Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#576724 Εγώ είμαι της άποψης να κρατάω αρχείο εφ'όρου ζωής γιατί τίποτα δεν είναι σίγουρο με το ελληνικό δημόσιο. Φύλα τα ρούχα σου να πάρεις άλλα τόσα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#576725 Σωστοοοος .
Μονο αν μαθεις οτι καηκε η εφορια σου μπορεις να πεταξεις τις παλιες παλιες αποδειξεις. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#576726 Σωστός :s_thumbsup ελπίζω να είσαι ενήμερος ότι για τις θερμικές αποδείξεις η μόνη λύση για να τις διατηρήσεις είναι μέσα σε καταψύκτη αλλιώς θα ξεθωριάσουν :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#576729
g8777 έγραψε:Σωστός :s_thumbsup ελπίζω να είσαι ενήμερος ότι για τις θερμικές αποδείξεις η μόνη λύση για να τις διατηρήσεις είναι μέσα σε καταψύκτη αλλιώς θα ξεθωριάσουν :iconcool:



Μπορείς απλά να τις βγάζεις φωτοτυπία και να τις διατηρείς μαζί με το πρωτότυπο
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#576730
sknipper έγραψε:Κάνω μια εκκαθάριση και βρήκα φυλαγμένες αποδείξεις ανά έτος από το 2012. Τις αποδείξεις παλαιότερων ετών τις πετάμε ή πρέπει να φυλάμε για κάποια χρόνια; Εισόδημα από μισθούς ή ενοίκια μόνο.

Αν το 2012 ησουν ΕΕ, αυτοαπασχολουμενος τις κρατας για 10 χρονια. Ετσι νομιζω δηλαδη. Η 5ετια φορολογικης μνημης αφορα μισθωτους / συνταξιουχους. Κανω λαθος?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#576732 Αυτό με τις ξεθωριασμένες αποδείξεις είναι όντως ένα θέμα. Αλλά οκ εμείς μιλάμε για μικροποσά, στα χοντρά παίρνουμε backup
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#576752 παιδιά το παρασκέφτεστε μου φαίνεται..

έχουν άλλα πράγματα να ψάξουν από τις αποδείξεις ιδιωτών του '13

που και να μην τις έχεις τι; θα κάνουν έλεγχο για να πάρουν 100€ ?

αφού και άτομα γνωστά μου που τα έχουν φωνάξει δειγματοληπτικά για έλεγχο (σε επιστροφές εκείνης της χρονιάς, όχι 4 χρόνια μετά) ούτε καν τις κοιτούσαν, άντε μόνο ιατρικά στο τσακιρ κέφι και στο πιο τσακίρ έβγαζαν κανένα έξω για να βγάλουν ψίχουλα

σιγά μην κάτσουν να μετρήσουν τις αποδείξεις

πάντως για τις ταινίες που ξεβάφουν, μου τη σπάνε πολλές εταιρείες που τυπώνουν τιμολόγια πάνω σε θερμικές ταινίες :rant:

πέρα από ότι από θαύμα (ή εμπειρία) δεν θα το θεωρήσω απόδειξη να το πετάξω, ειναι βέβαια ότι θα ξεβάψουν οπότε απαιτεί σίγουρα φωτοτυπία :thumbsdown:

τι καραγκιοζιές είναι αυτές;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#577057
Dimitris_P έγραψε:Εγώ είμαι της άποψης να κρατάω αρχείο εφ'όρου ζωής γιατί τίποτα δεν είναι σίγουρο με το ελληνικό δημόσιο. Φύλα τα ρούχα σου να πάρεις άλλα τόσα :iconcool:
Και εγώ αυτής της άποψης είμαι για ότι έχει σχέση με το ελληνικό δημόσιο αλλά επενέβησαν ισχυρές δυνάμεις και μου είπαν "πέτα" (και δεν εννοούσε να ξεδιπλώσω τα φτερά μου και να φτερουγίσω...
Νίκος Παππάς έγραψε:
sknipper έγραψε:Κάνω μια εκκαθάριση και βρήκα φυλαγμένες αποδείξεις ανά έτος από το 2012. Τις αποδείξεις παλαιότερων ετών τις πετάμε ή πρέπει να φυλάμε για κάποια χρόνια; Εισόδημα από μισθούς ή ενοίκια μόνο.

Αν το 2012 ησουν ΕΕ, αυτοαπασχολουμενος τις κρατας για 10 χρονια. Ετσι νομιζω δηλαδη. Η 5ετια φορολογικης μνημης αφορα μισθωτους / συνταξιουχους. Κανω λαθος?
Οπότε καλού κακού τις φυλάω για 5 χρόνια, άρα του 2013 και μετά.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#577176
Νίκος Παππάς έγραψε:
sknipper έγραψε:Κάνω μια εκκαθάριση και βρήκα φυλαγμένες αποδείξεις ανά έτος από το 2012. Τις αποδείξεις παλαιότερων ετών τις πετάμε ή πρέπει να φυλάμε για κάποια χρόνια; Εισόδημα από μισθούς ή ενοίκια μόνο.

Αν το 2012 ησουν ΕΕ, αυτοαπασχολουμενος τις κρατας για 10 χρονια. Ετσι νομιζω δηλαδη. Η 5ετια φορολογικης μνημης αφορα μισθωτους / συνταξιουχους. Κανω λαθος?
10ετια μόνο αν προκύψουν "συμπληρωματικά στοιχεία" (π.χ. λίστα λανγκαρντ) που δεν ήταν διαθέσιμα στους ελεγκτές εξαρχής.

Για μισθωτο δύσκολο να βρεθούν συμπληρωματικά στοιχεία, αλλά και ΕΕ να είσαι, αν δεν έχεις πάρε δώσε με εξωτερικά δε νομίζω να υπάρχουν πολλά που μπορούν να πατήσουν για να πάει στη 10ετια η παραγραφή

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#579275 Για τα του κτηματολογίου η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί εδώ. [Mod]
viewtopic.php?f=9&t=2406&p=579251#p579251
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#581985 @stavrosg

ρε συ έχεις κάνει αυτή τη βλακεία με τα τσιγάρα;

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44585
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#582138
QsisVTS έγραψε:@stavrosg

ρε συ έχεις κάνει αυτή τη βλακεία με τα τσιγάρα;

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44585


Εγώ όχι, η Στέλλα δίπλα μου προσπάθησε να κάνει για κάποιον, αλλά αφού η τελική εφαρμογή δεν έχει ενεργοποιηθεί, τι να κάνεις; σήμερα αύριο παράταση :ninja:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#582144
stavrosg έγραψε:
QsisVTS έγραψε:@stavrosg

ρε συ έχεις κάνει αυτή τη βλακεία με τα τσιγάρα;

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44585


Εγώ όχι, η Στέλλα δίπλα μου προσπάθησε να κάνει για κάποιον, αλλά αφού η τελική εφαρμογή δεν έχει ενεργοποιηθεί, τι να κάνεις; σήμερα αύριο παράταση :ninja:

εγώ τελικά πήρα κάτι κωδικούς στη δοκιμαστική εφαρμογή (το επιβεβαιωτικό mail έσκασε μετά από ώρες) αλλά δε νομίζω ότι κάνουν κάτι αυτοί, θα πρέπει να βγει στην τελική μορφή της :hmmm:

δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω και facilities :hmmm: βασικά δεν ξέρω τίποτα, βλέποντας και κάνοντας το έπαιζα επειδή έλεγε δοκιμαστική

τώρα τι δουλειά έχει αυτό με εμάς ένας θεός ξέρει, ό,τι βλακεία τους έρχεται στο λογιστή :x

πιστεύω πάντως στη παράταση, εδώ ούτε οδηγίες ελληνικά δεν έχει, άκου εκεί 20/5 :lol: σοβαρά τα πιστεύουν αυτά οι άεργοι σφραγιδοκράτορες; :lol:


Dimitris_P έγραψε:Μέχρι πότε είναι οι δηλώσεις;

30/6 αλλά πιστεύω σε παράταση ιούλιο να τηρηθούν οι παραδόσεις..