήσω από αυτό αύριο.



< Note 4 >


Τέλος καλά όλα καλά. Με την καθοδήγηση του video και τη βοήθεια της ηλεκτρικής οδοντόβουρτσας καθάρισα το φιλτράκι στο σημείο σύνδεσης σωλήνα τροφοδοσίας & πλυντηρίου.

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#577734 Γενικά το ρεζουμε σήμερα είναι καθαρίζουμε και κάνα φίλτρο :)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#577806
glf έγραψε:Γενικά το ρεζουμε σήμερα είναι καθαρίζουμε και κάνα φίλτρο :)
Στο δικό μου που είχε βγάλει ένδειξη κ έκανε σαν τρακτέρ, άνοιξα κάτω δεξιά την θήκη, έβγαλα την τάπα κ βρήκα μέσα μια χρωμοπαγιδα...

.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#577811 Πέρα από το βίντεο, δεν υπήρχαν οδηγίες στο manual, για το πως να καθαρίσεις το φίλτρο από τις βρωμιές που μαζεύει με τον καιρό; Λογικά θα έπρεπε, μιας και μιλάμε για συντήρηση και όχι κάποια βλάβη.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#579668 Πήρα μια μηχανή που φτιάχνει συσκευασίες με κενό αέρος...μεγάλο καψιμο, δοκιμάζω διάφορα υλικά να δω πως θα συμπεριφερθούν στο χρόνο...
Στις οδηγίες.εκεί που γράφει για σκληρά τυριά.... Σκέφτηκα τα "σκληρά" του Σκλαβενίτη το καλοκαίρι και ένα δάκρυ κύλησε.... Εννοείται θα κατέβει μέχρι μου Ελλάδα :-)Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#579695
dimik έγραψε:Μισές δουλειές, πάρε κι ένα sous vide να κάνεις παρτυ

< >


ακολουθει συντομα ... :-)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#579720
dimik έγραψε:Μισές δουλειές, πάρε κι ένα sous vide να κάνεις παρτυ

< >

πολύ μάστερ σεφ βλέπετε :lol: