Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#577699
saxon_747 έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:
Το να υποχρεώσεις κάποιον να κρατήσει έναν εργαζόμενο είναι ουτοπικό.


Πιστεύω ότι το νομοσχέδιο θα έχει εφαρμογή σε περιπτώσεις όπως:

"Εμείς εδώ δουλεύουμε 12ωρα άμα δε σου αρέσει φύγε" Εσύ σε αυτή την περίπτωση πως θα αντιδρούσες;
Βάλε και ασφαλίζουμε 4ωρα και είσαι μέσα.

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#577700 @Σάξονας
Δεν έχει νόημα αυτό που λες.
Έστω ότι σου λένε σε μια εταιρεία ότι το αφεντικό γουστάρει να ρίχνει με το βούρδουλα με τις 7 ουρές την ώρα που δουλεύεις.
Αρνείσαι --> ΟΚ.
Προσπερνώ το γεγονός ότι μάλλον πρέπει να παραιτηθείς εσύ ο ίδιος από μια τόσο τοξική κατάσταση, αλλά έστω ότι μένεις.
Πόσο δύσκολο είναι να σε απολύσει η οποιαδήποτε εταιρεία ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ; Καθόλου.
Το πολύ πολύ να σου κάνουν τα νεύρα ΚΡΟΣΙΑ στήνοντας ένα θέατρο του παραλόγου για να μαζέψουν αποδείξεις ότι είσαι ΝΤΟΥΓΑΝΙ και μόλις ο δικηγόρος τους πει ότι η τεκμηρίωση είναι πλήρης, έφυγες.

Και τι ακριβώς κέρδισες; Μισθούς δυο μηνών και 1 πακέτο λεξοτανίλ δώρο --> ΓΑΜΑΤΟ.

@Bill
Αυτό μόνο με ελέγχους μπορεί να αντιμετωπιστεί.

Ομοίως η οποιαδήποτε εταιρεία θα βρει τρόπο να στήσει την απαιτούμενη τεκμηρίωση --> βλ. παράδειγμα Σάξονα.

Για να μην παρεξηγηθώ, αυτά που γράφει ο Μαυρίδης προφανώς και είναι χαζομάρες που τσιγκλάνε αντανακλαστικά συγκεκριμένου ακροατηρίου (που ίσως δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του --> :s_sarcastic ), αλλά η περιβόητη ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ είναι μια φοβερή αφέλεια.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#577702
g8777 έγραψε:Δεν
ΔΕΝ
ΔΕΕΕΝ

απαγορεύει τις απολύσεις

:s_shout

Σας κάνει ότι θέλει ο Κιούσης

Ταληρακια κιόλας η a priori υπόθεση ότι απολυμενος= άχρηστος :s_sarcastic


Ταληρακια ο τζι

Οποίος απολύει είναι λαμόγιο και θέλει να αύξηση την ήδη υψηλή κερδοφορία
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#577705 Eddie, δεν υπάρχει σύμβαση εργασίας που να προβλέπει 12ωρη εργασία ημερησίως (και χωρίς ρεπό) .

Παρόλα αυτά, υπάρχουν εταιρίες (το ξέρω από πρώτο χέρι) που σε κάποια φάση σου θέτουν ένα δίλημμα:

ή παίρνεις "προαγωγή" ( θα γίνεις διευθυντής άρα θα δουλεύεις 12 ώρες και θα πληρώνεσαι τις ωρες επιπλέον του 8ωρου)

ή "δεν μας κάνεις" και φεύγεις.

Βέβαια, θα απορείς πως είναι δυνατόν από τη μια να "σου κανει" (αλλιώς δε θα του πρότεινες προαγωγή) και από την άλλη δεν "του κάνεις"...

Πώς θα αντιδρούσες σε ανάλογη περίπτωση;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#577709 Αν έβλεπα ότι 'δεν με σηκώνει' ένα περιβάλλον (ήτοι διαφωνούμε σε βασικά θέματα της συνεργασίας) θα σηκωνόμουν να φύγω αργά ή γρήγορα.
Δεν έχει κάποιο νόημα να απαιτήσω να μείνω με τους όρους μου, περιμένοντας απλά να μου στήσουν την τεκμηρίωση.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να 'προστατέψει' νόμος ένα εργαζόμενο από κάτι τέτοιο.
Αυτές είναι επιλογές του εργοδότη που τις λούζεται (αν του λακίζουν αποδοτικά στελέχη συνέχεια επειδή δεν ανέχονται τις |λογοκρισία| του).
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#577712
EDDIE_147 έγραψε:Αν έβλεπα ότι 'δεν με σηκώνει' ένα περιβάλλον (ήτοι διαφωνούμε σε βασικά θέματα της συνεργασίας) θα σηκωνόμουν να φύγω αργά ή γρήγορα.
Δεν έχει κάποιο νόημα να απαιτήσω να μείνω με τους όρους μου, περιμένοντας απλά να μου στήσουν την τεκμηρίωση.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να 'προστατέψει' νόμος ένα εργαζόμενο από κάτι τέτοιο.
Αυτές είναι επιλογές του εργοδότη που τις λούζεται (αν του λακίζουν αποδοτικά στελέχη συνέχεια επειδή δεν ανέχονται τις |λογοκρισία| του).



Μα δε σου λέω να απαιτήσεις κάτι που δεν προβλέπεται από την αρχική συμφωνία. Απλά να μπορείς να απορρίψεις πιθανές προτάσεις εις βάρους σου.

Από την άλλη, σαν ελεύθερος επαγγελματίας και εργοδότης τα τελευταία 5 χρόνια, δε θα μπορούσα να δεχτώ κάποιον εργαζόμενο μη αποδοτικό (σχετικό το θέμα της απόδοσης βέβαια) .

Τέλος πάντων, θα δούμε στην πράξη.

Αν κρίνω από το νομό σχετικά πχ με τις υπερωρίες (που θα πρέπει να προβλέψεις από πριν τι υπερωρίες θα προκύψουν - ημαρτον) η όλη ιστορία κινείται σε μια σωστή κατεύθυνση αλλά η εφαρμογή πιθανολογώ πως θα είναι όσο πιο λάθος μπορεί.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#577719
red_monster έγραψε:
Η εταιρία μεγαλώνει προσλαμβάνει και αναπτύσσεται και μετά έρχονται:
ΕΦΚΑ επί του τζίρου
Αύξηση Φορολογίας
Αύξηση του ΦΠΑ
άμεση συνέπεια όλων των παραπάνω --> μείωση του κύκλου εργασιών, ζημιές


Επειδή ΟΛΑ αυτά είναι % επί του τζίρου, είναι απολύτως λογικά να αυξάνονται, σε καμία χώρα που γνωρίζω δεν υπάρχει αντιστρόφως ανάλογη φορολογία. :roll: Και μισθωτός να είσαι, όσο αυξάνεται ο μισθός τόσο αυξάνονται οι φόροι και οι εισφορές. Αυτά είναι απολύτως λογικά και ισχύουν ΠΑΝΤΟΥ.

Βέβαια, οι ασφαλιστικές εισφορές αυξάνονται μέχρι ένα σημείο.

Το μόνο πραγματικά άδικο, ιδίως για νέες επιχειρήσεις και επιχειρήσεις που αναπτύσσονται, είναι η προκαταβολή φόρου (ιδίως το 100% ή το 50% στις νέες επιχειρήσεις, να ήταν ένα 10% ποιος νοιάζεται), αλλά δεν το ανέφερες. Το οποίο φυσικά δεν θεσπίστηκε από την κυβέρνηση σύριζα...




EDDIE_147 έγραψε:Αν έβλεπα ότι 'δεν με σηκώνει' ένα περιβάλλον (ήτοι διαφωνούμε σε βασικά θέματα της συνεργασίας) θα σηκωνόμουν να φύγω αργά ή γρήγορα.
Δεν έχει κάποιο νόημα να απαιτήσω να μείνω με τους όρους μου, περιμένοντας απλά να μου στήσουν την τεκμηρίωση.


Συγνώμη δηλαδή, αλλά οι "όροι σου" είναι η νομοθεσία. :rtfm: Και φυσικά δεν είναι δουλειά σου να τηρείται, απλά το έχουμε κάνει πλέον πλεονέκτημα... το αυτονόητο (μαζί με την πληρωμή)...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#577728 Ο Σαξονας μίλησε για πληρωμένη υπερωρία.

@Σαξονας
Αν έχεις βγάλει όνομα στο hr σε δηλώνουν για υπερεργασία χωρίς να το ζητήσεις.
:vava:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#577739
markvag έγραψε:
red_monster έγραψε:
Η εταιρία μεγαλώνει προσλαμβάνει και αναπτύσσεται και μετά έρχονται:
ΕΦΚΑ επί του τζίρου
Αύξηση Φορολογίας
Αύξηση του ΦΠΑ
άμεση συνέπεια όλων των παραπάνω --> μείωση του κύκλου εργασιών, ζημιές


Επειδή ΟΛΑ αυτά είναι % επί του τζίρου, είναι απολύτως λογικά να αυξάνονται, σε καμία χώρα που γνωρίζω δεν υπάρχει αντιστρόφως ανάλογη φορολογία. :roll: Και μισθωτός να είσαι, όσο αυξάνεται ο μισθός τόσο αυξάνονται οι φόροι και οι εισφορές. Αυτά είναι απολύτως λογικά και ισχύουν ΠΑΝΤΟΥ.

Βέβαια, οι ασφαλιστικές εισφορές αυξάνονται μέχρι ένα σημείο.

Το μόνο πραγματικά άδικο, ιδίως για νέες επιχειρήσεις και επιχειρήσεις που αναπτύσσονται, είναι η προκαταβολή φόρου (ιδίως το 100% ή το 50% στις νέες επιχειρήσεις, να ήταν ένα 10% ποιος νοιάζεται), αλλά δεν το ανέφερες. Το οποίο φυσικά δεν θεσπίστηκε από την κυβέρνηση σύριζα...




EDDIE_147 έγραψε:Αν έβλεπα ότι 'δεν με σηκώνει' ένα περιβάλλον (ήτοι διαφωνούμε σε βασικά θέματα της συνεργασίας) θα σηκωνόμουν να φύγω αργά ή γρήγορα.
Δεν έχει κάποιο νόημα να απαιτήσω να μείνω με τους όρους μου, περιμένοντας απλά να μου στήσουν την τεκμηρίωση.


Συγνώμη δηλαδή, αλλά οι "όροι σου" είναι η νομοθεσία. :rtfm: Και φυσικά δεν είναι δουλειά σου να τηρείται, απλά το έχουμε κάνει πλέον πλεονέκτημα... το αυτονόητο (μαζί με την πληρωμή)...


Η ειδοποιός διαφορά είναι
α) το ύψος της φορολογίας και των εργοδοτικών εισφορών
βου) η συνεχής μεταβολή του φορολογικού-ασφαλιστικού περιβάλλοντος
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#577741 οι διαρκείς μεταβολές είναι το θέμα, η φορολογία από μόνη της δεν λέει πολλά εφόσον υπάρχει σταθερότητα (και έχεις το χρόνο σου να προσαρμοστείς)

αλλά τη μία χρονιά να είναι έτσι και την άλλη αλλιώς απλά σε εξουθενώνει
Άβαταρ μέλους
By markvag
#577746
EDDIE_147 έγραψε:Ο Σαξονας μίλησε για πληρωμένη υπερωρία.


Και η πληρωμένη υπερωρία έχει όρια, βάσει του νόμου. Και ξέρω πολύ καλά, πως ο Σάξωνας (και άλλοι φυσικά) που τηρεί τη νομοθεσία είναι υποχρεωμένος να αντιμετωπίζει ανταγωνισμό που μειώνει το κόστος του παρακάμπτοντας το νόμο. Και εκεί πρέπει να έρθει η αρμόδια υπηρεσία να κόψει κώλους.


red_monster έγραψε:
Η ειδοποιός διαφορά είναι
α) το ύψος της φορολογίας και των εργοδοτικών εισφορών
βου) η συνεχής μεταβολή του φορολογικού-ασφαλιστικού περιβάλλοντος


α) Το ύψος της φορολογίας και των εισφορών δεν είναι κάτι τραγικό. Είναι υψηλό, ιδίως αν το συγκρίνω με την κατάσταση προ 15 ετών πχ, αλλά υπάρχουν χώρες με πολύ υψηλότερη φορολογία και πολύ μεγαλύτερη επιχειρηματική δραστηριότητα.

β) Η συνεχής μεταβολή (προς το χειρότερο, όπως ζούμε σταθερά εδώ και καμιά 10ετία, δεν νομίζω κάποιος να ενοχληθεί αν του μειώσουν τους φόρους :lol: ) είναι όντως κάτι το τραγικό. Βλέπουμε πως η οικονομία πήγε να ανακάμψει σε δύο περιόδους: Τελευταίο έτος διακυβέρνησης Σαμαρά (που σταμάτησαν τα νέα μέτρα) και τους τελευταίους μήνες (που επίσης σταμάτησαν τα νέα μέτρα). Αυτό όμως δεν προβλέπεται να διατηρηθεί για πολύ, καθώς οι κυβερνήτες της χώρας πιέζουν για νέα μέτρα τα οποία καλό δεν θα κάνουν φυσικά (ανεξαρτήτως κυβέρνησης), ενώ και η δημοσιονομική κατάσταση και η πορεία του ΑΕΠ δεν βλέπω να είναι αυτή που θα οδηγήσουν σε ελάφρυνση. Από τη στιγμή όμως που οι φορολογικές και άλλες επιβαρύνσεις είναι γνωστές και σταθερές (αν ποτέ γίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα), είναι ένα μέγεθος που υπολογίζεται στα επιχειρηματικά σχέδια. Όπως συμβαίνει παντού.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#577838 Πασχαλινή ερώτηση: πόσοι εδώ μέσα διαβάζοντας τις λέξεις 'ευελικτη απασχόληση' πιστεύουν ότι μιλάμε για κάτι που δεν έχει σχέση με την εκμετάλλευση εργαζομένων;
Άβαταρ μέλους
By italakias
#577841 Ειναι μιζερια να εισαι υπαλληλακος της φαπας σε κωλοεταιριες που ξεφτυλιζουν τον ανθρωπο.
Χιλιες φορες το σκεπαρνι ,7.30 14.30 και πουλο για μπυρα παγωμενη.