Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#576532 Ναι. Και τουλάχιστον το dremel μπορεί να πάρει κεφαλή-ταχυτσόκ για να παίρνει και άλλα εξαρτήματα από 1/8 έως 1/32 της ίντσας.
https://www.dremel.com/en_US/products/- ... emel-chuck
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#576692
Dimitris_P έγραψε:Ναι για χρήση με dremel λέω κι εγώ

Βρήκα αυτό αλλά όπως φαίνεται δεν μπορεί να κουμπώσει πάνω στο dremel

Το παρέλαβα κιόλας σήμερα! Και να πω ότι ανοίγει βούτυρο! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#577592 Χθες τελείωσε σχεδόν το project του 2ου υπογείου. Με τα ράφια έτσι είμαι πολύ ικανοποιημένος, 250 κιλά σηκώνει κάθε ράφι κ συνολικά 1300 κιλά.
Ύψος 2,75m ταβάνι στα 3,25m. Δεν κινούνται ρούπι κ τις έδεσα στον τοίχο . Τώρα μένει να ξεκαθαρίσω πολύ πράγμα εκεί μέσα, να πετάξω κτλ και να μεταφέρω μια μικρή βιβλιοθήκη στο άλλο υπόγειο κ να βάλω εδώ ένα γραφείο που μένει παραπανίσιο για καμιά δουλειά- χόμπυ κτλ. Έχει 2 παροχές εξαερισμού κ μπορεί κανείς άνετα να περνά ώρες. Θέλω να δω λίγο τα βενζινοκίνητα στον ερχόμενο χρόνο.

Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#577598 Το ξεκαθάρισμα ευκαιρία είναι να το κάνεις κατά τη μεταφορά πριν τα βάλεις πάνω τα πράγματα όλα, γλυτώνεις διπλό κόπο
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#577599
KiloMeater έγραψε:Το ξεκαθάρισμα ευκαιρία είναι να το κάνεις κατά τη μεταφορά πριν τα βάλεις πάνω τα πράγματα όλα, γλυτώνεις διπλό κόπο

Αυτό ισχύει, ναι. Πετάχτηκαν πολλά πράγματα ήδη. Τώρα πχ θέλω να περάσω όλα τα εργαλεία σε κασετίνες κ κουτιά, τις βίδες σε κασετίνες κτλ. Δεν υπήρχε χρόνος γι' αυτό ούτε κατά διάνοια μέσα στη μετακόμιση!

Δε θυμάμαι αν ανέβασα αυτή τη φώτο, έτσι πήγα στην ανακύκλωση!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#577638
mirage έγραψε:Πέταξες και το Golf?

Το Golf μου έχει μείνει αμανάτι.
Πρώτα θα πετάξεις εσύ τη μπέμπα κ μετά εγώ το γκολφ μου φαίνεται.


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#577641 Βασικά αφου το εχεις για χαμαλι ολα καλα. Αλλα με βάση τα όσα εχεις γράψει εγω θα κοιτούσα για κάτι αντίστοιχο νεότερο. Δεν ειναι ανάγκη να ειναι παλι Golf αρκεί να γλυτώσεις απο τα προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#581423 Έχω μια σκούπα στάχτης από τα lidl που αν θυμάμαι καλά λέει ότι τραβάει και υγρά. Θα κάνει να την βάλω να ρουφήξει τα νερά μετά από πλύσιμο μπαλκονιού ; Βέβαια τώρα είναι αργά, θα το δοκιμάσω για του χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#581424 Η στάχτης για υγρά;είσαι σίγουρος; Έχει και άλλο φίλτρο εκτός από το σκόνης;

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#581428 Ούτε που θυμάμαι, στην αποθήκη την έχω και πρέπει να RTFM. Απλώς έχω αυτή την εντύπωση.
edit: Ίσως να το θυμάμαι για την κανονική στρογγυλή σκούπα και όχι για την στάχτης
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#581855 Η στάχτης δεν τραβάει υγρά.
Κατά διαστήματα βγάζουν μια στα 60-70€ που είναι στερεών-υγρών-στάχτης οπότε λογικά εκεί αναφέρεται.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#581858 Ναι εύρηκα. Θα το δοκιμάσω του χρόνου μαζί με το πλυστικό αν αξιωθώ να τα κουβαλήσω σπίτι.

Άβαταρ μέλους
By theo13
#583466 Χτες μου πήρε ο μικρός το χειριστήριο της πόρτας του γκαράζ και αναγκάστηκα και χρησιμοποιήσα την διάταξη Quick release που έχει για να βγώ μέχρι τελικά να ανακαλύψω που το είχε κρύψει :lol: :lol:
Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να συμπλέξω ξανά την πόρτα ώστε να ανεβοκατεβαίνει με τον μηχανισμό. Έχω το Rail type 2 όπως φαίνεται και στην παρακάτω φώτο. Κάνω ότι δείχνει αλλά δεν... Κάποια ιδέα;;
Η πόρτα είναι η Marantec 220 Comfort

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#586286 θελω να παρω ενα δραπανοκατσαβιδο για βασικες μαστοριες του σπιτιου, δηλαδη τρυπηματα τοιχου/ξυλου + βιδωματα,
και πετυχα τωρα αυτο απο λιντλ.
εχουμε εκτιμηση για την ποιοτητα του? θεωρειται καταλληλο για entry-level δραπανοκατσαβιδο ή αντιστοιχει σε πιο εξειδικευμενο χερι?