Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kovathe
Dimitris_P έγραψε:Έχουν κλείσει εξ'ολοκλήρου την γέφυρα της Χαμοστέρνας χωρίς ΚΑΜΙΑ ειδοποίηση και απλώς "πέφτεις" μπροστά και την βλέπεις κλειστή με αποτέλεσμα να φας όοοοολο το λούκι για να βγεις από πάνω.
Λένε ότι κάνουν έργα βελτίωσης φωτισμού. Δεν μπορούσαν να κλείνουν μία-μία λωρίδα; :dizzy:
Τραγικό.
Έπεσα και γω πανω χτες το μεσημέρι.
Ακριβώς όπως το λες χωρίς καμία ειδοποίηση πουθενά και χωρίς καμια ενημέρωση ποσο θα κρατήσει.

Sent from my A0001 using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By DAP
#574162 Επειδη περναω σχεδον καθε μερα απο κει (απο το αντιθετο ρευμα μονο πια) βλεπω οτι το μπτοτιλιαρισμα εχει εξασθενισει αισθητα...Εχουν αποχωρισει οι τακτικοι,καλη ωρα, και μειναν να τρωνε τον χαλβα οι περιστασιακοι....

Αλλα μια ταμπελα προειδοποιησης εκει στη Π.Ραλλη στο προηγουμενο φαναρι απο τη Πειραιως χρειαζεται οπωσδηποτε.....

https://www.google.com/maps/@37.9753234 ... 312!8i6656

EDIT

Και αλλη μια εδω.......

https://www.google.com/maps/@37.9750868 ... 312!8i6656
Τελευταία επεξεργασία από DAP και 01 Απρ 2019, 12:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#574163 κι εδώ
https://www.google.com/maps/@37.9842576 ... 312!8i6656
ή έστω ΠΑΝΩ στην Κων/πόλεως σε αυτό το ύψος κάπου μέχρι την Ιερά οδό ώστε να έχουν εναλλακτική οι οδηγοι
Άβαταρ μέλους
By elteo
kovathe έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Έχουν κλείσει εξ'ολοκλήρου την γέφυρα της Χαμοστέρνας χωρίς ΚΑΜΙΑ ειδοποίηση και απλώς "πέφτεις" μπροστά και την βλέπεις κλειστή με αποτέλεσμα να φας όοοοολο το λούκι για να βγεις από πάνω.
Λένε ότι κάνουν έργα βελτίωσης φωτισμού. Δεν μπορούσαν να κλείνουν μία-μία λωρίδα; :dizzy:
Τραγικό.
Έπεσα και γω πανω χτες το μεσημέρι.
Ακριβώς όπως το λες χωρίς καμία ειδοποίηση πουθενά και χωρίς καμια ενημέρωση ποσο θα κρατήσει.

Nαι και προειδοποίηση να έχεις αν δεν υπάρχει εναλλακτική διαδρομή πάλι τον ήπιες. :lol: :vava:
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#574189 Θα πας από πάνω και θα περάσεις από το φανάρι. Υπάρχει εναλλακτική δηλαδή, ΑΝ το ξέρεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#574195 ΑΝ το ήξερα από πριν θα έβγαινα Ιερά οδό->Πειραιώς->αριστερά προς Κειριαδών ή Τριών Ιεραρχών
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#574205 Όχι παιδιά αν πας απο κει τον ήπιες.
Απο πανω υποχρεωτικά αλλά το φανάρι της Πειραιώς ανάβει 10 sec.
Οποτε γίνεται τρελό μποτιλιαρισμα.
Αν το ξέρεις φεύγεις νωρίτερα απο ιερά οδο όπως λέει ο Δημήτρης.
Εγω έφυγα δεξια απο ενα στενάκι μετα το πάρκινγκ που απαγορεύεται κανονικά αλλά διαφορετικά θα έτρωγα εκεί μια ωρα.

Άβαταρ μέλους
By Asimov
#574208 Μόνο από τριών ιεραρχών ίσως κερδίσεις λίγα λεπτά... Αλλά γενικά τον ήπιες, γιατί κι εκεί παίζει να πήξεις.
Άβαταρ μέλους
By bebes
Morx έγραψε:
bebes έγραψε:
Morx έγραψε:
axel12p έγραψε:Αυτό είναι κλασικό με τους ηλίθιους που βγαίνουν πρώτοι στο φανάρι, δεν χωράνε, βγαίνουν πιο μπροστά από το φανάρι και μετά περιμένουν να τους κορνάρεις για να ξεκινήσουν.

Που κανονικά πρέπει να έρχεται κανένα λεωφορείο από απέναντι και να τους κορνάρεις να φύγουν χωρίς να έχει ανάψει το πράσινο! :twisted:

Περναω με τη μηχανη οσο πιο μπροστα μπορω μετα απο μεγαααααααααλη ουρα, ελισσομαι αναμεσα στα πρωτα σταματημενα, στο εκατοστο απο τους καθρεπτες. Ο τυπος λοιπον, μαλλον παρεξηγηθηκε γιατι με ειδε καπως αποτομα να περναω απο τον καθρεπτη του.
Περιμενω σε μεγαλη διασταυρωση (Γεωργ. Σχολης στον κομβο του για περιφερειακο)... και σε καποια φαση με κορναρει.
Γυρναω, τον κοιταω με ξανακορναρει και κανει νοημα "φυγε".
Κοιταω το φαναρι, των οποιων το timing ξερω παρα πολυ καλα, μηπως εκαναν πουλακια τα ματια μου... τον ξανακοιταω κανοντας νοημα... "Εισαι μαλακας??"

Δεν ξερω εαν ειχε καποιο κομπλεξ η αν το εκανε εν αγνοια του, αλλα μαλλον τεινω στο πρωτο.

Αυτό με τα μηχανάκια-μηχανες που ελίσσονται ανάμεσα στην ουρα και οταν φτασουν μπροστα, αντι να κατσουν στον διάδρομο ανάμεσα στα αυτοκινητα κάνουν ενα "τσίκ" και μπάινουν μπροστα μου, πολύ με εκνευρίζει (και εννοείται δεν το κάνω ΠΟΤΕ οταν ειμαι εγω δίτροχος).

Σκεφτηκες ποτε, πως μπαινουν μπροστα σου, για να αφησουν χωρο στον επομενο με μηχανακι που θα ερθει και εκεινος? Η ο μεθεπομενος? Αντι να στεκονται ακινητοι αναμεσα στα αυτοκινητα?

Το κάνουν οταν είναι μόνοι τους, αυτό με εκνευρίζει. Οταν ειναι "ζούγκλα", τότε παμε ολοι χαλαρα.
Εναν που το εκανε επιδεικτικα και τον ρώτησα (αφου άργησε χαρακτηριστικά να ξεκινησει) γιατι μπηκε μπροστα μου ενω μπορούσε να ειναι δίπλα(κυριολεκτικά άδειος ο δρόμος), με κοιτούσε σαν χάνος. Δεν ειχε να πει και κάτι...
:offtopic:

Στα των αυτοκινητοδρόμων τώρα, μου ήρθε χθές επιστολή απο την "Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου"
Η τιμη για τα διοδια Μοσχοχωρίου με e-way ήταν 3,10€ (4 στο γκισέ).
Απο 1η Μαΐου γίνεται 4€ και αν κάνεις την αντίθετη διέλευση μέσα δε 10 ωρες η επιστροφή χρεώνεται 0,80€.

Άλλαξαν πάλι τιμολογιακή πολιτική ευνοώντας τους συχνούς χρήστες (μάλλον τους πολύ συχνούς).
Άβαταρ μέλους
By HighFidelity
#574304 Στους αυτοκινητοδρόμους εκτός Αθηνών, δεν έχουν νόημα (για τους Παραχωρησιούχους) οι μεγάλες εκπτώσεις για τους πομποδέκτες, ειδικά όταν δεν παρατηρούνται μποτιλιαρίσματα στους σταθμούς διοδίων. Από την πλευρά τους είναι λογική κίνηση. Μόνον η ΑΟ έχει πραγματικό κίνητρο να δίνει εκπτώσεις στους κατόχους πομποδεκτών, γιατί μειώνει πάρα πολύ τις ουρές στις εισόδους. Γι' αυτό και έχει πάνω από 500.000 συνδρομητές E-pass!
:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#576512 Οδηγούσε ανάποδα στην εθνική - Δείτε πως πρόλαβαν το ατύχημα

Οι άνθρωποι της Νέας Οδού μέσα σε καταρρακτώδη βροχή κατάφεραν να αποτρέψουν σοβαρό ατύχημα, αφού ο ηλικιωμένος οδηγός πήγαινε για 13 χιλιόμετρα ανάποδα στην εθνική οδό χωρίς να το έχει καταλάβει.

https://www.lamiareport.gr/index.php/topika/item/121640-pigaine-gia-13-xiliometra-anapoda-stin-ethniki-odo-vinteo-foto
Άβαταρ μέλους
By markvag
georgex72 έγραψε:http://www.gazzetta.gr/plus/perierga/article/1345752/ilikiomenos-pigaine-gia-10-hiliometra-anapoda-stin-athinon-lamias-vid

Δεν είναι ο μοναδικός σήμερα...

Sent from my MI PAD 4 using Tapatalk

... όντως... πέρασα κι εγώ από εκεί, όλοι ανάποδα πηγαίνανε! :rant: :shifty: