Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#572884 Ποιο το νόημα για κάτι τέτοιο σε SUV δεν έχω καταλάβει βέβαια.... (ισχύει για όλες τις εταιρείες)
Θα μου πεις εδώ βγάζουν κάτι τέρατα coupe SUVοειδη...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#572885 Αααα! Νόμιζα είναι γρήγορη έκδοση τύπου i30N αλλά είναι πακέτο εξοπλισμού. Όπως τα ST line, R line, Mpack κλπ.
N line αυτοί, N sport το αντίστοιχο των Nissanαιων που το ξεκινούν στο Micra.
Άβαταρ μέλους
By i30_user
#598061 Καλησπερα σε ολους,

Πηρα πςρισυ μεταχειρισμενο το i30 του 2008 στα 1400 cc με 109 Hp.
Πριν την αγορα , εγινε ελεγχος στη huyndai στην πειραιως και επρεπε να αλλαχτει δισκο-πλατο, το οποιο αποτι μου ειπαν , ηταν λογικο για τα χιλιομετρα. Το πηρα στα 89000 και τωρα ειναι στα 95000.
Εφτασε η ωρα να το παω για service αλλα η πωλήτρια δεν ειχε ενημερωμενο το βιβλιο.
Αν το παω στην Huyndai για service, χωρις ουσιαστικα να ξερω τι πρεπει να γινει, θα μου πουν παραπανω πραγματα αποτι χρειαζεται και θα με "γδαρουν"??
Τι μου προτεινετε να κανω?? Εσεις που το πάτε?

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#598065 Το βιβλίο Service ή το manual του αυτοκινήτου τι λέει; Θα κάνεις ό,τι λέει.
Τελικά τον συμπλέκτη τον άλλαξες;
Άβαταρ μέλους
By i30_user
#598067 Ναι, αλλαξα τον συμπλεκτη.

Το βιβλιο service γραφει μονο το τελευταιο που ειχε κανει και δεν ξερω αν τα εχουν γραψει ολα.
Αρα εσυ προτεινεις να διαβασω τι λεει το manual για τα συγκεκριμενα χιλιομετρα?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#598068 Θεωρώ πως αν δεν ήταν τραγική η συντήρηση της προηγούμενης κατόχου, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι παραπάνω.
Από την άλλη, αν θέλεις να είσαι πιο σίγουρος, μπορείς ν'αλλάξεις όλα τα υγρά (λάδια, αντιψυκτικό, υγρά φρένων) και όλα τα φίλτρα. Μπορείς να τα αγοράσεις απέξω και να τα πας στην αντιπροσωπεία για τοποθέτηση, θα σου κοστίσει πολύ φθηνά.
Άβαταρ μέλους
By i30_user
#598069 Επειδη ειμαι παντελως ασχετος..., πως μπορω να μαθω ποια ειναι τα ανταλλακτικα του αυτοκινητου μου?
Η αντιπροσωπεία θα δεχτει να της παω εγω τα ανταλλακτικα?
Οταν το πας για service, δεν γινεται και καποιος σχετικος ελεγχος σε περιπτωση που χρειαζεται κατι παραπανω?
Αν απλα το παω στην αντιπροσωπεία, αυτοι δεν θα καταλαβουν τι πρεπει να αλλαχτει?
Και οταν λες φθηνα, για τι ταξη μεγεθους μιλαμε? Για να εχω μια πρωτη αποψη..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#598070 Με τον αριθμό πλαισίου, μπορεί ο οποιοσδήποτε πωλητής ανταλλακτικών να σου πει ποια είναι τα κατάλληλα για το αυτοκίνητό σου.
Η αντιπροσωπεία είναι υποχρεωμένη να τα τοποθετήσει, αρκεί να είναι σύμφωνα με τις προδιαγραφές.
Ενδεικτικά, για το δικό μου μια BMW 120i, όλα τα φίλτρα (λαδιού, αέρα, καμπίνας) και τα μπουζί κάνουν περίπου 70€ και τα λάδια περίπου 45€. Η εργασία σε αντιπροσωπεία είναι περίπου 50€.
Υπάρχουν και online καταστήματα, ενδεικτικά για λάδια και υγρά :
www.trade-wind.gr
Για πολλά άλλα:
www.onparts.gr
Μπορείς να δεις και μόνος σου.
Άβαταρ μέλους
By i30_user
#598073 Σευχαριστω!! Μου εδωσες μια αρχικη αποψη για το πως να κινηθω!
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#598095 Καλό θα ήταν να πάρεις και μια προσφορά από την αντιπροσωπεία για το προβλεπόμενο σέρβις, ώστε να γνωρίζεις τυχόν διαφορές. Κάνε ένα τηλέφωνο και ρώτα τι περιλαμβάνει το σέρβις των 100000χλμ και πόσο κοστίζει. Επίσης, αν υπάρχει καταγεγραμμένο ιστορικό για το αμάξι.
Άβαταρ μέλους
By i30_user
#598183 @saxon_747,

δυστυχως δεν υπάρχει καταγεγραμμενο ιστορικο για το αμαξι γιατι η προηγουμενη δεν πηγαινε στη hyundai.
Άβαταρ μέλους
By i30_user
#598204 Μπηκα στο www.autoduder.com και εβαλα για το μεγαλο service και οι διαφορες στα συνεργεια ηταν απο 80 μεχρι 200 ευρω.
Γιατι παιζουν τοσο μεγαλες διαφορες απο συνεργειο σε συνεργειο? Ειναι φυσιολογικο?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#598214 Ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας ότι θέλει χρεώνει. :s_wink Επίσης, δεν έχουν όλοι τα ίδια κόστη.

Βέβαια, παίζει και το να μην είναι όλες οι δουλειές συγκρίσιμες, κοινώς το τι λέει ο καθένας στο ίντερνετ και το τι έγινε στο αμάξι του να μην είναι τα ίδια... :lol: Μπορεί δηλαδή ο ένας που έγραψε κόστος 80 ευρώ να μην έχει τα ανταλλακτικά μέσα ή να μην έκανε κάποια εργασία που προβλέπεται. Ή αντίστοιχα ο άλλος με τα 200 ευρώ να είχε και κάτι άλλο (πχ να άλλαξε και τακάκια).

Πάντως, αν οι τιμές που ανέφερες είναι για το ίδιο πράγμα, είναι καλό που έχεις υπόψη σου το εύρος των τιμών που παίζει. Έτσι μπορείς να κρίνεις την τιμή που θα σου πει το συνεργείο που θα ρωτήσεις, αν πχ σου πει 90 ευρώ, είναι καλή τιμή, αν σου πει 190 όχι και τόσο.