Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#577100
Red Garland έγραψε:(Για να καταλάβουμε, η αγορά συναλλάγματος είναι η πιο ευμετάβλητη στον γαλαξία).
Με λίγα λόγια οι τύποι πουλούσαν κάτι με ρίσκο τύπου μετοχής και το διαφήμιζαν ως δάνειο ασφαλέστερο από τα κανονικά δάνεια.


Η αγορα FX δεν εχει μεγαλη μεταβλητοτητα, 9% ηταν μεχρι το 2008 και αυτο για το ευρωδολλαριο οχι το ελβετικο φραγκο. Ουτε αυτη την στιγμη εχει μεγαλη μεταβλητοτητα παροτι καποιες κινησεις. Πχ η αλλαγη στην ισοτιμια στο φραγκο ειναι αποτελεσμα της κρισης στην ευρωζωνη το 2010 που ξεκινησε απο την Ελλαδα. Το 2009 ειχα παει στην ελβετια 1.5 ηταν η ισοτιμια τοτε.

Η μεταβλητοτητα στις μετοχες ηταν τοτε 20-23% και στο πετρελαιο ηταν παραπανω ισως 50% οποτε αστοχο αυτο που εγραψες.

Παντως θυμαμαι εκεινη την εποχη οτι πουλαγαν και δανεια με εξασφαλιση στην ισοτιμια (hedged) ισως ομως οχι τα πρωτα αλλα απο ενα σημειο και μετα ολα που διαφημιζαν ειχαν την εξασφαλιση.

Οι τραπεζες ηθελαν να δινουν δανεια οποτε τα παρουσιαζαν ολα ωραια και ευκολα και τωρα το κανουν οι τραπεζικοι υπαλληλοι. Αλλα οι δανειοληπτες νομιζω πηγαν να το παιξουν εξυπνοι γιατι δεν θελει πολυ μορφωση να καταλαβεις οτι δεν ειναι λογικο να δανειστεις ενα αλλο νομισμα ενω οι μελλοντικες σου εισπραξεις ειναι σε αλλο νομισμα αλλα ολοι πιστευαν οτι δεν θα αλλαξει η ισοτιμια.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#577101
Red Garland έγραψε:Αν σε όλο αυτό το σύστημα βλέπουμε ως μόνο υπεύθυνο τον καταναλωτή κάπου κάτι μας ξεφεύγει.


Προφανώς δεν είπα αυτό, αλλά μην τα βλέπουμε όλα μονοδιάστατα.
Γράφεις για όλα τα κακά του τραπεζικού συστηματος για να στηρίξεις την άποψή σου...
Και οι τραπεζουπάλληλοι μια μικρογραφία της κοινωνίας είναι.
Κάποιοι πονηροί πούλησαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες, κάποιοι προσπάθησαν να εξηγήσουν.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#577110 ΟΙ τραπεζουπαλληλοι λαμβαναν εντολες απο τα στελεχια των τραπεζων που ειχαν ιδιαιτερο οικονομικο συμφερον απο τα μπονους και τους στοχους που εβαζαν τα ΔΣ και οι διοικητες τους... Οταν ελεγαν σε καποιον παρε σε ελβετικο με χαμηλο επιτοκιο, ο πελατης το εβλεπε σαν ευκαιρια... και δεν σκεφτοτανε την περιπτωση της ισοτιμιας γιατι "ελβετικο φραγκο" ... αλλωστε εφ'οσον ηθελε το δανειο θα το επαιρνε και σε ευρω απλα ηθελε α γλυτωσει κοστος συνολικο. οποτε πχ ο υπαλληλος θα εδινε δανειο σε καθε περιπττωση αρα και θα εβγαζε στοχο. Απλα ισως δεν τον ενημερωναν για τον κινδυνο της ισιτιμιας σε βαθος χρονου... Οπως και εαν καποιος υπογραψει εγγυητης θα το πληρωσει και αυτος. (ακουσα οτι τωρα με τα φαντ, εαν κουρεψουν κεφαλαιο σε δανειοληπτη, το κουρεμα θα το ζητησουν απο τον εγγυητη!!!! εκει να δεις τι θα γινει,,,)
εγω το 1996 πηρα σε μαρκο, αλλα μονο για 5 χρονια, οπου η δοση θα μου ερχοτανε σαν ενοικιο που ουτως η αλλως πληρωνα. Ειχα μπροστα μου το 2000 με τον ερχομο του Ευρω οποτε δεν ηταν τεραστιο ρισκο, ασε που στο 2001 οι τελευταιες δοσεις μικριναν σχετικα !!!!! αν ομως ηταν για 20 - 25 χρονια δεν θα το εκανα...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#577111
224v έγραψε:ΟΙ τραπεζουπαλληλοι λαμβαναν εντολες απο τα στελεχια των τραπεζων που ειχαν ιδιαιτερο οικονομικο συμφερον απο τα μπονους και τους στοχους που εβαζαν τα ΔΣ και οι διοικητες τους... Οταν ελεγαν σε καποιον παρε σε ελβετικο με χαμηλο επιτοκιο, ο πελατης το εβλεπε σαν ευκαιρια... και δεν σκεφτοτανε την περιπτωση της ισοτιμιας γιατι "ελβετικο φραγκο" ... αλλωστε εφ'οσον ηθελε το δανειο θα το επαιρνε και σε ευρω απλα ηθελε α γλυτωσει κοστος συνολικο. οποτε πχ ο υπαλληλος θα εδινε δανειο σε καθε περιπττωση αρα και θα εβγαζε στοχο. Απλα ισως δεν τον ενημερωναν για τον κινδυνο της ισιτιμιας σε βαθος χρονου... Οπως και εαν καποιος υπογραψει εγγυητης θα το πληρωσει και αυτος. (ακουσα οτι τωρα με τα φαντ, εαν κουρεψουν κεφαλαιο σε δανειοληπτη, το κουρεμα θα το ζητησουν απο τον εγγυητη!!!! εκει να δεις τι θα γινει,,,)
εγω το 1996 πηρα σε μαρκο, αλλα μονο για 5 χρονια, οπου η δοση θα μου ερχοτανε σαν ενοικιο που ουτως η αλλως πληρωνα. Ειχα μπροστα μου το 2000 με τον ερχομο του Ευρω οποτε δεν ηταν τεραστιο ρισκο, ασε που στο 2001 οι τελευταιες δοσεις μικριναν σχετικα !!!!! αν ομως ηταν για 20 - 25 χρονια δεν θα το εκανα...


Θεμα τυχης ηταν,, απο το 1996 μεχρι το 2001 η δραχμη ενισχυθηκε σε σχεση με το ευρω για να κλειδωσει τελικα στο 340.75 νομιζω. Οι αλλοι πηραν 150κ-300κ ευρω δανεια σε ελβετικο φραγκο δεν υπηρχε περιπτωση να ειναι μονο για 5 χρονια. αλλα επεσαν σε εποχη κρισης/αναταραχης. Βεβαια αν επανελθει η ισοτιμια στο 1.5 τι θα κανουν τοτε? Αναρωτιεμαι τι επιτοκιο πληρωνουν τωρα γιατι τα ελβετικα επιτοκια ειναι πολυ χαμηλα νομιζω. Εκτος και ειχαν σταθερο επιτοκιο...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#577112
GTS έγραψε:
224v έγραψε:ΟΙ τραπεζουπαλληλοι λαμβαναν εντολες απο τα στελεχια των τραπεζων που ειχαν ιδιαιτερο οικονομικο συμφερον απο τα μπονους και τους στοχους που εβαζαν τα ΔΣ και οι διοικητες τους... Οταν ελεγαν σε καποιον παρε σε ελβετικο με χαμηλο επιτοκιο, ο πελατης το εβλεπε σαν ευκαιρια... και δεν σκεφτοτανε την περιπτωση της ισοτιμιας γιατι "ελβετικο φραγκο" ... αλλωστε εφ'οσον ηθελε το δανειο θα το επαιρνε και σε ευρω απλα ηθελε α γλυτωσει κοστος συνολικο. οποτε πχ ο υπαλληλος θα εδινε δανειο σε καθε περιπττωση αρα και θα εβγαζε στοχο. Απλα ισως δεν τον ενημερωναν για τον κινδυνο της ισιτιμιας σε βαθος χρονου... Οπως και εαν καποιος υπογραψει εγγυητης θα το πληρωσει και αυτος. (ακουσα οτι τωρα με τα φαντ, εαν κουρεψουν κεφαλαιο σε δανειοληπτη, το κουρεμα θα το ζητησουν απο τον εγγυητη!!!! εκει να δεις τι θα γινει,,,)
εγω το 1996 πηρα σε μαρκο, αλλα μονο για 5 χρονια, οπου η δοση θα μου ερχοτανε σαν ενοικιο που ουτως η αλλως πληρωνα. Ειχα μπροστα μου το 2000 με τον ερχομο του Ευρω οποτε δεν ηταν τεραστιο ρισκο, ασε που στο 2001 οι τελευταιες δοσεις μικριναν σχετικα !!!!! αν ομως ηταν για 20 - 25 χρονια δεν θα το εκανα...


Θεμα τυχης ηταν,, απο το 1996 μεχρι το 2001 η δραχμη ενισχυθηκε σε σχεση με το ευρω για να κλειδωσει τελικα στο 340.75 νομιζω. Οι αλλοι πηραν 150κ-300κ ευρω δανεια σε ελβετικο φραγκο δεν υπηρχε περιπτωση να ειναι μονο για 5 χρονια. αλλα επεσαν σε εποχη κρισης/αναταραχης. Βεβαια αν επανελθει η ισοτιμια στο 1.5 τι θα κανουν τοτε? Αναρωτιεμαι τι επιτοκιο πληρωνουν τωρα γιατι τα ελβετικα επιτοκια ειναι πολυ χαμηλα νομιζω. Εκτος και ειχαν σταθερο επιτοκιο...


Προσωπικα το εκτιμησα οτι σε 5 χρονια με το ευρω προ των πυλων ποσο να αλλαξει το μαρκο?? 7% επιτοκιο ειχε περιπου ενω η δραχμη ηταν στα 14 ισως το επιδοτουμενο πρωτης κατοικιας. Δεν θα επαιρνα ποτε τοτε δανειο με προοπτικη 20 - 30 ετων και τεοιο κεφαλαιο... αλοιμονο δλδ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#577113
Red Garland έγραψε:
sknipper έγραψε:H Attica είναι σοβαρή τράπεζα ή θα μας τα φάει;

link - kathimerini
εγώ θα φοβόμουν να περάσω απ'έξω :lol:

Έχασε κάποιος λεφτά καταθέσεων στην Ελλάδα την εποχή της κρίσης ? 'Οχι
και θα τα χάσει τώρα;??
Αφού υπάρχει εγγύηση μέχρι 100χ.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#577143
GTS έγραψε:
Red Garland έγραψε:(Για να καταλάβουμε, η αγορά συναλλάγματος είναι η πιο ευμετάβλητη στον γαλαξία).
Με λίγα λόγια οι τύποι πουλούσαν κάτι με ρίσκο τύπου μετοχής και το διαφήμιζαν ως δάνειο ασφαλέστερο από τα κανονικά δάνεια.


Η αγορα FX δεν εχει μεγαλη μεταβλητοτητα

Ευμετάβλητη, ήτοι αλλάζει εύκολα, όχι ότι έχει μεγάλη διακύμανση όπως το μετέφρασες.
Ποιος δηλαδή δανειολήπτης θα παρακολουθήσει μια 24ωρη παγκόσμια αγορά και με τι εργαλεία θα αντιδράσει όταν τα πράγματα στραβώσουν;
Ακόμα και για το ευρωδολάριο ένα 80+% μέσα σε επταετία συνέβη 2001-2008 για όποιον ψάχνεται για όγκους και κίνδυνο, τη δε τελευταία δεκαετία η μεταβολή έφτασε το 24%. Και το θέμα αφορά στεγαστικά στα οποία είσαι κλειδωμένος για δεκαετίες, όχι βλέπω τη μετοχή να πέφτει και πουλάω την άλλη μέρα.

Andreasdik έγραψε:
Red Garland έγραψε:Αν σε όλο αυτό το σύστημα βλέπουμε ως μόνο υπεύθυνο τον καταναλωτή κάπου κάτι μας ξεφεύγει.


Προφανώς δεν είπα αυτό, αλλά μην τα βλέπουμε όλα μονοδιάστατα.
Γράφεις για όλα τα κακά του τραπεζικού συστηματος για να στηρίξεις την άποψή σου...
Και οι τραπεζουπάλληλοι μια μικρογραφία της κοινωνίας είναι.
Κάποιοι πονηροί πούλησαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες, κάποιοι προσπάθησαν να εξηγήσουν.

Σύμφωνοι αλλά εγώ έθεσα δομικά ποιο είναι το πρόβλημα, δεν κάθησα να ασχοληθώ με το αν είναι πονηρός ο δανειολήπτης ή ο τραπεζικός υπάλληλος ή αν έγινε αυτό λόγω κατωτέρων ενστίκτων του ανθρώπου. Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πω είναι ότι ασχέτως των προσωπικών και σημειακών εμπειριών του καθενός το όλο θέμα ήταν προβληματικό εκ σχεδιασμού του.

mousatos έγραψε:
Red Garland έγραψε:
sknipper έγραψε:H Attica είναι σοβαρή τράπεζα ή θα μας τα φάει;

link - kathimerini
εγώ θα φοβόμουν να περάσω απ'έξω :lol:

Έχασε κάποιος λεφτά καταθέσεων στην Ελλάδα την εποχή της κρίσης ? 'Οχι
και θα τα χάσει τώρα;??
Αφού υπάρχει εγγύηση μέχρι 100χ.

Μωρέ καλά τα λες αλλά σε απόλυτα νούμερα τα συστήματα εξασφάλισης που έχουν στηθεί δεν καλύπτουν την περίπτωση μιας μεγάλης τραπεζικής κρίσης, και επειδή οι τράπεζες είναι στενά συνδεδεμένες αυτό δεν είναι σπάνιο στην περίπτωση που σκάσει μία.
Οπότε αυτό το 100k είναι λίγο σαν αλοιφή για χαρακιές σε τρακάρισμα.
Δημοκρατία έχουμε, ίσως να μην κουρευτεί κανένας και ποτέ, οπότε πορευτείτε όπως ποθείτε. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#577230 Απλή παρατήρηση.
Πήγα σήμερα με κάρτα revolut να βγάλω λεφτά από ΑΤΜ. Η δωρεάν revolut σου επιτρέπει μέχρι 200 ευρώ το μήνα δωρεάν εκταμίευση.
- Eurobank το ATM ήταν εκτός λειτουργίας
Επιλέγοντας να μην γίνει τοπική αλλαγή νομίσματος, άρα μόνο για την εξυπηρέτηση:
- Εθνική χρεώνει 2 ευρώ
- Alpha χρεώνει 2,5 ευρώ
- Πειραιώς χρεώνει 3 ευρώ
Ενδιαφέρουσα ποικιλία, όχι όλοι τα ίδια, ο καθένας ό,τι γουστάρει! :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#577240 Τι μου θυμησαν τα προηγουμενα ποστς

https://www.youtube.com/watch?v=V2J3GgjCEpE

Συγνωμηνγια την :offtopic: διακοπη....
Άβαταρ μέλους
By bill33
#577243 Εγώ άνοιξα λογαριασμό monese. Ιδια λογική με revolut αλλά μπορείς να έχεις δύο κάρτες,μια σε λίρες και μια σε ευρώ. Φυσικά έχεις και δύο λογαριασμούς ,με αγγλικό κωδικό ο ένας και με ΙΒΑΝ ο άλλος. Μάλλον η κυριότερη διαφορά είναι ότι μπορείς να καταθέσεις σε λίρες μέσω post office ή paypoint . Άμεση μετατροπή από το ένα νόμισμα στο αλλο, ανέπαφες συναλλαγές και Google pay για τον αγγλικό λογαριασμό. Σε 9 μέρες είχα παραλαβει τις κάρτες , συμπεριλαμβάνοντας την προώθηση από την αρχική διεύθυνση σε αυτή που είμαι τώρα.
Δίνει και κωδικό πρόσκλησης για 10€ , ο δικός μου είναι VASI403 αν θέλει κάποιος.




< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By glf
#579700 Πρόβλημα χρέωσης N26 στα POS.

Έκανα format στο κινητό της γυναίκας μου. Από τότε δεν μπορεί να χρεωθεί η Ν26 της στα POS εδώ στα καταστήματα.

Το app μπήκε κανονικά, το συζητάμε στο chat τους αλλά μηδέν αποτέλεσμα.
Το τελευταίο που μας είπαν είναι ότι δεν περνάνε οι χρεώσεις λόγω ασφαλείας για συγκεκριμένα POS. Αυτά που δουλεύουμε κάθε μέρα σούπερ κτλ...

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Φυσικά η δικιά μου revolut χρεώνει κανονικά...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#580119 Ίσως το 'χω ξαναρωτήσει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Μπορεί κάποιος άλλος εκτός Revolut, πχ από alphabank, να μεταφέρει προς τον δικό ΜΟΥ λογαριασμό revolut; Δλδ στο IBAN μου;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#584501 μπορει καποιος να στειλει χρηματα με e banking (αυτα που δικαιουται φυσικα) σε λογαρισμο στη USA??? εκει δεν εχουν ΙΒΑΝ οποτε πως το κανει καποιος?? μονο με εμβασμα γινεται??