Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#576465 Άρα τον πέτυχαν τον σκοπό τους! Δεν υπήρχε χρήστης του δρόμου που να μην σε πρόσεξε :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#576467 :oops:

Πραγματικά , όταν έβαζα την μεγάλη σκάλα , νόμιζες ότι οδηγούσες νταλίκα από αυτές που γύρω γύρω έχουν φώτα...Φώτιζε μέχρι την Σαλαμίνα... :lol: Στην αρχή κάποιοι μου αναβόσβηναν φώτα , μετά κάποιοι άλλοι αρχισαν τα μπινελίκια .. :inlove:

Τελικά τα φώτα τα χάρισα σε εκλεκτό μέλος του φόρουμ και ουδεμία ευθύνη φέρω.. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#576500 Το πίσω φως σχετίζεται άμεσα με την ασφάλειά σου. Αν δε σε πειράζει να δώσεις τόσα χρήματα, δε θα βρεις καλύτερο προϊόν για νυχτερινή χρήση.
Για χρήση ημέρας, προτείνω ένα φοβερό φως της Τρεκ που το πουλάει το Cyclist στον Χολαργό. Κοστίζει 40 ευρώ και έχει μελετημένο ανομοιογενές παλλόμενο φως, που ενεργοποιεί συγκεκριμένα κέντρα του εγκεφάλου και σε βλέπουν πιο άμεσα σε σχέση με ένα φως με σταθερό παλμό. Ολόκληρη επιστήμη.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#576501 Αμα ειναι να δωσει 40 ευρω ρε σεις καλυτερα να βαλει ενα στρινγκ. Εγγυηση 1000% θα ενεργοποιουνται ολα τα κεντρα του εγκεφαλου. Παρε ενα φως 5 ευρω με παλλομενη λειτουργια μωρε, και εχεις τα χερακια σου για φλας.


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#576502 Το πιο vfm φως είναι αυτό:

https://www.e-jumbo.gr/paichnidia/athli ... gies_71685

Ειδικά για την ήπια χρήση που κάνει ο Γιάννης, ίσως τα υπόλοιπα είναι υπερβολή. Όμως, για κάποιον που κόβει χιλιόμετρα σε ανοιχτό δρόμο, τα 50 ευρώ είναι επένδυση για τη σωματική του ακεραιότητα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#577526 Έχουμε ένα θέμα με τα ποδήλατα στο συγκρότημα. Σε όλα τα κελάρια που έχουν ποδήλατα μαζεμένα έχουν αναφερθεί κλοπές. Υπόψιν πως οι χώροι αυτοί κλειδώνουν με πόρτα ασφαλείας πυρός με κλειδί που πρόσβαση έχουν μόνο οι ένοικοι. Επειδή όμως ακόμη γίνονται εργασίες, κυρίως βαψίματα κ κηπουρική, υπάρχει η υποψία πως οι εργάτες κλέβουν ποδήλατα. Έχουν ήδη αναφερθεί περιπτώσεις κλοπής από τους χώρους αυτούς αλλά κ από τις αποθήκες των ενοίκων στις οποίες η πόρτα είναι λαμαρίνα απλή, ουσιαστικά δεν προστατεύει (φίλου μου του έκλεψαν κ αυτού το ποδήλατο).

Χθες πήγα να πάρω το τρακαλέκι γιατί κλειδώνω τα 2 ποδήλατα με το τρακαλέκι περνώντας μία αλυσίδα από μια κολώνα κ την κλειδώνω με λουκέτο. Τα ποδήλατα τα κλειδώνω κ μεταξύ τους έξτρα με μια ακόμη κλειδαριά. Είδα πως κάποιος πήγε να σπάσει το λουκέτο με τον κόφτη, το ράγισε λίγο αλλά μάλλον δεν είχε τον χρόνο να το καταφέρει. Μου κάνει εντύπωση πως πήγε να πάρει το δικό μου ποδήλατο (cube comp), τη στιγμή που σχεδόν όλα τα άλλα είναι απλώς περασμένα με αλυσίδα από τροχό κ σκελετό στον αέρα ουσιαστικά. Πόσο μαλ@κες είναι, τη στιγμή που έχει γίνει πολύς ντόρος για το θέμα αυτό, ακόμη κ στη συνέλευση πριν 5 μέρες.

Τελικά το ένα από τα ποδήλατα το πήγα στο 2ο υπόγειο που έχω κ κλέινει με πόρτα ασφαλείας μέχρι να τελειώσουν οι εργασίες σε 2-3 μήνες κ βλέπουμε. Μάλλον θα πάω κ το 2ο (ideal comfort) κ βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#577543 Χμμμ.. Ποδηκατοκλεψια, τι γύφτοι....
Έγω τα έχω χύμα στην αυλή, την πόρτα μόνο το βράδυ την κλείδωνω η άμα λείπουμε, δε με απασχόλησε ποτέ.. Αλλά το πιο καλό αντικλεπτικο είναι ότι τα ποδήλατα μας είναι χαμηλής αξίας
Άβαταρ μέλους
By drdino
#577548 Πέτρο, μήπως επειδή τα έδεσες τόσο πολύ οι κλέφτες υποθέτουν πως είναι μεγαλύτερης αξίας από τα άλλα;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#577580 Κωνσταντίνε το δικό μου γενικά φαίνεται πιο καλό από τα άλλα με εξαίρεση ακόμη ένα Cube. Προσεγμένο, καθαρό κτλ. Ίσως για αυτό. Το άλλο το Cube ίσως κ να μην ήταν εκεί εκείνη την ώρα.


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#577588 Προφανώς είναι ένας αυτός που το κάνει που έχει βρει πρόσβαση στο υπόγειο σας και κάθε φορά αφαιρεί και από κάποιο.

Γιατί δεν βάζετε κάποια κάμερα, ώστε να μπορέσετε να τον βρείτε; Αν είναι στάνταρτ τα άτομα που μπαίνουν στο υπόγειο, δεν θα δυσκολευτείτε.

Την καλύτερη προσφορά στους κλέφτες ποδηλάτων και μηχανών πάντως, πρέπει να την έχει κάνει το Lidl που βγάζει συχνά σε προσφορά, επαναφορτιζόμενο γωνιακό τροχό!
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#577604 Περί ποδηλάτων ισορροπίας η ερώτηση μου. Τα έχει δοκιμάσει κανείς;(στα παιδιά εννοώ ε ) και από τι ηλικία. Από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα κατέληξα σε δύο τύπους.
https://www.skroutz.gr/s/8688499/Kiddim ... r-Red.html
https://www.skroutz.gr/s/8638073/Orient-Master-12.html
Το πρώτο είναι πιο ελαφρύ και νομίζω συνίσταται και από 18 μηνών ακόμα, το δεύτερο πιο βαρύ και πιο ποδήλατο ας το πω ίσως θέλει να το ξεκινήσεις από 2 ετών και πάνω δεν είμαι και σίγουρος. Πέρα από το προφανές το βάρος (όσο πιο ελαφρύ φαντάζομαι τόσο καλύτερο) πρέπει να προτιμήσω ή να αποφύγω κάποιο από τα δύο ιδιαίτερα; Ή δεν έχουν και τόσο μεγάλες διαφορές στην πράξη;;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#577612
NiTse έγραψε:Περί ποδηλάτων ισορροπίας η ερώτηση μου. Τα έχει δοκιμάσει κανείς;(στα παιδιά εννοώ ε ) και από τι ηλικία. Από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα κατέληξα σε δύο τύπους.
https://www.skroutz.gr/s/8688499/Kiddim ... r-Red.html
https://www.skroutz.gr/s/8638073/Orient-Master-12.html
Το πρώτο είναι πιο ελαφρύ και νομίζω συνίσταται και από 18 μηνών ακόμα, το δεύτερο πιο βαρύ και πιο ποδήλατο ας το πω ίσως θέλει να το ξεκινήσεις από 2 ετών και πάνω δεν είμαι και σίγουρος. Πέρα από το προφανές το βάρος (όσο πιο ελαφρύ φαντάζομαι τόσο καλύτερο) πρέπει να προτιμήσω ή να αποφύγω κάποιο από τα δύο ιδιαίτερα; Ή δεν έχουν και τόσο μεγάλες διαφορές στην πράξη;;

πολύ καλά αυτά τα ποδηλατάκια
σε εμάς ο μικρός στην αρχή δεν ήθελε να ανέβει γιατί φοβόταν. από τότε που ξεκίνησε όμως έγινε βολίδα!
αυτό έχουμε κ είναι μια χαρά, θεωρείται η μάρκα πρώτη στο είδος κτλ. Από εκεί κ πέρα δες να μην είναι βαρύ.
https://www.amazon.de/Puky-4055-Laufr%C ... r=8-2&th=1

δεν πρέπει να είναι μεγάλο για το παιδί, πρέπει να του είναι άνετο.
και φυσικά κράνος
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#577614 Αυτό που έχετε είναι λογικά σαν το πρώτο που έβαλα. Από τι ηλικία ξεκίνησε ο δικός σου;;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#577677 Από τα 2μιση κ μετά ξεκίνησε, εδώ κ 1-2 μήνες που άνοιξε ο καιρός


< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#577800 Αν δεν υπήρχε αυτό το χάος στους δρόμους της Αθήνας θα σκεφτόμουν την λύση του ηλεκτρικού ποδηλατου για το πήγαινε έλα στη δουλειά κάθε μέρα....

.