Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#576548 :dizzy:
Βλεπουμε το μελλον διακρινω εδω.
Ηδη εχει καπαρωσει την θεση ο Μικ και δεν το ξερει.
Το μονο που εχει ειναι ενα βαρυ επωνυμο που το μονο που κανει ειναι να ανοιγει πορτες (καλο) και να αυξανει την πιεση (κακο)

Περιμενετε λιγακι. F2 φετος με την ομαδα που ο Λεκλερ πηρε τιτλο (Prema νομιζω)
1ος και 2ος αγωνας νορμαλ.
Τερματισε 8ος στον πρωτο αγωνα στο μπαχρειν κατι που στον 2ο του <χαριζε> την pole.
Εκει βγηκε 6ος.

Οποτε ας παρουμε χαλαρα το θεμα του Μικ Σουμαχερ.Εχει δρομο ακομα...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#576554 Κανένα μέλλον δεν προβλέπουμε.
Ο Μικ όπως και ο Λεκλερκ είναι από τα τσικό της ομάδας.
Ο δεύτερος είναι ήδη στην ομάδα και έχει δείξει καλά στοιχεία στους μόνο τρεις αγώνες του με αυτήν.
Ο Μικ εκτός από όνομα βαρύ έχει και πολλά λεφτά από πίσω όπως και ανθρώπους να τον βοηθήσουν να μάθει.
Αρκεί να έχει το μυαλό να ακούσει.
Πάντα θα τον συγκρίνουν με τον πατέρα του αλλά χλωμό να τον φτάσει.

Εδώ τα κατάφερε ο γιος του Χιλ γιατί να μην τα καταφέρει κι αυτός, όταν ξεκινά από σαφώς καλύτερη θέση;


Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#576558 Ο Λεκλερ ειχε και ηταν τεραστιο ταλεντο απο τις μικρες κατηγοριες.
gp3 & gp2 πηρε τιτλο..το 2016 κ 2017 αντιστοιχα..

O mik δεν εχει δειξει κατι τετοιο ακομα.
Τα χρηματα δεν παιζουν κανενα ρολο αν δεν το εχεις...
τρανο παραδειγμα ο Stroll.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By elteo
#577245
melos86 έγραψε:Λεκλερκ και Μικ!!
Δωστους απο ενα μονοθεσιο και αστους να σκιστουν μεσα στις πιστες...
Ας δοκιμασει και κατι νεο η Φερραρι! Λες και οι δοκιμασμενες λυσεις μας βγηκαν μεχρι τωρα!?

Ναι γιατί βλέπεις όλα τα είχε καλά καμωμένα η Φερράρι οι οδηγοί μας ξυνισαν όλα αυτά τα χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#577270
elteo έγραψε:
melos86 έγραψε:Λεκλερκ και Μικ!!
Δωστους απο ενα μονοθεσιο και αστους να σκιστουν μεσα στις πιστες...
Ας δοκιμασει και κατι νεο η Φερραρι! Λες και οι δοκιμασμενες λυσεις μας βγηκαν μεχρι τωρα!?

Ναι γιατί βλέπεις όλα τα είχε καλά καμωμένα η Φερράρι οι οδηγοί μας ξυνισαν όλα αυτά τα χρόνια.


Ο Μικ πως προέκυψε ταλεντάρα; Λόγω ονόματος; :dizzy:
Επίσης δεν αφήνεις ποτέ να σκιστούν οι οδηγοί, χάνοντας βαθμούς με τρακαρίσματα κλπ. Πάνω από όλα το συμφέρον της ομάδας. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#577322
REALZEUS έγραψε:
elteo έγραψε:
melos86 έγραψε:Λεκλερκ και Μικ!!
Δωστους απο ενα μονοθεσιο και αστους να σκιστουν μεσα στις πιστες...
Ας δοκιμασει και κατι νεο η Φερραρι! Λες και οι δοκιμασμενες λυσεις μας βγηκαν μεχρι τωρα!?

Ναι γιατί βλέπεις όλα τα είχε καλά καμωμένα η Φερράρι οι οδηγοί μας ξυνισαν όλα αυτά τα χρόνια.


Ο Μικ πως προέκυψε ταλεντάρα; Λόγω ονόματος; :dizzy:
Επίσης δεν αφήνεις ποτέ να σκιστούν οι οδηγοί, χάνοντας βαθμούς με τρακαρίσματα κλπ. Πάνω από όλα το συμφέρον της ομάδας. :rtfm:

Αυτο το "πανω απο ολα το συμφερον της ομαδας" κουρασε πλεον....
Αγωνες θελουμε να δουμε, ειτε μεταξυ αντιπαλων ειτε μεταξυ ομοσταυλων! Φτανει η παρελαση.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#577389 Ενταξει δεν εχουμε ολοι την πνευματικη σου διαυγεια... αλλωστε καποιοι απο εμας δεν τα πηγαμε καλα στον στρατο που τα διδασκουν αυτα!
Αλλα θυμαμαι ποσο κακη ηταν η Φ1 οταν οι teammates παλευαν μεταξυ τους χωρις team orders και πραγματικα δεν βλεποταν! :shifty:
Σιγουρα οι Προστ και Σεννα δεν ειχαν εντρυφησει στο πνευμα της ομαδικοτητας που προσταζει το σπορ και εδωσαν μαχες για τις νικες! Αδιανοητα πραγματα αυτα, ξερω, αλλα ειναι περιορισμενη η πνευματικη προσπαθεια του ατομου μου για να δω μακρυτερα...
Βεβαια τωρα εσυ ως ανωτερο ον ( :lol: ) θα γυρισεις και θα μου πεις "αλλες εποχες ρε μεγαλε, το ζμπορ εχει αλλαξει πλεον"! :yahoo:
Αλλα οι μαχες Χαμιλτον με τον Ροσμπεργκ θα ελεγε το φτωχο μου μυαλουδακι εδωσαν αρκετο ενδιαφερον σε μια χρονια που αν οι team orders εκαναν ολοκληρωτικα την δουλεια τους θα βλεπαμε απλα αυτοκινητακια να πηγαινουν γυρω γυρω σε οτι αφορα τους δυο τιτλους!
Αντιστοιχα παραδειγματα του αλονσο με τον χαμιλτον, του φεττελ με τον γουεμπερ and so on, and so on...

Φυσικα εσυ εχεις την αποψη σου! Και καλα κανεις! Αλλωστε ξερεις τι λενε για τις αποψεις και τους πρωκτους!
αλλα πληζ, πριτι πληζ, μαλιστα, για να δωσω και εμφαση ασε το υφακι, δεν σου παει μπρο!
γραψε αυτο που εγραψα εκει που δεν πιανει μελανι, οπως κανω και εγω με τα δικα σου, και μουβ ον! :)

Εδιτ: Και για να σου δωσω και μια αλλη προοπτικη καθως σε φανταζομαι καθε κυριακη παρα κυριακη να "νιωθεις" στα παντοκ της φερραρι με το αριστερο ποδι να κουνεται νευρικα εχωντας ολα τα δεδομενα του αγωνα στο μυαλο σου πως για μερικους οπως και για εμενα η Φ1 ψυχαγωγια και πως για εμας πανω απο ολα δεν ειναι "οι βαθμοι της ομαδας" αλλα το θεαμα!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#577394
melos86 έγραψε:Αντιστοιχα παραδειγματα του αλονσο με τον χαμιλτον


Τότε η McLaren έχασαε το Οδηγών λόγω της κοκορομαχίας τους. Βέβαια ήταν παράνομη η ομάδα, κατέχοντας μυστικά της Ferrari, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι τα έκαναν σαλάτα! Η McLaren επί Prost-Senna και η Merc του 2014-2016 ήταν τόσο μπροστά από τον ανταγωνισμό που δεν υπήρχε τέτοιος κίνδυνος. Τώρα ο ανταγωνισμός είναι πολύ σκληρός και αφήνοντας τους οδηγούς να βγάλουν τα μάτια τους θα έχει ως αποτέλεσμα την απώλεια νικών και τίτλων. Το κατανοείς τώρα, ή μπα; :roll:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 21 Απρ 2019, 19:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By melos86
#577405 Απο την πρωτη στιγμη που απαντησες σε αυτο που εγραψα!
Αυτο που δεν καταλαβες εσυ ομως ειναι οτι εγω βαζω το θεαμα και την αμμιλα πιο ψηλα απο τους τιτλους,γιατι η Φ1 παραμενει αθλημα, και οπως σε καθε αθλημα ο καλυτερος πρεπει να κερδιζει! Αν ο καλυτερος ειναι ο Λεκλερκ αυτος θα πρεπει να κερδιζει, αν ειναι ο Φεττελ αυτος και ουτω καθεξης...
Αυτη ειναι τελοσπαντων η αποψη μου και ελπιζω να μου επιτρεψεις και εμενα να την εχω!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#577410 Εδώ είναι η διαφορά μας. Η F1 για μένα (και για τις ομάδες-εταιρείες) είναι επίδειξη της τεχνολογικής τους δύναμης. Άλλωστε 9 στις 10 φορές κερδίζει το καλύτερο μονοθέσιο, όχι ο καλύτερος οδηγός. Όποιος θέλει να δει "άθλημα" πρέπει να παρακολουθεί ενιαίο, όπου εκεί ο οδηγός κάνει την διαφορά (και η ομάδα με τις στρατηγικές επιλογές, αλλά τα αυτοκίνητα είναι ίδια).
Άβαταρ μέλους
By melos86
#577438
REALZEUS έγραψε:Προσπαθώ να σε γλιτώσω απλά από την πνευματική προσπάθεια της κατανόησης ενός ομαδικού αθλήματος.

Λιγο με μπερδευεις εδω!

Και ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως το να πεις στον Λεκλερκ, για παραδειγμα, η στον Μπαρικελο στην Αυστρια του 2002 κοψε να περασει ο αλλος βοηθαει την επιδειξη της τεχνολογικης δυναμης! Και προσωπικα ημουν και ειμαι παθιασμενος με τον Σουμαχερ και την Φερραρι ανεκαθεν...
Αυτη τη στιγμη η ομαδα εχει εναν πολυ καλο πρωτο οδηγο που ομως ψυχολογικα δεν ειναι πολυ καλα, που απο περσυ κανει αρκετα λαθη, αρκετα εκ των οποιων επιπολαια και τα οποια κοστισαν ενδεχομενως και ενα η και παραπανω πρωταθληματα και εχεις και εναν δευτερο οδηγο ο οποιος ειναι αρκετα υποσχομενος, σιγουρα απειρος αλλα ταυτοχρονα δειχνει σοβαροτητα και μετριοφροσυνη και νομιζω το "φρεναρισμα" του εχουν στοιχισει στη Φερραρι περισσοτερα απο οσα κερδισε απο τις εντολες!

Προσεξε, δεν μιλαω για μαχη επιπεδου Περεζ και Οκον στο Σπα, χωρις ορια και χωρις κανονες αλλα αυτο το μην διανοηθειτε καν να προσπερασετε εμενα με βρισκει αντιθετο τοσο απο αποψη βαθμολογικου ενδιαφεροντος οσο και απο αποψη θεαματος! Προτιμω μια συγκρουση τυπου Αζερμπαιτζαν αναμεσα στις Ρεντ Μπουλ περσυ παρα αυτο!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#577439
melos86 έγραψε:Απο την πρωτη στιγμη που απαντησες σε αυτο που εγραψα!
Αυτο που δεν καταλαβες εσυ ομως ειναι οτι εγω βαζω το θεαμα και την αμμιλα πιο ψηλα απο τους τιτλους,γιατι η Φ1 παραμενει αθλημα, και οπως σε καθε αθλημα ο καλυτερος πρεπει να κερδιζει! Αν ο καλυτερος ειναι ο Λεκλερκ αυτος θα πρεπει να κερδιζει, αν ειναι ο Φεττελ αυτος και ουτω καθεξης...
Αυτη ειναι τελοσπαντων η αποψη μου και ελπιζω να μου επιτρεψεις και εμενα να την εχω!


Αυτο ειναι υγιες :s_yes

Οι ομαδες ειναι στην F1 για να βγαλουν λεφτα. Εμεις που ειμαστε γιατι γουσταρουμε και μαλιστα οι περισσοτεροι απο εμας ακουμπαμε τα λεφτουδακια μας με διαφορους τροπους, πρεπει να νοιαζομαστε για το θεαμα ασχετα αν κερδιζει η αγαπημενη μας ομαδα ή ο αγαπημενος μας οδηγος!

Ειναι τραγικο καποιος που χωνει τα λεφτα του και βλεπει F1 απο τον καναπε για να περασει καλα, να προτιμαει να βλεπει τους οδηγους να κανουν οτι τους πουν οι ομαδες, αντι να παλευουν σα σκυλια μεσα στην πιστα και ας κερδισει ο καλυτερος :thumbsdown: