Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#573067
REALZEUS έγραψε:Με είδες να ζορίζομαι; Κάτι λάθος είδες...

Ναι, όταν στις 14:30 έχετε κλείσει την κεντρική είσοδο και έρχομαι στις 14:32, με την ψυχή στο στόμα, για να μου δώσετε την κάρτα που αναγκαστικά μου αλλάζετε κάθε λίγα χρόνια και που δήθεν δεν μπορούσε να έρθει ταχυδρομικά (ενώ τα προηγούμενα 15-20 χρόνια έρχονταν κανονικά), τότε ΟΦΕΙΛΕΤΕ να με εξυπηρετήσετε. Μιλάω για την γελοία Πειραιώς που πάντα βγάζει προβλήματα (είχα λογαριασμό εκεί από την εποχή της Μακεδονίας-Θράκης, αλλιώς σιγά μην την πλησίαζα). Οι ΕΤΕ, Alpha και Eurobank είναι πολύ πιο συνεννοήσιμες. Ακόμα και οι μικρές συνεταιριστικές είναι πιο λογικές.

Κρίμα βασικά που υποστηρίζεις την εργοδοσία σου...


Βρε Alex, καταρχάς επιτέθηκες στον Ανδρέα χωρίς λόγο ενώ σου εξήγησε πώς λειτουργεί το σύστημα των τραπεζών για τις συναλλαγές με το κοινό και θίχτηκες :lol:

Πέρα απ'αυτό όμως, και λέγοντας ότι έχεις ζήσει στην Αγγλία κι έχοντας δει 5 πράγματα παραπάνω, δεν μπορείς να λες ότι απαιτείς εξυπηρέτηση 14:32 ενώ ξέρεις ότι κλείνουν 14:30. Αν πήγαινες να κάνεις κάτι τέτοιο στην Αγγλία, Γερμανία κλπ 1. δεν θα σε είχαν αφήσει 2. θα σε είχε πετάξει έξω το security αν πήγαινες να μπεις. Άλλο θέμα αν είχες γνωστό εκ των έσω.
Αυτό λοιπόν σε κάνει ΕΛΛΗΝΑΡΑ, που έρχεται σε αντίθεση με τα της Αγγλίας κλπ. Μην ανησυχείς, όλοι μας είμαστε γιατί έτσι έχουμε μάθει, θέλουμε κάτι και το θέλουμε τώρα, είμαστε της τελευταίας στιγμής.
Όχι όμως να το υποστηρίζουμε κιόλας!

Παμ' παρακάτ'

Η R εγάμησε στην Πόλη, έδινε το καλύτερο rate (δεν ίσχυε το ίδιο στην Σόφια, είχα πετύχει καλύτερο rate σε κατάστημα exchange)
Άβαταρ μέλους
By GTS
#573070
Andreasdik έγραψε:Είμαι, γιαυτό και ξέρω καλύτερα από εσένα.
Δεν έχω όμως καμία σχέση με τους εργαζόμενους στο δίκτυο καταστημάτων.
Στη Διεύθυνση που δουλεύω αν φύγω στο δεκάωρο είναι καλά.
Όπως εξάλλου και οι συνάδελφοι στα Καταστήματα. Το ότι τελειώνει η εξυπηρέτηση του κοινού δε σημαίνει ότι θα πάνε σπίτια τους. Έχουν ακόμα παρά πολλά πράγματα να κάνουν...


Σε αλλες χωρες του εξωτερικου (ΑΜερικη, Καναδα, Αγγλια) οι τραπεζες ειναι ανοιχτες συνηθως μεχρι τις 4:30μμ ή και αργοτερα μαλιστα ανοιγουν μερικες και το Σαββατο. Εκει γιατι το κανουν? Ενω οι Ελληναρες τελειωνουν στις 2¨30μμ, και επισης γιατι 3¨15 τους βλεπω να κοβουν βολτες στα μαγαζια? Ενω εσυ λες οτι δουλευουν αλλες 3 ωρες!! Μια φορα πηγα στις 8¨25 να κανω μια δουλεια πρωι στην τραπεζα να τελειωσει. Κανονικα ανοιγε 8¨30, ηρθε καποιος τις 8¨35 και ξεκλειδωσε και σταδιακα οι υπαλληλοι ερχονταν μεχρι τις 9μμ!!! Ιδια τραπεζα που στις 3¨15μμ την ιδια μερα ειδα την υποδ/ντρια να κοβει βολτες στο Γερμανο να κοιταει κινητα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#573072
Geo f1 έγραψε:Ο τραπεζουπαλληλος εχει ωραριο 7:45 με 3:15 Δευτερα εως Πεμπτη και 7:45 με 2:45 την Παρασκευη.


Οπως ειπα 8¨30 ανοιξε οι τραπεζα οταν πηγα πρωι, κανενας δεν ηταν εκει πριν τις 8¨35.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#573073
GTS έγραψε:
Andreasdik έγραψε:Είμαι, γιαυτό και ξέρω καλύτερα από εσένα.
Δεν έχω όμως καμία σχέση με τους εργαζόμενους στο δίκτυο καταστημάτων.
Στη Διεύθυνση που δουλεύω αν φύγω στο δεκάωρο είναι καλά.
Όπως εξάλλου και οι συνάδελφοι στα Καταστήματα. Το ότι τελειώνει η εξυπηρέτηση του κοινού δε σημαίνει ότι θα πάνε σπίτια τους. Έχουν ακόμα παρά πολλά πράγματα να κάνουν...


Σε αλλες χωρες του εξωτερικου (ΑΜερικη, Καναδα, Αγγλια) οι τραπεζες ειναι ανοιχτες συνηθως μεχρι τις 4:30μμ ή και αργοτερα μαλιστα ανοιγουν μερικες και το Σαββατο. Εκει γιατι το κανουν? Ενω οι Ελληναρες τελειωνουν στις 2¨30μμ, και επισης γιατι 3¨15 τους βλεπω να κοβουν βολτες στα μαγαζια? Ενω εσυ λες οτι δουλευουν αλλες 3 ωρες!! Μια φορα πηγα στις 8¨25 να κανω μια δουλεια πρωι στην τραπεζα να τελειωσει. Κανονικα ανοιγε 8¨30, ηρθε καποιος τις 8¨35 και ξεκλειδωσε και σταδιακα οι υπαλληλοι ερχονταν μεχρι τις 9μμ!!! Ιδια τραπεζα που στις 3¨15μμ την ιδια μερα ειδα την υποδ/ντρια να κοβει βολτες στο Γερμανο να κοιταει κινητα.


Και τα μαγαζιά στην Istiklal ήταν 00:30 το βράδυ ανοιχτά, so?

Έκανες παράπονα στα κεντρικά ή να ζητήσεις εξηγήσεις; Ήθελες να κάνεις δουλειά και σε καθυστέρησαν ή απλώς χάζευες τις κινήσεις τους από το απέναντι cafέ;

ΥΓ: Δεν είναι κάτι προσωπικό το rant, απλώς όλη αυτή η γκρίνια μ'εκνευρίζει ενώ κι εμείς δεν κάνουμε κάτι για να γίνουν τα πράγματα καλύτερα (δεν βγάζω την ουρά μου απ'έξω)
Τελευταία επεξεργασία από Dimitris_P και 26 Μαρ 2019, 10:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#573074 Το οτι οι τραπεζες δε δουλευουν με τον καλυτερο δυνατο τροπο ειναι γεγονος. Σιγουρα επρεπε να εχουν πιο διευρυμενο ωραριο, αλλα αυτο δε νομιζω να γινει γιατι θα επρεπε να παρουν περισσοτερους υπαληλους. Και ως γνωστον, οι τραπεζες (οπως και ολες οι ιδιωτικες εταιριες) προσπαθουν να εχουν το ελαχιστο δυνατο προσωπικο και να το ξεζουμανε.

Αλλα το να λεμε "πηγα μετα το ωραριο και επρεπε να με εξυπηρετησουν γιατι σαν εμενα δεν υπαρχει αλλος" ειναι τραγικο :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#573084
Dimitris_P έγραψε:
GTS έγραψε:
Andreasdik έγραψε:Είμαι, γιαυτό και ξέρω καλύτερα από εσένα.
Δεν έχω όμως καμία σχέση με τους εργαζόμενους στο δίκτυο καταστημάτων.
Στη Διεύθυνση που δουλεύω αν φύγω στο δεκάωρο είναι καλά.
Όπως εξάλλου και οι συνάδελφοι στα Καταστήματα. Το ότι τελειώνει η εξυπηρέτηση του κοινού δε σημαίνει ότι θα πάνε σπίτια τους. Έχουν ακόμα παρά πολλά πράγματα να κάνουν...


Σε αλλες χωρες του εξωτερικου (ΑΜερικη, Καναδα, Αγγλια) οι τραπεζες ειναι ανοιχτες συνηθως μεχρι τις 4:30μμ ή και αργοτερα μαλιστα ανοιγουν μερικες και το Σαββατο. Εκει γιατι το κανουν? Ενω οι Ελληναρες τελειωνουν στις 2¨30μμ, και επισης γιατι 3¨15 τους βλεπω να κοβουν βολτες στα μαγαζια? Ενω εσυ λες οτι δουλευουν αλλες 3 ωρες!! Μια φορα πηγα στις 8¨25 να κανω μια δουλεια πρωι στην τραπεζα να τελειωσει. Κανονικα ανοιγε 8¨30, ηρθε καποιος τις 8¨35 και ξεκλειδωσε και σταδιακα οι υπαλληλοι ερχονταν μεχρι τις 9μμ!!! Ιδια τραπεζα που στις 3¨15μμ την ιδια μερα ειδα την υποδ/ντρια να κοβει βολτες στο Γερμανο να κοιταει κινητα.


Και τα μαγαζιά στην Istiklal ήταν 00:30 το βράδυ ανοιχτά, so?

Έκανες παράπονα στα κεντρικά ή να ζητήσεις εξηγήσεις; Ήθελες να κάνεις δουλειά και σε καθυστέρησαν ή απλώς χάζευες τις κινήσεις τους από το απέναντι cafέ;

Ναι για να παρω κατι σημαντικο και φυσικα με καθυστερησαν αυτη την μιση ωρα που περιμενα και με επρηξαν ταυτοχρονα καθως ειναι και επιθετικοι πολλες φορες (και σε αλλες τραπεζες μου εχει τυχει αναλογα να πεσω σε καποιον/καποια με προσωπικα προβληματα που τα βγαζει σε οποιον βρει μπροστα του).
Κλασσικη απαντηση Ελληναρα παντως η δικη σου. Πηγαινε σε μερικες τραπεζες πρωι και σημειωσε ποτε ερχονται αν δεν σε πειθω.

Σημειωση, ειναι η τραπεζα που αναφερομαι που βρηκε επενδυτη απο εξωτερικο και καταφεραν οι Ελληναρες να του παρουν 500 εκατ εως τωρα (ισως και περισσοτερα).
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#573088 @GTS δεν έχω διάθεση να μπω σε αντιπαράθεση, απλά αυτά που γράφεις περί ωραρίου εργαζομένων σε υποκαταστήματα ελληνικών τραπεζών δεν τα έχω δει πουθενά (πχ όλα τα καταστήματα ανοίγουν στις 8).

Αν έχει κάποιος χρόνο και όρεξη ας ψάξει λίγο στο google να δει τι χαμός έγινε με τις τράπεζες και την επιθεώρηση εργασίας για μη τήρηση του ωραρίου των εργαζομένων.
Υπήρξαν αρκετές περιπτώσεις με πρόστιμα, κλείσιμο καταστημάτων και ολόκληρων κτηρίων κεντρικών υπηρεσιών.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#573090 Εντάξει είναι δεδομένο ότι υπάρχουν και γαϊδούρια εκεί έξω, δεν σημαίνει ότι θα γίνουμε κι εμείς σαν τα μούτρα τους :)

Ευτυχώς δεν έχω πολλά πάρε δώσε με τράπεζες, πάντως όσες φορές έχει χρειαστεί έχω πάει πρωί-πρωί κατά τις 8 και δεν έχω πετύχει άλλη καθυστέρηση, εξαιρουμένης της ουράς. Αν εννοείς την Πειραιώς, ούτε εγώ τους χωνεύω, έχουν την ικανότητα να σε βγάζουν από τα ρούχα σου
Άβαταρ μέλους
By bebes
#573091
bebes έγραψε:ειμαι γραμμένος σε κάποιες εταιρίες δημοσκοπήσεων.
Εκτός του οτι κανω την πλάκα μου, μου στέλνουν και κατι επιταγές επιβραδευσης.

Αυτη η εταιρια δεν με πληρωσε ποτε, ειχαν ζητησει paypal πριν λιγες εβδομαδες, τους εδωσα paypal και ΑΦΜ, αλλά τωρα μου ζητησαν κι αυτα:
Πολλά μου φαίνονται, κάνω λάθος;
Geia sas,

Sas euxaristoume gia to kataxwrhmeno aithma plhrwmhs.
Tha thelame na oloklhrwsoume th plhrwmh sas me enan diaforetiko tropo kai gi'auto tha thelame th vohtheia sas. Tha oloklhrwsoume tos plhrwmhs mesw tou trapezikou sas logariasmou. Me auto to tropo, den tha exete comision kai h plhrwmh tha oloklhrwnete me sigouria kai sthn wra ths. Opote tha xreiastoume ta parakatw stoixeia: onoma, epitheto, dieuthinsh karoikias OLOKLHRH( ean auth den einai oloklhrh endexetai h plhrwmh na gurisei), arithmo thlefwnou, arithmo tautothtas, A. F. M, PayPal, IBAN kai Swift Code.

To iban kai to Swift Code sas parakaloume na ta sumplhrwsete dipla sto PayPal sto idio pedio. Anamesa sto PayPal kai sto iban tha sas parakaloume na ta xwrisete me mia katheti grammh"|".

Me ektimhsh,
H omada Daedalus Online!

τι ειναι το Swift Code;

τελικά έβαλαν τα χρήματα στο paypal χωρίς να προσθέσω κάτι επιπλέον (για να πω την αλήθεια, ο λογαριασμός που είχα ανοίξει σ'αυτους είχε ήδη αρκετά στοιχεία), απλά τους απάντησα στο παραπάνω μήνυμα οτι "έχουν οσα στοιχεία χρειάζονται".

Τωρα τα χρήματα απο το paypal πως μπορω να τα χρησιμοποιήσω; :oops:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#573097
Andreasdik έγραψε:@GTS δεν έχω διάθεση να μπω σε αντιπαράθεση, απλά αυτά που γράφεις περί ωραρίου εργαζομένων σε υποκαταστήματα ελληνικών τραπεζών δεν τα έχω δει πουθενά (πχ όλα τα καταστήματα ανοίγουν στις 8).

Αν έχει κάποιος χρόνο και όρεξη ας ψάξει λίγο στο google να δει τι χαμός έγινε με τις τράπεζες και την επιθεώρηση εργασίας για μη τήρηση του ωραρίου των εργαζομένων.
Υπήρξαν αρκετές περιπτώσεις με πρόστιμα, κλείσιμο καταστημάτων και ολόκληρων κτηρίων κεντρικών υπηρεσιών.


Ευρωτραπεζα στο Χαλάνδρι το 2015, τωρα θα ξαναπαω να δω το ωραριο που είναι τυπωμενο εξω γιατι οι πονηροι ελληναρες δεν το εχουν στο ιντερνετ.
Εγω παντως εκπλήσσομαι που δεν το εχεις δει πουθενα. Από παντα θυμαμαι τους τραπεζικους υπαλληλους στα καταστηματα να φευγουν λιγο μετα τις 3μμ, στην επαρχια πολλες φορες τους βλέπαμε που ηταν και ποιο γνωστοι.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#573103 Ένα Υποκατάστημα της Αλφα στην Κηφησιας δουλευει μεχρι τις 6 μμ. φανταζομαι το κανει με βαρδιες… εχω εξυπηρετηθεί πολλες φορες στα ταμεια...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#573104 Νομίζω οι παχιές αγελάδες έχουν τελειώσει προ πολλού για τους τραπεζικούς υπαλλήλους. Σήμερα πολλοί δουλεύουν παραπάνω ώρες από το ωράριό τους ενώ ακόμη και οι χαμηλόβαθμοι δύσκολα θα φύγουν νωρίτερα. Επίσης, επικρέμαται η απόλυσή τους πλέον, με τις τράπεζες να θέλουν να μειώσουν πάσει θυσία το προσωπικό.
Πάρα πολλοί θα καταλήξουν σε τρίτες εταιρείες διαχείρισης κόκκινων δανείων που μετά από 3 έως 5 χρόνια θα κλείσουν και αυτοί θα μείνουν χωρίς δουλειά.
Δεν είναι ο... παράδεισος που ήταν κάποτε οι τράπεζες, μην τσουβαλιάζουμε έτσι. Φυσικά, υπάρχουν ακόμη ξύστες και εκεί, όπως υπάρχουν παντού (ούτε και γίνεται να εκλείψουν, αυτός ο καπιταλιστικός μύθος είναι αυτό που είναι: μύθος...).
Άβαταρ μέλους
By gakost
#573135 Το πρόβλημα δεν είναι το ωράριο, το πρόβλημα είναι η πληθώρα υπηρεσιών που παρέχουν (και παίρνουν προμήθεια) και δεν είναι τραπεζικές με αποτέλεσμα να συνοστίζεται ο κόσμος και να μην μπορείς να κάνεις δουλειά. Λογαριασμοί ΔΕΚΟ, τι δουλειά έχει το ταμείο της τράπεζας; Ιδιωτικές εταιρίες κινητής κλπ γιατί στην τράπεζα; Πληρωμές στο δημόσιο (παράβολο χαρτόσημα δόσεις) γιατί να πρέπει να πας στην τράπεζα; Άσε και τους συνταξιούχους που το καταλαβαίνω ως ένα βαθμό λόγο ότι υπάρψουν αγράμματοι άνθρωποι έτσι έχουν μάθει κλπ

Παντού στον κόσμο οι τράπεζες έχουν μειωμένο ωράριο σε σχέση με τα εμπορικά καταστήματα. Το ξέρεις και προγραμματίζεις τις δουλειές σου.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#573146 Προφανώς είναι ένας λόγος, αλλά πιστεύω ότι έχουν τοκοφόρες ημερομηνίες (Valeur) στις εισπράξεις που είναι πιο σημαντικό, συν το γεγονός ότι αναγκαστικά έχουν λογαριασμό με μεγάλο υπόλοιπο οι δικαιούχοι των εισπράξεων.