Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#572467
Andreasdik έγραψε:Καρδίτσα είναι ναι.
Πολύ νωρίς είναι, αλλά είπαμε να πειραματιστούμε με το θερμοκήπιο.
Γιαυτό μπήκε και μια λάμπα που βάζουν σε θερμοκήπια για να κρατάει ζέστη το βράδυ.
Δεν ξέρω αν θα πετύχει :oops:

Τα υπαίθρια τα ξεκινάμε Μάιο...

καλά έκανε κι έβαλες τη λάμπα (αν και δεν ξερω κατα πόσο "δουλεύει")
Το μεγάλο πρόβλημα αυτης της εποχής είναι οι μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ ημέρας και νύχτας.
Στρεσάρει τα φυτά και ρίχνουν τα άνθη.

Μάλλον πρέπει να βάλεις δίχτυ σκίασης στα φυτά σου και να ανοίγεις τα παραπέτα το μεσημέρι για να μη "βράσουν"

Καλές παραγωγές :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#572478 Ναι το έχω υπόψη μου, τα μεσημέρια ανοίγουμε μπρος πίσω για να μπαίνει δροσερός αέρας γιατί αν έχει ήλιο "βράζει" μέσα :) .

bebes έγραψε:Καλές παραγωγές :thumbsup:


Thanks :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#572895 Αυτό το δέντρο το έχει εδώ στη γειτονιά παντού και είναι φανταστικό με ροζ άνθη, αυτό και την κατακιτρινη φορσυνθια που έχει ανοίξει αυτές τις μέρες επίσης.
Θέλω να φυτέψω και εγώ, πήρα μια μικρή φορσυνθια χθες στην τύχη, αλλά αυτό είναι πιο ακριβό αρα λέω να το μελετήσω. Έχει εποχή που φυτεύεται η όποτε να'ναι;

Επίσης ξεκινάμε την μοναδική εβδομάδα του έτους που είναι ανθισμένες οι μανωλιεςΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#572898
KiloMeater έγραψε:Αυτό το δέντρο το έχει εδώ στη γειτονιά παντού και είναι φανταστικό με ροζ άνθη, αυτό και την κατακιτρινη φορσυνθια που έχει ανοίξει αυτές τις μέρες επίσης.
Θέλω να φυτέψω και εγώ, πήρα μια μικρή φορσυνθια χθες στην τύχη, αλλά αυτό είναι πιο ακριβό αρα λέω να το μελετήσω. Έχει εποχή που φυτεύεται η όποτε να'ναι;

Επίσης ξεκινάμε την μοναδική εβδομάδα του έτους που είναι ανθισμένες οι μανωλιεςΕικόνα

kilomeater έβλεπα το flickr σου κ έχω να πω πως έχεις πολύ ωραίες φωτογραφίες :thumbsup:
ταξίδεψα για λίγα λεπτά... :)
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#572899 ποσο την ειχαν την φορσυνθια στην Αυστρια?
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#572904
PeterPan έγραψε:kilomeater έβλεπα το flickr σου κ έχω να πω πως έχεις πολύ ωραίες φωτογραφίες :thumbsup:
ταξίδεψα για λίγα λεπτά... :)


Ευχαριστώ, τελευταία δεν πολυ ανεβάζω αν και εχω αρκετο υλικό μαζεμένο, βγάζω ατέλειωτες φωτογραφίες ειδικά με τα κινητα πλέον που ειναι πολυ αξιοπρεπή .. εχω βάλει μια SD 128 gb και πυροβόλαω οτι βλέπω και μου κάνει εντύπωση
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#572909 Πάω για off topic , αλλά έχει και σχέση με τα φυτά:


Φορσυνθια:
Εικόνα


Μανωλια:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#572911 Πολύ ωραία χρώματα (και το Peugeot).
Άβαταρ μέλους
By glf
#572912 Μου βγάζεις λίγες κοντινές φώτο τον αυλόγυρο; ;)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#578535 Έχω φυτέψει δύο τέτοια δέντρα (και έχουν μεγαλώσει απίστευτα νέα σε ένα χρόνο) .
Αυτό το βλέπω όταν έχει αέρα το πάει πέρα δωθε τα κλαδάκια του. Πιο μικρό όταν ήταν του είχα ένα στήριγμα αλλά το έβγαλα, τι να πρωτοστηριξεις έτσι οπως είναι, έχει πολλά κλαδιά.
Παίζει να το χαλάσει ο αέρας; Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#578601 Τα φυτά στο θερμοκήπιο μεγάλωσαν πολύ και εδέσαν και ντοματάκια!

Πάμε καλά ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#578631
KiloMeater έγραψε:Έχω φυτέψει δύο τέτοια δέντρα (και έχουν μεγαλώσει απίστευτα νέα σε ένα χρόνο) .
Αυτό το βλέπω όταν έχει αέρα το πάει πέρα δωθε τα κλαδάκια του. Πιο μικρό όταν ήταν του είχα ένα στήριγμα αλλά το έβγαλα, τι να πρωτοστηριξεις έτσι οπως είναι, έχει πολλά κλαδιά.
Παίζει να το χαλάσει ο αέρας; Εικόνα

Μπα, δεν έχει ανάγκη, όσο αναπτύσσεται ελεύθερα θα παχαίνει κιόλας. Κάποια στιγμή βέβαια θα χρειαστεί ένα κλάδεμα για να αρχίσει να παίρνει σχήμα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#579900 Dimviii λαμβάνει?

Περιμένω από Δευτέρα και 2 τριανταφυλλιες για μπροστά στο κάγκελο και 1 λεμόνια, 2 πορτοκαλιές και 1 μανταρίνια για να μπουν έξω από τον πλαϊνό φρακτη. Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#579912 τις λεμονοπορτοκαλιες πιστευω να τις πηρες λιγο μεγαλουτσικες?