Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#573133 Οκ, το dispatch κάνει μλκια με το flight plan και όλο το α/φ το ακολουθεί για Σκωτία και σωστά κάνει...
Μέχρι το touch down, δεν αναφέρθηκε καθόλου ο προορισμός?
Δεν βγήκε ο captain στο PA να πει τα καθέκαστα πριν την απογείωση?

Μου κάνει εντύπωση...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#573149
MIXOStsi έγραψε:Οκ, το dispatch κάνει μλκια με το flight plan και όλο το α/φ το ακολουθεί για Σκωτία και σωστά κάνει...
Μέχρι το touch down, δεν αναφέρθηκε καθόλου ο προορισμός?
Δεν βγήκε ο captain στο PA να πει τα καθέκαστα πριν την απογείωση?

Μου κάνει εντύπωση...


Εγώ θα ήθελα να δω τις φάτσες στο OCC της British όταν ανακαλύφθηκε το "μικρό" λαθάκι... :lol: :twisted: :lol:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#573189
Anonymous Founder έγραψε:Γνωρίζατε πως υπό προϋποθέσεις μπορείτε να αγοράσετε μαχητικά αεροσκάφη που αγγίζουν τα 2 Mach; Μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ιστορία για δύο Sukhoi-27 που βρίσκονται στα χέρια ιδιώτη:
https://www.wired.com/2010/01/own-the-c ... our-block/
http://www.prideaircraft.com/flanker.htm


ακομα και torrnado υπαρχει εν δυναμη πλοιμο....
και Alphajet που εχουν οι flying bulls ( a.k.a. redbull)
αλλα μαλλον εγω ειμαι εκτός συναγωνισμού... :) :) :)

και μη ξεχναμε το Νορβηγικό F-104.......
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#573307
pierce21 έγραψε:Απορία.

Έστω αεροπορική που χρεώνει επιπλέον την επιλογή θέσης (δηλαδή σχεδόν όλες πλέον) και Fully Booked αεροπλάνο.
Έστω ότι τρενάρεις λίγο το check in σου (δεν το έχω κάνει ποτέ :lol: ), και έχουν μείνει διαθέσιμες μόνο οι επί πληρωμή θέσεις. Ακόμα και τότε θα σε υποχρεώσουν να πληρώσεις παραπάνω για αυτές τις θέσεις;


JarnoT έγραψε:Σου προεπιλέγουν αυτόματα προνομιακή θέση χωρίς επιβάρυνση. Οπότε κάνεις κανονικά τσεκ-ιν και όλα ομορφα. Μου έχει συμβεί τελευταία σε aegean.


Επιστρέφω.

Η Λουφτάνσα με το που ανοίγει το check in, δίνει όλες τις θέσεις ελεύθερα χωρίς χρέωση πλέον και μπορείς να αλλάξεις την προεπιλεγμένη θέση σου. Το Φρανκφούρτη - Μαδρίτη το πρόλαβα, το Αθήνα - Φρανκφούρτη όχι. Ωστόσο επειδή η κυρία που έκλεισε τη θέση δεν ήξερε Αγγλικά, στο boarding λόγω παρουσιαστικού και solo travelling ( :ninja: ) την πρότειναν σε μένα :s_crazy (τη θέση όχι τη κυρία).

Στην επιστροφή, το Μαδρίτη - Μόναχο μου είχε χρεώσει το σύστημα μόνο του την έξοδο, για το Μόναχο Αθήνα ήταν ελεύθερο ακόμα οπότε ξαναάλλαξα θέση.
Τελευταία επεξεργασία από pierce21 και 27 Μαρ 2019, 15:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#573321 Η Aegean ακομα κ μετα το ανοιγμα του check in ,χρεωνει την αλλαγη θεσης. (Αν πας σε καλύτερη)..
Εμεις που ταξιδευουμε την αλλη εβδομαδα ,μου ειπε η υπαλληλος οτι το συατημα λογω βρεφους μας βαζει σε θεση που εχει 2 μασκες οξυγονου..
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#573373 στο ασχετο επεσα επανω σε αυτο

https://en.wikipedia.org/wiki/Pacific_S ... light_1771

>The CVR then recorded the cockpit door opening and flight attendant Deborah Neil telling the cockpit crew, "We have a problem!", to which Captain Lindamood replied, "What's the problem?" A shot was heard as Burke shot the flight attendant dead and announced "I'm the problem." He then fired two more rounds.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#573374 μετα απο απειρες κλησεις σε τηλεφωνο,μειλ στις διευθυνσεις που μου ειπαν,φωτο της ζημιας επισυναπτομενες στα μειλ οπως το ζητησαν,δεν εχουν επικοινωνησει μαζι μου
μιλαω για την skyexpress
Την Παρασκευη στη πτηση απο Χανια προς Αθηνα θα γελασει και το παρδαλο κατσικι μεσα στο αεροπλανο.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#573377
cabala10 έγραψε:στο ασχετο επεσα επανω σε αυτο

https://en.wikipedia.org/wiki/Pacific_S ... light_1771

>The CVR then recorded the cockpit door opening and flight attendant Deborah Neil telling the cockpit crew, "We have a problem!", to which Captain Lindamood replied, "What's the problem?" A shot was heard as Burke shot the flight attendant dead and announced "I'm the problem." He then fired two more rounds.

I am the problem !!! :rtfm:



Τις προαλλες ακουσα αυτο εδω ...
(λαθος ο τιτλος, δεν προκειται για αεροπειρατεια, αλλα κλοπη)


Απιστευτα λυπηρο :sorry:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#573381
dimviii έγραψε:μετα απο απειρες κλησεις σε τηλεφωνο,μειλ στις διευθυνσεις που μου ειπαν,φωτο της ζημιας επισυναπτομενες στα μειλ οπως το ζητησαν,δεν εχουν επικοινωνησει μαζι μου
μιλαω για την skyexpress
Την Παρασκευη στη πτηση απο Χανια προς Αθηνα θα γελασει και το παρδαλο κατσικι μεσα στο αεροπλανο.


Τι έπαθες ωρε;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#573386 μου χαλασαν/εσχισαν την τροχηλατη τσαντα της δουλειας.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#573387
Hellenic tifosi έγραψε:Παίζει να ταξιδεύει κανένα γκρουπ;


Όχι, και επιπλέον στην επιστροφή έπαιξε ακριβώς το ίδιο. Με το που άνοιξε η προθεσμία για το check-in:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#573405 Ποιος είναι ο handler της; goldair ή skyserv? Απευθυνθηκες εκεί; Στο Βενιζέλος έγινε η μλκια;
Δεν βάζει λεφτά το αφεντικό να πετάς με Αιγαίου;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#573406 η goldair ειναι υπευθυνη για την sky.
Aν και κοιτανε τα κοστη,πολλες φορες δεν βολεβουν της aegean,πολυ νωρις/πολυ αργα κλπ
η goldair λεει οτι πρεπει να με αποζημιωσει η sky
Άβαταρ μέλους
By markvag
#573424
dimviii έγραψε:μετα απο απειρες κλησεις σε τηλεφωνο,μειλ στις διευθυνσεις που μου ειπαν,φωτο της ζημιας επισυναπτομενες στα μειλ οπως το ζητησαν,δεν εχουν επικοινωνησει μαζι μου
μιλαω για την skyexpress
Την Παρασκευη στη πτηση απο Χανια προς Αθηνα θα γελασει και το παρδαλο κατσικι μεσα στο αεροπλανο.


Με την skyexpress δύσκολο να βγάλεις άκρη, να το ξέρεις. Γενικά με τις μικρές δεν παίζει αυτό...

Απλά μην διανοηθείς να κάνεις φασαρία εν πτήσει (και γενικά στο αεροπλάνο μέσα), γιατί θα σου φέρνουμε τσιγάρα στη φυλακή. :rtfm: Εξάλλου, το πλήρωμα και οι άλλοι επιβάτες είναι οι μόνοι που δεν φταίνε για την αποσκευή σου.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#573699 Αφορά την ιστορία BOEING
Ειναι πολυ μεγαλο να το κοπιάρω οποτε βαζω το λινκ

https://interestingengineering.com/boeing-releases-software-update-other-changes-for-embattled-737-max-8?utm_source=Facebook&utm_medium=Article&utm_campaign=organic&utm_content=Mar29&fbclid=IwAR2M7NUYkYNtZ-kfoAQIm8yFOwI944oF-lCaHCC8S00ZgNFozGdvBD2eVGg

απο τα αναφερόμενα fixes καταλαβαινουμε πιο ηταν το προβλημα τελικά........

EDIT

ΤΑ προβλημαΤΑ καλυτερα, τεχνικά ΚΑΙ εμπορικά...... :x :x